www.infoglobe.sk » SR, Nitra IX. – rozlúčka s mestom

SR, Nitra IX. – rozlúčka s mestom

Publikované: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z najstarších miest Slovenska sa pomaly, ale isto blížil ku koncu. V predošlom článku sme navštívili kalváriu a lurdskú jaskyňu a skončili sme pri nábreží rieky Nitra, ktoré nesie pomenovanie Wilsonovo nábrežie.

Cestou po nábreží sme si vychutnávali atmosféru prírody. Stromové aleje, zakvitnuté kríky, letné lúky, pomaly tečúca rieka a na nej plávajúce kačice, to všetko sme mali možnosť vidieť. Pomaly sme sa približovali k centru, no jeho ruch sa akosi niekam vytratil. Nevšednosť tohto prostredia si popri nás užívali aj miestni obyvatelia. Tí boli zväčša aktívnejší a na presun nábrežím využívali korčule, bicykle  a   dokonca aj motorizované kolobežky.

Nitra - Wilsonovo nábrežie

Nitra - Wilsonovo nábrežieNitra - Wilsonovo nábrežie (rieka Nitra)

Popri rieke sme míňali mnohé vzdelávacie inštitúcie. Patrili univerzitám. Okrem budov Univerzity Konštantína Filozofa sme už z diaľky rozpoznávali typickú kruhovitú vstupnú aulu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. A práve poľnohospodárstvo, ktoré nesie v názve, je pre mesto Nitra a celý tunajší región dodnes neoddeliteľnou súčasťou. Svedčia o tom nielen polia, mnohé potravinárske výrobky, ale aj najväčšie výstavisko na SlovenskuAgrokomplex, ktoré už desaťročia usporadúva zaujímavé tematické výstavy. Po prejdení mosta sme sa ocitli na okraji jedného z parkov, kde sme uvideli zaujímavý exponát traktora a následne aj náučnú tabuľu. Podišli sme bližšie a zistili, že celý priestor okolo univerzity je vlastne jedna veľká parková inštalácia umeleckého charakteru, ktorá má slúžiť ako oddychová zóna a na realizáciu spoločenských podujatí. Jednalo sa o projekt študentov, ktorí nielenže skrášlili výsadbou zelene a kveteny prostredie, ale ukázali, ako jednoducho a za relatívne málo financií sa dá vytvoriť jeden pekný prírodný priestor. Sami sme na chvíľu zasadli na lavičky a rozjímali o všetkom možnom, čo nám prišlo na um.

Nitra - univerzityNitra - univerzity

Nitra - univerzity

Nitra - parková inštalácia umeleckého charakteruNitra - parková inštalácia umeleckého charakteru

Odísť z tejto oázy zelene a pokoja sa nám veru nechcelo, no čas sa krátil. Cestu nábrežím sme ukončili pri ďalšom moste križujúcom rieku Nitra. Ešte kým sme ním prešli, zadívali sme sa na vrch Zobor s rovnomenným vysielačom (vysielač sa nachádza na vrchu Pyramída kúsok pred vrcholom Zobor), ktorý je zároveň symbolom mesta.

Nitra - Zobor (vysielač)

Vrch Zobor je súčasťou pohoria Tribeč a v jeho vrchnej časti sa nachádza prírodná rezervácia Zoborská lesostep so vzácnymi teplomilnými rastlinami, z ktorých niektoré sa vyskytujú už len v Slovenskom krase a v pridružených častiach Maďarska. Vrchol je významný aj z archeologického hľadiska, keďže tu boli objavené praveké nálezy. Čo sa týka vysielača, tak ten má tvar pyramídy a výrazným spôsobom zasahuje do krajiny. Slúži na šírenie televízneho a rozhlasového vysielania. Dodnes sa vedú polemiky o jeho „kráse“, aj keď sa musíme priznať, že nám sa páčil a bez neho si už Nitru ani nevieme predstaviť.  Žiaľ, čas bol neúprosný a návštevu vrchu a na ňom postaveného vysielača by sme už nestihli. Preto sme zamierili na hotel po veci, odubytovali sme sa a zamierili na stanicu.

Nitra - Zobor

Keď sme išli na výlet do Nitry, nemali sme veľké očakávania, no ako sme postupne prechádzali jej uličkami a spoznávali prírodné, ale hlavne historické krásy, tak na nás zanechala veľmi silný dojem. Neostáva nám nič iné, len vám návštevu tohto Pribinovho mesta vrelo odporučiť.

 

GPS: 48°18'27.20"N 18°5'21.87"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (2)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Topoľčany – nevšedné mestečko
Publikované: 25.10.2017
Tentoraz zavítame do Nitrianskeho kraja, kde sa nachádza vyše 26-tisícové mesto Topoľčany.

SR, Dražovce: najmalebnejší kostolík Slovenska – VIDEO
Publikované: 3.10.2017
V našom putovaní po Slovensku dnes zavítame do mestskej časti Nitry, ktorá sa rozprestiera pod západným výbežkom známeho vrchu Zobor – Dražoviec.

SR, Nitriansky kraj – región geotermálnych prameňov I.
Publikované: 7.2.2021
Na juhozápadnom Slovensku sa rozprestiera Nitriansky kraj, ktorého prirodzenú hranicu s Maďarskom tvorí rieka Dunaj. Tento kraj patrí k najteplejším a zároveň aj k najsuchším oblastiam u nás. V dejinách mu patrí významné miesto, nakoľko jeho metropola – starobylá Nitra zohrala významnú úlohu pri formovaní slovenského národa, jeho kultúry a vzdelanosti.

SR, Hurbanovo II. - na potulkách po meste
Publikované: 2.6.2019
Je snáď na Slovensku niekto, kto ešte nepočul o Hurbanove? Toto mesto je známe z predpovedí počasia či vďaka zlatistému moku, ktorý sa tu už roky vyrába. Neuniklo ani našej pozornosti a stalo sa pre nás výletným cieľom. Po návšteve hvezdárne vás dnes prevedieme jeho ulicami.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikované: 13.5.2015
Dnes zavítame do mesta, ktoré je právom nazývané matkou všetkých slovenských miest - do Nitry. Rozhodli sme sa pár dni spoznávať najstaršie mesto na Slovensku rozprestierajúce sa na siedmich vŕškoch s malebnou prírodou, fascinujúcimi pamiatkami a pozoruhodnou históriou.

SR, Podhájska – obec s morskou vodou
Publikované: 28.1.2016
Počas jedného zimného víkendu sme sa vydali na návštevu Nitrianskeho kraja konkrétne obce Podhájska, ktorá leží pri železničnej trati medzi mestami Nové Zámky a Levice. Jej pomenovanie vzniklo na základe umiestnenia na južných výbežkoch Pohronskej pahorkatiny, kde z rovín polí vystupujú kopce a na nich sa rozprestierajú krásne agátové a dubové háje.

SR, Tesárske Mlyňany – unikátne arborétum
Publikované: 4.12.2016
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do okresu Zlaté Moravce, presnejšie do obce Tesárske Mlyňany. Táto na oboch brehoch rieky Žitavy rozprestierajúca sa obec ponúka okrem návštevy rímskokatolíckeho kostola z roku 1763, kaplnky z roku 1841 a relatívne novo zrekonštruovanej sýpky slúžiacej ako miestne múzeum aj jednu vskutku nevšednú atrakciu.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikované: 21.5.2015
Po minulotýždňovom zoznámení sa s historickou i súčasnou Nitrou, sa dnes vydáme na celodennú prechádzku, ktorej konečným cieľom bude Nitriansky hrad.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikované: 28.5.2015
Minulý týždeň sme sa vydali na prechádzku cez pešiu zónu smerujúc k Nitrianskemu hradu. Zastavovali sme sa pri rôznych umeleckých dielach, ktoré pripomínali slávnu veľkomoravskú minulosť mesta. Z architektonických skvostov sme navštívili Synagógu a dnes budeme v putovaní pokračovať.

SR, Nitra IV. – Nitriansky hradný komplex I.
Publikované: 4.6.2015
Našu prechádzku po Nitre sme minulý týždeň ukončili pri „historických“ grafitoch, ktoré nás zaujali a trochu aj naznačili, ktorým smerom sa budeme uberať. Ani nie za minútu sme sa ocitli na veľmi pekne upravenom Župnom námestí, ktorému dominovala žltá budova.

SR, Nitra V. – Nitriansky hradný komplex II.
Publikované: 11.6.2015
Minulý týždeň sme spoločne vstúpili do Nitrianskeho hradného komplexu a naše kroky ukončili na Pribinovom námestí pri soche Corgoňa, ktorého mnohí považujú za symbol mesta. Kto to vlastne bol a ako pokračoval náš výlet po Nitre sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

SR, Nitra VI. – Nitriansky hradný komplex III.
Publikované: 18.6.2015
Cez kamenný most a bránu sme vstúpili na prvé nádvorie Nitrianskeho hradu. Smerovníky nás nabádali k ceste k jednotlivým jeho častiam. My sme naše spoznávanie začali cestičkou vedúcou na vyhliadku, kde sa nachádzalo Diecézne múzeum a biskupský palác.

SR, Nitra VII. – Obdivovanie sakrálnych krás mesta
Publikované: 25.6.2015
Potom, ako sme uskutočnili prehliadku Nitrianskeho hradu, sme si sadli na kávičku a ešte si tak nachvíľu predĺžili príjemné pocity z krásneho výletu. Po jej dopití sme sa vydali Kráľovskou cestou späť do centra Nitry resp. do jej Dolného mesta.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvária a jaskyňa
Publikované: 2.7.2015
Po vyspaní sa do ružova, sme zišli na raňajky do spoločenskej sály hotela. Zaspomínali sme si na včerajší výlet po sakrálnych pamiatkach a naplánovali si ten dnešný smerujúci k Nitrianskej kalvárii.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšedné výstavisko
Publikované: 27.12.2012
Milí naši čitatelia, dnes by sme vám radi predstavili najväčšie výstavisko na Slovensku – Agrokomplex, ktoré má svoje brány otvorené celoročne. V každom ročnom období má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Isto vás o tom presvedčíme aj v nasledujúcich riadkoch.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Dražovce – romantický kostolík
Jedna z mestských častí Nitry sa môže pochváliť vzácnym románskym kostolom sv. Michala Archanjela...

SR: Nové Zámky  - mestečko, ktoré prekvapí
Na brehu rieky Nitra sa rozprestiera okresné mesto Nové Zámky, ktoré návštevníkom ponúka kultúrne...

SR, Nitra – mesto pod Zoborom
Mesto Nitra patrí medzi najstaršie slovenské mestá s významnými pamiatkami, ktoré dokumentujú poz...

SR, Kolárovo - Plávajúci vodný mlyn
Plávajúci vodný mlyn v Kolárove pôvodne stával na úplne inom mieste. Ide o rekonštrukciu pôvodnéh...

SR: Šaľa - Slávnosti mesta a jarmok remesiel
Šalianske slávnosti 2011, ktoré boli aj tento rok spojené s jarmokom tradičných remesiel, sa nies...

Slovensko: Komárno - mesto pamätníkov
Juhoslovenské mesto Komárno má bohatú históriu, o čom svedčia mnohé pamiatky a pamätníky doslova ...

SR: Mesto Šaľa
Mesto Šaľa leží v juhozápadnej časti Slovenska na Podunajskej rovine v chránenej vodohospodárskej...


Súvisiace video

SR, Dražovce – mystická pamiatka
Kedysi samostatná obec, dnes mestská časť Nitry – Dražovce ponúka k videniu tradičnú domovú zásta...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

2.7.2022
Vydajte sa na výlet a spoznajte tajomstvá slovenskej prírody s novou aplikáciou Lesmír, ktorá simuluje skutočného sprievodcu. Naviguje vás po trase vybraného „lesmírneho“ chodníka.  
29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 3. 7. 2022
sviatok:Miloslav

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X