www.infoglobe.sk » ČR, Skryje: zrúcanina hradu Týřov

ČR, Skryje: zrúcanina hradu Týřov

Publikované: 2.4.2015
Máte radi dobrodružstvo, českú históriu a nádhernú až omamnú prírodu? Potom vás chcem pozvať do hustých krivoklátskych lesov v okolí rieky Berounky, kde kedysi stával významný kráľovský hrad Týřov. Krajina tu spĺňa moju predstavu o nebeskom raji, a to v ktoromkoľvek ročnom období.

Prebudili sme sa do zahmleného marcového rána a vyrazili z Prahy rovno smer Beroun. Cesta cez Bzovou až do Skryjí je nádherná. Pohľad zo Bzovej na hrady Točník a Žebrák je neskutočný. Ten pocit pýchy a obdivu k nim sa nedá ani vyjadriť. Skryje sú sami o sebe veľmi malebná dedinka založená už v roku 1229. Krivolaké uličky tu dýchajú slávou zašlých časov a pre nás sú teraz východiskovým miestom. V mape sme si našli, že k hradu dôjdeme približne za hodinku, tak nestrácame čas a vyrážame...

zrúcanina hradu Týřov

Cesta k hradu začína na brehu rieky Berounky a vedie okolo drevených upravených chatiek. Potom sa široká asfaltová cesta mení na kamenitú blatistú cestičku, ktorá pozvoľna stúpa do vysokého kopca. Na tomto chodníku sme uvideli strom obsypaný malými vtáčikmi, ktoré kričali jeden cez druhého a vítali nás. Cestička vedie po úpätí niekoľkých mohutných hrebeňov priamo nad riekou. V súčasnej dobe je na kritických miestach spevnená drevenými lávkami a je tu vytvorená pekná vyhliadka na hrad Týřov.

zrúcanina hradu Týřov

Teraz v marci som si jeden z našich najstarších hradov prvý raz prehliadla zo všetkých strán, v letných mesiacoch to lesný porast nedovoľuje. Stromy aj kríky boli bez lístia, a tak nás zrúcanina uvítala v celej svojej kráse, trochu ako nahá. Dobre viditeľné sú zvyšky skoro všetkých veží, ktoré dokladajú, že tu v 13. storočí stál mohutný nádherný hrad typu francúzskeho kastelu, ktorý strážil svoje okolie. Na našom území sú podľa nájdených zdrojov v tomto štýle postavené len dva ďalšie objekty – zámok Konopište a zrúcanina hradu Džbán.

zrúcanina hradu Týřov

Prešli sme cez prvé nádvorie, ktoré bolo kedysi obklopené mnohými vežičkami a ocitli sme sa na druhom nádvorí priamo nad riekou. Dochovali sa tu zvyšky kráľovského paláca a veľká valcová veža. Všimli sme si aj podzemnú miestnosť, do ktorej je možný vstup len úzkym otvorom, ale jej prieskum sme si radšej odpustili. Užívali sme si jedinečný výhľad na pomaly tečúcu Berounku obklopenú lúkami a lesmi.

pohľad na rieku Berounku

Možno v týchto miestach stál v 13. storočí aj kráľ Václav I., ktorý je zrejme zakladateľom Týřova. Ako dokazuje história, vystriedali sa tu významné šľachtické rody ako Týřovští, Lobkovicoví a Valdštejnoví. Od 15. storočia hrad chátral a rozpadal sa. Jeho nedobytné opevnenie a belostné paláce nenávratne zmizli a príroda si hrad Týřov vzala späť.

zrúcanina hradu Týřov

Pripadalo nám, ako by čas vôbec nebol. Všetko krásne je však krátke, a tak aj my sme sa museli s Týřovem pomaly rozlúčiť. Mali sme tiež v pláne navštíviť miestny unikát, ktorým sú skryjské jazierka, ale počasie nám to nedovolilo. Nevadí, aspoň máme tip na ďalší výlet.

 

Text a foto: Míla Žďárková 

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikimedia Commons: Richenza, LynxEuropeenDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Hrad Točník - komfort a bezpečie Václava IV. - VIDEO
Publikované: 3.4.2012
Minule sme vás zaviedli na zrúcaninu hradu Žebrák, dnes sa posunieme o pár sto metrov ďalej - na hrad Točník, podstatne atraktívnejšiu časť najzachovalejšieho súhradia v Česku.

ČR, hrad Křivoklát: 900 rokov stará tradícia - VIDEO
Publikované: 16.9.2014
Křivoklát – ďalšia skoro povinná zastávka každého správneho turistu. Hrad, ktorý už pekne veľa storočí zdobí chránenú prírodnú krajinnú oblasť Křivoklátsko, ponúka svojim návštevníkom mnohé, a to prosím celoročne. Tento rok oslavuje Křivoklát 900 rokov od prvej písomnej zmienky.

ČR: Krakovec
Publikované: 26.5.2016
Čo sa deje na tomto hrade tak nenormálneho? Nenormálneho nič, normálne tam straší. Už viete? Hrad Krakovec je v našich časoch asi najviac preslávený vďaka filmovej postave rytiera Brtníka z Brtníku, hoci stojí v hlbokých lesoch pri Rakovníku už viac než 600 rokov a jeho meno nájdete aj v životopise tak významnej historickej postavy, ako je Jan Hus.

ČR: Česko vyberá najlepšiu destináciu pre rok 2016
Publikované: 6.8.2016
Agentúra CzechTourism vyhlasuje štvrtý ročník súťaže o najlepšie turistické atraktivity DestinaCZe 2016. Aj tento rok sa hlasuje v piatich kategóriách, zastúpené sú všetky turistické regióny ČR.

ČR, Beroun: rozhľadňa Děd – cesta krajom, kde čerpal inšpiráciu Václav Talich
Publikované: 20.9.2018
Rozhľadňa Děd sa týči na zalesnenom kremencovom vrchu v oblasti Křivoklátskej vrchoviny, ktorá bola od nepamäti cieľom záujmu peších turistov.

ČR: hrad Žebrák - dávne sídlo Luxemburgovcov - VIDEO
Publikované: 27.3.2012
Na úpätí křivoklátskych lesov, vo vlniacej sa krajine, stoja zvyšky jedného z najstarších hradov v Česku – zrúcanina Žebrák. Na rovnakom hrebeni len o kúsok vyššie sa slní hrad Točník, mladší z dvoch neoddeliteľných spojencov.

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikované: 23.11.2010
Rieka Berounka nie je pre vodákov natoľko zaujímavá – hovorí sa o nej, že by uspala aj princa, čo ide vyslobodiť Šípkovú Ruženku. Veľa adrenalínu si na nej prosto neužijete. Ale krásna, krásna teda je. Krúti sa v tiahlych záhyboch a je len úplne logickým vyústením jej tajuplného vlnenia, že je priamo obsypaná rybármi, ktorí pri nej čakajú na svoju šancu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
16 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C