rieka Berounka - Česká republika

Prameň:
Berounka vzniká sútokom Mže a Radbuzy v Plzenskom kraji, v Plzni pod vodárenskou vežou plzeňského pivovaru, vo výške 298 m n.m.
Dĺžka toku:
139 km

Základné informácie o rieke

Riečne úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia

Stav vody


Popis rieky


Od Plzne si Berounka udržuje severovýchodný smer a preteká až do Roztok malebným, veľmi riedko osídleným údolím, vzdialená od frekventovaných komunikácií. Železnica sa jej od Chrást po Roztoky úplne vyhýba a cestu v tomto úseku rieku kríži v Bukovci, Dolanoch, Nadryboch, Liblíne a Skryjoch. Jej tok strážia zrúcaniny hradov Libštejn, Krašov a Týřov. Úsek od Skryjí po Křivoklát patrí vďaka knihám Oty Pavla k najznámejším. Preslávená krčma U Rozvědčíka, prievoz Jana Proška v Luhu pod Branovom, Čechov mlyn, mená, ktoré sú vryté do pamäte vodákov, rybárov a milovníkov tohto kraja. Najsevernejšieho bodu dosahuje rieka pod hradom Křivoklát, pôvodne přemyslovským hradiskom prestavaným v 2. polovici 13.storočia na gotický hrad, vypínajúci sa nad ústim Rakovnického potoka do Berounky. Zdvihy zemskej kôry prinútili rieku u Křivoklátu k zmene smeru na juhovýchod, ktorý si udržuje až k Řevniciam, kde sa údolie začína rozostupovať, osídlenie hustne, pribúda najmä rekreačných stavieb. V Roztokách sa k rieke pripája železničná trať a vedie súbežne s ňou do mesta Berouna, ktoré dalo pôvodnej Mži svoj názov. Na dolnom toku rieky sa v širokom údolí strieda lesný porast s hustou zástavbou. Pri ľavom brehu sa na terasách vápencovej skaly týči majestátny hrad Karlštejn, vybudovaný Karolom IV. ako miesto pre uloženie korunovačných klenotov, ostatkov svätých a panovníkovo rozjímanie. Od Řevnic sa rieka opäť stáča k severovýchodu, preteká Dobřichovicami, Černošicami-Mokropsami, Černošicami, Radotínom a u Modřan sa zľava vlieva do Vltavy ako jej najväčší prítok.

Najcennejšie dochované časti prírody sú v okolí Berounky chránené v prírodných rezerváciách a dvoch chránených krajinných oblastiach. Prírodný park Horná Berounka zahŕňa údolie rieky oboma brehmi od okraja Plzne až ku Zvíkovcu, kde Berounka vstupuje do Chránenej krajinnej oblasti Křivoklátsko, vyhlásené UNESCOm za biosférickú rezerváciu. Od Berouna preteká rieka ďalšou Chránenou krajinou oblasťou Český kras, ktorej súčasťou je na dolnom toku prírodný park Radotínske údolie.

Na svojej púti Berounka priberá z prítokov zľava Třemošnú, Střelu, Javornicu, Tyterský (Skřivánčí) potok, Rakovnícky potok, Klíčavu, Vuznicu, Lodenicu (Kačák) a sprava Klabavu, Radnický potok, Zbirožský potok, Úpořský potok, Habrový potok a Litavu (Litavku ).

Ústí zľava do Vltavy v Prahe - Modřanoch vo výške 188 m n.m.

Ubytovanie
Táborisko pozdĺž toku.

Zásobovanie
Tachov, Pavlovice, Svojšín, Stříbro, Pňovany, Plzeň, Dolany, Libín, Zvíkovec, Roztoky, Nižbor, Beroun, Dobřichovice

Prvá pomoc
Zdravotné strediská - Tachov, Stříbro, Plzeň, Libín, Skryje, Roztoky, Nižbor, Beroun, Dobřichovice

Zaujímavosti na rieke:
Stříbro - radnica a tri kostoly
Plzeň - kostol, pivovar, galéria
Týřov (Angerbach) - zrúcanina hradu nad Berounkou
Zrúcanina hrádku Věžka - obec Druztová, pod Plzňou
Beroun - historické mesto roka
 

Popis rieky:
elektronická verzia knižnej publikácie Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky


Spracovala: Lenka Fortinová
Vložené: 17.8.2010

Preklad: Stanislava Waniová

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Rieky / Európa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.2.2020
Počas 22. a 23. februára sa na zámku Schloss Hof môžete tešiť na veselý fašiangový program plný zábavy, hier i napätia. Najmenších návštevníkov nepochybne očarí maľovanie na tvár, kreatívne dielničky či workshop pečenia.
16.2.2020
Slovenské národné múzeum si pripravilo pre návštevníkom niekoľko zaujímavých výstav či podujatí, ktorých prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
15.2.2020
Nadácia pre rozvoj architektúry a staviteľstva otvorila prihlášky 28. ročníka celorepublikovej súťažnej prehliadky toho najlepšieho, čo sa udialo v stavebníctve a architektúre. Prihlášky do STAVBY ROKU 2020 budú otvorené do 10. júna 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 17. 2. 2020
sviatok:Miloslava
dnes:
pondelok 17.2.
9 °C
zajtra:
utorok 18.2.
6 °C