www.infoglobe.sk » Litva, Vilnius – klenot krajiny

Litva, Vilnius – klenot krajiny

Publikované: 20.5.2015
Po krátkom čase sa opäť vrátime do Litvy. Ak si pamätáte, boli sme na návšteve mestečka Trakai s jeho očarujúcim Ostrovným hradom. Tento raz sa však ocitneme priamo v hlavnom, a zároveň najväčšom meste tejto Pobaltskej republiky – vo Vilniuse.

Vilnius je približne pol miliónové mesto, ktoré sa rozprestiera na sútoku dvoch riek Vilija a Neris. Má bohatú históriu a svojho času patrilo medzi významné hospodárske, kultúrne a politické centrum. Jeho bohaté dejiny dokumentujú pamiatky. Tie sú vo Vilniuse sústredené prevažne v historickom jadre mesta, ktoré vymedzuje Horný hrad a dodnes žiaľ už nezachovaný Dolný hrad. Medzi nimi vznikla spleť ulíc s množstvom budov a námestiami. Celé toto priestranstvo má rozlohu 3,6 km2 čo ho radí medzi najväčšie centrá v Európe. Veľmi nás neprekvapila informácia, že centrum starého mesta je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Veď bodaj by aj nie, keď je tak nádherné.

Vilnius (Horný hrad)Vilnius

Výlet do mesta si určite starostlivo naplánujte, a pokiaľ vám môžeme poradiť, voľte buď jarné alebo jesenné mesiace, či už kvôli pomerne horúcim teplotám v lete alebo pre množstvo turistov. My sme si zvolili jar.

Po našom príchode do mesta sme sa hneď vydali k spoznávaniu jeho pamiatok a krás. Ako hovorí legenda o založení mesta, Vilnius vznikol na základe sna vtedajšieho vládnuceho veľkokniežaťa Gediminasa, ktorému sa zjavil železný vlk na kopci. Gediminas si dal kňazom vysvetliť tento zvláštny sen a dozvedel sa, že musí postaviť hrad a veľké mesto na vrchole kopca. Či už je to pravda alebo nie, faktom ostáva, že veľkoknieža mesto skutočne založil, čo dokumentuje pozývací list z roku 1323 adresovaný do mnohých európskych miest.

Vilnius

Mestské práva získalo mesto v roku 1387 od poľského kráľa a litovského kniežaťa Vladislava II. Jagelo, najväčší rozkvet zas za vlády Žigmunda II. Augusta. Dlhé storočia sa písala aj smutná história, ako úpadok mesta počas rusko-poľskej vojny či po anektovaní mesta Ruskom v roku 1795 alebo po vpáde a dobytí Napoleonom, kedy sa Vilnius stal doslova hrobom francúzskych vojakov. Prvá svetová vojna a obdobie po nej bolo v znamení obsadzovania a privlastňovania mesta aj celej krajiny Poliakmi, Nemcami a Rusmi, až napokon po akceptovaní nezávislosti Litvy v septembri 1991 (zo strany ZSSR) bolo mesto skutočne slobodné a mohol nastať veľkolepý rozvoj.

Vilnius (kláštor bernardínov- sv. Anny)

Vilnius si napriek všetkým okolnostiam dokázal uchrániť svoju nádheru, ktorú sme mohli badať na množstve stavieb. Nie nadarmo je nazývaným aj „mestom baroka“.  Navštívili sme Horný alebo Gediminasov hrad, Starú zbrojnicu a viaceré chrámy a kostoly, z ktorých nám nedá nespomenúť napríklad kostol a kláštor bernardínov, ktorý patrí medzi najväčšie a podľa nás aj najkrajšie gotické chrámy  vo Vilniuse. Nevšedná bola aj katedrála svätého Stanislava a svätého Vladislava vyhlásená za baziliku minor.

Vilnius (Katedrála svätého Stanislava a svätého Vladislava)

Vilnius má aj modernú časť mesta, no tú sme zámerne vynechali, nakoľko sme sa chceli presunúť k mestu Šiauliai, kde sa nachádza azda turisticky i pútnicky najznámejšie miesto Litvy – Hora krížov. Viac o tomto pahorku, kde sú umiestnené tisíce krížov sa môžete dočítať TU.

Hora krížov

Hora krížovHora krížov

Hlavné mesto Litvy je klenotom krajiny, očarilo nás svojou malebnosťou, ale aj samotnou atmosférou. Preto pokiaľ budete putovať Pobaltskými krajinami, určite jeho návštevu nevynechajte.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (1)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Litva: Hora Krížov - miesto nádejí a spomienok
Publikované: 3.4.2013
„Magica locus.“ Magické miesto alebo aj miesto nádejí a spomienok. Svedčia o tom tisíce krížov, ktoré sa týčia k nebesám. Zapôsobí na vás svojou silou a aurou, ktorú vyžaruje a napriek čudnému pocitu budete vedieť, že ste na správnom mieste. Mieste, kde nájdete pokoj.

Litva: jazerá a kríže
Publikované: 16.6.2014
Priemerný našinec asi vie, že Litva existuje, a možná aj to, kde sa približne nachádza, ale to bude zrejme všetko. Na rozdiel od tradičných turistických destinácii ako je Chorvátsko, Taliansko alebo Grécko sa Litva nachádza na okraji záujmu priemerného Západniara. Je tam síce Baltské more, na kúpanie je však chladné.

Lotyšsko, Riga - secesná kráska Pobaltia
Publikované: 27.5.2015
Naše putovanie Pobaltím sme začali v Litve, kde sme navštívili dve čarokrásne mestá Vilnius a Trakai. Dnes sa presunieme do susedného štátu Lotyšsko a navštívime jeho hlavné mesto Rigu, ktorá vás dozaista očarí.

Estónsko, Tallinn – starobylý prístav severu
Publikované: 3.6.2015
Po návšteve lotyšskej Rigy sme sa vydali do poslednej z pomedzi Pobaltských krajín, do Estónska. Táto najsevernejšia krajina Pobaltia má bohatú históriu a úchvatné pamiatky. Za poznaním tejto krajiny sme sa vydali do jej hlavného mesta Tallinnu.

Fínsko: Kuopio – polostrovné mesto
Publikované: 10.6.2015
Potom ako sme precestovali hlavné mestá Pobaltia sme sa vydali loďou do Fínska, kde sme navštívili krásne, ale pre našinca trošku drahé Helsinki. Každopádne ich návštevu určite nevynechajte, nakoľko majú čo ponúknuť.

Litva, Trakai – mesto s Ostrovným hradom
Publikované: 22.4.2015
Dnes sa vydáme do najjužnejšej a zároveň najväčšej pobaltskej krajiny, do Litvy. Navštívime tu starobylé mesto Trakai, ktoré je vzdialené približne 28 kilometrov západne od hlavného mesta Vilnius.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

14.8.2020
Obnova turistickej infraštruktúry v regióne Šariš – Bardejov pokračuje. Najnovšie v septembri a októbri tohto roka je naplánovaná revitalizácia turistických chodníkov „Čerešňa“ a „Tri studničky“.
12.8.2020
Každú prázdninovú sobotu môžete zažiť nevšednú večernú prehliadku v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Začiatok prehliadok je o 19tej, 20tej a 21 hodine.
10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 14. 8. 2020
sviatok:Mojmír
dnes:
piatok 14.8.
25 °C
zajtra:
sobota 15.8.
26 °C