www.infoglobe.sk » Rumunsko, Sibiu: Romantické mesto pod Karpatmi – VIDEO

Rumunsko, Sibiu: Romantické mesto pod Karpatmi – VIDEO

Publikované: 22.10.2019
V podhorí rumunských Karpát nájdete jedno z najkrajších miest celej krajiny. Čaká vás tu zachovalé stredoveké opevnenie, krásne kostoly aj romantické uličky. Nechýba ani skvelá gastronómia a kultúrne vyžitie. Poďme sa do Sibiu vypraviť spoločne.

Prehliadku mesta začneme na radničnej veži, odkiaľ sa otvára výhľad nielen na celé historické centrum, ale aj na neďaleké majestátne hory. Hneď pod sebou uvidíte hlavné námestie Piața Mare, na druhej strane zas menšie Piața Mică, stredom ktorého sa zvažuje cesta do nižšieho poschodia mesta.

Piața Mare a radničná veža

výhľad z radničnej veže   výhľad z radničnej veže

Určite neprehliadnite ani katedrálu svätej Márie s typicky farebnou strechou. Luteránska katedrála tu stojí od 14. storočia a je jedným z výrazných pozostatkov tunajšieho nemeckého osídlenia. Až do druhej svetovej vojny totiž bola väčšina obyvateľstva nemeckého pôvodu.

luteránska katedrála sv. Márie   luteránska katedrála sv. Márie

Keď sa z veže vrátite na Piața Mare, všimnite si hlavne barokový Brukenthalov palác. Okrem toho, že ide pravdepodobne o najvýznamnejšiu barokovú pamiatku celého regiónu, nájdete v ňom aj jedno z najstarších múzeí vo východnej Európe. Na námestí uvidíte aj rímsko-katolícku baziliku Svätej Trojice a mnoho historických domov.

Určite sa prejdite aj k ortodoxnej katedrále Svätej Trojice. Celý interiér totiž zdobia nádherné farebné fresky. Pokiaľ budete mať dostatok času, pokračujte k neďalekému Astra Parku a okolo mestských hradieb k citadele.

ortodoxná katedrála Svätej Trojice   ortodoxná katedrála Svätej Trojice

V meste nájdete niekoľko desiatok pamiatok, a to nepočítam múzeá a galérie. Pokiaľ vás teda baví história, jeden deň vám rozhodne stačiť nebude. Zastavte sa aj v neďalekom skanzene a prírodnom parku Dumbrava Sibiului.

Sibiu

Necelých 20 kilometrov od mesta navyše začínajú nádherné rumunské Karpaty, do ktorých sa vypravíme v budúcej časti nášho rumunského seriálu. Pokiaľ ale budete mať šancu navštíviť aj len samotné mesto Sibiu, určite neváhajte, nebudete ľutovať.

GPS: letisko 45°47'16.7"N 24°05'29.4"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Ketsa

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rumunsko, Arad: Unikátny nočný pohľad na metropolu západného Rumunska – VIDEO
Publikované: 15.10.2019
Počas cesty z Čiech do Transylvánie pravdepodobne neminiete rumunské mesto Arad. Pôvodne som sa mal v ňom zastavil len kvôli nocľahu, nakoniec ma ale veľmi milo prekvapilo. V jeho uliciach som strávil niekoľko nočných hodín prechádzaním sa s foťákom v rukách a stálo to za to.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu I.
Publikované: 21.8.2016
V severnej časti Balkánskeho polostrova sa rozprestiera našincami doposiaľ nie veľmi vyhľadávaný štát Rumunsko. My vás prostredníctvom nášho mini seriálu pozveme na miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Rumunsko je krajina s krásnou prírodou, svojskou kultúrou a unikátnymi pamiatkami, za ktorými sa v nasledujúcich riadkoch vydáme.

Rumunsko: Nielen po stopách grófa Drakulu II.
Publikované: 28.8.2016
Minulý týždeň sme začali objavovať balkánsku krajinu Rumunsko. Navštívili sme mestá Arad a Brašov. Dnes v putovaní budeme pokračovať a naším cieľom bude legendárny hrad Bran, ktorý preslávil írsky spisovateľ Bram Stoker vo svojom hororovom románe Drakula.


Súvisiaca fotogaléria

Rumunsko – perla Balkánu
V juhovýchodnej Európe, presnejšie v severnej časti Balkánskeho polostrova, sa rozprestiera Rumun...


Súvisiace video

Rumunsko, Sibiu: Romantické mesto pod Karpatmi
Jedno z najkrajších miest celej krajiny nájdete v podhorí rumunských Karpát. V Sibiu sa môžete pr...

Rumunsko: Arad – unikátny nočný pohľad na metropolu západného Rumunska
Cestou do Transylvánie určite neminiete rumunské mesto Arad, v ktorom vám odporúčame aspoň na chv...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

5.6.2020
Podporiť domáci rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.
3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 6. 6. 2020
sviatok:Norbert
dnes:
sobota 6.6.
24 °C
zajtra:
nedeľa 7.6.
18 °C