www.infoglobe.sk » Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu II.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu II.

Publikované: 9.8.2022
Minulý týždeň sme začali objavovať balkánsku krajinu Rumunsko. Navštívili sme mestá Arad a Brašov. Dnes v putovaní budeme pokračovať a naším cieľom bude legendárny hrad Bran, ktorý preslávil írsky spisovateľ Bram Stoker vo svojom hororovom románe Drakula.

Letné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Z mesta Brašov sa nám nechcelo veľmi odísť, keďže sme v ňom stále objavovali niečo nové. Ale čas bol neúprosný, a tak sme zamierili smerom k obci Bran, ktorá leží približne 30 kilometrov od Brašova a ponúka k videniu azda najznámejšiu atrakciu Rumunska tzv. Drakulov hrad.

Bran - pod hradom

Hrad Bran alebo Drakulov hrad je považovaný za sídlo krvilačného grófa, o ktorom sa napísali desiatky kníh a natočilo mnoho filmov. Nachádza sa na hranici Transylvánie a Valašska čo sú historické územné označenia krajiny.

hrad Bran

Kým sme  sa presúvali, zisťovali sme si informácie ani nie tak o hrade, ako o samotnom Drakulovi. Dozvedeli sme sa, že postava má aj reálne základy. Literatúra uvádzala, že tunajšie valašské knieža Vlad III. Drakula, ktorý vládol od roku 1448 do 1476 bol tak krutý k nepriateľom, že si vyslúžil prezývku „Napichovač“ (Tepes). Gróf mal totiž záľubu v napichovaní zajatcov na kôl. Avšak o pití krvi, ani o ďalších upírskych praktikách nebola zmienka. Dokonca sa uvádza, že menovaný panovník na hrade Bran ani nikdy nebol, a že skutočným sídlom kniežaťa Drakulu bol dnes už neexistujúci hrad Poenari. Nech je tomu už akokoľvek, mystérium okolo slávneho románu tu ostáva naďalej.

hrad Bran

hrad BranBran - pod hradom

Po prečítaní si krutých riadkov sme radšej začali hľadieť na okolie. Ani sme sa nenazdali a už nás vítal približne osemstoročný hrad, ktorý slúžil spočiatku ako vojenská pevnosť, ktorú dali postaviť obchodníci z neďalekého Brašova z obavy pred vpádmi rozpínajúcej sa Osmanskej ríše. Prvé písomné zmienky pochádzajú z roku 1212. Postupom času ho spravovali Dunajské kniežactvá či miestne samosprávy. V roku 1920 bola pamiatka darovaná mestom Brašov rumunskej kráľovnej Márii, avšak už 1948 po zmene režimu a nástupe komunistov sa stala štátnym majetkom. Od roku 1956 bol hrad prvý raz sprístupnený verejnosti, avšak nie nadlho, keďže z nedbalosti vtedajších úradníkov začal chátrať. To sa zmenilo v rokoch 1987 až 1993, kedy pamiatka prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Po páde režimu sa začali reštitučné konania, ktoré priniesli prinavrátenie majetku legitímnym dedičom. Tí hrad ponúkli štátu na odkúpenie, no Rumunsko to odmietlo, a tak je hrad dodnes v súkromných rukách. Napriek tomu dediči (rod von Habsburg – Lothringen) zachovali hrad prístupný verejnosti, dokonca sa postarali o otvorenie múzea, kde máte možnosť vidieť rodinné zbierky Habsburgovcov. 

Bran - pod hradom

hrad Branhrad Bran

To, že sa jedná o azda najväčšiu turistickú atrakciu krajiny potvrdzuje nielen prítomnosť množstva návštevníkov z rôznych kútov sveta, ale aj  viaceré reštaurácie, suvenírové obchodíky a všakovakí predajcovia ponúkajúci možné aj nemožné v súvislosti s Drakulom. Vstup na hrad je možný celoročne a vstupné je viac než priaznivé. K hradu vedie kľukatá cesta, ktorá vás dovedie k bralu s vysokým kamenným krížom a ďalej k strmému schodisku, ktoré vyzerá dosť strašidelne. Za vstupnou bránou sa vám otvorí svet temného stredoveku so sedemnástimi sálami a zaujímavými zákutiami.

hrad Bran

V hradnej veži si môžete dokonca prenajať apartmán a vychutnať si tak atmosféru hradu aj v noci. V tomto prípade si už však priplatíte. Na záver obhliadky nás zaujal aj fakt, že hrad sa radí medzi najdrahšie nehnuteľnosti v celom Rumunsku.

Bran - park pri hrade

Či už je legenda o Drakulovi pravdivá alebo nie, určite hrad Bran niekedy navštívte. Je krásny, tajomný a ponúka aj nádherné výhľady na okolie. Miestni obyvatelia, ako aj sprievodcovia, vás doslova vtiahnu do čarovných príbehov, ktorým radi uveríte.

 Ale ani zďaleka to nie je všetko čo vám Rumunsko môže ponúknuť, preto už o týždeň sa vydáme ďalej.

 

GPS: 45°30'54.1"N 25°22'02.3"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária OndrejkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rumunsko, Timisoara – mesto mnohých mien
Publikované: 11.12.2021
Výlet, ktorý spolu dnes podnikneme, nás zavedie na juhovýchod do rumunského mesta Timisoara.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VII.
Publikované: 13.9.2022
Návšteva hlavného mesta Rumunska – Bukurešti bola vskutku úžasná. No naša dovolenka sa pomaly, ale iste blížila ku koncu, a tak sme sa vydali v ústrety poslednému dobrodružstvu. Za cieľ sme si zvolili mesto Sibiu.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VI.
Publikované: 6.9.2022
Po splavovaní Delty Dunaja a návšteve prímorského letoviska Mamaia sme zamierili do hlavného mesta Rumunska – Bukurešti. Toto vyše dvojmiliónové mesto ponúka zaujímavé pamiatky, históriu a samozrejme zábavu v podobe nevšedných atrakcií.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu V.
Publikované: 30.8.2022
V minulotýždňovej časti nášho seriálu o putovaní Rumunskom sme navštívili mesto Tulcea, ktoré je akousi bránou do Delty Dunaja. Tú každoročne navštívia státisíce turistov z celého sveta. My nebudeme výnimkou a pomaly sa vydáme na približne 120 kilometrovú vodnú cestu ústiacu do Čierneho mora.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu IV.
Publikované: 23.8.2022
Skoro ráno sme sa vydali z Brašova smerom do mesta Tulcea. Cestou sme míňali ťažobné polia, širokosiahle pastviny a pomaly sa nám pred očami menila hornatá krajina na nížinu. Cestu sme si krátili rozprávaním spomienok na Arad, hrad Bran, či Râşnov.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu III.
Publikované: 16.8.2022
Po návšteve nie moc strašidelného hradu Bran, ktorý bol údajne sídlom grófa Drakulu, sme sa vydali späť do Brašova. Po ceste sme v diaľke zhliadli ďalší, nemenej atraktívny hrad Râşnov hrdo sa týčiaci nad rovnomennou obcou.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu I.
Publikované: 2.8.2022
V severnej časti Balkánskeho polostrova sa rozprestiera našincami doposiaľ nie veľmi vyhľadávaný štát Rumunsko. My vás prostredníctvom nášho mini seriálu pozveme na miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Rumunsko je krajina s krásnou prírodou, svojskou kultúrou a unikátnymi pamiatkami, za ktorými sa v nasledujúcich riadkoch vydáme.

Rumunsko, Transalpina: Najkrajšia cesta cez vrchol Karpát – VIDEO
Publikované: 18.12.2021
Rumunské hory patria k najkrajším oblastiam Európy. Či už vďaka prírode, výhľadom a hlbokým tiesňavám, alebo romantickým dedinkám. Poďme sa spoločne vypraviť na roadtrip po scénickej ceste prezývanej Transalpina cez hrebene hôr.

Rumunsko, Sibiu: Romantické mesto pod Karpatmi – VIDEO
Publikované: 20.11.2021
V podhorí rumunských Karpát nájdete jedno z najkrajších miest celej krajiny. Čaká vás tu zachovalé stredoveké opevnenie, krásne kostoly aj romantické uličky. Nechýba ani skvelá gastronómia a kultúrne vyžitie. Poďme sa do Sibiu vypraviť spoločne.

Rumunsko, Arad: Unikátny nočný pohľad na metropolu západného Rumunska – VIDEO
Publikované: 4.12.2021
Počas cesty z Čiech do Transylvánie pravdepodobne neminiete rumunské mesto Arad. Pôvodne som sa mal v ňom zastavil len kvôli nocľahu, nakoniec ma ale veľmi milo prekvapilo. V jeho uliciach som strávil niekoľko nočných hodín prechádzaním sa s foťákom v rukách a stálo to za to.

Rumunsko, Bukurešť – mesto plné pamiatok
Publikované: 27.11.2021
Bukurešť je hlavným a zároveň najväčším mestom Rumunska. V minulom storočí, v medzivojnovom období, bola práve Bukurešť označovaná za Paríž Východu a bolo to mesto veľmi lákavé pre zahraničných turistov. Za vlády Nicholae Ceausesca sa ale všetko zmenilo a Bukurešť je jedno z menej atraktívnych miest Rumunska. V posledných rokoch sa však obľúbenosť ľahko zvyšuje.


Súvisiaca fotogaléria

Rumunsko – perla Balkánu
V juhovýchodnej Európe, presnejšie v severnej časti Balkánskeho polostrova, sa rozprestiera Rumun...


Súvisiace video

Rumunsko, Sibiu: Romantické mesto pod Karpatmi
Jedno z najkrajších miest celej krajiny nájdete v podhorí rumunských Karpát. V Sibiu sa môžete pr...

Rumunsko: Arad – unikátny nočný pohľad na metropolu západného Rumunska
Cestou do Transylvánie určite neminiete rumunské mesto Arad, v ktorom vám odporúčame aspoň na chv...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

1.10.2022
Taliansky región (ostrov) Sardínia neláka návštevníkov len na čisté more a nádherné pláže, ale aj k trvalému bývaniu. Miestna samospráva ponúka až 15 tisíc eur všetkým, ktorí sa sem nasťahujú!
28.9.2022
K príležitosti Medzinárodného roku jaskyň sa 1. októbra 2022 môžete mimoriadne zúčastniť Dňa otvorených dverí (ďalej len DOD) Cisárskej jaskyne v Moravskom krase. Jaskyňa je situovaná v Ostrovnom žľabe na severovýchodnom okraji Ostrova pri Macoche.
27.9.2022
Jesenné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s horským vodcom a aktuálne riaditeľom Horskej záchrannej služby Marekom Biskupičom, pozve vás cez kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajomstvo záhadných skalných hamburgerov i predstaví zručnosti sysľov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 3. 10. 2022
sviatok:Stela
dnes:
pondelok 3.10.
10 °C
zajtra:
utorok 4.10.
13 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X