www.infoglobe.sk » Rakúsko, Klosterneuburg – majestátny kláštor v náručí kvetov

Rakúsko, Klosterneuburg – majestátny kláštor v náručí kvetov

Publikované: 8.4.2015
Jar je ako stvorená na výlety, preto sme nasadli do auta a vydali sa tentoraz do útulného mestečka Klosterneuburg, ktoré sa rozprestiera približne 15 kilometrov severozápadne od Viedne. Už z diaľky nás vítala pompézna stavba v podobe kláštora či reklamné pútače pozývajúce na výstavu orchideí v jeho záhradách.

Pokým sa vyberieme do areálu najvýznamnejšej sakrálnej stavby Rakúska, ktorá oslavuje už neuveriteľných 900 rokov od založenia, prejdeme sa historickým centrom mestečka, ktoré sa nachádza v spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Malá potulka ulicami nám síce netrvala dlho, ale bola za to malebná. Krásne domy, námestia so sochami svätcov či významných osobností,  mórovým stĺpom, lavičky, historické hradby a malé obchodíky - toto všetko na nás pôsobilo príjemnou atmosférou.

mestečko Klosterneuburg

mestečko Klosterneuburgmestečko Klosterneuburg

Prehliadka kláštora

Zakrátko sme sa dostali ku vchodu do areálu kláštora, ktorý nám poskytol dychvyrážajúci pohľad na kláštorný kostol Panny Márie, ktorý tvorí románska trojloďová bazilika s dvoma vysokými a bohato zdobenými vežami. Ďalej pompézny cisársky trakt s mohutnou kupolou spojený s kláštorom Klosterneuburg. Celý areál sme si najskôr obehli z vonka. Míňali sme pri tom bylinné záhradky, námestíčka zdobené kvetenou, dokonca fontánou či pamätníkmi. Nahliadli sme do kostola, ktorého výzdoba bola vskutku nádherná, akustika dokonalá a organ z roku 1642 jedinečný a jeden z najcennejších v Rakúsku.

kláštorný kostol Panny Márie

kláštorný kostol Panny Máriekláštorný kostol Panny Márie

Z kostola sme sa presunuli do kláštornej časti, kde bolo zriadené informačné a predajné centrum. V jednej časti bola oddychová zóna, ktorej súčasťou bola aj kaviareň. V ponuke kláštorného komplexu boli na výber tematické prehliadky – Sakrálna, Imperiálna, Vínna cesta a Klenotnica. Nakoľko sme nechceli čakať na skupinovú prehliadku, vybrali sme si jedinú individuálnu, a to prehliadku klenotnice. Cez veľkolepé oblúkovité chodby sme sa dostali k trom miestnostiam klenotnice, v ktorej boli ukryté najcennejšie poklady Rakúska. Boli tu umiestnené umelecké diela od najväčších majstrov klenotníkov či krajčírov, ktoré zdobili polodrahokamy, zlato a drahokamy. Našu pozornosť najviac pútala krajinská koruna Arcivojvodstva rakúskeho alebo tiež svätá koruna Rakúska, ktorá je tu odložená už od roku 1616, no verejnosti sprístupnená len nedávno od roku 2012. Jednotlivými expozíciami nás sprevádzal audiosprievodca, ktorý sme dostali ku vstupenke a bol tlmočený popri svetových jazykoch aj do slovenčiny či češtiny.

kláštorný komplex Klosterneuburg

kláštorný komplex Klosterneuburgkláštorný komplex Klosterneuburg

Keďže sme si zvoli individuálnu prehliadku, dvere k najcennejšej pamiatke t.j. k Verdúnskemu oltáru či  k stropným freskám, barokovej sále terrena a knižnici nám zostali zatvorené. Avšak aspoň trošku sme nakukli do barokových vínnych pivníc v podzemí. Dodnes sa tu vyrába resp. uskladňuje vychýrené miestne vínko vysokej kvality.

kláštorný komplex Klosterneuburgkláštorný komplex Klosterneuburgkláštorný komplex Klosterneuburg - klenotnica

Počas nášho potulovania sa kláštorom sme stretávali mníchov, ktorí tu stále pôsobia a dodávajú celému kláštornému komplexu život. Pri rozhovore s jedným z nich, sme sa čo-to dozvedeli o histórii. Kláštor Klosterneuburg bol založený v roku 1114 grófom Leopoldom III. a od roku 1133 po súčasnosť tu žijú augustiniáni, čo je rehoľný rád katolíckej cirkvi. Kláštor si prešiel od vojenských vpádov, cez stavebné úpravy na základe príkazov cisára Karla VI., až po obsadenia francúzskymi či nemeckými vojakmi naozaj bohatou históriou. Zaujímavosťou pre nás bolo, že sa tu založila prvá vinárska škola v Rakúsku, že v sanatóriu Kiesling pri Klosterneuburgu zomrel básnik Franz Kafka či sa tu narodil známy rakúsky automobilový konštruktér Hans Ledwinka. Plní dojmov i poznania sme sa presunuli do kláštorných záhrad.   

V náručí kvetov

Klosterneuburg - výstava orchideíKlosterneuburg - výstava orchideí

Klosterneuburg - výstava orchideí

Klosterneuburg - výstava orchideíKlosterneuburg - výstava orchideí

Každý rok sa v kláštorných záhradách resp. v oranžérii koná v prvej polovici marca výstava kvetín. Jeden rok sú to ruže, druhý zas orchidey. My sme mali šťastie a boli sme v správny čas na správnom mieste. Práve prebiehajúcu výstavu orchideí sme si nenechali ujsť. Bol to jeden z najestetickejších zážitkov, aký sme kedy zažili. Len si predstavte plochu 1 800 m2, kde vás svojimi farbami, tvarmi a vôňami ohurujú tisíce kvetov zo všetkých kontinentov sveta. Vidíte vzácne aj exotické druhy kvetín a prechádzate sa kreatívnymi expozíciami kvetinových umelcov. Navyše je výstava rozdelená na časť, kde je možné len obdivovať krásu výtvorov prírody a na časť nákupnú, kde neodoláte a musíte si aspoň jednu malú kvetinku kúpiť. Ani sa nenazdáte a budete mať plné ruky orchideí či všakovakých iných sadeníc. Fantastickou výhodou takejto výstavy pre nás bolo, že sme sa mohli podeliť o svoje skúsenosti, či sa spýtať na pestovateľské a šľachtiteľské pokusy odborníkov, ktorí s radosťou odpovedali a dávali nám cenné rady. S nadšením sme len veľmi pomaly opúšťali túto rajskú záhradu, ktorá bola bodkou za našim výletom.

Klosterneuburg - výstava orchideíKlosterneuburg - výstava orchideí

Neostávalo nám už nič, len vydať sa smerom domov. Cestou sme si sľúbili, že sa o rok pôjdeme pozrieť na výstavu ruží a nazrieme aj do iných častí tohto nevšedného mesta a rovnomenného kláštorného komplexu.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (2)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Dolné Rakúsko: Annaberg – otvorenie lyžiarskej sezóny
Publikované: 11.12.2013
Opäť je tu zima, pre niekoho možno príliš chladná a nevľúdna, pre mňa však azda najobľúbenejšie ročné obdobie. Všetko je ukryté pod nadýchanou bielou snehovou perinou a pôsobí akosi pokojnejšie, ba dokonca i čistejšie ako po zvyšok roka. Je to tiež čas zimných dovoleniek na horách, stretnutí s priateľmi pri poháriku vareného vína, či skvelej kapustnice, ktorá v tomto ročnom období isto zahreje.

Dolné Rakúsko: malebná dedinka Mitterbach
Publikované: 7.2.2011
Mitterbach je neveľká dedinka ležiaca v čarokrásnej prírode spolkovej krajiny Dolné Rakúsko. V posledných rokoch ju čoraz viac objavujú aj návštevníci zo Slovenska a Čiech, a to nielen pre jej polohu v lone prírody, nenáročnú časovú dostupnosť a dobré cestné spojenie, ale tiež pre množstvo pamiatok a zaujímavostí nachádzajúcich sa v jej okolí.

Rakúsko: Viedeň V. - Bahnorama
Publikované: 10.2.2011
Po návšteve historickej veže Dómu svätého Štefana dnes sa pozrieme na rakúsku metropolu z podobnej výšky, avšak z vyhliadky, ktorá sa zrejme nedožije veku katedrály.

Rakúsko: Hrad Röthelstein – malý strážca Dunaja
Publikované: 11.9.2013
Pri našich cyklopotulkách Rakúskom sme sa zastavili v mestečku Hainburg. Táto stredoveká obec, nad ktorou sa týči Hainburský hrad, ukrýva mnohé prírodne ale aj historické tajomstvá. Jedným z nich je aj zrúcanina hradu Röthelstein, ktorý sa skrýva v náručí národného parku.

Rakúsko, Graz: Historické centrum Štajerského Hradca
Publikované: 12.10.2012
Ako vyzerá historické centrum univerzitného mesta, v ktorom pobýval okrem iného aj Johannes Kepler?

Rakúsko: Alpentrip I. – Plánovanie a odjazd
Publikované: 12.8.2012
Prvý diel nového cestopisného rozprávania bude venovaný hlavným bodom plánovanej trasy, počas ktorej za týždeň navštívime tri alpské krajiny, horské jazerá aj množstvo zaujímavých pamiatok a miest, ktoré určite stoja za to vidieť.

Rakúsko: Zámok Schönbrunn – viedenský Versailles
Publikované: 13.11.2013
Viedeň, jedna z najkrajších metropol Európy ponúka návštevníkom bohatú históriu, prekrásnu architektúru i nevšedné gastronomické pôžitky. My sa opäť vydáme na návštevu tohto cisárskeho mesta a poprechádzame sa po azda najkrajšom zámku v celom Rakúsku, ktorý je svojím nádherným zjavom prirovnávaný k francúzskemu Versailles.

Rakúsko, Štajersko: Hora zážitkov - Erzberg
Publikované: 13.3.2013
Poslednou zastávkou na našom putovaní cez tri štáty bola hora Erzberg ležiaca v Štajersku. Tá je známa, ako jedno z najbohatších európskych ložísk železnej rudy a patrí k najväčším turistickým atrakciám celého regiónu.

Rakúsko: Viedeň I.
Publikované: 16.10.2010
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.

Rakúsko: mestečko Vent v náručí Ötztalských Álp
Publikované: 16.4.2014
Dnes sa vydáme do malého rakúskeho mestečka Vent, ktoré je od roku 1854 súčasťou obce Sölden v spolkovej krajine Tirolsko. Navštívime známe lyžiarske stredisko a vydáme sa aj po stopách legendárneho ľadového muža Ötziho.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Burgenland: Neziderské jazero – plavba
Vychutnajte si spolu s nami aspoň takto, prostredníctvom fotogalérie, vyhliadkovú plavbu po prekr...

Rakúsko, Burgenland: Rust – mesto bocianov a vín
Malebné mestečko Rust ležiace na brehu stepného Neziderského jazera (nemecky Neusiedler See, maďa...

Rakúsko: Dunajské luhy a hrad Röthelstein
Neďaleko hraníc Slovenska sa nachádza Národný park Dunajské luhy (Donau-Auen). Pri prechádzke tým...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku II.
V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Rakúsko: zámocký komplex Schloss Hof
Preneste sa spolu s nami do obdobia baroka, ktoré môžete obdivovať počas návštevy najväčšieho bar...

Rakúsko: Mariazell a Mariazeller – Bürgeralpe
Maličké mestečko Mariazell patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam v strednej Európe. Zároveň j...

Dolné Rakúsko: Annaberg
Annaberg je malá obec v Dolnom Rakúsku, v ktorej sa nachádza aj rovnomenné lyžiarske stredisko, k...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
15.6.2019
Tohtoročnú sezónu sa môžu turisti vydať do 16 miest chránenej prírody s novo vydaným návštevníckym pasom. Každý, kto navštívi najmenej 5 z návštevníckych stredísk národných parkov či Domov prírody chránených krajinných oblastí, získa odmenu.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. júna 2019 hostiť ďalšie významné svetové podujatie. Vôbec prvýkrát v histórii hlavného mesta Slovenska – Bratislavy , v ňom budú prebiehať Majstrovstvá sveta v Karate.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 16. 6. 2019
sviatok:Blanka