www.infoglobe.sk » SR, Nitra VI. – Nitriansky hradný komplex III.

SR, Nitra VI. – Nitriansky hradný komplex III.

Publikované: 18.6.2015
Cez kamenný most a bránu sme vstúpili na prvé nádvorie Nitrianskeho hradu. Smerovníky nás nabádali k ceste k jednotlivým jeho častiam. My sme naše spoznávanie začali cestičkou vedúcou na vyhliadku, kde sa nachádzalo Diecézne múzeum a biskupský palác.

Keďže sme si zakúpili vstupenku do celého hradného areálu za naozaj symbolickú sumu, mohli sme viac menej vstupovať do všetkých jeho objektov neobmedzene. Začali sme teda na vyhliadke (nádvorí), na ktorú nás akoby pozýval samotný sv. Ján Pavol II., ktorý bol stelesnený v podobe sochy v nadživotnej veľkosti. Socha bola zhotovená ako pripomienka jeho návštevy v roku 1995 a celé námestie bolo po ňom premenované. Vyhliadka ponúkla pohľad na rozpínavé mesto, ale aj na sakrálny unikát – dražovský kostolík (oficiálne Kostol svätého Michala Archanjela).

biskupský palác, socha sv. Jána Pavla II., Diecézne múzeum

pohľad z vyhliadky (nádvorie sv. Jána Pavla II.)biskupský palác, socha sv. Jána Pavla II.

Po chvíľke rozjímania sme vstúpili do Diecézneho múzea Nitrianskeho biskupstva. Jednalo sa o dvojposchodové múzeum, ktoré je vôbec prvým svojho druhu na Slovensku. Po prehliadke exponátov zachytávajúcich literárne  pamiatky úzko späté s počiatkami kresťanstva na vtedajšom území sme po schodoch zišli do podzemnej klenutej miestnosti, kde bola umiestnená klenotnica. Videli sme tu starobylé  kalichy, monštrancie zdobené drahokamami a zlatom a ďalšie skvostné predmety. Návštevu múzea umocňovala chórová hudba, ktorá ozvučovala a umocňovala tajomnosť jednotlivých miestností. Po ukončení prehliadky múzea sme museli skonštatovať, že sa jednalo o krásnu expozíciu, ktorá predčila aj nedávno nami navštívenú klenotnicu v rakúskom Klosterneuburgu.

Diecézne múzeum

Oproti múzeu sa nachádzal biskupský palác, ktorý spolu s Katedrálou sv. Emeráma tvoril dominantnú časť hradu. Dnes možno vidieť jeho podobu z 18. storočia, kedy slúžil ako reprezentatívny priestor a pre ubytovanie biskupa a jeho hostí. Dnes sa palác využíva ako archív, knižnica či ako administratívna budova biskupstva. Verejnosti je prístupný len raz do roka, a to na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Za palácom sa nachádza komplex hradných záhrad, ktorý ponúka návštevníkom neopakovateľnú atmosféru a výhľady na mesto. Škoda len, že tiež iba raz do roka.

biskupský palác

Od biskupského paláca sme sa presunuli k ďalšiemu symbolu Nitry – ku Katedrále sv. Emeráma. Tento dominantný chrám ponúka pohľad na ranobarokové obdobie s honosnou umeleckou výzdobou. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je katedrála považovaná za jeden z najkrajších príkladov barokovej výzdoby na Slovensku. Patrónmi katedrály sú svätí Emerám, Andrej-Svorad a Beňadik.  Zaujímavosťou je len nedávno odkrytá vzácna neskorogotická freska Smrti a Korunovania Panny Márie, ktorá je datovaná na prelom 14. a 15. storočia. Ďalej možno pozorovať reliéf Ukladania do hrobu z roku 1662 či relikvie svätcov.

Katedrála sv. Emeráma

hradbypohľad z hradu

Už čoskoro budete môcť navštíviť aj katedrálnu vežu, ktorá okrem nevídaného pohľadu ponúkne aj výstavu vzácnych ornátov či pivnicu pod biskupským palácom, ktorá sa podľa archeologických výskumov radí medzi najstaršiu pivnicu (Cella Castellum) v rámci Nitry. Bude v nej zriadená kaviarnička s vinárňou. Keďže toto sú ešte len realizované projekty, vybrali sme sa z katedrály popri hradnom múre dole schodmi, ktoré nás zaviedli do gotickej priekopy, ktorá kedysi slúžila ako strategický bod opevnenia hradu, no v súčasnosti sa tento donedávna v značnej miere zanedbaný priestor premenil na „prírodný“ amfiteáter s galériou. Hlavne počas leta sa tu konajú premietania, hudobné vystúpenia a výstavy.

gotická priekopa

V čase našej návštevy tu prebiehala zaujímavá výstava o premenách kultúrnej pamiatky od čias, keď Nitriansky hrad prešiel zo správy štátu pod správu biskupstva, ktorá zachytávala kontrasty stavu jednotlivých objektov krátko po roku 1989 a v súčasnosti. Bolo pre nás až neuveriteľné, ako sa pomaly úplne zničená pamiatka stala jednou z výstavných pamiatok celého regiónu, na ktorú môžeme byť vskutku hrdí.

výstava o premenách kultúrnej pamiatky výstava o premenách kultúrnej pamiatky

Súčasťou gotickej priekopy je aj vstup do expozície Kazematy, ktorý sa nachádza v múre opevnenia. Ide o pomerne dlhšiu chodbu, ktorá vyúsťuje v menšiu miestnosť. Tá pôvodne zabezpečovala ochranu vstupnej brány a mosta.  Je tu možné vidieť pozostatky pravekého a včasnostredovekého života. Kazematami nás na rozdiel od všetkých doteraz navštívených objektov sprevádzala pracovníčka múzea s pútavým výkladom. Všade inde sme mali k dispozícii textové podklady o histórii jednotlivých objektov.

Už teraz sa tešíme na opätovnú návštevu hradu, kde pribudnú nové turistické atrakcie. Náš výlet po hrade sme ukončili v hradnej kaviarni kávičkou a kúpou suvenírov.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Topoľčany – nevšedné mestečko
Publikované: 25.10.2017
Tentoraz zavítame do Nitrianskeho kraja, kde sa nachádza vyše 26-tisícové mesto Topoľčany.

SR, Dražovce: najmalebnejší kostolík Slovenska – VIDEO
Publikované: 3.10.2017
V našom putovaní po Slovensku dnes zavítame do mestskej časti Nitry, ktorá sa rozprestiera pod západným výbežkom známeho vrchu Zobor – Dražoviec.

SR, Hurbanovo I. – upriamte svoj pohľad k oblohe
Publikované: 26.5.2019
Tentoraz navštívime mestečko, ktorého meno je denne mnohokrát spomínané v správach o počasí. Okrem predpovedí je známe aj svojim observatóriom, ktoré je najstarším na Slovensku a umožňuje poodhaľovať tajomstvá nočnej oblohy. Asi už tušíte, že sa vyberieme na juh krajiny do malého mestečka Hurbanovo.

SR, Tesárske Mlyňany – unikátne arborétum
Publikované: 4.12.2016
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do okresu Zlaté Moravce, presnejšie do obce Tesárske Mlyňany. Táto na oboch brehoch rieky Žitavy rozprestierajúca sa obec ponúka okrem návštevy rímskokatolíckeho kostola z roku 1763, kaplnky z roku 1841 a relatívne novo zrekonštruovanej sýpky slúžiacej ako miestne múzeum aj jednu vskutku nevšednú atrakciu.

SR: Nové Zámky – mesto, ktoré sa oplatí navštíviť
Publikované: 30.8.2012
Okresné mesto Nové Zámky pôvodne vybudované na močiaroch sa nachádza na brehu rieky Nitra a okrem mestských kultúrnych pamiatok ponúka svojim obyvateľom či návštevníkom mesta množstvo športových a oddychových centier, ktoré sú preň charakteristické.

SR, Nitra V. – Nitriansky hradný komplex II.
Publikované: 11.6.2015
Minulý týždeň sme spoločne vstúpili do Nitrianskeho hradného komplexu a naše kroky ukončili na Pribinovom námestí pri soche Corgoňa, ktorého mnohí považujú za symbol mesta. Kto to vlastne bol a ako pokračoval náš výlet po Nitre sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

SR, Nitra VII. – Obdivovanie sakrálnych krás mesta
Publikované: 25.6.2015
Potom, ako sme uskutočnili prehliadku Nitrianskeho hradu, sme si sadli na kávičku a ešte si tak nachvíľu predĺžili príjemné pocity z krásneho výletu. Po jej dopití sme sa vydali Kráľovskou cestou späť do centra Nitry resp. do jej Dolného mesta.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvária a jaskyňa
Publikované: 2.7.2015
Po vyspaní sa do ružova, sme zišli na raňajky do spoločenskej sály hotela. Zaspomínali sme si na včerajší výlet po sakrálnych pamiatkach a naplánovali si ten dnešný smerujúci k Nitrianskej kalvárii.

Tekovský Hrádok: Deň odťahovkárov 2015
Publikované: 5.8.2015
Na letisku v obci Tekovský Hrádok pri Leviciach sa už po druhýkrát uskutoční podujatie Slovak Tow Show alebo stretnutie vodičov odťahových služieb.

SR: Divadelná Nitra 2015
Publikované: 11.9.2015
Priaznivci divadla sa aj tento rok môžu tešiť na najvýznamnejší slovenský divadelný festival, ktorý sa uskutoční v dňoch od 24. do 29. septembra 2015 v meste Nitra.

Nitra: Vianočné mestečko aj trhy
Publikované: 11.12.2015
Ani Nitra nezaostáva za ostatnými slovenskými mestami a pre svojich obyvateľov aj návštevníkov pripravila tradičné vianočné trhy, ktoré potrvajú do 23. decembra 2015.

Nitra: Medzinárodná výstava psov 2016
Publikované: 8.1.2016
Cez víkend 16. a 17. januára 2016 sa v nitrianskom výstavisku Agrokomplex uskutoční medzinárodná výstava psov, ktorá nesie názov Nitradog.

Nové Zámky: Višegrádske Vianoce
Publikované: 21.12.2015
Mesto Nové Zámky vás pozýva stráviť Advent, Vianoce a Nový rok s kultúrnym programom pre malých aj veľkých.

SR, Nitra IX. – rozlúčka s mestom
Publikované: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z najstarších miest Slovenska sa pomaly, ale isto blížil ku koncu. V predošlom článku sme navštívili kalváriu a lurdskú jaskyňu a skončili sme pri nábreží rieky Nitra, ktoré nesie pomenovanie Wilsonovo nábrežie.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikované: 13.5.2015
Dnes zavítame do mesta, ktoré je právom nazývané matkou všetkých slovenských miest - do Nitry. Rozhodli sme sa pár dni spoznávať najstaršie mesto na Slovensku rozprestierajúce sa na siedmich vŕškoch s malebnou prírodou, fascinujúcimi pamiatkami a pozoruhodnou históriou.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikované: 21.5.2015
Po minulotýždňovom zoznámení sa s historickou i súčasnou Nitrou, sa dnes vydáme na celodennú prechádzku, ktorej konečným cieľom bude Nitriansky hrad.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšedné výstavisko
Publikované: 27.12.2012
Milí naši čitatelia, dnes by sme vám radi predstavili najväčšie výstavisko na Slovensku – Agrokomplex, ktoré má svoje brány otvorené celoročne. V každom ročnom období má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Isto vás o tom presvedčíme aj v nasledujúcich riadkoch.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikované: 28.5.2015
Minulý týždeň sme sa vydali na prechádzku cez pešiu zónu smerujúc k Nitrianskemu hradu. Zastavovali sme sa pri rôznych umeleckých dielach, ktoré pripomínali slávnu veľkomoravskú minulosť mesta. Z architektonických skvostov sme navštívili Synagógu a dnes budeme v putovaní pokračovať.

SR, Nitra IV. – Nitriansky hradný komplex I.
Publikované: 4.6.2015
Našu prechádzku po Nitre sme minulý týždeň ukončili pri „historických“ grafitoch, ktoré nás zaujali a trochu aj naznačili, ktorým smerom sa budeme uberať. Ani nie za minútu sme sa ocitli na veľmi pekne upravenom Župnom námestí, ktorému dominovala žltá budova.

SR: Šaľa - mesto na Váhu    
Publikované: 24.2.2011
Obec Šaľa vo svojom viac ako tisícročnom vývoji prekonala mnoho zmien. V stredoveku bola centrom remeselníctva, neskôr mala vďaka svojej výhodnej polohe na Podunajskej rovine výlučne poľnohospodársky charakter. Zmena nastala až po druhej svetovej vojne, keď na podporu poľnohospodárskej produkcie padlo rozhodnutie vybudovať veľký chemický závod Duslo Šaľa, a.s., priamo v katastri obce.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Dražovce – romantický kostolík
Jedna z mestských častí Nitry sa môže pochváliť vzácnym románskym kostolom sv. Michala Archanjela...

SR: Nové Zámky  - mestečko, ktoré prekvapí
Na brehu rieky Nitra sa rozprestiera okresné mesto Nové Zámky, ktoré návštevníkom ponúka kultúrne...

SR, Nitra – mesto pod Zoborom
Mesto Nitra patrí medzi najstaršie slovenské mestá s významnými pamiatkami, ktoré dokumentujú poz...

SR, Kolárovo - Plávajúci vodný mlyn
Plávajúci vodný mlyn v Kolárove pôvodne stával na úplne inom mieste. Ide o rekonštrukciu pôvodnéh...

SR: Šaľa - Slávnosti mesta a jarmok remesiel
Šalianske slávnosti 2011, ktoré boli aj tento rok spojené s jarmokom tradičných remesiel, sa nies...

Slovensko: Komárno - mesto pamätníkov
Juhoslovenské mesto Komárno má bohatú históriu, o čom svedčia mnohé pamiatky a pamätníky doslova ...

SR: Mesto Šaľa
Mesto Šaľa leží v juhozápadnej časti Slovenska na Podunajskej rovine v chránenej vodohospodárskej...


Súvisiace video

SR, Dražovce – mystická pamiatka
Kedysi samostatná obec, dnes mestská časť Nitry – Dražovce ponúka k videniu tradičnú domovú zásta...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
24 °C
zajtra:
streda 15.7.
27 °C