www.infoglobe.sk » SR, Hurbanovo II. - na potulkách po meste

SR, Hurbanovo II. - na potulkách po meste

Publikované: 2.6.2019
Je snáď na Slovensku niekto, kto ešte nepočul o Hurbanove? Toto mesto je známe z predpovedí počasia či vďaka zlatistému moku, ktorý sa tu už roky vyrába. Neuniklo ani našej pozornosti a stalo sa pre nás výletným cieľom. Po návšteve hvezdárne vás dnes prevedieme jeho ulicami.

Územie mesta Hurbanovo sa rozprestiera v najteplejšej oblasti Podunajskej nížiny, na ľavom brehu rieky Žitavy. Už cestou doň sme mali možnosť vidieť, že ho obklopuje krajina  s úrodnou pôdou, čo len potvrdzuje fakt, že toto územie sa zaraďuje i medzi najúrodnejšie a najviac poľnohospodársky využívané oblasti na Slovensku.

Mestský úrad (Hurbanovo)

Po príchode do mesta smerom od Komárna, ktoré je pre turistu zaujímavé svojou kultúrou a architektúrou sme netušili, čo môže okrem hvezdárne a pivovaru turistovi Hurbanovo poskytnúť. A tak sme sa vydali objavovať.

rodinná hrobka Konkolyovcov (Hurbanovo)Prvou pamiatkou, ktorú po ceste vidíme, je malá kaplnka na kopčeku pri hlavnej ceste a hneď vedľa nej sa týči rodinná hrobka Konkolyovcov. Dá sa povedať, že tomuto rodu mesto vďačí za svoj symbol – hvezdáreň. História hovorí, že uhorský kráľ Belo II. presídlil v 13. storočí na toto územie zvané „possesio Concol“ časť kumánskych utečencov z Ázie. Ich vodcu Mátého Thége povýšil do šľachtického stavu a pridelil mu k menu priezvisko Conkol. Sem siahajú korene tunajšieho významného rodu v Hurbanove, avšak dejiny mesta tu ani zďaleka nezačínajú.  

socha Mikuláša Konkolyho, Námestie Konkolyho (Hurbanovo)Archeologické nálezy svedčia totiž o pravekom osídlení tejto oblasti. V období sťahovania národov tu žili kmene kvádov, dákov, markomanov, gótov, avarov a hunov. Potom sem zavítali Slovania i Maďari, ktorých kultúry i obyvateľstvo sa miešali a toto tzv. miešanie tu možno badať do súčasnosti.

Jeden z príbehov o osídľovaní a vzniku mesta hovorí, že na Konkoli (časť Konkoľ) mal z vôle uhorského kráľa sv. Štefana vyrásť kláštor. Jeho členovia niesli meno po svojom zakladateľovi -  stefaniti a mali sa zúčastniť na križiackych výpravách do Svätej Zeme.

Námestie Konkolyho (Hurbanovo)Vtedajšie obyvateľstvo si  žilo v pokoji, venovalo sa poľnohospodárstvu a rozvíjal sa i rybolov. Avšak mier trval len do obdobia nájazdov Tatarov a neskôr i Turkov, ktorí všetko čo tu bolo vybudované, zrovnali so zemou. Od 13. do 17. storočia prechádzalo územie z rúk jednej šľachtickej rodiny do rúk ďalšej. Po mníchovskej arbitráži sa dokonca stalo súčasťou horthyovského Maďarska, no po vojne sa opäť pričlenilo k Československu. Do roku 1948 sa s mestom môžete stretnúť pod názvom Stará Ďala (do roku 1918 v maďarčine O'Gyalla). Prvá písomná zmienka o obci Gyalla pochádza z roku 1312 a pomenovanie získala podľa zemianskej rodiny Gyallaiovcov (Ďalajovcov), ktorým ich majetok potvrdil v roku 1457 kráľ Ladislav V. Dosť bolo histórie, hor sa na pamiatky!

kostol sv. Ladislava (Hurbanovo)Smerujeme hlbšie do centra mesta popri Mestskom úrade, kde končí trasa náučného chodníka prírodnými zaujímavosťami Hurbanova. Našu pozornosť už priťahuje 42 metrov vysoká veža rímskokatolíckeho secesného kostola sv. Ladislava. Chrám bol postavený v roku 1913 (István Medgyaszay), potom ako v roku 1911 zhorel pôvodný barokový kostol z roku 1718. Prostredie okolo chrámu tvorí príjemná udržiavaná záhrada, z ktorej môžete vstúpiť do kostola a pozrieť si interiér s oltárnym obrazom sv. Ladislava. Pôdorys stavby tvorí oktagón a priestor je zaklenutý tmavou drevenou kupolou. Pri výstavbe bolo vo veľkej miere použité ako stavebný materiál drevo a drevené časti interiéru sú zdobené prvkami ľudovej architektúry. Ku chrámu patria aj kaplnky Sedembolestnej Panny Márie a sv. Rozálie z roku 1890.

kostol sv. Ladislava (Hurbanovo)

V parku pred kostolom sa nachádza trojičný stĺp (1886) a za ním zas parčík s pamätníkom spisovateľa pôvodom z neďalekého Komárna, ktorým je Mór Jokai. Od kostola smerujú naše kroky na Námestie Konkolyho. Ak čakáte vydláždené námestie lemované radom historických budov, musím vás sklamať. Námestie je akýsi zelený parčík, uprostred ktorého stojí socha Mikuláša Konkoly – Thege. Obdobie jeho života znamenalo pre vtedajšiu Starú Ďalu významný historický míľnik v dejinách. Napísal vyše 40 vedeckých prác a založil tu prvú hvezdáreň na území Rakúsko – Uhorska s celoeurópskym významom. Za svoju vedeckú činnosť bol menovaný členom Maďarskej akadémie vied v Budapešti i čestným členom Nemeckej meteorologickej spoločnosti v Berlíne. Okrem pohľadu na nebo má zásluhu i na zmapovaní dna Dunaja či na výstavbe železnice prechádzajúcej cez Hurbanovo, kde ako rušňovodič dokonca viedol jej prvý vlak.

kostol reformovanej kresťanskej cirkvi (Hurbanovo)Okolo námestia sa nachádzajú školy, budova polície, obchod i Dom kultúry. Všetky budovy sú postavené v období 20. storočia. To ale neznamená, že mesto nemalo i historicky zaujímavé stavby. Keďže územie patrilo mnohým rodinám, vzniklo tu aj veľa šľachtických kúrií, z ktorých sa zachovalo len pár. Väčšina však musela ustúpiť socialistickej výstavbe v 20. storočí. Najzachovalejšou stavbou je secesný poľovnícky kaštieľ Steiner z roku 1901, ktorý je situovaný oproti hvezdárni.

kaštieľ Steiner (Hurbanovo)Smerom po hlavnej ceste na Nové Zámky natrafíte na druhý, trochu chátrajúci hurbanovský kostol. Jedná sa o sakrálnu stavbu reformovanej kresťanskej cirkvi, ktorá bola postavená v rokoch 1911 - 1912 na zvyškoch niekdajšieho kláštora v lokalite Abe z 11 – 12. storočia. Keďže bola brána zamknutá, nedostali sme sa žiaľ do jeho areálu.

Pokračujúc ďalej sa pred nami zhustila premávka kamiónov a k nebu sa začali vypínať zeleno biele stavby miestneho pivovaru. Jeho návštevu však absolvujeme až o týždeň.  

 

GPS: 47°52'24.6"N 18°11'30.6"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Hurbanovo, časť Bohatá – súzvuk piva a histórie
Publikované: 9.6.2019
Len pár kilometrov od hraníc s Maďarskom, na úrodnej nížine zaliatej slnečnými lúčmi, vzniklo mesto, ktoré sa vďaka svojmu zlatistému moku stalo známym i za hranicami našej vlasti. Pokiaľ navštívite Hurbanovo, určite vášmu oku i čuchu neunikne miestny pivovar. Avšak, vedeli ste, že hneď za jeho múrmi to dýcha históriou? Tak poďte spolu s nami nazrieť do týchto dvoch navzájom prepojených svetov.

SR, Hurbanovo I. – upriamte svoj pohľad k oblohe
Publikované: 26.5.2019
Tentoraz navštívime mestečko, ktorého meno je denne mnohokrát spomínané v správach o počasí. Okrem predpovedí je známe aj svojim observatóriom, ktoré je najstarším na Slovensku a umožňuje poodhaľovať tajomstvá nočnej oblohy. Asi už tušíte, že sa vyberieme na juh krajiny do malého mestečka Hurbanovo.

SR: Nové Zámky – mesto, ktoré sa oplatí navštíviť
Publikované: 30.8.2012
Okresné mesto Nové Zámky pôvodne vybudované na močiaroch sa nachádza na brehu rieky Nitra a okrem mestských kultúrnych pamiatok ponúka svojim obyvateľom či návštevníkom mesta množstvo športových a oddychových centier, ktoré sú preň charakteristické.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja I.
Publikované: 8.3.2012
V najjužnejšej a zároveň najteplejšej oblasti Slovenska leží malebné mesto Komárno, v ktorom žije okolo 36 000 obyvateľov.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja II.
Publikované: 15.3.2012
Komárno a jeho okolie je ideálnym miestom na strávenie príjemného víkendu. Prvé jarné dni sú ako stvorené na spoznávanie miest. Keď slniečko už krásne svieti, avšak stále „zubato“ , nastáva to najvhodnejšie obdobie na prechádzku za históriou a kultúrou tohto hraničného mesta.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvária a jaskyňa
Publikované: 2.7.2015
Po vyspaní sa do ružova, sme zišli na raňajky do spoločenskej sály hotela. Zaspomínali sme si na včerajší výlet po sakrálnych pamiatkach a naplánovali si ten dnešný smerujúci k Nitrianskej kalvárii.

SR, Nitra VII. – Obdivovanie sakrálnych krás mesta
Publikované: 25.6.2015
Potom, ako sme uskutočnili prehliadku Nitrianskeho hradu, sme si sadli na kávičku a ešte si tak nachvíľu predĺžili príjemné pocity z krásneho výletu. Po jej dopití sme sa vydali Kráľovskou cestou späť do centra Nitry resp. do jej Dolného mesta.

SR, Nitra IX. – rozlúčka s mestom
Publikované: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z najstarších miest Slovenska sa pomaly, ale isto blížil ku koncu. V predošlom článku sme navštívili kalváriu a lurdskú jaskyňu a skončili sme pri nábreží rieky Nitra, ktoré nesie pomenovanie Wilsonovo nábrežie.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikované: 21.5.2015
Po minulotýždňovom zoznámení sa s historickou i súčasnou Nitrou, sa dnes vydáme na celodennú prechádzku, ktorej konečným cieľom bude Nitriansky hrad.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikované: 13.5.2015
Dnes zavítame do mesta, ktoré je právom nazývané matkou všetkých slovenských miest - do Nitry. Rozhodli sme sa pár dni spoznávať najstaršie mesto na Slovensku rozprestierajúce sa na siedmich vŕškoch s malebnou prírodou, fascinujúcimi pamiatkami a pozoruhodnou históriou.

SR, Horná Nitra – náučné chodníky a nielen prírodné zaujímavosti
Publikované: 24.9.2015
Svojrázny región Horná Nitra ponúka nespočetné množstvo atrakcií, miest a výletov do prírody. My vás dnes prevedieme turisticky atraktívnymi lokalitami, ktorých návštevu určite neoľutujete.

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja
Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Hurbanovo – mesto počasia, hviezd a piva
Keď sa povie mesto Hurbanovo, dozaista si spomeniete na tri veci typické pre toto juhoslovenské m...

SR: Nové Zámky  - mestečko, ktoré prekvapí
Na brehu rieky Nitra sa rozprestiera okresné mesto Nové Zámky, ktoré návštevníkom ponúka kultúrne...

SR, Nitra – mesto pod Zoborom
Mesto Nitra patrí medzi najstaršie slovenské mestá s významnými pamiatkami, ktoré dokumentujú poz...

Slovensko: Komárno - mesto pamätníkov
Juhoslovenské mesto Komárno má bohatú históriu, o čom svedčia mnohé pamiatky a pamätníky doslova ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
8 °C