www.infoglobe.sk » Ermitáž - pýcha matky Rusi I.

Ermitáž - pýcha matky Rusi I.

Publikované: 11.7.2010
V našom seriáli sa dozviete o petrohradskej Ermitáži, ktorá patrí medzi najväčšie a najvýznamnejšie svetové múzeá.

Celkový pohled na ErmitážErmitáž je jedným z najväčších a najvýznamnejších svetových múzeí. Jej zbierky obsahujú okolo troch miliónov umeleckých diel a kultúrnych pamiatok z oblasti maliarstva, grafiky, sochárstva, archeologických nálezov a numizmatických predmetov. Múzeum je rozmiestnené v desiatich budovách, z ktorých sedem patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky ruskej architektúry 18. a 19. storočí. Za dátum vzniku múzea sa považuje rok 1764, kedy cisárovná Katarína II. zakúpila zbierky flámskeho a holandského maliarstva (celkom 225 obrazov) od berlínskeho kupca Johanna Ernesta Gotzkowského. Do hlavného múzejného komplexu Ermitáže, ktorý sa nachádza v centre Sankt Peterburgu, patrí Zimný palác – bývalá sviatočná rezidencia ruských cisárov - budovy Malej, Starej a Novej Ermitáže, Divadlo Ermitáže a Rezervný dom. Súčasťou múzejného komplexu je tiež Menšikov palác a východné krídlo budovy Generálneho štábu, reštauračno-archivačné centrum „Staraja derevňa“ (Stará dedina) a múzeum Cisárskej porcelánovej továrne.

Zimní palác

Zimný palác

     Je najväčšou budovou komplexu, bola postavená v rokoch 1754-1762 ako oficiálna cárska rezidencia na objednávku dcéry Petra Veľkého Alžbety. Autorom návrhu bol významný taliansky architekt Francesco Bartolomeo Rastrelli. TrojpodlažnáErmitáž uvnitř budova ohromuje grandióznym rozmachom a veľkolepou výzdobou. Práce na paláci boli ukončené až po Alžbetinej smrti. Od roku 1762 až do februára 1917, kedy v dôsledku revolučného prevratu bola zvrhnutá vládnuca dynastia Romanovcov, bol palác oficiálnou rezidenciou ruských panovníkov. Zachované palácové interiéry majú nielen umeleckú, ale tiež veľkú historickú hodnotu. K najkrajším interiérom Zimného paláca patrí Georgijevská sála (Veľká trónna), Petrovská sála (Malá trónna), Erbová sála, Malachitový salón, Zlatý salón atď. 

 

Ermitáž zevnitřVeľká Ermitáž

Budova Veľkej Ermitáže bola vybudovaná v rokoch 1771-1787 na objednávku cisárovnej Kataríny II. a bola určená na rozmiestnenie palácových zbierok a knižnice. Budova bola vybudovaná v klasicistickom štýle 18. storočí, má zodpovedajúci strohý a jednoduchý vzhľad. V roku 1792 Giacomo Quarenghi k Veľkej Ermitáži pribudoval budovu, kde sa rozmiestnili Rafaelove lodžie – napodobeniny preslávenej obrazárne pápežského paláca vo Vatikáne. Medzi sály Veľkej Ermitáže patrí Sála talianskeho umenia, Tizianova sála, Sála benátskeho umenia atď., Sála benátskeho dekoratívneho a úžitkového umenia atď.

 Zimní palác zevnitř

Zimní palácVelká Ermitáž

 

Text: Maxim Kucer

Foto:androo, Peter Uspensky, Arturo García, Marilyn Whiteley, Igor 99, Alexey Rodionov, bluenose11Diskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 8. 2019
sviatok:Ľudovít
dnes:
nedeľa 25.8.
27 °C
zajtra:
pondelok 26.8.
26 °C