www.infoglobe.sk » Rumunsko, Timisoara – mesto mnohých mien

Rumunsko, Timisoara – mesto mnohých mien

Publikované: 29.5.2015
Výlet, ktorý spolu dnes podnikneme, nás zavedie na juhovýchod do rumunského mesta Timisoara.

Možno vám názov niečo hovorí. Pokiaľ nie, možno si rozpomeniete, keď vám prezradíme, že meno mesta v maďarčine znie Temešvár. Je považované za akési hlavné mesto Banátu, oblasti, ktorá bola v 15. storočí v prednej línii v boji proti rozpínajúcej sa Osmanskej ríši.

Temešvár odolával osmanskému tlaku až do roku 1552, kedy ho 16 tisícová armáda Kary Ahmeda Paši dobyla a miestnych kresťanov zmasakrovala. Na 160 rokov Osmani mesto ovládali, a to až do roku 1716, kedy ho dobyl späť princ Eugen Savojský, ktorý ho dostal pod správu Habsburgovcov, ktorí ho držali až do 20. storočia.

Národné divadlo

V dnešnom Timisoaru býva cez 300 tisíc obyvateľov, z ktorých takmer deväťdesiat percent sú Rumuni a o niečo viac ako päť percent Maďari. Obzvlášť v posledných dvoch desaťročiach zaznamenáva mesto pomerne sľubný ekonomický rozvoj, pričom tu investujú hlavne francúzske a nemecké spoločnosti.

Nás ale hlavne zaujíma kultúra a historické pamiatky. Historické centrum Timisoary sa centrum Timisoaryskladá z budov pochádzajúcich prevažne z doby rakúskej nadvlády. Medzi najväčšie klenoty sa jednoznačne radí pravoslávna katedrála. Vznikala medzi rokmi 1936 a 1941 a jej tvorcovia v nej spojili prvky neskorej renesancie, osmanského a byzantského stavebného štýlu. Katedrála rovnako patrí medzi najvyššie budovy Temešváru. Najvyššia z jej jedenástich veží dosahuje výšku 90 metrov. Obzvlášť večer, ako sa môžete presvedčiť aj na fotografii, je pohľad okúzľujúci a isto budete s radosťou stláčať spúšť svojho fotoaparátu.

Katedrála samotná sa nachádza na Víťaznom námestí (Piata Victoriei), ktoré okrem nej hostí nemenej dôležitú budovu v podobe Múzea revolúcie roku 1989, ktoré vás zasvätí do detailov ohľadom pádu komunizmu v Rumunsku.

Nemali by sme zabudnúť spomenúť tiež významnú synagógu din Fabric. O dátume, kedy bola synagóga založená, nepanuje príliš zhoda. Odhady však väčšinou udávajú dáta medzi rokmi 1838 a 1841. Budova bola navrhnutá známym maďarským architektom Lipótem Baumhornem, ktorý za svoju kariéru navrhol cez dvadsať synagóg.

synagóga din Fabric

Avšak v povojnovej dobe a v čase, kedy krajinu riadil komunistický režim, prestala miestna židovská komunita kvôli emigrácii takmer existovať. To sa prirodzene podpísalo aj na stave synagógy, ktorá sa momentálne nachádza v značnom neutešenom stave a hrozí jej kolaps.

radnica

V Timisoare alebo Temešváre je toho k videniu samozrejme viac, ale o tom až v niektorom z budúcich článkov.

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Radufan, Innercloister, Radufan (2), Wolfgang J. Kraus, Vyotek S  Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu I.
Publikované: 21.8.2016
V severnej časti Balkánskeho polostrova sa rozprestiera našincami doposiaľ nie veľmi vyhľadávaný štát Rumunsko. My vás prostredníctvom nášho mini seriálu pozveme na miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Rumunsko je krajina s krásnou prírodou, svojskou kultúrou a unikátnymi pamiatkami, za ktorými sa v nasledujúcich riadkoch vydáme.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu II.
Publikované: 28.8.2016
Minulý týždeň sme začali objavovať balkánsku krajinu Rumunsko. Navštívili sme mestá Arad a Brašov. Dnes v putovaní budeme pokračovať a naším cieľom bude legendárny hrad Bran, ktorý preslávil írsky spisovateľ Bram Stoker vo svojom hororovom románe Drakula.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu III.
Publikované: 4.9.2016
Po návšteve nie moc strašidelného hradu Bran, ktorý bol údajne sídlom grófa Drakulu, sme sa vydali späť do Brašova. Po ceste sme v diaľke zhliadli ďalší, nemenej atraktívny hrad Râşnov hrdo sa týčiaci nad rovnomennou obcou.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu IV.
Publikované: 11.9.2016
Skoro ráno sme sa vydali z Brašova smerom do mesta Tulcea. Cestou sme míňali ťažobné polia, širokosiahle pastviny a pomaly sa nám pred očami menila hornatá krajina na nížinu. Cestu sme si krátili rozprávaním spomienok na Arad, hrad Bran, či Râşnov.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu V.
Publikované: 18.9.2016
V minulotýždňovej časti nášho seriálu o putovaní Rumunskom sme navštívili mesto Tulcea, ktoré je akousi bránou do Delty Dunaja. Tú každoročne navštívia státisíce turistov z celého sveta. My nebudeme výnimkou a pomaly sa vydáme na približne 120 kilometrovú vodnú cestu ústiacu do Čierneho mora.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VI.
Publikované: 25.9.2016
Po splavovaní Delty Dunaja a návšteve prímorského letoviska Mamaia sme zamierili do hlavného mesta Rumunska – Bukurešti. Toto vyše dvojmiliónové mesto ponúka zaujímavé pamiatky, históriu a samozrejme zábavu v podobe nevšedných atrakcií.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VII.
Publikované: 2.10.2016
Návšteva hlavného mesta Rumunska – Bukurešti bola vskutku úžasná. No naša dovolenka sa pomaly, ale iste blížila ku koncu, a tak sme sa vydali v ústrety poslednému dobrodružstvu. Za cieľ sme si zvolili mesto Sibiu.

Rumunsko, Arad: Unikátny nočný pohľad na metropolu západného Rumunska – VIDEO
Publikované: 15.10.2019
Počas cesty z Čiech do Transylvánie pravdepodobne neminiete rumunské mesto Arad. Pôvodne som sa mal v ňom zastavil len kvôli nocľahu, nakoniec ma ale veľmi milo prekvapilo. V jeho uliciach som strávil niekoľko nočných hodín prechádzaním sa s foťákom v rukách a stálo to za to.

Rumunsko, Transalpina: Najkrajšia cesta cez vrchol Karpát – VIDEO
Publikované: 7.7.2020
Rumunské hory patria k najkrajším oblastiam Európy. Či už vďaka prírode, výhľadom a hlbokým tiesňavám, alebo romantickým dedinkám. Poďme sa spoločne vypraviť na roadtrip po scénickej ceste prezývanej Transalpina cez hrebene hôr.


Súvisiaca fotogaléria

Rumunsko – perla Balkánu
V juhovýchodnej Európe, presnejšie v severnej časti Balkánskeho polostrova, sa rozprestiera Rumun...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 12. 7. 2020
sviatok:Nina
dnes:
nedeľa 12.7.
22 °C
zajtra:
pondelok 13.7.
22 °C