www.infoglobe.sk » Litva, Trakai – mesto s Ostrovným hradom

Litva, Trakai – mesto s Ostrovným hradom

Publikované: 22.4.2015
Dnes sa vydáme do najjužnejšej a zároveň najväčšej pobaltskej krajiny, do Litvy. Navštívime tu starobylé mesto Trakai, ktoré je vzdialené približne 28 kilometrov západne od hlavného mesta Vilnius.

Mesto Trakai je síce malé mestečko, žije tu dovedna cez 5 000 obyvateľov, no patrí k turisticky veľmi vyhľadávaným. Možno sa pýtate prečo? Je to vďaka pamiatkam, ktoré sú jedny z najvýznamnejších v celej Litve. Mesto bolo totiž v minulosti sídlom litovských vládcov. Už v roku 1409 mu boli pridelené mestské práva, čo bolo začiatkom veľkého rozvoja. Trakai sa zakrátko stal rušným strediskom obchodu až do roku 1569, kedy jeho významnosť začala postupne upadať, a to kvôli zjednoteniu Litvy s Poľskom tzv. Lublinskou úniou.

Trakai - okolie

Trakai - socha veľkokniežaťaK dozaista najvýznamnejšej pamiatke mesta patrí vodný alebo tiež Ostrovný hrad Trakai (Trakų pilis). V roku 1321 ho založil veľkoknieža Gediminas, nepísaný kráľ Litovcov a Rusov, ktorý položil základy mocenského postavenia Litvy v severovýchodnej Európe. Pôvodný hrad (Senieji Trakai )stál o 3 km juhovýchodne ďalej, ako ho možno badať v súčasnosti. Už o 2 roky neskôr Gediminas založil ďalší hrad a aj nové hlavné mesto Vilnius, no prvé potvrdené zmienky pochádzajú až z roku 1337, kedy sa spomína tzv. Nové Trakai (Naujieji Trakai) na mieste, kde pretrvalo dodnes.

Nech je tomu už akokoľvek, hrad si prešiel búrlivou minulosťou. Musel čeliť útoku križiakov, no tí hrad nedobyli. Keďže vtedajšie časy boli plné vojenských invázií  okolo hradu bol vybudovaný systém opevnení, ktorý pozostával z dvoch hradov. Prvý bol vybudovaný na polostrove, ako predsunutá pevnosť a druhý vnútorný hrad bol vybudovaný na ostrove v jazere Galvė. Kým z prvého hradu dnes vidíme len zvyšky hradieb, druhý Ostrovný hrad je architektonickým skvostom. V 15. storočí bol hrad prestavaný na rezidenciu litovských panovníkov, v 16. storočí začal strácať na význame a dokonca v 18. storočí bol pretvorený na väzenie. O pár rokov neskôr bol zrúcaný a zachovali sa len zvyšky veží a hradieb.

Ostrovný hrad Trakai

Našťastie začiatkom 20. storočia sa započala jeho rekonštrukcia na základe dochovaných dokumentov a hrad opätovne ožil do podoby z 15. storočia. Celá rekonštrukcia bola dokončená len nedávno v 90-tych rokoch. Na hrad sa presuniete po padacom moste resp. moste na koloch, po ktorého prejdení sa dostanete na nádvorie a odtiaľ do jednotlivých miestností a častí hradu. V hrade je zriadené múzeum histórie a súčasnosti Trakai.

Trakai - suveníry

Hrad spolu s niekoľkými desiatkami pôvodných stavieb domov, archeologickým náleziskom, desiatimi kultúrnymi a prírodnými pamiatkami a dvoma prírodnými rezerváciami je vyhlásený za Trakaiský historický národný park s rozlohou 82 km2.

Trakai - karaimský dom

Samotné mestečko Trakai sa rozkladá v malebnej krajine plnej jazier. Okrem Ostrovného hradu sa tu nachádzajú aj katolícky a pravoslávny chrám, karaimská synagóga, množstvo karaimských domov s troma oknami (1 pre Boha, 1 pre majiteľa, 1 pre veľkoknieža Vytautasa), ktoré budovali Karaimovia. Tí do mesta prišli už v roku 1397 na pozvanie veľkokniežaťa Vytautasa a ich úlohou bolo strážiť jeho sídlo. Usídlili sa tu, dokonca sa mesto stalo ich hlavným kultúrnym strediskom až do času tzv. Chmelnického povstania resp. rusko-poľskej vojny v 17. storočí, kedy veľa z nich bolo zabitých či vyhnaných. V súčasnosti tu žije okrem domácich Litovcov len niekoľko desiatok Karaimaicov a tiež pomerne veľká komunita Poliakov.

Trakai - suveníry

Mestečko žije svojou históriou o čom svedčí nielen starostlivosť o pamiatky a ich znovuvybudovanie, ale aj množstvo stánkov so suvenírmi pozdĺž pamätihodností. Určite nevynechajte návštevu mesta Trakai pri vašich potulkách svetom.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Litva: Hora Krížov - miesto nádejí a spomienok
Publikované: 3.4.2013
„Magica locus.“ Magické miesto alebo aj miesto nádejí a spomienok. Svedčia o tom tisíce krížov, ktoré sa týčia k nebesám. Zapôsobí na vás svojou silou a aurou, ktorú vyžaruje a napriek čudnému pocitu budete vedieť, že ste na správnom mieste. Mieste, kde nájdete pokoj.

Litva: jazerá a kríže
Publikované: 16.6.2014
Priemerný našinec asi vie, že Litva existuje, a možná aj to, kde sa približne nachádza, ale to bude zrejme všetko. Na rozdiel od tradičných turistických destinácii ako je Chorvátsko, Taliansko alebo Grécko sa Litva nachádza na okraji záujmu priemerného Západniara. Je tam síce Baltské more, na kúpanie je však chladné.

Litva, Vilnius – klenot krajiny
Publikované: 20.5.2015
Po krátkom čase sa opäť vrátime do Litvy. Ak si pamätáte, boli sme na návšteve mestečka Trakai s jeho očarujúcim Ostrovným hradom. Tento raz sa však ocitneme priamo v hlavnom, a zároveň najväčšom meste tejto Pobaltskej republiky – vo Vilniuse.

Lotyšsko, Riga - secesná kráska Pobaltia
Publikované: 27.5.2015
Naše putovanie Pobaltím sme začali v Litve, kde sme navštívili dve čarokrásne mestá Vilnius a Trakai. Dnes sa presunieme do susedného štátu Lotyšsko a navštívime jeho hlavné mesto Rigu, ktorá vás dozaista očarí.

Estónsko, Tallinn – starobylý prístav severu
Publikované: 3.6.2015
Po návšteve lotyšskej Rigy sme sa vydali do poslednej z pomedzi Pobaltských krajín, do Estónska. Táto najsevernejšia krajina Pobaltia má bohatú históriu a úchvatné pamiatky. Za poznaním tejto krajiny sme sa vydali do jej hlavného mesta Tallinnu.

Fínsko: Kuopio – polostrovné mesto
Publikované: 10.6.2015
Potom ako sme precestovali hlavné mestá Pobaltia sme sa vydali loďou do Fínska, kde sme navštívili krásne, ale pre našinca trošku drahé Helsinki. Každopádne ich návštevu určite nevynechajte, nakoľko majú čo ponúknuť.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

14.8.2020
Obnova turistickej infraštruktúry v regióne Šariš – Bardejov pokračuje. Najnovšie v septembri a októbri tohto roka je naplánovaná revitalizácia turistických chodníkov „Čerešňa“ a „Tri studničky“.
12.8.2020
Každú prázdninovú sobotu môžete zažiť nevšednú večernú prehliadku v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Začiatok prehliadok je o 19tej, 20tej a 21 hodine.
10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 14. 8. 2020
sviatok:Mojmír
dnes:
piatok 14.8.
25 °C
zajtra:
sobota 15.8.
26 °C