www.infoglobe.sk » Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu I.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu I.

Publikované: 2.8.2022
V severnej časti Balkánskeho polostrova sa rozprestiera našincami doposiaľ nie veľmi vyhľadávaný štát Rumunsko. My vás prostredníctvom nášho mini seriálu pozveme na miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Rumunsko je krajina s krásnou prírodou, svojskou kultúrou a unikátnymi pamiatkami, za ktorými sa v nasledujúcich riadkoch vydáme.

Letné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Azda najbližšie spojenie s týmto balkánskym štátom je cez Maďarsko. Jednou z prvých zastávok, ktoré sme pri našej dobrodružnej ceste absolvovali, patrila mestu Arad. Pre bližší opis polohy uvádzame známy historický región Sedmohradsko alebo Transylvánia a rieku Mureš, ktorá mestom preteká. Arad je od hraníc s Maďarskom vzdialený len približne 10 km. Jedná sa o väčšie mesto, ktoré ponúka veľmi pekné historické centrum, ale aj železničnú stanicu či mohutnú pevnosť. Medzi najkrajšie stavby dozaista patrí budova radnice a divadla. Pokiaľ sa budete cítiť ako vo Viedni, nedivte sa. Miestna architektúra je silno ovplyvnená historickým vývojom a siaha do čias Rakúsko-Uhorska.  Určite oceníte aj miestnu dopravu, ktorá je pomerne lacná. Za zmienku stojí aj informácia, že Arad patrí medzi najbohatšie miesta v krajine s pomerne vysokou životnou úrovňou.

Arad

Po vychutnaní si krás mesta, sme sa vydali do stovky kilometrov vzdialeného Brašova. Cestou sme obdivovali mohutnú nádheru Karpát, historické a priemyselné stavby i miestnych ľudí pracujúcich na poliach. Zaujímavé boli aj sakrálne stavby prevažne pravoslávne, keďže k tomuto náboženstvu sa v Rumunsku hlási drvivá väčšina obyvateľov.

rumunské Karpaty

Rumunsko - historické pamiatkyRumunsko - priemyselné pamiatky (il. obr.)

Vo večerných hodinách sme dorazili do Brašova. Neostávalo nám nič iné, len sa ubytovať a ísť spať. Na druhý deň ráno nás čakalo nádherné mesto  založené rádom nemeckých rytierov. Toto druhé najväčšie mesto Rumunska hýrilo farbami a životom. Vďaka prítomnosti univerzity sme tu stále stretali množstvo mladých ľudí. Pamiatky nás zas pútali vynovenými fasádami, hradby svojou zachovalosťou a na dominantnej hore Tampe, ktorá tkvie nad mestom nám obrovský nápis mesta neustále pripomínal, kde sa nachádzame. Trochu ako v Amerike. Avšak Brašov ponúka aj pohľad na časy, kedy bol centrom ťažkého priemyslu a pod vplyvom komunizmu. Celú dekádu niesol Brašov dokonca pomenovanie „Stalinovo mesto“. Keďže sa doba zmenila, túto časť histórie trošku obídeme a zameriame sa na pamiatky.

nočný Brašov

Tou najvýznamnejšou je azda veľký gotický Čierny kostol postavený v 14. a postupne dokončený v 15. storočí. Jeho pomenovanie vzniklo ako reakcia na požiar v 17. storočí, kedy bol skoro zničený. Čierny kostol sa nachádza na veľkom námestí, ktoré obklopujú paláce a kupecké domčeky, hradby, či pekná budova radnice. Keď už sme spomenuli hradby, nevšedný pohľad na mesto sa vám naskytne pokiaľ navštívite Čiernu a Bielu vežu, ktoré sú ich súčasťou. Ak túžite po ešte vyššom pohľade, nechajte sa podobne ako my vyviesť lanovkou na už spomínanú horu Tampa, odkiaľ dovidíte nielen na mesto, ale aj na okolité hory. A ešte vám odporúčame aj navštíviť uličku Strada sforii, ktorá je jednou z najužších uličiek v Európe.   

Brašov

K jednej z najväčších atraktivít Rumunska patrí legendárny gróf Drakula a po jeho stopách sa vydáme už budúci týždeň, nakoľko navštívime hrad Bran, ktorý sa nachádza len kúsok od Brašova.

 Brašov

GPS: 46°10'33.4"N 21°18'48.8"E (Arad)

GPS: 45°39'22.5"N 25°35'48.6"E (Brašov)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária OndrejkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rumunsko, Timisoara – mesto mnohých mien
Publikované: 11.12.2021
Výlet, ktorý spolu dnes podnikneme, nás zavedie na juhovýchod do rumunského mesta Timisoara.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VII.
Publikované: 13.9.2022
Návšteva hlavného mesta Rumunska – Bukurešti bola vskutku úžasná. No naša dovolenka sa pomaly, ale iste blížila ku koncu, a tak sme sa vydali v ústrety poslednému dobrodružstvu. Za cieľ sme si zvolili mesto Sibiu.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu VI.
Publikované: 6.9.2022
Po splavovaní Delty Dunaja a návšteve prímorského letoviska Mamaia sme zamierili do hlavného mesta Rumunska – Bukurešti. Toto vyše dvojmiliónové mesto ponúka zaujímavé pamiatky, históriu a samozrejme zábavu v podobe nevšedných atrakcií.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu V.
Publikované: 30.8.2022
V minulotýždňovej časti nášho seriálu o putovaní Rumunskom sme navštívili mesto Tulcea, ktoré je akousi bránou do Delty Dunaja. Tú každoročne navštívia státisíce turistov z celého sveta. My nebudeme výnimkou a pomaly sa vydáme na približne 120 kilometrovú vodnú cestu ústiacu do Čierneho mora.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu IV.
Publikované: 23.8.2022
Skoro ráno sme sa vydali z Brašova smerom do mesta Tulcea. Cestou sme míňali ťažobné polia, širokosiahle pastviny a pomaly sa nám pred očami menila hornatá krajina na nížinu. Cestu sme si krátili rozprávaním spomienok na Arad, hrad Bran, či Râşnov.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu III.
Publikované: 16.8.2022
Po návšteve nie moc strašidelného hradu Bran, ktorý bol údajne sídlom grófa Drakulu, sme sa vydali späť do Brašova. Po ceste sme v diaľke zhliadli ďalší, nemenej atraktívny hrad Râşnov hrdo sa týčiaci nad rovnomennou obcou.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu II.
Publikované: 9.8.2022
Minulý týždeň sme začali objavovať balkánsku krajinu Rumunsko. Navštívili sme mestá Arad a Brašov. Dnes v putovaní budeme pokračovať a naším cieľom bude legendárny hrad Bran, ktorý preslávil írsky spisovateľ Bram Stoker vo svojom hororovom románe Drakula.

Rumunsko, Transalpina: Najkrajšia cesta cez vrchol Karpát – VIDEO
Publikované: 18.12.2021
Rumunské hory patria k najkrajším oblastiam Európy. Či už vďaka prírode, výhľadom a hlbokým tiesňavám, alebo romantickým dedinkám. Poďme sa spoločne vypraviť na roadtrip po scénickej ceste prezývanej Transalpina cez hrebene hôr.

Rumunsko, Sibiu: Romantické mesto pod Karpatmi – VIDEO
Publikované: 20.11.2021
V podhorí rumunských Karpát nájdete jedno z najkrajších miest celej krajiny. Čaká vás tu zachovalé stredoveké opevnenie, krásne kostoly aj romantické uličky. Nechýba ani skvelá gastronómia a kultúrne vyžitie. Poďme sa do Sibiu vypraviť spoločne.

Rumunsko, Arad: Unikátny nočný pohľad na metropolu západného Rumunska – VIDEO
Publikované: 4.12.2021
Počas cesty z Čiech do Transylvánie pravdepodobne neminiete rumunské mesto Arad. Pôvodne som sa mal v ňom zastavil len kvôli nocľahu, nakoniec ma ale veľmi milo prekvapilo. V jeho uliciach som strávil niekoľko nočných hodín prechádzaním sa s foťákom v rukách a stálo to za to.

Rumunsko, Bukurešť – mesto plné pamiatok
Publikované: 27.11.2021
Bukurešť je hlavným a zároveň najväčším mestom Rumunska. V minulom storočí, v medzivojnovom období, bola práve Bukurešť označovaná za Paríž Východu a bolo to mesto veľmi lákavé pre zahraničných turistov. Za vlády Nicholae Ceausesca sa ale všetko zmenilo a Bukurešť je jedno z menej atraktívnych miest Rumunska. V posledných rokoch sa však obľúbenosť ľahko zvyšuje.


Súvisiaca fotogaléria

Rumunsko – perla Balkánu
V juhovýchodnej Európe, presnejšie v severnej časti Balkánskeho polostrova, sa rozprestiera Rumun...


Súvisiace video

Rumunsko, Sibiu: Romantické mesto pod Karpatmi
Jedno z najkrajších miest celej krajiny nájdete v podhorí rumunských Karpát. V Sibiu sa môžete pr...

Rumunsko: Arad – unikátny nočný pohľad na metropolu západného Rumunska
Cestou do Transylvánie určite neminiete rumunské mesto Arad, v ktorom vám odporúčame aspoň na chv...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

28.9.2022
K príležitosti Medzinárodného roku jaskyň sa 1. októbra 2022 môžete mimoriadne zúčastniť Dňa otvorených dverí (ďalej len DOD) Cisárskej jaskyne v Moravskom krase. Jaskyňa je situovaná v Ostrovnom žľabe na severovýchodnom okraji Ostrova pri Macoche.
27.9.2022
Jesenné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s horským vodcom a aktuálne riaditeľom Horskej záchrannej služby Marekom Biskupičom, pozve vás cez kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajomstvo záhadných skalných hamburgerov i predstaví zručnosti sysľov.
21.9.2022
Oslavy zberu úrody a vína prebiehajú už v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodových slávností i vinobraní, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 28. 9. 2022
sviatok:Václav
dnes:
streda 28.9.
6 °C
zajtra:
štvrtok 29.9.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X