www.infoglobe.sk » Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu III.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu III.

Publikované: 16.8.2022
Po návšteve nie moc strašidelného hradu Bran, ktorý bol údajne sídlom grófa Drakulu, sme sa vydali späť do Brašova. Po ceste sme v diaľke zhliadli ďalší, nemenej atraktívny hrad Râşnov hrdo sa týčiaci nad rovnomennou obcou.

Letné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Ani na chvíľu sme nezaváhali a zamierili sme na malú návštevu. Toto rumunské mesto na rozhraní historických regiónov Valašska a Transylvánie sa nachádza skoro v presnej polovici cesty z Branu do Brašova (15 km). Azda najzaujímavejšou pamiatkou je stredoveký hrad, ktorý založili rytieri nemeckého rádu v 13. storočí.

Râșnov - hrad

Ako väčšina hradov aj ten Râşnovský si prešiel zaujímavou históriou. Okrem striedania pánov, musel odolávať nájazdom Tatárov i Turkov. No dobytý bol iba raz, a to za vlády Gábora Bethlena, kedy nepriateľ znemožnil brániacim sa hradným obyvateľom prístup k vode. To bol aj dôvod k vyhĺbeniu 146 metrovej studne, ktorú je možné obdivovať dodnes. Na jej dne sa podľa legendy skrýva poklad, čo však len nedávno istá expedícia skúmajúca dno studne vyvrátila.

Râșnov - hrad

Râșnov - pohľad z hraduRâșnov - pohľad z hradu

V roku 1718 hrad zachvátil požiar a čiastočne ho poškodil. O necelých 90 rokov neskôr ho zas postihlo zemetrasenie. V priebehu času sa stal viackrát útočiskom pre utečencov z Valašska, ako aj pre miestnych, keď ich zužovali maďarskí revolucionári spolu s rakúskymi cisárskymi vojskami. Od roku 1850 bol opustený a začal chátrať. Avšak po ako takom prežití dvoch svetových vojen bola v rokoch 1955 až 1956 zahájená jeho obnova.

Râșnov - hrad

Râșnov - dinoparkRâșnov - atrakcia pre turistov (hrad)

V súčasnosti okrem mohutných hradných múrov tu môžete vidieť kostol, väznicu zo 17. storočia, spomínanú studňu a hlavne nádherné pohľady na okolité hory. Pokiaľ zídete hradnou cestou o čosi nižšie, ponúkne sa vám možnosť návštevy Dinoparku. Šmahom ruky sa tak ocitnete v prehistorickom svete veľkolepých zvierat, ktoré Zemi kraľovali milióny rokov.

Râșnov - pri hrade

Samozrejme nevynechajte ani návštevu samotného mesta Râșnov (nemecky Rosenau), ktoré je prezývané aj hlavným mestom metalu, keďže sa tu roky koná jeden z najväčších festivalov „tvrdej“ hudby – Rockstadt Extreme fest. Pokiaľ ste videli film Návrat do Cold Mountain a počas prechádzky mestom nachádzate isté paralely, nemýlite sa! Niektoré scény pochádzajú práve odtiaľto.

Râșnov - okolie

V tesnej blízkosti mesta si prídu na svoje aj nadšenci histórie, keďže sa tu našli pozostatky rímskej pevnosti a pre tých čo sa viac zaujímajú o šport, spomenieme Râșnovský športový komplex nachádzajúci sa v údolí Cărbunării, ktorý hostil Európsky zimný olympijský festival mládeže, ako aj skoky na lyžiach v rámci Svetového pohára.  

Brašov

My sme absolvovali výlet na hrad a do dinoparku, odkiaľ sme vyrazili do Brašova, kde sme si zabezpečili ubytovanie. Po dorazení na miesto sme si opätovne prešli nádherné stredoveké centrum, dobre sa najedli a popri tom naplánovali cestu do pomerne vzdialeného mesta Tulcea, ktoré leží pri hraniciach s Ukrajinou a je len kúsok od Čierneho mora. Ale viac si povieme už o týždeň.

BrašovBrašov 

GPS: 45°35'27.1"N 25°28'02.6"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária OndrejkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rumunsko, Timisoara – mesto mnohých mien
Publikované: 11.12.2021
Výlet, ktorý spolu dnes podnikneme, nás zavedie na juhovýchod do rumunského mesta Timisoara.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu IV.
Publikované: 23.8.2022
Skoro ráno sme sa vydali z Brašova smerom do mesta Tulcea. Cestou sme míňali ťažobné polia, širokosiahle pastviny a pomaly sa nám pred očami menila hornatá krajina na nížinu. Cestu sme si krátili rozprávaním spomienok na Arad, hrad Bran, či Râşnov.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu V.
Publikované: 30.8.2022
V minulotýždňovej časti nášho seriálu o putovaní Rumunskom sme navštívili mesto Tulcea, ktoré je akousi bránou do Delty Dunaja. Tú každoročne navštívia státisíce turistov z celého sveta. My nebudeme výnimkou a pomaly sa vydáme na približne 120 kilometrovú vodnú cestu ústiacu do Čierneho mora.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VI.
Publikované: 6.9.2022
Po splavovaní Delty Dunaja a návšteve prímorského letoviska Mamaia sme zamierili do hlavného mesta Rumunska – Bukurešti. Toto vyše dvojmiliónové mesto ponúka zaujímavé pamiatky, históriu a samozrejme zábavu v podobe nevšedných atrakcií.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VII.
Publikované: 13.9.2022
Návšteva hlavného mesta Rumunska – Bukurešti bola vskutku úžasná. No naša dovolenka sa pomaly, ale iste blížila ku koncu, a tak sme sa vydali v ústrety poslednému dobrodružstvu. Za cieľ sme si zvolili mesto Sibiu.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu II.
Publikované: 9.8.2022
Minulý týždeň sme začali objavovať balkánsku krajinu Rumunsko. Navštívili sme mestá Arad a Brašov. Dnes v putovaní budeme pokračovať a naším cieľom bude legendárny hrad Bran, ktorý preslávil írsky spisovateľ Bram Stoker vo svojom hororovom románe Drakula.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu I.
Publikované: 2.8.2022
V severnej časti Balkánskeho polostrova sa rozprestiera našincami doposiaľ nie veľmi vyhľadávaný štát Rumunsko. My vás prostredníctvom nášho mini seriálu pozveme na miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Rumunsko je krajina s krásnou prírodou, svojskou kultúrou a unikátnymi pamiatkami, za ktorými sa v nasledujúcich riadkoch vydáme.

Rumunsko, Arad: Unikátny nočný pohľad na metropolu západného Rumunska – VIDEO
Publikované: 4.12.2021
Počas cesty z Čiech do Transylvánie pravdepodobne neminiete rumunské mesto Arad. Pôvodne som sa mal v ňom zastavil len kvôli nocľahu, nakoniec ma ale veľmi milo prekvapilo. V jeho uliciach som strávil niekoľko nočných hodín prechádzaním sa s foťákom v rukách a stálo to za to.

Rumunsko, Bukurešť – mesto plné pamiatok
Publikované: 27.11.2021
Bukurešť je hlavným a zároveň najväčším mestom Rumunska. V minulom storočí, v medzivojnovom období, bola práve Bukurešť označovaná za Paríž Východu a bolo to mesto veľmi lákavé pre zahraničných turistov. Za vlády Nicholae Ceausesca sa ale všetko zmenilo a Bukurešť je jedno z menej atraktívnych miest Rumunska. V posledných rokoch sa však obľúbenosť ľahko zvyšuje.


Súvisiaca fotogaléria

Rumunsko – perla Balkánu
V juhovýchodnej Európe, presnejšie v severnej časti Balkánskeho polostrova, sa rozprestiera Rumun...


Súvisiace video

Rumunsko, Transalpina: Najkrajšia cesta cez vrchol Karpát
Jedna z najstarších ciest cez rumunské Južné Karpaty vedie priesmykom Urdele a v najvyšších bodoc...

Rumunsko, Sibiu: Romantické mesto pod Karpatmi
Jedno z najkrajších miest celej krajiny nájdete v podhorí rumunských Karpát. V Sibiu sa môžete pr...

Rumunsko: Arad – unikátny nočný pohľad na metropolu západného Rumunska
Cestou do Transylvánie určite neminiete rumunské mesto Arad, v ktorom vám odporúčame aspoň na chv...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

1.10.2022
Taliansky región (ostrov) Sardínia neláka návštevníkov len na čisté more a nádherné pláže, ale aj k trvalému bývaniu. Miestna samospráva ponúka až 15 tisíc eur všetkým, ktorí sa sem nasťahujú!
28.9.2022
K príležitosti Medzinárodného roku jaskyň sa 1. októbra 2022 môžete mimoriadne zúčastniť Dňa otvorených dverí (ďalej len DOD) Cisárskej jaskyne v Moravskom krase. Jaskyňa je situovaná v Ostrovnom žľabe na severovýchodnom okraji Ostrova pri Macoche.
27.9.2022
Jesenné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s horským vodcom a aktuálne riaditeľom Horskej záchrannej služby Marekom Biskupičom, pozve vás cez kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajomstvo záhadných skalných hamburgerov i predstaví zručnosti sysľov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 3. 10. 2022
sviatok:Stela
dnes:
pondelok 3.10.
10 °C
zajtra:
utorok 4.10.
13 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X