www.infoglobe.sk » Litva, Trakai – mesto s Ostrovným hradom

Litva, Trakai – mesto s Ostrovným hradom

Publikované: 22.4.2015
Dnes sa vydáme do najjužnejšej a zároveň najväčšej pobaltskej krajiny, do Litvy. Navštívime tu starobylé mesto Trakai, ktoré je vzdialené približne 28 kilometrov západne od hlavného mesta Vilnius.

Mesto Trakai je síce malé mestečko, žije tu dovedna cez 5 000 obyvateľov, no patrí k turisticky veľmi vyhľadávaným. Možno sa pýtate prečo? Je to vďaka pamiatkam, ktoré sú jedny z najvýznamnejších v celej Litve. Mesto bolo totiž v minulosti sídlom litovských vládcov. Už v roku 1409 mu boli pridelené mestské práva, čo bolo začiatkom veľkého rozvoja. Trakai sa zakrátko stal rušným strediskom obchodu až do roku 1569, kedy jeho významnosť začala postupne upadať, a to kvôli zjednoteniu Litvy s Poľskom tzv. Lublinskou úniou.

Trakai - okolie

Trakai - socha veľkokniežaťaK dozaista najvýznamnejšej pamiatke mesta patrí vodný alebo tiež Ostrovný hrad Trakai (Trakų pilis). V roku 1321 ho založil veľkoknieža Gediminas, nepísaný kráľ Litovcov a Rusov, ktorý položil základy mocenského postavenia Litvy v severovýchodnej Európe. Pôvodný hrad (Senieji Trakai )stál o 3 km juhovýchodne ďalej, ako ho možno badať v súčasnosti. Už o 2 roky neskôr Gediminas založil ďalší hrad a aj nové hlavné mesto Vilnius, no prvé potvrdené zmienky pochádzajú až z roku 1337, kedy sa spomína tzv. Nové Trakai (Naujieji Trakai) na mieste, kde pretrvalo dodnes.

Nech je tomu už akokoľvek, hrad si prešiel búrlivou minulosťou. Musel čeliť útoku križiakov, no tí hrad nedobyli. Keďže vtedajšie časy boli plné vojenských invázií  okolo hradu bol vybudovaný systém opevnení, ktorý pozostával z dvoch hradov. Prvý bol vybudovaný na polostrove, ako predsunutá pevnosť a druhý vnútorný hrad bol vybudovaný na ostrove v jazere Galvė. Kým z prvého hradu dnes vidíme len zvyšky hradieb, druhý Ostrovný hrad je architektonickým skvostom. V 15. storočí bol hrad prestavaný na rezidenciu litovských panovníkov, v 16. storočí začal strácať na význame a dokonca v 18. storočí bol pretvorený na väzenie. O pár rokov neskôr bol zrúcaný a zachovali sa len zvyšky veží a hradieb.

Ostrovný hrad Trakai

Našťastie začiatkom 20. storočia sa započala jeho rekonštrukcia na základe dochovaných dokumentov a hrad opätovne ožil do podoby z 15. storočia. Celá rekonštrukcia bola dokončená len nedávno v 90-tych rokoch. Na hrad sa presuniete po padacom moste resp. moste na koloch, po ktorého prejdení sa dostanete na nádvorie a odtiaľ do jednotlivých miestností a častí hradu. V hrade je zriadené múzeum histórie a súčasnosti Trakai.

Trakai - suveníry

Hrad spolu s niekoľkými desiatkami pôvodných stavieb domov, archeologickým náleziskom, desiatimi kultúrnymi a prírodnými pamiatkami a dvoma prírodnými rezerváciami je vyhlásený za Trakaiský historický národný park s rozlohou 82 km2.

Trakai - karaimský dom

Samotné mestečko Trakai sa rozkladá v malebnej krajine plnej jazier. Okrem Ostrovného hradu sa tu nachádzajú aj katolícky a pravoslávny chrám, karaimská synagóga, množstvo karaimských domov s troma oknami (1 pre Boha, 1 pre majiteľa, 1 pre veľkoknieža Vytautasa), ktoré budovali Karaimovia. Tí do mesta prišli už v roku 1397 na pozvanie veľkokniežaťa Vytautasa a ich úlohou bolo strážiť jeho sídlo. Usídlili sa tu, dokonca sa mesto stalo ich hlavným kultúrnym strediskom až do času tzv. Chmelnického povstania resp. rusko-poľskej vojny v 17. storočí, kedy veľa z nich bolo zabitých či vyhnaných. V súčasnosti tu žije okrem domácich Litovcov len niekoľko desiatok Karaimaicov a tiež pomerne veľká komunita Poliakov.

Trakai - suveníry

Mestečko žije svojou históriou o čom svedčí nielen starostlivosť o pamiatky a ich znovuvybudovanie, ale aj množstvo stánkov so suvenírmi pozdĺž pamätihodností. Určite nevynechajte návštevu mesta Trakai pri vašich potulkách svetom.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Litva: Hora Krížov - miesto nádejí a spomienok
Publikované: 3.4.2013
„Magica locus.“ Magické miesto alebo aj miesto nádejí a spomienok. Svedčia o tom tisíce krížov, ktoré sa týčia k nebesám. Zapôsobí na vás svojou silou a aurou, ktorú vyžaruje a napriek čudnému pocitu budete vedieť, že ste na správnom mieste. Mieste, kde nájdete pokoj.

Litva: jazerá a kríže
Publikované: 16.6.2014
Priemerný našinec asi vie, že Litva existuje, a možná aj to, kde sa približne nachádza, ale to bude zrejme všetko. Na rozdiel od tradičných turistických destinácii ako je Chorvátsko, Taliansko alebo Grécko sa Litva nachádza na okraji záujmu priemerného Západniara. Je tam síce Baltské more, na kúpanie je však chladné.

Litva, Vilnius – klenot krajiny
Publikované: 20.5.2015
Po krátkom čase sa opäť vrátime do Litvy. Ak si pamätáte, boli sme na návšteve mestečka Trakai s jeho očarujúcim Ostrovným hradom. Tento raz sa však ocitneme priamo v hlavnom, a zároveň najväčšom meste tejto Pobaltskej republiky – vo Vilniuse.

Lotyšsko, Riga - secesná kráska Pobaltia
Publikované: 27.5.2015
Naše putovanie Pobaltím sme začali v Litve, kde sme navštívili dve čarokrásne mestá Vilnius a Trakai. Dnes sa presunieme do susedného štátu Lotyšsko a navštívime jeho hlavné mesto Rigu, ktorá vás dozaista očarí.

Estónsko, Tallinn – starobylý prístav severu
Publikované: 3.6.2015
Po návšteve lotyšskej Rigy sme sa vydali do poslednej z pomedzi Pobaltských krajín, do Estónska. Táto najsevernejšia krajina Pobaltia má bohatú históriu a úchvatné pamiatky. Za poznaním tejto krajiny sme sa vydali do jej hlavného mesta Tallinnu.

Fínsko: Kuopio – polostrovné mesto
Publikované: 10.6.2015
Potom ako sme precestovali hlavné mestá Pobaltia sme sa vydali loďou do Fínska, kde sme navštívili krásne, ale pre našinca trošku drahé Helsinki. Každopádne ich návštevu určite nevynechajte, nakoľko majú čo ponúknuť.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 8. 2019
sviatok:Ľudovít
dnes:
nedeľa 25.8.
27 °C
zajtra:
pondelok 26.8.
26 °C