www.infoglobe.sk » Ermitáž - pýcha matky Rusi I.

Ermitáž - pýcha matky Rusi I.

Publikované: 11.7.2010
V našom seriáli sa dozviete o petrohradskej Ermitáži, ktorá patrí medzi najväčšie a najvýznamnejšie svetové múzeá.

Celkový pohled na ErmitážErmitáž je jedným z najväčších a najvýznamnejších svetových múzeí. Jej zbierky obsahujú okolo troch miliónov umeleckých diel a kultúrnych pamiatok z oblasti maliarstva, grafiky, sochárstva, archeologických nálezov a numizmatických predmetov. Múzeum je rozmiestnené v desiatich budovách, z ktorých sedem patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky ruskej architektúry 18. a 19. storočí. Za dátum vzniku múzea sa považuje rok 1764, kedy cisárovná Katarína II. zakúpila zbierky flámskeho a holandského maliarstva (celkom 225 obrazov) od berlínskeho kupca Johanna Ernesta Gotzkowského. Do hlavného múzejného komplexu Ermitáže, ktorý sa nachádza v centre Sankt Peterburgu, patrí Zimný palác – bývalá sviatočná rezidencia ruských cisárov - budovy Malej, Starej a Novej Ermitáže, Divadlo Ermitáže a Rezervný dom. Súčasťou múzejného komplexu je tiež Menšikov palác a východné krídlo budovy Generálneho štábu, reštauračno-archivačné centrum „Staraja derevňa“ (Stará dedina) a múzeum Cisárskej porcelánovej továrne.

Zimní palác

Zimný palác

     Je najväčšou budovou komplexu, bola postavená v rokoch 1754-1762 ako oficiálna cárska rezidencia na objednávku dcéry Petra Veľkého Alžbety. Autorom návrhu bol významný taliansky architekt Francesco Bartolomeo Rastrelli. TrojpodlažnáErmitáž uvnitř budova ohromuje grandióznym rozmachom a veľkolepou výzdobou. Práce na paláci boli ukončené až po Alžbetinej smrti. Od roku 1762 až do februára 1917, kedy v dôsledku revolučného prevratu bola zvrhnutá vládnuca dynastia Romanovcov, bol palác oficiálnou rezidenciou ruských panovníkov. Zachované palácové interiéry majú nielen umeleckú, ale tiež veľkú historickú hodnotu. K najkrajším interiérom Zimného paláca patrí Georgijevská sála (Veľká trónna), Petrovská sála (Malá trónna), Erbová sála, Malachitový salón, Zlatý salón atď. 

 

Ermitáž zevnitřVeľká Ermitáž

Budova Veľkej Ermitáže bola vybudovaná v rokoch 1771-1787 na objednávku cisárovnej Kataríny II. a bola určená na rozmiestnenie palácových zbierok a knižnice. Budova bola vybudovaná v klasicistickom štýle 18. storočí, má zodpovedajúci strohý a jednoduchý vzhľad. V roku 1792 Giacomo Quarenghi k Veľkej Ermitáži pribudoval budovu, kde sa rozmiestnili Rafaelove lodžie – napodobeniny preslávenej obrazárne pápežského paláca vo Vatikáne. Medzi sály Veľkej Ermitáže patrí Sála talianskeho umenia, Tizianova sála, Sála benátskeho umenia atď., Sála benátskeho dekoratívneho a úžitkového umenia atď.

 Zimní palác zevnitř

Zimní palácVelká Ermitáž

 

Text: Maxim Kucer

Foto:androo, Peter Uspensky, Arturo García, Marilyn Whiteley, Igor 99, Alexey Rodionov, bluenose11Diskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
20.1.2020
Pokiaľ chcete zažiť dotyk s blízkymi i vzdialenými krajinami, jedinečnú atmosféru cestovateľského dobrodružstva či závan voľnosti, tak navštívte Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR, ktorý sa uskutoční od 23. do 26. januára 2020 na výstavisku Incheba.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 1. 2020
sviatok:Zora
dnes:
streda 22.1.
1 °C
zajtra:
štvrtok 23.1.
-2 °C