www.infoglobe.sk » SR, Hurbanovo I. – upriamte svoj pohľad k oblohe

SR, Hurbanovo I. – upriamte svoj pohľad k oblohe

Publikované: 26.5.2019
Tentoraz navštívime mestečko, ktorého meno je denne mnohokrát spomínané v správach o počasí. Okrem predpovedí je známe aj svojim observatóriom, ktoré je najstarším na Slovensku a umožňuje poodhaľovať tajomstvá nočnej oblohy. Asi už tušíte, že sa vyberieme na juh krajiny do malého mestečka Hurbanovo.

Toto mestečko ležiace na pol ceste medzi Novými Zámkami a Komárnom je známe svojou klimatologickou stanicou, takže informáciu o počasí zaiste dostanete ešte pred alebo počas cesty. Našim prvým cieľom sa stáva dominanta mesta, ktorá je zobrazená aj na samotnom erbe obce. Na modrom štíte erbu je vyhotovená zlatá silueta observatória a sedem hviezd. Potrafiť priamo k hvezdárni nie je problém, a tak práve tu začíname naše putovanie Hurbanovom.  

Hvezdáreň (Hurbanovo)Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove je najstaršou astronomickou pozorovateľňou na Slovensku. Jej história siaha do roku 1871, kedy bolo v Hurbanove založené jedno z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe. To patrilo vďaka svojim astronomickým prístrojom a intenzite prác medzi najznámejšie vedecké inštitúcie v Európe. Prvé pozorovania tejto hvezdárne boli zamerané na výskum slnečných škvŕn, jasných komét, meteorov a určovanie času. Avšak hvezdáreň  vykonávala aj geomagnetické a meteorologické pozorovania.

park pri hvezdárni (Hurbanovo)Táto vedecká inštitúcia sa i v súčasnosti venuje výskumu a zároveň sa svojou výchovno-vzdelávacou činnosťou snaží priblížiť vedu a astronómiu širokej verejnosti a najmä mládeži. Pre individuálnych návštevníkov i skupiny pripravuje planetárium rôzne programy podľa ročného obdobia. Cez deň je možné pozorovať slnko. No najmä v podvečerných hodinách, keď sa zotmie, a je jasná obloha, môže nastať vhodná doba na pozorovanie oblohy ďalekohľadom. Cez víkendy a sviatky, pokiaľ nie je špeciálna akcia, je hvezdáreň zatvorená.

socha Mikuláša Koperníka v parku pri hvezdárni (Hurbanovo)Ešte počas dňa vstupujeme do rozsiahleho historického parku, ktorý sa rozprestiera okolo observatória a patrí medzi chránené prírodné pamiatky mesta. Tento areál tvorí budova starej hvezdárne, Heydeho kupola i spektrografický pavilón. Pri prechádzke parkom natrafíte na sochu známeho vedca a astronóma Mikuláša Kopernika, ako aj na  slnečné hodiny. Ale dominantou areálu je nepochybne dvojpodlažná budova observatória s jej dvoma kupolami. Veľkú kupolu postavili v tridsiatych rokoch 20. storočia a nachádza sa tam ďalekohľad.

slnečné hodiny v parku pri hvezdárni (Hurbanovo)Súčasťou komplexu hvezdárne, ktorý tvoria staré i nové budovy, je od roku 2006 aj Múzeum Mikuláša Thegeho Konkolyho, ktorého expozícia prezentuje verejnosti ucelený pohľad na históriu astronómie na našom území. Pomenovanie múzeum nesie po zakladateľovi hvezdárne i meteorologického observatória v Hurbanove. Tento popredný vedec svetového rangu (Mikuláš Konkoly-Thege  - 1842-1916), ktorý je pôvodom z Hurbanova, má podobne ako obec svoje miesto aj na hviezdnej oblohe v podobe planétok (1259) Ógyalla (starý názov Hurbanova – Stará Ďala) a (1445) Konkolya.

Mikuláš Konkoly, pamätná tabula - Geomagnetické Observatórium ÚVZ SAV v HurbanoveKonkoly sa obával, že po jeho smrti sa toto observatórium prestane používať a zanikne. Preto celý svoj majetok, ktorý tvoril dom, záhrada i zariadenie observatórií venoval  v roku 1899 štátu s podmienkou, že hvezdáreň zostane v Hurbanove a kým bude nažive, stane sa jej neplateným riaditeľom. Zomrel 17. februára 1916. Pochovaný bol v Hurbanove. Jeho odkaz v podobe hvezdárne funguje nepretržite do dnešných dní.

Od roku 1969 uskutočňuje Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove i pomaturitné štúdium astronómie. Zastrešuje mnohé odborné i populárno-vedecké a kultúrno-výchovné aktivity či súťaže. Azda najznámejšia je celoslovenská výtvarná súťaž pre deti „Vesmír očami detí“, čomu by sa isto potešil aj zakladateľ hvezdárne Mikuláš Konkoly-Thege, keďže medzi jeho záľuby okrem vedy patrilo aj výtvarné umenie i hudba.  

Geomagnetické Observatórium ÚVZ SAV v HurbanoveCez cestu oproti hvezdárni je historická budova Geomagnetického observatória ÚVZ SAV v Hurbanove s tabuľou pripomínajúcou jej zakladateľa, ktorej poslaním je monitorovanie a interpretovanie premenného zemského magnetického poľa.

Ako sme už spomínali, svoje sídlo v tomto meste ležiacom v oblasti s maximálnym počtom slnečných dní v roku (2190 h ročnej sumy slnečného svitu zo 4447 h astronomicky možného slnečného svitu) má aj Slovenský hydrometeorologický ústav. Táto meteorologická stanica už od svojho vzniku patrila k najvýznamnejším vo vtedajšom Uhorsku. Dňa 20. júla 2007 tu bola zaznamenaná najvyššia nameraná teplota na Slovensku s hodnotou 40,3°C. Prvé pozorovania počasia sa tu uskutočnili už v roku 1872. Od roku 1890 neboli prerušené ani na deň, dokonca sa merali aj počas vojnových udalostí.

meracie zariadenie v HurbanoveAk chcete počkať, kým sa na oblohe objavia hviezdy, môžete čas stráviť celodennou pešou prechádzkou po náučnom chodníku, ktorý začína pred hvezdárňou. A keďže sme na dolniakoch, trasa je prístupná pohodlne i na bicykli za pol dňa. Necelých 14 km a päť náučných tabúľ vám priblíži prírodu okolia Hurbanova a Chránené vtáčie územie Dolné Považie, ktorým vedie. Prírodná rezervácia Révajovská pustatina vás zavedie na miesto so vzácnymi druhmi húb, k pieskovým dunám, cez lúky a lužné lesy do prírodnej mokraďovej rezervácie Alúvium Žitavy až sa napokon vrátite do centra mesta.

Ešte kým zapadne slnko, vydáme sa na ďalšie potulky Hurbanovom, avšak o tom si povieme až o týždeň.

 

GPS: 47°52'23.8"N 18°11'26.1"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakcia



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Štúrovo – mesto vody a tolerancie II.
Publikované: 22.8.2021
Týždeň prešiel ako voda a my sa vraciame do najjužnejšieho mesta Slovenska – Štúrova. Po predstavení si jeho histórie sa dnes vydáme za pamiatkami či turistickými lákadlami.

SR: Hurbanovo, časť Bohatá – súzvuk piva a histórie
Publikované: 9.6.2019
Len pár kilometrov od hraníc s Maďarskom, na úrodnej nížine zaliatej slnečnými lúčmi, vzniklo mesto, ktoré sa vďaka svojmu zlatistému moku stalo známym i za hranicami našej vlasti. Pokiaľ navštívite Hurbanovo, určite vášmu oku i čuchu neunikne miestny pivovar. Avšak, vedeli ste, že hneď za jeho múrmi to dýcha históriou? Tak poďte spolu s nami nazrieť do týchto dvoch navzájom prepojených svetov.

SR, Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (2)
Publikované: 28.6.2020
Dnes sa spoločne vydáme za spoznávaním trojičných stĺpov na Slovensku. Našou prvou zastávkou bude Bratislava, ktorá zažila nejednu morovú epidémiu. Pamätníkmi na tieto udalosti sú viaceré stĺpy.

SR, Nitriansky kraj – región geotermálnych prameňov III.
Publikované: 11.3.2024
Dnes budeme Nitriansky kraj objavovať naposledy. Tento raz vás zavedieme do tajomných katakomb, predstavíme vám úžasnú Ponitriansku cyklomagistrálu a nevynecháme ani tipy na výlety, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

SR, Hurbanovo II. - na potulkách po meste
Publikované: 2.6.2019
Je snáď na Slovensku niekto, kto ešte nepočul o Hurbanove? Toto mesto je známe z predpovedí počasia či vďaka zlatistému moku, ktorý sa tu už roky vyrába. Neuniklo ani našej pozornosti a stalo sa pre nás výletným cieľom. Po návšteve hvezdárne vás dnes prevedieme jeho ulicami.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja I.
Publikované: 8.3.2012
V najjužnejšej a zároveň najteplejšej oblasti Slovenska leží malebné mesto Komárno, v ktorom žije okolo 36 000 obyvateľov.

Novozámocký región predstavia čarovné zábery
Publikované: 20.4.2021
Novozámocký región predstaví fotopublikácia s čarovnými zábermi od miestnych fotografov. Je prvou svojho druhu.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja II.
Publikované: 15.3.2012
Komárno a jeho okolie je ideálnym miestom na strávenie príjemného víkendu. Prvé jarné dni sú ako stvorené na spoznávanie miest. Keď slniečko už krásne svieti, avšak stále „zubato“ , nastáva to najvhodnejšie obdobie na prechádzku za históriou a kultúrou tohto hraničného mesta.

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja
Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.

SR: Nové Zámky – mesto, ktoré sa oplatí navštíviť
Publikované: 30.8.2012
Okresné mesto Nové Zámky pôvodne vybudované na močiaroch sa nachádza na brehu rieky Nitra a okrem mestských kultúrnych pamiatok ponúka svojim obyvateľom či návštevníkom mesta množstvo športových a oddychových centier, ktoré sú preň charakteristické.

SR, Brhlovce – jedinečné skalné obydlia
Publikované: 12.9.2013
Obec Brhlovce, ktorá sa nachádza neďaleko okresného mesta Levice v Ipeľskej pahorkatine, je známa predovšetkým unikátnou kultúrnou pamiatkou. V dnešnom článku sa vydáme do tejto obce a rozpovieme si jej príbeh od minulosti až po súčasnosť.

SR, Bzovík – ideálny tip na výlet
Publikované: 12.6.2014
V malebnom okrese Krupina sa nachádza mnoho zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. My sme si tento raz za cieľ nášho výletu stanovili obec Bzovík. Táto neveľká obec je známa predovšetkým bývalým kláštorom cisterciánskeho opátstva, no tým naše putovanie zďaleka končiť nebude.

SR: Bzovík – kláštorná pevnosť
Publikované: 23.6.2011
Bzovík – opevnený kláštor či protiturecká pevnosť? Kde leží, ako sa sem dostať, ale tiež kedy a prečo vznikol sa dočítate v dnešnom článku.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikované: 21.5.2015
Po minulotýždňovom zoznámení sa s historickou i súčasnou Nitrou, sa dnes vydáme na celodennú prechádzku, ktorej konečným cieľom bude Nitriansky hrad.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikované: 13.5.2015
Dnes zavítame do mesta, ktoré je právom nazývané matkou všetkých slovenských miest - do Nitry. Rozhodli sme sa pár dni spoznávať najstaršie mesto na Slovensku rozprestierajúce sa na siedmich vŕškoch s malebnou prírodou, fascinujúcimi pamiatkami a pozoruhodnou históriou.

SR, Nitra VI. – Nitriansky hradný komplex III.
Publikované: 18.6.2015
Cez kamenný most a bránu sme vstúpili na prvé nádvorie Nitrianskeho hradu. Smerovníky nás nabádali k ceste k jednotlivým jeho častiam. My sme naše spoznávanie začali cestičkou vedúcou na vyhliadku, kde sa nachádzalo Diecézne múzeum a biskupský palác.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Štúrovo – najjužnejšie mesto Slovenska
Juhozápadne od sútoku veľtoku Dunaja a rieky Hron sa rozprestiera mesto Štúrovo, ktoré oplýva via...

SR: Malkia park – kráľovské útočisko zvierat
Pred pár rokmi (2016) otvoril svoje brány Malkia park v Orechovej Potôni (časť Lúky), ktorý vytvo...

SR, Hurbanovo – mesto počasia, hviezd a piva
Keď sa povie mesto Hurbanovo, dozaista si spomeniete na tri veci typické pre toto juhoslovenské m...

SR: Nové Zámky  - mestečko, ktoré prekvapí
Na brehu rieky Nitra sa rozprestiera okresné mesto Nové Zámky, ktoré návštevníkom ponúka kultúrne...

SR, Nitra – mesto pod Zoborom
Mesto Nitra patrí medzi najstaršie slovenské mestá s významnými pamiatkami, ktoré dokumentujú poz...

Slovensko: Komárno - mesto pamätníkov
Juhoslovenské mesto Komárno má bohatú históriu, o čom svedčia mnohé pamiatky a pamätníky doslova ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X