www.infoglobe.sk » SR: Hurbanovo, časť Bohatá – súzvuk piva a histórie

SR: Hurbanovo, časť Bohatá – súzvuk piva a histórie

Publikované: 9.6.2019
Len pár kilometrov od hraníc s Maďarskom, na úrodnej nížine zaliatej slnečnými lúčmi, vzniklo mesto, ktoré sa vďaka svojmu zlatistému moku stalo známym i za hranicami našej vlasti. Pokiaľ navštívite Hurbanovo, určite vášmu oku i čuchu neunikne miestny pivovar. Avšak, vedeli ste, že hneď za jeho múrmi to dýcha históriou? Tak poďte spolu s nami nazrieť do týchto dvoch navzájom prepojených svetov.

Našimi potulkami Hurbanovom sme zašli až k jeho ďalšej dominante, ktorou je bez pochýb pivovar. Ako značí tabuľa pri ceste, budovy pivovaru sa rozprestierajú medzi Hurbanovom a jeho časťou Bohatá. Kedysi dve samostatné obce nazývané Stará Ďala a Bohatá sa 1. augusta 1960 zlúčili pod súčasný názov Hurbanovo. Práve toto je jediná oblasť mesta, kde sa nachádzajú viacposchodové stavby, keďže prevažnú časť inak tvoria rodinné domy.  

pivovar (Hurbanovo)Miestny pivovar bol založený v roku 1964 a prvý zlatistý mok sa zaligotal v lúčoch tohto najslnečnejšieho miesta na Slovensku v roku 1969 pod názvom Hurbanovské pivo. Pomenovanie Zlatý Bažant, pod ktorým ho pozná celé Slovensko, vzniklo pre hojný výskyt bažantov v okolí mesta. Už keď sme prechádzali popred brány pivovaru, zacítili sme vôňu piva, ktoré si tu môžete i vychutnať. Spoločnosť pripravila pre verejnosť prehliadku s názvom Hurbanovská pivná cesta, kde sa dozviete nielen o procese zrodu tohto známeho moku od zrnka jačmeňa až po orosený pohár piva. Môžete ochutnať aj suroviny, z ktorých sa vyrába. Samozrejmosťou je i degustácia, avšak naučia vás, aj ako pivo správne načapovať, aby vynikla jeho kvalita. Na prehliadku je potrebné objednať sa vopred, cez prihlasovací formulár na internetovej stránke spoločnosti a musí sa nazbierať aspoň 10 záujemcov.

verejný park v Bohatej (Hurbanovo)Pivovar vyniká niekoľkými prvenstvami, medzi ktoré patrí prvenstvo v Československu v plnení piva do plechoviek (1971). Ďalej v osemdesiatych rokoch pivovar priniesol nealkoholické pivo Pito. Taktiež vám neunikne ani množstvo prúdiacich kamiónov smerujúcim k bránam pivovaru, ktoré tunajšie pivko rozvážajú do všetkých kútov Slovenska i do viacerých európskych a svetových krajín. Takto si ho poľahky môžete vychutnať v Afrike či Ázii, dokonca v roku 1978 vyletelo až do vesmíru.
Ordódyovská kúria v parku, Bohatá (Hurbanovo)Spoločnosť sa okrem rozvoju hurbanovského pivovaru venuje i podpore projektov na zveľadenie mesta a jeho okolia. Podporu by si dozaista zaslúžil aj park, ktorý sa rozprestiera hneď vedľa pivovaru. Najprv sme váhali či vstúpiť cez rozpadávajúci sa a hrdzavejúci plot, no napokon sme vstúpili a pred nami sa rozprestrel veľký zelený historický park vybudovaný v roku 1840. Okrem zelene sa tu nachádzala Ordódyovská kúria. Kúria spolu s parkom boli v roku 1986 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.

pivovar z parku, Bohatá (Hurbanovo)Časť Bohatá patrila zemianskym rodinám Deshyzyovcov a od roku 1571 Ordódyovcom, ktorí vlastnili nejednu kúriu v meste. Prízemná kúria Antona VI. Ordódyho bola postavená na začiatku 19. storočia v klasicistickom slohu. Dnes už jej zúbožený stav nereprezentuje niekdajšiu honosnosť. I keď vstup do parku nevyzeral vábne, cestou ním sme sa dostali do pokojného prostredia obklopeného prírodou a blížiac sa k jeho koncu, sivý betónový plot naberal na farebnosti a rôznorodosti výjavov detských malieb. V zadnej časti parku vzdialenej od hlavnej ulice je totiž Centrum voľného času s príjemným detským ihriskom. Jediné, čo vás môže rušiť, je hluk kamiónov za plotom susedného pivovaru, ale  zároveň tu máte možnosť prehliadnuť si sortiment, ktorý ponúka. Od debničiek s rôznymi druhmi fľaškového piva až po veľké sudy na výčap. Z parku sme vyšli na opačnej strane a zrazu sme sa ocitli, ako keby v jednej z juhoslovenských pokojných dediniek.

pivovar z parku, Bohatá (Hurbanovo)Vybrali sme sa tichými uličkami za zvukmi zvonov a siluetou veže kostolíka. Rímskokatolícky Kostol sv. Anny, okolo ktorého sa rozprestiera cintorín, je najstarším dochovaným chrámom v meste. Jednoloďovú stavbu v barokom štýle dala postaviť rodina Ordódyovcov okolo roku 1739, ako kaplnku pri ich krypte. V interiéri je obraz sv. Anny a plastiky svätcov z 18. storočia. Prestavaný bol po zemetrasení  v roku 1763 a v roku 1811 bolo pristavené priečelie kostola spolu so zvonicou.

Kostol sv. Anny, Bohatá (Hurbanovo)Z historických pamiatok v Bohatej stojí za zmienku aj zvonica zo začiatku 19. storočia, vedľa ktorej je barokové súsošie sv. Jána Nepomuckého zo 17. storočia. Sú neprehliadnuteľné, stoja pri hlavnej ceste smerujúcej z Nových Zámkov do Hurbanova, po ktorej sa vraciame späť k hvezdárni.

zvonica a súsošie sv. Jána Nepomuckého, Bohatá (Hurbanovo)Nemusíme ani počúvať predpoveď počasia, aby sme sa dozvedeli, že v Hurbanove je zamračené s miernymi prehánkami. To však pre nás znamená, že dnes večer nenahliadneme cez optiku ďalekohľadu bližšie k hviezdam. Zároveň však veríme, tak ako mnohí miestni nadšenci, že toto pomaly sa prebúdzajúce miesto zaujme aj ďalších turistov a cestovateľov a stane sa tak vyhľadávaným výletným cieľom.

 

GPS: 47°52'58.3"N 18°11'58.9"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Hurbanovo I. – upriamte svoj pohľad k oblohe
Publikované: 26.5.2019
Tentoraz navštívime mestečko, ktorého meno je denne mnohokrát spomínané v správach o počasí. Okrem predpovedí je známe aj svojim observatóriom, ktoré je najstarším na Slovensku a umožňuje poodhaľovať tajomstvá nočnej oblohy. Asi už tušíte, že sa vyberieme na juh krajiny do malého mestečka Hurbanovo.

SR, Hurbanovo II. - na potulkách po meste
Publikované: 2.6.2019
Je snáď na Slovensku niekto, kto ešte nepočul o Hurbanove? Toto mesto je známe z predpovedí počasia či vďaka zlatistému moku, ktorý sa tu už roky vyrába. Neuniklo ani našej pozornosti a stalo sa pre nás výletným cieľom. Po návšteve hvezdárne vás dnes prevedieme jeho ulicami.

SR: Nové Zámky – mesto, ktoré sa oplatí navštíviť
Publikované: 30.8.2012
Okresné mesto Nové Zámky pôvodne vybudované na močiaroch sa nachádza na brehu rieky Nitra a okrem mestských kultúrnych pamiatok ponúka svojim obyvateľom či návštevníkom mesta množstvo športových a oddychových centier, ktoré sú preň charakteristické.

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja
Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja I.
Publikované: 8.3.2012
V najjužnejšej a zároveň najteplejšej oblasti Slovenska leží malebné mesto Komárno, v ktorom žije okolo 36 000 obyvateľov.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja II.
Publikované: 15.3.2012
Komárno a jeho okolie je ideálnym miestom na strávenie príjemného víkendu. Prvé jarné dni sú ako stvorené na spoznávanie miest. Keď slniečko už krásne svieti, avšak stále „zubato“ , nastáva to najvhodnejšie obdobie na prechádzku za históriou a kultúrou tohto hraničného mesta.

SR, Brhlovce – jedinečné skalné obydlia
Publikované: 12.9.2013
Obec Brhlovce, ktorá sa nachádza neďaleko okresného mesta Levice v Ipeľskej pahorkatine, je známa predovšetkým unikátnou kultúrnou pamiatkou. V dnešnom článku sa vydáme do tejto obce a rozpovieme si jej príbeh od minulosti až po súčasnosť.

SR, Levický hrad – ideálne miesto na rodinnú vychádzku
Publikované: 11.5.2014
Mesiac máj sa často označuje ako „čas lásky“. No a k láske neodmysliteľne patria romantické vychádzky, či už vo dvojici, alebo spolu s vašimi šantiacimi sa ratolesťami, či milovanými rodičmi. Čo tak tentoraz vyraziť na nenáročnú prechádzku všetci spolu, celá rodina? Dnes si spoločne pripomíname Deň matiek, a tak by bolo pekné stráviť deň všetci pohromade.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikované: 13.5.2015
Dnes zavítame do mesta, ktoré je právom nazývané matkou všetkých slovenských miest - do Nitry. Rozhodli sme sa pár dni spoznávať najstaršie mesto na Slovensku rozprestierajúce sa na siedmich vŕškoch s malebnou prírodou, fascinujúcimi pamiatkami a pozoruhodnou históriou.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikované: 21.5.2015
Po minulotýždňovom zoznámení sa s historickou i súčasnou Nitrou, sa dnes vydáme na celodennú prechádzku, ktorej konečným cieľom bude Nitriansky hrad.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvária a jaskyňa
Publikované: 2.7.2015
Po vyspaní sa do ružova, sme zišli na raňajky do spoločenskej sály hotela. Zaspomínali sme si na včerajší výlet po sakrálnych pamiatkach a naplánovali si ten dnešný smerujúci k Nitrianskej kalvárii.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Hurbanovo – mesto počasia, hviezd a piva
Keď sa povie mesto Hurbanovo, dozaista si spomeniete na tri veci typické pre toto juhoslovenské m...

SR: Nové Zámky  - mestečko, ktoré prekvapí
Na brehu rieky Nitra sa rozprestiera okresné mesto Nové Zámky, ktoré návštevníkom ponúka kultúrne...

SR, Nitra – mesto pod Zoborom
Mesto Nitra patrí medzi najstaršie slovenské mestá s významnými pamiatkami, ktoré dokumentujú poz...

Slovensko: Komárno - mesto pamätníkov
Juhoslovenské mesto Komárno má bohatú históriu, o čom svedčia mnohé pamiatky a pamätníky doslova ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
8 °C