www.infoglobe.sk » SR, Nitra VIII. – pivo, kalvária a jaskyňa

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvária a jaskyňa

Publikované: 2.7.2015
Po vyspaní sa do ružova, sme zišli na raňajky do spoločenskej sály hotela. Zaspomínali sme si na včerajší výlet po sakrálnych pamiatkach a naplánovali si ten dnešný smerujúci k Nitrianskej kalvárii.

Dostať sa ku kalvárii nebol problém, keďže je od historického centra vzdialená necelých 20 minút chôdze. Prístup ku kalvárii je možný aj autom či mestskou hromadnou dopravou. My sme išli na pešo. Cestou sme míňali krásnu továrenskú budovu, resp. komplex budov bývalého pivovaru postaveného v rokoch 1893 až 1895. Pivovar počas svojej histórie vyrábal slad, sušené mláto a v neposlednom rade salónne a ležiakové pivo. Zaujímavosťou je, že v roku 1926 pivovar zanikol a budova bola využívaná ako tabakový sklad, sušiareň zeleniny, sklad soli či ako výrobňa mäsových produktov. Výroba piva sa do Nitry prinavrátila v roku 1950 a získala si celoslovenské uznanie. Žiaľ od roku 2003 bola výroba presunutá a od tých čias sa najznámejšie nitrianske pivo vyrába paradoxne v Hurbanove. Medzičasom sa o záchranu pivovarníckych tradícií pokúšajú menšie mestské pivovary.

Nitra - budova bývalého pivovaru

Nitra - budova bývalého pivovaruNitra - cesta na Kalváriu (domová zástavba)

Postupne, ako sme sa blížili ku kalvárii sa menila aj domová zástavba. Väčšie bytové domy striedali rodinné. Ani sme sa nenazdali a chodník pred nami smeroval ku kostolu Nanebovstúpenia Panny Márie. Prvé zmienky o ňom siahajú až do roku 1248. V jeho vnútri sa nachádza socha Sedembolestnej Panny Márie držiaca mŕtve telo Krista a pod ním je krypta, kde sú pochovaní nazarénski mnísi, ktorí tu kedysi mali kláštor. Okolie kostola tvorí novorománsky Misijný dom Matky Božej, ktorý je hlavným sídlom misionárov verbistov.

Nitra - kostol Nanebovstúpenia Panny Márie

Nitra - cesta na KalváriuNitra - Misijný dom Matky Božej

Kostol a jeho okolie je nielen obľúbeným miestom pre konanie svadieb, ale aj významným pútnickým miestom. Kalvária, ktorá vznikla na prelome 18. a 19. storočia na rovnomennom skalnom vrchole je charakteristická malými kaplnkami, ktoré vedú od kostola až na vrch pahorku a pripomínajú Krížovú cestu Krista. Na jej vrchole sa nachádzajú tri kríže so súsoším ukrižovania a špecifická šesťuholníková Kaplnka Božieho hrobu. Každoročne sa tu konajú kresťanské púte.

Nitra - Kaplnka Božieho hrobu

Nitra - KalváriaNitra - Kalvária (rozhľadňa)

Vrchol kalvárie dosahuje výšku približne 213 metrov nad morom a poskytuje tak kruhový pohľad na mesto, protiľahlé svahy pohoria Tribeč, Vtáčnik, Pohronský Inovec či na Zoborské vrchy ako aj na okolité planiny. My sme po prehliadke kostola a misijného domu, v ktorom je mimochodom aj misijné múzeum, pokračovali nenáročným výstupom popri kaplnkách až na vrchol k rozhľadni, kde boli na oblúkovej tabuli vyznačené orientačné body. A neboli sme sami! V čase našej návštevy sa tu hemžilo množstvo ľudí, či už rodín s deťmi, jednotlivcov alebo športovcov. Tento krásny pahorok je lákadlom azda pre všetkých, ktorí majú radi prírodu. Sami sme sa presvedčili, že po vystúpení na pahorok sme sa ocitli na mieste, kde priateľská a pohodová atmosféra bola dotváraná dychvyrážajúcimi výhľadmi na okolitú krajinu. Deti si púšťali šarkanov, dospelí len tak sedeli na tráve, cyklisti sa spúšťali z kopca, a dokonca na južnom vápencovom brale, ktoré je pozostatkom bývalého kameňolomu sme videli lezcov.

Nitra - Kalvária (kaplnky a misijní dom)

Kalvária skrýva aj nejedno prírodné tajomstvo. Jedným z nich sú jaskyne s bohatou kvapľovou výzdobou. Nachádzajú sa v Stračej ceste, pod vrcholom Kalvárie a inde. No zatiaľ sú pred očami verejnosti ukryté. Ďalej sa tu nachádzajú vzácne teplo a suchomilné rastliny, z ktorých sú niektoré na zozname ohrozených druhov. A takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho.

Nitra - Kalvária

Po zídení z Kalvárie sme svoje kroky nasmerovali k nábrežiu rieky Nitra. Cestou sme natrafili na Lurdskú jaskyňu, ktorá už cez sto rokov ponúka útočisko veriacim ľuďom. Okolie jaskyne je tvorené ďakovnými tabuľkami a pri soške Panny Márie horia sviečky. Je to miesto pokoja, kde sme si aj my zaspomínali na našich najbližších a poprosili o ich ochranu. Z pietneho miesta sme pokračovali k nábrežiu.

Nitra - Lurdská jaskyňa

Nitra - Lurdská jaskyňaNitra - Lurdská jaskyňa

Ako náš výlet pokračoval a čo všetko sme videli a zažili sa dozviete už o týždeň.

GPS: 48°17'54.08"N 18°5'28.70"E

 

Zdroj a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Ferraty v Nitre nie sú zatiaľ prístupné verejnosti
Publikované: 30.7.2022
Počas uplynulých dní boli medializované informácie o vzniku ferrát – zaistených lezeckých ciest na skalách pod Pyramídou v Nitre, avšak faktom ostáva, že dielo je vo výstavbe a stále prebiehajú dokončovacie práce na jeho uvedenie do prevádzky, preto platí prísny zákaz vstupu na lezecké cesty!

SR, Topoľčany – nevšedné mestečko
Publikované: 25.10.2017
Tentoraz zavítame do Nitrianskeho kraja, kde sa nachádza vyše 26-tisícové mesto Topoľčany.

SR, Dražovce: najmalebnejší kostolík Slovenska – VIDEO
Publikované: 3.10.2017
V našom putovaní po Slovensku dnes zavítame do mestskej časti Nitry, ktorá sa rozprestiera pod západným výbežkom známeho vrchu Zobor – Dražoviec.

SR, Nitriansky kraj – región geotermálnych prameňov I.
Publikované: 7.2.2021
Na juhozápadnom Slovensku sa rozprestiera Nitriansky kraj, ktorého prirodzenú hranicu s Maďarskom tvorí rieka Dunaj. Tento kraj patrí k najteplejším a zároveň aj k najsuchším oblastiam u nás. V dejinách mu patrí významné miesto, nakoľko jeho metropola – starobylá Nitra zohrala významnú úlohu pri formovaní slovenského národa, jeho kultúry a vzdelanosti.

SR: Hurbanovo, časť Bohatá – súzvuk piva a histórie
Publikované: 9.6.2019
Len pár kilometrov od hraníc s Maďarskom, na úrodnej nížine zaliatej slnečnými lúčmi, vzniklo mesto, ktoré sa vďaka svojmu zlatistému moku stalo známym i za hranicami našej vlasti. Pokiaľ navštívite Hurbanovo, určite vášmu oku i čuchu neunikne miestny pivovar. Avšak, vedeli ste, že hneď za jeho múrmi to dýcha históriou? Tak poďte spolu s nami nazrieť do týchto dvoch navzájom prepojených svetov.

SR, Hurbanovo II. - na potulkách po meste
Publikované: 2.6.2019
Je snáď na Slovensku niekto, kto ešte nepočul o Hurbanove? Toto mesto je známe z predpovedí počasia či vďaka zlatistému moku, ktorý sa tu už roky vyrába. Neuniklo ani našej pozornosti a stalo sa pre nás výletným cieľom. Po návšteve hvezdárne vás dnes prevedieme jeho ulicami.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikované: 13.5.2015
Dnes zavítame do mesta, ktoré je právom nazývané matkou všetkých slovenských miest - do Nitry. Rozhodli sme sa pár dni spoznávať najstaršie mesto na Slovensku rozprestierajúce sa na siedmich vŕškoch s malebnou prírodou, fascinujúcimi pamiatkami a pozoruhodnou históriou.

SR, Nitra IX. – rozlúčka s mestom
Publikované: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z najstarších miest Slovenska sa pomaly, ale isto blížil ku koncu. V predošlom článku sme navštívili kalváriu a lurdskú jaskyňu a skončili sme pri nábreží rieky Nitra, ktoré nesie pomenovanie Wilsonovo nábrežie.

Veľká noc - oslava života
Publikované: 6.4.2023
Na obdobie Veľkej noci sa teší azda každý z nás, či už z dôvodu oddychu, zábavy alebo z duchovného hľadiska. Dnešná spoločnosť si spája tieto sviatky najmä s takzvanou „šibačkou a oblievačkou“, kedy sa z našich príbytkov každoročne ozýva výskot dievčat skrývajúc sa pred šibalskými kúpačmi. Pre kresťanov je zas Veľká noc alebo Pascha (u gréckokatolíkov) to najvýznamnejšie obdobie z cirkevného roka.

SR, Tesárske Mlyňany – unikátne arborétum
Publikované: 4.12.2016
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do okresu Zlaté Moravce, presnejšie do obce Tesárske Mlyňany. Táto na oboch brehoch rieky Žitavy rozprestierajúca sa obec ponúka okrem návštevy rímskokatolíckeho kostola z roku 1763, kaplnky z roku 1841 a relatívne novo zrekonštruovanej sýpky slúžiacej ako miestne múzeum aj jednu vskutku nevšednú atrakciu.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikované: 21.5.2015
Po minulotýždňovom zoznámení sa s historickou i súčasnou Nitrou, sa dnes vydáme na celodennú prechádzku, ktorej konečným cieľom bude Nitriansky hrad.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikované: 28.5.2015
Minulý týždeň sme sa vydali na prechádzku cez pešiu zónu smerujúc k Nitrianskemu hradu. Zastavovali sme sa pri rôznych umeleckých dielach, ktoré pripomínali slávnu veľkomoravskú minulosť mesta. Z architektonických skvostov sme navštívili Synagógu a dnes budeme v putovaní pokračovať.

SR, Nitra VI. – Nitriansky hradný komplex III.
Publikované: 18.6.2015
Cez kamenný most a bránu sme vstúpili na prvé nádvorie Nitrianskeho hradu. Smerovníky nás nabádali k ceste k jednotlivým jeho častiam. My sme naše spoznávanie začali cestičkou vedúcou na vyhliadku, kde sa nachádzalo Diecézne múzeum a biskupský palác.

SR, Nitra V. – Nitriansky hradný komplex II.
Publikované: 11.6.2015
Minulý týždeň sme spoločne vstúpili do Nitrianskeho hradného komplexu a naše kroky ukončili na Pribinovom námestí pri soche Corgoňa, ktorého mnohí považujú za symbol mesta. Kto to vlastne bol a ako pokračoval náš výlet po Nitre sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

SR, Nitra IV. – Nitriansky hradný komplex I.
Publikované: 4.6.2015
Našu prechádzku po Nitre sme minulý týždeň ukončili pri „historických“ grafitoch, ktoré nás zaujali a trochu aj naznačili, ktorým smerom sa budeme uberať. Ani nie za minútu sme sa ocitli na veľmi pekne upravenom Župnom námestí, ktorému dominovala žltá budova.

SR, Nitra VII. – Obdivovanie sakrálnych krás mesta
Publikované: 25.6.2015
Potom, ako sme uskutočnili prehliadku Nitrianskeho hradu, sme si sadli na kávičku a ešte si tak nachvíľu predĺžili príjemné pocity z krásneho výletu. Po jej dopití sme sa vydali Kráľovskou cestou späť do centra Nitry resp. do jej Dolného mesta.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšedné výstavisko
Publikované: 27.12.2012
Milí naši čitatelia, dnes by sme vám radi predstavili najväčšie výstavisko na Slovensku – Agrokomplex, ktoré má svoje brány otvorené celoročne. V každom ročnom období má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Isto vás o tom presvedčíme aj v nasledujúcich riadkoch.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Hurbanovo – mesto počasia, hviezd a piva
Keď sa povie mesto Hurbanovo, dozaista si spomeniete na tri veci typické pre toto juhoslovenské m...

SR, Dražovce – romantický kostolík
Jedna z mestských častí Nitry sa môže pochváliť vzácnym románskym kostolom sv. Michala Archanjela...

SR: Nové Zámky  - mestečko, ktoré prekvapí
Na brehu rieky Nitra sa rozprestiera okresné mesto Nové Zámky, ktoré návštevníkom ponúka kultúrne...

SR, Podhájska – dedinka so slanou vodou
Neďaleko Levíc sa nachádza dedinka Podhájska, ktorá je výnimočná výskytom termálnych prameňov. Ti...

SR, Nitra – mesto pod Zoborom
Mesto Nitra patrí medzi najstaršie slovenské mestá s významnými pamiatkami, ktoré dokumentujú poz...

SR, Kolárovo - Plávajúci vodný mlyn
Plávajúci vodný mlyn v Kolárove pôvodne stával na úplne inom mieste. Ide o rekonštrukciu pôvodnéh...

SR: Šaľa - Slávnosti mesta a jarmok remesiel
Šalianske slávnosti 2011, ktoré boli aj tento rok spojené s jarmokom tradičných remesiel, sa nies...

SR: Mesto Šaľa
Mesto Šaľa leží v juhozápadnej časti Slovenska na Podunajskej rovine v chránenej vodohospodárskej...


Súvisiace video

SR, Topoľčianky: turistický klenot Tekova
Pod svahmi Pohronského Inovca a Tríbečského pohoria sa na starej slovanskej ceste rozprestiera me...

SR, Dražovce – mystická pamiatka
Kedysi samostatná obec, dnes mestská časť Nitry – Dražovce ponúka k videniu tradičnú domovú zásta...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X