www.infoglobe.sk » Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu V.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu V.

Publikované: 30.8.2022
V minulotýždňovej časti nášho seriálu o putovaní Rumunskom sme navštívili mesto Tulcea, ktoré je akousi bránou do Delty Dunaja. Tú každoročne navštívia státisíce turistov z celého sveta. My nebudeme výnimkou a pomaly sa vydáme na približne 120 kilometrovú vodnú cestu ústiacu do Čierneho mora.

Letné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

V Tulcei sme si zapožičali člny s motorovým pohonom a vydali sme sa spoznávať desiatky vodných  kanálov, ktoré vytvárajú neopísateľné prírodné bludisko. Počas plavby sme mohli obdivovať romantické zákutia, lužné lesy, vodné rastliny a samozrejme mnoho druhov vtáctva a rýb. Niektoré časti kanálov boli zarastené trstinou, čo nášmu výletu dodávalo punc tajomnosti a neznáma. Jediné s čím sme sa nemohli stotožniť boli komáre, ktorých je tu neúrekom. Čo sa týka nejakého osídlenia, tak sporadicky sme zhliadli malé dedinky, ktoré pôsobili ospalým dojmom.

Delta Dunaja

Delta DunajaDelta Dunaja

Delta Dunaja je druhá najväčšia riečna delta v Európe a rozprestiera sa na území dvoch štátov. Väčšia časť, približne 3 a pol tisíc kilometrov štvorcových, sa nachádza na území Rumunska a zvyšná časť (cca 700 km2) je na území Ukrajiny. Delta sa rozdeľuje na tri hlavné ramená a desiatky menších, ktoré spoločne ústia do Čierneho mora. Miestne ekosystémy sú tak výnimočné, že boli zapísané aj do svetového dedičstva UNESCO. Zaujímavosťou je, že vďaka riečnym nánosom sa hlavne menšie vodné kanály neustále menia, preto si treba dať pozor, aby ste sa nestratili. Podrobné mapy delty, ktoré sa dajú kúpiť v Tulcei, tak nemusia zodpovedať skutočnosti. Radíme využiť miestnych sprievodcov. Nedá nám ešte nespomenúť vodu, ktorá vôbec nie je špinavá, skôr naopak ponúka miestami až krištáľovo čisté pohľady hlboko pod hladinu.

Delta Dunaja

Delta DunajaDelta Dunaja

Keďže sme mali len limitované množstvo času, snažili sme sa vidieť čo najviac z tejto prírodnej perly Európy. Po niekoľkohodinovom výlete sme sa vrátili opäť do prístavu v Tulcei, odkiaľ sme autom zamierili k už niekoľko ráz spomínanému Čiernemu moru.

Delta Dunaja

Našou ďalšou zastávkou bolo najväčšie rumunské prímorské letovisko – Mamaia, nachádzajúce sa neďaleko mesta Konstanca a tvoriace hranicu medzi Čiernym morom a jazerom Siutghiol. Na ôsmych kilometroch o šírke približne 300 metrov sa nachádzali luxusné hotely, kluby a obchody, ktoré poskytovali všetko, na čo si dovolenkár spomenie. My sme tu využili len kúpanie sa v teplom mori a malé občerstvenie na pláži.

Mamaia

MamaiaMamaia

Určite nevynechajte ani návštevu cez 300-tisícovej Konstanci, ktorá vás zavedie do staroveku a okrem budov, hradieb či tzv. Trajánovho valu tu môžete uvidieť aj najdlhší mozaikou zdobený chodník na svete. V súčasnosti je mesto najväčším prístavom krajiny.

Konstanca

MamaiaMamaia

Žiaľ, my sme po návšteve Mamaie nasmerovali naše kroky do hlavného mesta. Až neskôr sme zistili, o čo sme vynechaním Konstanci prišli. Avšak už o týždeň vyrazíme do ulíc Bukurešti, ktorá nás vskutku prekvapila.   

 

GPS: 44°14'59.5"N 28°37'14.2"E (Mamaia)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária OndrejkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rumunsko, Timisoara – mesto mnohých mien
Publikované: 11.12.2021
Výlet, ktorý spolu dnes podnikneme, nás zavedie na juhovýchod do rumunského mesta Timisoara.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VI.
Publikované: 6.9.2022
Po splavovaní Delty Dunaja a návšteve prímorského letoviska Mamaia sme zamierili do hlavného mesta Rumunska – Bukurešti. Toto vyše dvojmiliónové mesto ponúka zaujímavé pamiatky, históriu a samozrejme zábavu v podobe nevšedných atrakcií.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VII.
Publikované: 13.9.2022
Návšteva hlavného mesta Rumunska – Bukurešti bola vskutku úžasná. No naša dovolenka sa pomaly, ale iste blížila ku koncu, a tak sme sa vydali v ústrety poslednému dobrodružstvu. Za cieľ sme si zvolili mesto Sibiu.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu I.
Publikované: 2.8.2022
V severnej časti Balkánskeho polostrova sa rozprestiera našincami doposiaľ nie veľmi vyhľadávaný štát Rumunsko. My vás prostredníctvom nášho mini seriálu pozveme na miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Rumunsko je krajina s krásnou prírodou, svojskou kultúrou a unikátnymi pamiatkami, za ktorými sa v nasledujúcich riadkoch vydáme.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu II.
Publikované: 9.8.2022
Minulý týždeň sme začali objavovať balkánsku krajinu Rumunsko. Navštívili sme mestá Arad a Brašov. Dnes v putovaní budeme pokračovať a naším cieľom bude legendárny hrad Bran, ktorý preslávil írsky spisovateľ Bram Stoker vo svojom hororovom románe Drakula.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu III.
Publikované: 16.8.2022
Po návšteve nie moc strašidelného hradu Bran, ktorý bol údajne sídlom grófa Drakulu, sme sa vydali späť do Brašova. Po ceste sme v diaľke zhliadli ďalší, nemenej atraktívny hrad Râşnov hrdo sa týčiaci nad rovnomennou obcou.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu IV.
Publikované: 23.8.2022
Skoro ráno sme sa vydali z Brašova smerom do mesta Tulcea. Cestou sme míňali ťažobné polia, širokosiahle pastviny a pomaly sa nám pred očami menila hornatá krajina na nížinu. Cestu sme si krátili rozprávaním spomienok na Arad, hrad Bran, či Râşnov.

Rumunsko, Arad: Unikátny nočný pohľad na metropolu západného Rumunska – VIDEO
Publikované: 4.12.2021
Počas cesty z Čiech do Transylvánie pravdepodobne neminiete rumunské mesto Arad. Pôvodne som sa mal v ňom zastavil len kvôli nocľahu, nakoniec ma ale veľmi milo prekvapilo. V jeho uliciach som strávil niekoľko nočných hodín prechádzaním sa s foťákom v rukách a stálo to za to.

Rumunsko, Bukurešť – mesto plné pamiatok
Publikované: 27.11.2021
Bukurešť je hlavným a zároveň najväčším mestom Rumunska. V minulom storočí, v medzivojnovom období, bola práve Bukurešť označovaná za Paríž Východu a bolo to mesto veľmi lákavé pre zahraničných turistov. Za vlády Nicholae Ceausesca sa ale všetko zmenilo a Bukurešť je jedno z menej atraktívnych miest Rumunska. V posledných rokoch sa však obľúbenosť ľahko zvyšuje.


Súvisiaca fotogaléria

Rumunsko – perla Balkánu
V juhovýchodnej Európe, presnejšie v severnej časti Balkánskeho polostrova, sa rozprestiera Rumun...


Súvisiace video

Rumunsko, Transalpina: Najkrajšia cesta cez vrchol Karpát
Jedna z najstarších ciest cez rumunské Južné Karpaty vedie priesmykom Urdele a v najvyšších bodoc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

28.9.2022
K príležitosti Medzinárodného roku jaskyň sa 1. októbra 2022 môžete mimoriadne zúčastniť Dňa otvorených dverí (ďalej len DOD) Cisárskej jaskyne v Moravskom krase. Jaskyňa je situovaná v Ostrovnom žľabe na severovýchodnom okraji Ostrova pri Macoche.
27.9.2022
Jesenné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s horským vodcom a aktuálne riaditeľom Horskej záchrannej služby Marekom Biskupičom, pozve vás cez kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajomstvo záhadných skalných hamburgerov i predstaví zručnosti sysľov.
21.9.2022
Oslavy zberu úrody a vína prebiehajú už v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodových slávností i vinobraní, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 28. 9. 2022
sviatok:Václav
dnes:
streda 28.9.
6 °C
zajtra:
štvrtok 29.9.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X