www.infoglobe.sk » SR, Nitriansky kraj – región geotermálnych prameňov I.

SR, Nitriansky kraj – región geotermálnych prameňov I.

Publikované: 7.2.2021
Na juhozápadnom Slovensku sa rozprestiera Nitriansky kraj, ktorého prirodzenú hranicu s Maďarskom tvorí rieka Dunaj. Tento kraj patrí k najteplejším a zároveň aj k najsuchším oblastiam u nás. V dejinách mu patrí významné miesto, nakoľko jeho metropola – starobylá Nitra zohrala významnú úlohu pri formovaní slovenského národa, jeho kultúry a vzdelanosti.

Často sa hovorí, že Nitriansky kraj je obilnicou Slovenska, keďže obrovské plochy jeho juhovýchodnej a južnej časti zaberá kvalitná poľnohospodárska pôda. Celá oblasť, no najmä južné lokality, sú bohaté na výskyt vodných plôch a termálnych prameňov. Z turistického hľadiska je tento kraj zaujímavý vďaka bohatému kultúrnemu a historickému dedičstvu. Nachádza sa tu mnoho divadiel, múzeí, galérií, hradov a zámkov, ale tiež napríklad Tekovská hvezdáreň v Leviciach.

NitraNitra

Nitra (pohľad z kalvárie)

Starobylá Nitra

Šieste najväčšie mesto na Slovensku nachádzajúce sa pod majestátnym vrchom Zobor patrí medzi najstaršie mestá na našom území. V súčasnosti je nielen významným hospodárskym, kultúrnym, cirkevným či spoločenským centrom celého regiónu, ale vďaka výstavisku Agrokomplex tiež medzinárodným výstavným centrom.

Nitra

Napriek bohatej histórii, veď toto územie je nepretržite obývané takmer tridsaťtisíc rokov, sa o Nitre často hovorí ako o meste mladých, keďže tu sídlia aj viaceré univerzity. K najvýznamnejším pamiatkam mesta patria sakrálne stavby. Počas prehliadky Nitry by ste rozhodne nemali vynechať návštevu areálu Nitrianskeho hradu, ale ani tunajšiu kalváriu s veľkolepým výhľadom na mesto a široké okolie. Viac o tejto starobylej kráske si môžete prečítať v našom deväť dielnom seriáli TU.

NitraNitra (múzeum)

 Agrokomplex

Výlet do prírody

Výraznou prírodnou dominantou Nitry je vrch Zobor. Vďaka svojej polohe nad mestom a prírodným pomerom je priam ideálnym miestom na rodinný výlet. V lete poskytuje dobré možnosti na pešiu turistiku a v zime sa tu môžu vaše ratolesti do sýtosti vyšantiť na sánkach. Vhodným východiskovým bodom nenáročnej vychádzky na Zobor môže byť napríklad rovnomenný liečebný ústav, ku ktorému sa dá pohodlne vyviezť autobusom.

kalvária

Nitra (Poľnohospodárska univerzita)Zobor - Pyramída (vysielač)

Napriek tomu, že samotný vrchol leží v nadmorskej výške iba 587 metrov, určite vás za výstup odmení prekrásnym výhľadom na okolie. Kedysi ste sa sem mohli vyviezť aj sedačkovou lanovkou, tá je však dnes bohužiaľ už len minulosťou, aj keď treba dodať, že mesto sa myšlienky novej lanovky nevzdalo. Počkajme si teda, ako to dopadne. Na Pyramíde, podvrchole Zobora, je postavený vysielač. Ten však nie je prístupný pre verejnosti. Hneď pri ňom stoja pozostatky trochu kontroverzného tzv. Miléniového pamätníka. O kúsok opodiaľ si môžete pozrieť archeologické nálezisko – Hradisko Zobor.

Nitriansky hrad

Top podujatie roka

Milovníkom kultúry isto netreba predstavovať medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý je nielen naším najväčším divadelným festivalom, ale tiež jednou z najvýznamnejších medzinárodných aktivít v oblasti kultúry vôbec. Táto výberová nesúťažná prehliadka rôznych štýlov a druhov divadelného umenia, ktorá kladie dôraz na činoherné divadlo a je prístupná hudobnému, pohybovému, bábkovému i výtvarnému divadlu, sa pravidelne v Nitre koná už od roku 1992 vždy koncom septembra. Toto významné európske podujatie predstavuje netradičné, inovatívne, kontroverzné a hlavne inšpiratívne scénické diela a dáva priestor novým i menej známym tvorcom.

Divadlo Andreja Bagara Nitra

GPS: 48°18'49.8"N 18°05'16.7"E (Nitra)

Text a foto: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Zoskupenie Newcastles of the world
Publikované: 5.3.2021
Na svete vznikajú rôzne spoločenstvá a organizácie a jedným z nich je aj zoskupenie miest, ktoré spája rovnaký názov – Newcastles. V súčasnosti je v aliancii 19 miest zo 17 štátov sveta. Medzi inými aj slovenské Nové Zámky či české Nové Hrady.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikované: 13.5.2015
Dnes zavítame do mesta, ktoré je právom nazývané matkou všetkých slovenských miest - do Nitry. Rozhodli sme sa pár dni spoznávať najstaršie mesto na Slovensku rozprestierajúce sa na siedmich vŕškoch s malebnou prírodou, fascinujúcimi pamiatkami a pozoruhodnou históriou.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikované: 21.5.2015
Po minulotýždňovom zoznámení sa s historickou i súčasnou Nitrou, sa dnes vydáme na celodennú prechádzku, ktorej konečným cieľom bude Nitriansky hrad.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikované: 28.5.2015
Minulý týždeň sme sa vydali na prechádzku cez pešiu zónu smerujúc k Nitrianskemu hradu. Zastavovali sme sa pri rôznych umeleckých dielach, ktoré pripomínali slávnu veľkomoravskú minulosť mesta. Z architektonických skvostov sme navštívili Synagógu a dnes budeme v putovaní pokračovať.

SR, Nitra IV. – Nitriansky hradný komplex I.
Publikované: 4.6.2015
Našu prechádzku po Nitre sme minulý týždeň ukončili pri „historických“ grafitoch, ktoré nás zaujali a trochu aj naznačili, ktorým smerom sa budeme uberať. Ani nie za minútu sme sa ocitli na veľmi pekne upravenom Župnom námestí, ktorému dominovala žltá budova.

SR, Nitra IX. – rozlúčka s mestom
Publikované: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z najstarších miest Slovenska sa pomaly, ale isto blížil ku koncu. V predošlom článku sme navštívili kalváriu a lurdskú jaskyňu a skončili sme pri nábreží rieky Nitra, ktoré nesie pomenovanie Wilsonovo nábrežie.

SR, Nitra V. – Nitriansky hradný komplex II.
Publikované: 11.6.2015
Minulý týždeň sme spoločne vstúpili do Nitrianskeho hradného komplexu a naše kroky ukončili na Pribinovom námestí pri soche Corgoňa, ktorého mnohí považujú za symbol mesta. Kto to vlastne bol a ako pokračoval náš výlet po Nitre sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

SR, Nitra VI. – Nitriansky hradný komplex III.
Publikované: 18.6.2015
Cez kamenný most a bránu sme vstúpili na prvé nádvorie Nitrianskeho hradu. Smerovníky nás nabádali k ceste k jednotlivým jeho častiam. My sme naše spoznávanie začali cestičkou vedúcou na vyhliadku, kde sa nachádzalo Diecézne múzeum a biskupský palác.

SR, Nitra VII. – Obdivovanie sakrálnych krás mesta
Publikované: 25.6.2015
Potom, ako sme uskutočnili prehliadku Nitrianskeho hradu, sme si sadli na kávičku a ešte si tak nachvíľu predĺžili príjemné pocity z krásneho výletu. Po jej dopití sme sa vydali Kráľovskou cestou späť do centra Nitry resp. do jej Dolného mesta.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvária a jaskyňa
Publikované: 2.7.2015
Po vyspaní sa do ružova, sme zišli na raňajky do spoločenskej sály hotela. Zaspomínali sme si na včerajší výlet po sakrálnych pamiatkach a naplánovali si ten dnešný smerujúci k Nitrianskej kalvárii.

SR, Nitra – najstaršie mesto na Slovensku – VIDEO
Publikované: 30.7.2019
Na juhu Slovenska, necelých 100 kilometrov na východ od Bratislavy, nájdete na rieke Nitra rovnomenné malebné mesto, ktoré zohralo dôležitú úlohu v slovenskej histórii a kde sa dodnes zachovalo mnoho významných pamiatok. Poďme si spoločne prehliadnuť tie najzaujímavejšie z nich.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšedné výstavisko
Publikované: 27.12.2012
Milí naši čitatelia, dnes by sme vám radi predstavili najväčšie výstavisko na Slovensku – Agrokomplex, ktoré má svoje brány otvorené celoročne. V každom ročnom období má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Isto vás o tom presvedčíme aj v nasledujúcich riadkoch.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Nitra – mesto pod Zoborom
Mesto Nitra patrí medzi najstaršie slovenské mestá s významnými pamiatkami, ktoré dokumentujú poz...


Súvisiace video

SR, Nitra – najstaršie mesto na Slovensku
Necelých 100 km od Bratislavy nájdete historicky významnú Nitru, ktorá bola dokonca jedným z cent...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

8.3.2021
Cestovateľský portál Tripadvisor zverejnil rebríček tých najlepších pláží a zábavných atrakcií sveta pre rok 2021, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
5.3.2021
Na svete vznikajú rôzne spoločenstvá a organizácie a jedným z nich je aj zoskupenie miest, ktoré spája rovnaký názov – Newcastles. V súčasnosti je v aliancii 19 miest zo 17 štátov sveta. Medzi inými aj slovenské Nové Zámky či české Nové Hrady.
3.3.2021
Očarujúci región akým je Biela Orava v súčasnosti nemá možnosť navštíviť každý. Pokiaľ nie ste z okresu Námestovo, dostanete sa tam len ťažko. No vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho budete môcť navštíviť kedykoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - HONGKONG, JUŽNÁ KÓREA, SEVERNÁ KÓREA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 3. 2021
sviatok:Františka
dnes:
utorok 9.3.
4 °C
zajtra:
streda 10.3.
1 °C