www.infoglobe.sk » Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VII.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VII.

Publikované: 13.9.2022
Návšteva hlavného mesta Rumunska – Bukurešti bola vskutku úžasná. No naša dovolenka sa pomaly, ale iste blížila ku koncu, a tak sme sa vydali v ústrety poslednému dobrodružstvu. Za cieľ sme si zvolili mesto Sibiu.

Letné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Transfăgărăşan

Len čo sme opustili Bukurešť, vedeli sme, že musíme prejsť tzv. Transfăgărăşan, čo je označenie pre štátnu cestu 7C (alebo tiež DN7C) rozprestierajúcu sa od mesta Bascov cez Curtea de Argeş a končiacu v meste Cârţişoara, odkiaľ je to už len pár kilometrov do Sibiu. Možno sa pýtate prečo? Odpoveď znie jednoducho preto, že je to jedna z najvyššie položených ciest v Rumunsku, kde natrafíte na najdlhší tunel v krajine, a zároveň môžete obdivovať najvyššie a najrozsiahlejšie pohorie Rumunska – Fagaraš.

Transfăgărăşan - priehrada Vidraru

Transfăgărăşan - priehrada VidraruTransfăgărăşan - priehrada Vidraru

Celý hrebeň pohoria dosahuje dĺžky 70 kilometrov a nadmorskej výšky prevažne nad 2000 metrov. Jeho najvyšší vrchol Moldoveanu (2 544 m n. m.) je zároveň najvyšším bodom v krajine. V týchto horách môžete spozorovať mnoho vysokohorských plies, ako aj priehrady, z ktorých najimpozantnejšia je priehrada Vidraru. Hradný múr nádrže dosahuje výšku úctyhodných 166 a dĺžku 307 metrov. Skrz pohorie preteká viacero riek, no najväčšia z nich je Olt. Vďaka geografickému rozloženiu je pohorie bohaté na zrážky, preto sa nedivte, že miestni veľhory nazývajú ako „Daždivé hory“. Zaujímavosťou je, že zima tu trvá až sedem mesiacov, takže cesta 7C sa otvára až začiatkom júla a zatvára približne koncom októbra.

Transfăgărăşan

TransfăgărăşanTransfăgărăşan

Pri prechode týmto horským rajom vás čakajú úchvatné mosty, serpentínové cesty, viadukty, turistické rezorty, nádherné vodopády či stáda ovečiek túlajúcich sa na horských pastvinách. Dokonca za už vyššie spomínaným tunelom, pri jazere Balea, premáva lanovka, ktorá vás bez námahy vyvezie na hrebeň pohoria. Transfăgărăşan patrí medzi najkrajšie horské cestné prechody sveta, čo potvrdil aj známy anglický žurnalista Jeremy Clarkson pri natáčaní jednej z epizód legendárneho programu Top Gear. Zároveň je aj motorkárskym rajom. K veľkoleposti cesty výraznou mierou prispel aj vtedajší diktátor Ceaușesco. Práve na základe jeho vízií a plánov bol tento úsek prebudovaný do podoby, ako ju poznáme dnes. S viacerými úsekmi sú žiaľ spájané aj tragédie, ku ktorým dochádzalo hlavne počas výstavby.  

TransfăgărăşanTransfăgărăşan

TransfăgărăşanTransfăgărăşan

Po zdolaní 169 kilometrov sme sa dostali do cieľa. „Zakotvili” sme v meste Sibiu, ktoré sa rozprestiera v historickej oblasti Sedmohradska alebo pokiaľ chcete Transylvánie. Toto vyše 150 000 mesto bolo založené v roku 1190 a zakrátko sa stalo hlavným mestom transylvánskych Sásov. Neskôr sa stalo centrom obchodu, čo prispelo k jeho rozvoju.

mesto Sibiu

mesto Sibiumesto Sibiu

V súčasnosti možno obdivovať nádherné historické centrum, ktorého jednou z dominant je pravoslávna Katedrála Najsvätejšej Trojice. Dokončená bola síce len v roku 1904, ale jej interiér vám dozaista vyrazí dych. Zaujímavosťou je, že na výstavbu prispel aj cisár František Jozef I. Medzi ďalšie atraktivity mesta patria Evanjelické sakrálne stavby, Národné múzeum Brukenthal, stredoveké hradby a veže, meštianske domy či vôbec prvá zoologická záhrada v Rumunsku.

mesto Sibiu

mesto Sibiumesto Sibiu

Sibiu je aj mestom superlatívov. Bola tu zriadená prvá nemocnica, knižnica, lekáreň, tlačiareň, divadlo, múzeum, pivovar či vybudovaný prvý liatinový most v Rumunsku. Okrem hmatateľnej krásy mesto ponúka aj celý rad kultúrnych podujatí, za ktoré si vyslúžilo titul Európskeho hlavného mesta kultúry za rok 2007, či popredné umiestnenia v rebríčkoch najidilickejších a najpôvabnejších miest sveta.  

mesto Sibiumesto Sibiu

Sme veľmi radi, že práve Sibiu sa stalo naším záverečným cieľom putovania po Rumunsku. Grófa Drakulu sme síce nenašli, ale za to jeho krajinu z časti spoznali a odniesli si tak zážitky, na ktoré dozaista nikdy nezabudneme.

mesto Sibiu 

GPS: 45°47'48.4"N 24°09'07.2"E (Sibiu)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária OndrejkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rumunsko, Timisoara – mesto mnohých mien
Publikované: 11.12.2021
Výlet, ktorý spolu dnes podnikneme, nás zavedie na juhovýchod do rumunského mesta Timisoara.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VI.
Publikované: 6.9.2022
Po splavovaní Delty Dunaja a návšteve prímorského letoviska Mamaia sme zamierili do hlavného mesta Rumunska – Bukurešti. Toto vyše dvojmiliónové mesto ponúka zaujímavé pamiatky, históriu a samozrejme zábavu v podobe nevšedných atrakcií.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu I.
Publikované: 2.8.2022
V severnej časti Balkánskeho polostrova sa rozprestiera našincami doposiaľ nie veľmi vyhľadávaný štát Rumunsko. My vás prostredníctvom nášho mini seriálu pozveme na miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Rumunsko je krajina s krásnou prírodou, svojskou kultúrou a unikátnymi pamiatkami, za ktorými sa v nasledujúcich riadkoch vydáme.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu II.
Publikované: 9.8.2022
Minulý týždeň sme začali objavovať balkánsku krajinu Rumunsko. Navštívili sme mestá Arad a Brašov. Dnes v putovaní budeme pokračovať a naším cieľom bude legendárny hrad Bran, ktorý preslávil írsky spisovateľ Bram Stoker vo svojom hororovom románe Drakula.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu III.
Publikované: 16.8.2022
Po návšteve nie moc strašidelného hradu Bran, ktorý bol údajne sídlom grófa Drakulu, sme sa vydali späť do Brašova. Po ceste sme v diaľke zhliadli ďalší, nemenej atraktívny hrad Râşnov hrdo sa týčiaci nad rovnomennou obcou.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu IV.
Publikované: 23.8.2022
Skoro ráno sme sa vydali z Brašova smerom do mesta Tulcea. Cestou sme míňali ťažobné polia, širokosiahle pastviny a pomaly sa nám pred očami menila hornatá krajina na nížinu. Cestu sme si krátili rozprávaním spomienok na Arad, hrad Bran, či Râşnov.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu V.
Publikované: 30.8.2022
V minulotýždňovej časti nášho seriálu o putovaní Rumunskom sme navštívili mesto Tulcea, ktoré je akousi bránou do Delty Dunaja. Tú každoročne navštívia státisíce turistov z celého sveta. My nebudeme výnimkou a pomaly sa vydáme na približne 120 kilometrovú vodnú cestu ústiacu do Čierneho mora.

Rumunsko, Arad: Unikátny nočný pohľad na metropolu západného Rumunska – VIDEO
Publikované: 4.12.2021
Počas cesty z Čiech do Transylvánie pravdepodobne neminiete rumunské mesto Arad. Pôvodne som sa mal v ňom zastavil len kvôli nocľahu, nakoniec ma ale veľmi milo prekvapilo. V jeho uliciach som strávil niekoľko nočných hodín prechádzaním sa s foťákom v rukách a stálo to za to.

Rumunsko, Bukurešť – mesto plné pamiatok
Publikované: 27.11.2021
Bukurešť je hlavným a zároveň najväčším mestom Rumunska. V minulom storočí, v medzivojnovom období, bola práve Bukurešť označovaná za Paríž Východu a bolo to mesto veľmi lákavé pre zahraničných turistov. Za vlády Nicholae Ceausesca sa ale všetko zmenilo a Bukurešť je jedno z menej atraktívnych miest Rumunska. V posledných rokoch sa však obľúbenosť ľahko zvyšuje.

Rumunsko, Sibiu: Romantické mesto pod Karpatmi – VIDEO
Publikované: 20.11.2021
V podhorí rumunských Karpát nájdete jedno z najkrajších miest celej krajiny. Čaká vás tu zachovalé stredoveké opevnenie, krásne kostoly aj romantické uličky. Nechýba ani skvelá gastronómia a kultúrne vyžitie. Poďme sa do Sibiu vypraviť spoločne.

Rumunsko, Transalpina: Najkrajšia cesta cez vrchol Karpát – VIDEO
Publikované: 18.12.2021
Rumunské hory patria k najkrajším oblastiam Európy. Či už vďaka prírode, výhľadom a hlbokým tiesňavám, alebo romantickým dedinkám. Poďme sa spoločne vypraviť na roadtrip po scénickej ceste prezývanej Transalpina cez hrebene hôr.


Súvisiaca fotogaléria

Rumunsko – perla Balkánu
V juhovýchodnej Európe, presnejšie v severnej časti Balkánskeho polostrova, sa rozprestiera Rumun...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

28.9.2022
K príležitosti Medzinárodného roku jaskyň sa 1. októbra 2022 môžete mimoriadne zúčastniť Dňa otvorených dverí (ďalej len DOD) Cisárskej jaskyne v Moravskom krase. Jaskyňa je situovaná v Ostrovnom žľabe na severovýchodnom okraji Ostrova pri Macoche.
27.9.2022
Jesenné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s horským vodcom a aktuálne riaditeľom Horskej záchrannej služby Marekom Biskupičom, pozve vás cez kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajomstvo záhadných skalných hamburgerov i predstaví zručnosti sysľov.
21.9.2022
Oslavy zberu úrody a vína prebiehajú už v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodových slávností i vinobraní, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 28. 9. 2022
sviatok:Václav
dnes:
streda 28.9.
6 °C
zajtra:
štvrtok 29.9.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X