www.infoglobe.sk » Lotyšsko, Riga - secesná kráska Pobaltia

Lotyšsko, Riga - secesná kráska Pobaltia

Publikované: 27.5.2015
Naše putovanie Pobaltím sme začali v Litve, kde sme navštívili dve čarokrásne mestá Vilnius a Trakai. Dnes sa presunieme do susedného štátu Lotyšsko a navštívime jeho hlavné mesto Rigu, ktorá vás dozaista očarí.

Spôsobov ako sa sem dostať je niekoľko. My sme si zvolili autobus a neskôr chôdzu na pešo. Riga je spomedzi okolitých pobaltských miest najväčšou metropolou. Žije tu bezmála cez 700 000 obyvateľov, no len nedávno ich tu žilo ešte o 200 000 viac. Pýtate sa ako je to možné? Jednoducho. Vplyv vysťahovalectva spôsobil rozpad Sovietskeho zväzu a osamostatnenie Lotyšska v roku 1991. Napriek tomu skoro polovica obyvateľstva sú rusky hovoriaci obyvatelia. Úradným jazykom je ale lotyština. 

Riga - dom Čiernohlavcov, kostol svätého Petra

Rigu rozdeľuje rieka Daugava, ktorá niekoľko kilometrov za mestom ústi do Baltického mora. Blízkosť mora a ideálna poloha tohto veľkomesta dala základ pre bohatý rozvoj v oblasti kultúry, hospodárstva či architektúry. A práve pamiatky, ktoré sú zapísané aj na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO robia toto mesto výnimočným. Dokonca sú porovnávané s veľkými európskymi metropolami, ako Petrohrad, Viedeň či Barcelona. Riga je preslávená aj svojimi jedinečnými trhmi a najstaršími tržnicami v Európe, ktoré sú najväčšie v celom Pobaltí. Najznámejšie sú rybie, kde zoženiete všetko čo more ponúka, no nemenej zaujímavé a chutné sú aj ovocné, zeleninové trhy či trh s mliečnymi produktmi.

Riga - Prašná veža, zlatá socha sv. Rolanda

No vydajme sa na prechádzku po veľkom, či skôr rozsiahlom historickom centre. Z každej strany na vás útočí secesná krása budov, úchvatné vysoké kostoly, z ktorých najväčší je Evanjelická katedrála (Rižský dóm) či kostol svätého Petra ponúkajúci vyhliadku na mesto z jeho veže. Azda najimpozantnejšie je Radničné námestie s najznámejšou budovou v Rige – domom Čiernohlavcov, ktorý je len „kópiou“ pôvodnej stavby, ktorá bola poškodená počas 2. svetovej vojny a neskôr úplne zbúraná sovietskymi vojakmi.  Hneď vedľa domu Čiernohlavcov sa nachádza doslova škaredá čierna budova, kde sídli múzeum okupácie a vypovedá o ruskej bezmála 50 ročnej nadvláde nad Lotyšskom. Na námestí sa nachádza aj zlatá socha sv. Rolanda, ktorý drží kópiu a štít so znakom Rigy. O kúsok ďalej sme natrafili na Prašnú vežu, ktorá je poslednou zachovanou časťou bývalých mestských hradieb a dnes je súčasťou Lotyšského vojenského múzea. Za zmienku ešte určite stoja tzv. Traja bratia, čo je vlastne skupina troch historických domov v centre mesta. Z nich dom číslo 17 je najstaršou zachovanou murovanou obytnou budovou v Rige. Pochádza z prelomu 15. a 16. storočia.

Riga - Traja bratia

Mesto okrem architektúry ponúka aj množstvo reštaurácií, kde si môžete pochutnať na výborných jedlách. Ako nápoj vám odporúčame tradičný lotyšský kvas. Chutí síce zvláštne, ale aspoň umocní atmosféru Pobaltia. Riga by sa dala nazvať aj mestom študentov, nakoľko sa tu nachádza hneď niekoľko prestížnych univerzít. Sídli tu aj výkonná moc štátu. Určite sa zastavte aj v niektorom z predajných stánkov, kde popri magnetkách a pohľadniciach si môžete zakúpiť aj unikátne kúsky jantáru. Len pozor na napodobeniny!

Keďže sme sa v Rige dlho neplánovali zdržať, nakoľko náš časový plán bol nabitý programom, prehliadku širšieho centra sme vynechali. Ale vám ju určite odporúčame, keďže môžete zhliadnuť napríklad veľkolepý Pomník slobody – symbol mladého, slobodného a nezávislého štátu Lotyšska, ako aj mnoho ďalšieho.

Riga - gajdoši

V čase našej návštevy mesto žilo nielen turistami, ale aj hudobným festivalom, ktorý bol príjemným spestrením našej prechádzky, ktorú musíme len odporučiť všetkým milovníkom cestovania.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Fínsko: Kuopio – polostrovné mesto
Publikované: 10.6.2015
Potom ako sme precestovali hlavné mestá Pobaltia sme sa vydali loďou do Fínska, kde sme navštívili krásne, ale pre našinca trošku drahé Helsinki. Každopádne ich návštevu určite nevynechajte, nakoľko majú čo ponúknuť.

Estónsko, Tallinn – starobylý prístav severu
Publikované: 3.6.2015
Po návšteve lotyšskej Rigy sme sa vydali do poslednej z pomedzi Pobaltských krajín, do Estónska. Táto najsevernejšia krajina Pobaltia má bohatú históriu a úchvatné pamiatky. Za poznaním tejto krajiny sme sa vydali do jej hlavného mesta Tallinnu.

Litva: jazerá a kríže
Publikované: 16.6.2014
Priemerný našinec asi vie, že Litva existuje, a možná aj to, kde sa približne nachádza, ale to bude zrejme všetko. Na rozdiel od tradičných turistických destinácii ako je Chorvátsko, Taliansko alebo Grécko sa Litva nachádza na okraji záujmu priemerného Západniara. Je tam síce Baltské more, na kúpanie je však chladné.

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Litva, Vilnius – klenot krajiny
Publikované: 20.5.2015
Po krátkom čase sa opäť vrátime do Litvy. Ak si pamätáte, boli sme na návšteve mestečka Trakai s jeho očarujúcim Ostrovným hradom. Tento raz sa však ocitneme priamo v hlavnom, a zároveň najväčšom meste tejto Pobaltskej republiky – vo Vilniuse.

Litva, Trakai – mesto s Ostrovným hradom
Publikované: 22.4.2015
Dnes sa vydáme do najjužnejšej a zároveň najväčšej pobaltskej krajiny, do Litvy. Navštívime tu starobylé mesto Trakai, ktoré je vzdialené približne 28 kilometrov západne od hlavného mesta Vilnius.

Litva: Hora Krížov - miesto nádejí a spomienok
Publikované: 3.4.2013
„Magica locus.“ Magické miesto alebo aj miesto nádejí a spomienok. Svedčia o tom tisíce krížov, ktoré sa týčia k nebesám. Zapôsobí na vás svojou silou a aurou, ktorú vyžaruje a napriek čudnému pocitu budete vedieť, že ste na správnom mieste. Mieste, kde nájdete pokoj.

Fínsko: Kokkola - malebný prístav v severnom Fínsku
Publikované: 1.9.2014
Dnes vás naše riadky zavedú do malého prístavného mestečka na pobreží Ostrobotnie (Pohjanmaa). Mesto Kokkola, ležiace medzi mestami Oulu a Vaasa, sa síce nedá odporúčať na samostatný výlet, ale ak budete mať cestu okolo, zastavte sa tu a preskúmajte jeho krásy.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikované: 11.8.2014
Do Rovaniemi sa rovnako ako do všetkých väčších fínskych miest môžete dostať pohodlne lietadlom. Z letiska situovaného neďaleko mesta vás do centra dovezú pravidelné autobusové linky. Ak vám nevadí dlhé cestovanie, môžete sa do Rovaniemi dopraviť aj vlakom.

Fínsko: Suomenlinna - ostrovná pevnosť s bohatou minulosťou
Publikované: 14.9.2014
Prostredníctvom dnešných riadkov sa prenesieme na jeden z ostrovov ležiacich na dosah od fínskeho hlavného mesta, Helsínk. Priľahlých ostrovčekov tu je požehnane, ale iba jeden ostrovný komplex je natoľko významný, aby bol spolu s ďalšími šiestimi fínskymi pamiatkami zaradený do zoznamu UNESCO.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikované: 18.8.2014
Prostredníctvom dnešného článku sa vypravíme na ďaleký sever a naviažeme na minulé rozprávanie o meste Rovaniemi. V malom severskom mestečku sa však už zdržovať nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrov severnejšie. Práve tam totiž leží miesto, kvôli ktorému do Rovaniemi každoročne prichádza obrovské množstvo turistov, údajný domov Santa Clausa – Santa Claus Village (dedinka Santa Clausa).

Fínsko: Ochutnávame pečivo a sladkosti
Publikované: 24.11.2013
Fínsko, krásna a mierumilovná krajina, ktorá má nielen tisíce jazier, ale tiež tisíce chutí. Nasledujúce riadky sú venované fenoménom fínskej kuchyne, ktorá je plná zeleniny, rýb, tmavého pečiva a mliečnych výrobkov.

Fínsko: Ochutnávame národné špeciality
Publikované: 22.2.2014
Dnešným článkom, v ktorom sa zoznámime s fínskymi špecialitami, sa rozlúčime s cyklom o obľúbených fínskych jedlách a nápojoch.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier I.
Publikované: 28.7.2014
Prvý zo série článkov predstavujúcich známe i neznáme mesta krajiny tisícich jazier, Fínska, nás zavedie do malebného priemyselného mesta ležiaceho v jazernej oblasti, Tampere. Môže sa vám zdať, že spojenie malebný a priemyselný nejde dohromady. V Tampere sa to však naozaj podarilo skĺbiť dohromady.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier II.
Publikované: 4.8.2014
V dnešnom článku sa opäť vrátime do jednej z najdôležitejších fínskych metropol, do priemyselného srdca krajiny, mesta Tampere. V minulom článku sme si predstavili celkovú atmosféru mesta, zavítali do centra, preskúmali najvýznačnejšie miestne cirkevné stavby a vydali sa do severnej časti Tampere, ktorá je obklopená jazerom Näsijärvi.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

14.8.2020
Obnova turistickej infraštruktúry v regióne Šariš – Bardejov pokračuje. Najnovšie v septembri a októbri tohto roka je naplánovaná revitalizácia turistických chodníkov „Čerešňa“ a „Tri studničky“.
12.8.2020
Každú prázdninovú sobotu môžete zažiť nevšednú večernú prehliadku v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Začiatok prehliadok je o 19tej, 20tej a 21 hodine.
10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 14. 8. 2020
sviatok:Mojmír
dnes:
piatok 14.8.
25 °C
zajtra:
sobota 15.8.
26 °C