www.infoglobe.sk » SR, Nitriansky kraj – región geotermálnych prameňov III.

SR, Nitriansky kraj – región geotermálnych prameňov III.

Publikované: 21.2.2021
Dnes budeme Nitriansky kraj objavovať naposledy. Tento raz vás zavedieme do tajomných katakomb, predstavíme vám úžasnú Ponitriansku cyklomagistrálu a nevynecháme ani tipy na výlety, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Nie vždy sa musí zaujímavá vychádzka odohrávať na povrchu. Čo keby ste pre zmenu zobrali rodinku na výlet do podzemia? Veľmi zaujímavá a zároveň aj poučná môže byť napríklad návšteva novozámeckých katakomb, ktoré prežili besnenie Hitlera aj nevhodné správanie komunistov, ktorí  z týchto unikátnych chodieb pod kláštorom a námestím spravili sklad zeleniny.

Nové Zámky

V rámci reštitúcie v 90. rokoch sa katakomby opäť vrátili do rúk františkánom, a tí ich za určitých podmienok sprístupňujú verejnosti. Či už ste jednotlivec alebo celá skupina, vždy sa viete s nimi na prehliadke dohodnúť. Treba si len uvedomiť, že nejde o bežne prístupnú pamiatku. V súčasnosti jediný vchod do katakomb sa nachádza práve v kláštore, a tak si treba čas prehliadky naplánovať dopredu po dohode s predstaveným kláštora alebo niektorým z bratov.

 

Ponitrianska cyklomagistrála

Nitriansky kraj možno spoznávať aj zo sedla bicykla. Takzvaná Ponitrianska cyklomagistrála meria približne 80 kilometrov a prechádza cez pohorie Tribeč. Jej časť začína i končí v jednom z najkrajších miest na Slovensku – v krajskom meste Nitra. Jedná sa o stredne náročnú trasu určenú skôr pre horských cyklistov.

Nitra

Vyznávačov cyklistiky prevedie okolo významných historických pamiatok, no ponúka tiež široký výber rôznych oddychových aktivít a zaujímavostí. Príjemnými zastávkami sú napr. Kostolík sv. Štefana nad obcou Kolíňany z 11. storočia či rekreačná oblasť pri jazere v obci Jelenec. Z nej si môžete odskočiť na zaujímavú zrúcaninu Gýmešského hradu.

cyklistika - ilustračné foto

Cyklotrasa ďalej pokračuje do dediny Kostoľany pod Tribečom, v ktorej môžete navštíviť národnú kultúrnu pamiatku Kostolík sv. Juraja. Ďalej pokračuje cez Ladice, Zlaté Moravce, až do Topoľčianok, ktoré patria k najnavštevovanejším lokalitám Nitrianskeho kraja. Za návštevu tu rozhodne stojí Topoľčiansky kaštieľ s rozsiahlym parkom, Národný žrebčín a tiež zubria obora, ktorá je od Topoľčianok vzdialená asi 6 km.

Dražovce (kostolík)

Následne cyklotrasa pokračuje do podhorskej obce Skýcov, v ktorej je prírodný skanzen s vápennými pecami a turistický náučný chodník Vápenný vrch. Odtiaľ cez Tribečské pohorie prechádza do obce Solčany a následne sa z druhej strany pohoria vracia späť do Nitry. Posledným zastavením by mohol byť románsky kostolík Svätého Michala v Dražovciach pochádzajúci z 12. storočia, ktorý sa hrdo týči na skalnatom úbočí. Odtiaľto už dobre vidieť cieľ cyklovýletu – historickú Nitru.

 

Tipy na výlety

Región v okolí Nitry ponúka mnoho zaujímavých miest. Jedným z nich sú Tesárske Mlyňany s unikátnym arborétom, ktoré na rozlohe 67 hektárov ponúka k videniu cez 2300 drevín z celej Európy, ako aj z rôznych častí Ameriky, Afriky či Ázie.

Tesárske MlyňanyTesárske Mlyňany

Pre milovníkov dobrého pivka, meteorológie či hviezd je ideálnou destináciou Hurbanovo. Pokiaľ sa vydáte až k južným hraniciam kraja, tak pri sútoku Dunaja a Váhu sa rozprestiera mesto Komárno ponúkajúce k videniu nezvyčajné Nádvorie Európy reprezentujúce typickú architektúru z rozličných kútov Európy či ojedinelý päťuholníkový obranný systém, skladajúci sa z niekoľkých pevností, predsunutých polygonálnych bášt, násypov, vodných priekop a ďalších objektov, ktoré slúžili vojenským účelom takmer do konca 20. storočia.

Hurbanovo

Dozaista ďalšou pútavou lokalitou je približne jeden a pol kilometra severozápadne od obce Radošina, v predhorí Považského Inovca krasová jaskyňa Čertova pec, ktorá je voľne prístupná širokej verejnosti. Významná je z archeologického i paleontologického hľadiska, keďže tu boli nájdené najstaršie známky jaskynného osídlenia na Slovensku.

Komárno

Samozrejme to zďaleka nie je všetko, čo tento kraj ponúka, preto sa sem určite v dohľadnej dobe vrátime a budeme sa snažiť vás inšpirovať k nevšedným výletom.

Čertová pec

Text: redakcia

Foto: Oskár Mažgút, Pixabay.com, Matouš Vinš, Jozef Dovičin, Roman Tvarožka, Mgr. Anna Nociarová, Jiří Výborný

GPS: 47°59'10.1"N 18°09'48.9"E (Nové Zámky)Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Zoskupenie Newcastles of the world
Publikované: 5.3.2021
Na svete vznikajú rôzne spoločenstvá a organizácie a jedným z nich je aj zoskupenie miest, ktoré spája rovnaký názov – Newcastles. V súčasnosti je v aliancii 19 miest zo 17 štátov sveta. Medzi inými aj slovenské Nové Zámky či české Nové Hrady.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikované: 21.5.2015
Po minulotýždňovom zoznámení sa s historickou i súčasnou Nitrou, sa dnes vydáme na celodennú prechádzku, ktorej konečným cieľom bude Nitriansky hrad.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikované: 13.5.2015
Dnes zavítame do mesta, ktoré je právom nazývané matkou všetkých slovenských miest - do Nitry. Rozhodli sme sa pár dni spoznávať najstaršie mesto na Slovensku rozprestierajúce sa na siedmich vŕškoch s malebnou prírodou, fascinujúcimi pamiatkami a pozoruhodnou históriou.

SR, Hurbanovo I. – upriamte svoj pohľad k oblohe
Publikované: 26.5.2019
Tentoraz navštívime mestečko, ktorého meno je denne mnohokrát spomínané v správach o počasí. Okrem predpovedí je známe aj svojim observatóriom, ktoré je najstarším na Slovensku a umožňuje poodhaľovať tajomstvá nočnej oblohy. Asi už tušíte, že sa vyberieme na juh krajiny do malého mestečka Hurbanovo.

SR: Hurbanovo, časť Bohatá – súzvuk piva a histórie
Publikované: 9.6.2019
Len pár kilometrov od hraníc s Maďarskom, na úrodnej nížine zaliatej slnečnými lúčmi, vzniklo mesto, ktoré sa vďaka svojmu zlatistému moku stalo známym i za hranicami našej vlasti. Pokiaľ navštívite Hurbanovo, určite vášmu oku i čuchu neunikne miestny pivovar. Avšak, vedeli ste, že hneď za jeho múrmi to dýcha históriou? Tak poďte spolu s nami nazrieť do týchto dvoch navzájom prepojených svetov.

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja
Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja I.
Publikované: 8.3.2012
V najjužnejšej a zároveň najteplejšej oblasti Slovenska leží malebné mesto Komárno, v ktorom žije okolo 36 000 obyvateľov.

SR, Tesárske Mlyňany – unikátne arborétum
Publikované: 4.12.2016
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do okresu Zlaté Moravce, presnejšie do obce Tesárske Mlyňany. Táto na oboch brehoch rieky Žitavy rozprestierajúca sa obec ponúka okrem návštevy rímskokatolíckeho kostola z roku 1763, kaplnky z roku 1841 a relatívne novo zrekonštruovanej sýpky slúžiacej ako miestne múzeum aj jednu vskutku nevšednú atrakciu.

SR: Nové Zámky – mesto, ktoré sa oplatí navštíviť
Publikované: 30.8.2012
Okresné mesto Nové Zámky pôvodne vybudované na močiaroch sa nachádza na brehu rieky Nitra a okrem mestských kultúrnych pamiatok ponúka svojim obyvateľom či návštevníkom mesta množstvo športových a oddychových centier, ktoré sú preň charakteristické.

SR, Radošina: prírodná pamiatka Čertova pec – VIDEO
Publikované: 12.12.2017
Jesenné obdobie nám pomaly vrcholí, no kým ho nahradí zima, vyberieme sa do okresu Topoľčany, presnejšie do obce Radošina, ktorú preslávilo vyhlásené Radošinské naivné divadlo. Avšak naším cieľom nebude samotná obec, ale prírodná pamiatka Čertova pec.

SR, Topoľčany – nevšedné mestečko
Publikované: 25.10.2017
Tentoraz zavítame do Nitrianskeho kraja, kde sa nachádza vyše 26-tisícové mesto Topoľčany.

SR, Knižné cyklovýlety krajinou pod Tatrami
Publikované: 2.9.2020
Pre všetkých milovníkov cyklistiky a cyklovýletov máme dobrú správu! Nedávno vyšli dve zaujímavé cykloknižky mapujúce trochu nezvyčajné trasy okolo Slovenska, ako aj putovanie dolu Váhom respektíve Nitrou. V nasledujúcich riadkoch vám ich predstavíme.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Prírodná pamiatka Čertova pec
Neďaleko obce Radošina sa nachádza unikátna prírodná pamiatka Čertova pec. Krasová jaskyňa, ktorá...

SR, Dražovce – romantický kostolík
Jedna z mestských častí Nitry sa môže pochváliť vzácnym románskym kostolom sv. Michala Archanjela...

SR: Nové Zámky  - mestečko, ktoré prekvapí
Na brehu rieky Nitra sa rozprestiera okresné mesto Nové Zámky, ktoré návštevníkom ponúka kultúrne...

SR, Nitra – mesto pod Zoborom
Mesto Nitra patrí medzi najstaršie slovenské mestá s významnými pamiatkami, ktoré dokumentujú poz...


Súvisiace video

SR, Dražovce – mystická pamiatka
Kedysi samostatná obec, dnes mestská časť Nitry – Dražovce ponúka k videniu tradičnú domovú zásta...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

8.3.2021
Cestovateľský portál Tripadvisor zverejnil rebríček tých najlepších pláží a zábavných atrakcií sveta pre rok 2021, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
5.3.2021
Na svete vznikajú rôzne spoločenstvá a organizácie a jedným z nich je aj zoskupenie miest, ktoré spája rovnaký názov – Newcastles. V súčasnosti je v aliancii 19 miest zo 17 štátov sveta. Medzi inými aj slovenské Nové Zámky či české Nové Hrady.
3.3.2021
Očarujúci región akým je Biela Orava v súčasnosti nemá možnosť navštíviť každý. Pokiaľ nie ste z okresu Námestovo, dostanete sa tam len ťažko. No vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho budete môcť navštíviť kedykoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - HONGKONG, JUŽNÁ KÓREA, SEVERNÁ KÓREA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 3. 2021
sviatok:Františka
dnes:
utorok 9.3.
4 °C
zajtra:
streda 10.3.
1 °C