www.infoglobe.sk » ČR: Krakovec

ČR: Krakovec

Publikované: 26.5.2016
Čo sa deje na tomto hrade tak nenormálneho? Nenormálneho nič, normálne tam straší. Už viete? Hrad Krakovec je v našich časoch asi najviac preslávený vďaka filmovej postave rytiera Brtníka z Brtníku, hoci stojí v hlbokých lesoch pri Rakovníku už viac než 600 rokov a jeho meno nájdete aj v životopise tak významnej historickej postavy, ako je Jan Hus.

Ale pekne od začiatku – ak vám bude niekto tvrdiť, že názov obce Krakov a hradu Krakovec vznikol odvodením od mena kniežaťa Kroka, neverte mu, ani keby to bol kronikár Kosmas. Historici sa už dávno zhodli, že názov obci dali poľskí zajatci kniežaťa Břetislava I. v 11. storočí, ktorí nútene osídlili do tej doby pustú krajinu. Stále sa však v okolí držia aj názvy Hedecko, rybník Polák atď.

Krakovec z vtáčej perspektívy

V stredoveku patrilo Křivoklátsko a Rakovnicko k tradičným kráľovským poľovným revírom. A Křivoklát bol postavený a využívaný ako zázemie pre výpravy za lovením zveri do tunajších rozsiahlych lesov. Počiatočná história Krakovca je s Křivoklátom úzko spätá. Krakovec dal postaviť v roku 1381 Jíra z Roztok a hlavný poľovník na Křivokláte, ktorý urobil kariéru na dvore kráľa Václava IV. Pre stavbu hradu si zvolili ideálne vyvýšené miesto, ktoré je z troch strán obtekané potokom. Skalný ostroh na štvrtej strane tak stačilo odkopať a priekopu premostiť. Celý hrad je tak trochu atypický v tom, že už od začiatku mu chýbal obranný a opevňovací systém. Postavený bol skôr ako zámok, na pohodlné bývanie. Po mnohých historických peripetiách tu ešte aj dnes stále stojí torzo mohutnej stavby, do ktorej vstúpite ako za „Jírových časov“ pôvodnou cestou. Most cez priekopu je skutočná zaujímavosť, ktorú si určite poriadne prehliadnite. Postavený bol až v roku 2005 spôsobom, ktorý mal simulovať stredoveké konštrukčné postupy, tzn. len s použitím vtedy dostupných nástrojov a materiálov.

Krakovec

               po moste vedie jediná cesta do hradu     von z hradu     z nádvoria do veže

Za bránou si môžete v pokladni požičať kriedu a potom sa v hladomorni podpísať na dôkaz, že nie ste žiadni poserovia. Teda v „hladomorni“… Hladomorňa to bola len v zmienenom filme „Nech žijú duchovia!“, ktorý tu natočil Oldřich Lipský v 70. rokoch minulého storočia . Dnes sprievodca na hrade tvrdí, že v týchto miestach bol naopak sklad potravín. Hladomorňa na Krakovci pravdepodobne vôbec nebola, ale to tomuto miestu vôbec neuberá na tajomnosti. Nástenku s podpismi stráži bábka Leontýnky Brtníkovej z Brtníku, a tak vás asi neprekvapí, keď rozoznáte nápis „Vy cizáci, zmizte!“ (Vy cudzinci, zmiznite!)

 cestou do hladomorne  Leontýnka Brtníková z Brtníku  schody z pivnice

Zvyšky palácu, pivnice, nádvoria a veže si môžete prejsť sami, sprievodca však všetkým záujemcom poskytne výklad na nádvorí za pokladňou. Krakovec stojí v zásade tak, ako ho založil Jíra z Roztok, neprešiel zásadnými prestavbami a aj neskôr dostavané renesančné štíty, ktoré vidíte na archívnom vyobrazení, už dávno opäť vyzerajú po starom.

Krakovec 1945   Krakovec 1788

Bola by to chyba neobísť hrad aj zvonka. Jednak by ste nevideli mohutný arkier, ktorý bol pôvodne súčasťou kaplnky, zrútenej v polovici 19. storočia, a tiež by ste nemali minúť pomník majstra Jana Husa, ktorý stojí v južnom hradnom svahu. Je to pripomienka jednej významnej dejinnej epizódy. V roku 1414 tu pobýval Jan Hus, ktorému poskytol azyl vtedajší majiteľ panstva, Jindřich Lefl z Lažan. Už vtedy bol Jan Hus vyhnancom a pre cirkev kacírom, mal zakázanú Prahu a nemohol sa už zdržiavať ani na Kozom hrádku pri Sezimovom Ústí. Tu sa venoval duchovnej práci a tiež kázaniu až do odjazdu na osudový kostnický koncil. Pomník Jana Husa v nadživotnej veľkosti je dielom sochára Milana Váchu a architekta Rostislava Říhu.

pohľad od JV

pomník majstra Jana Husa   zvyšky mohutného arkiera, ktorý bol súčasťou kaplnky

A na záver tip pre turistov – z Krakovca vedie údolím riečky Javornice červená trasa do Zvíkovca. Úsek je dlhý 12 km, vedie cez les a s výnimkou občerstvenia v Machovom mlýne nestretnete živú dušu.

GPS: 50°01'00.8"N 13°38'20.9"E

www.hrad-krakovec.cz

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, archiv hradu – Jiří Sobek

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, hrad Křivoklát: 900 rokov stará tradícia - VIDEO
Publikované: 16.9.2014
Křivoklát – ďalšia skoro povinná zastávka každého správneho turistu. Hrad, ktorý už pekne veľa storočí zdobí chránenú prírodnú krajinnú oblasť Křivoklátsko, ponúka svojim návštevníkom mnohé, a to prosím celoročne. Tento rok oslavuje Křivoklát 900 rokov od prvej písomnej zmienky.

ČR, Skryje: zrúcanina hradu Týřov
Publikované: 2.4.2015
Máte radi dobrodružstvo, českú históriu a nádhernú až omamnú prírodu? Potom vás chcem pozvať do hustých krivoklátskych lesov v okolí rieky Berounky, kde kedysi stával významný kráľovský hrad Týřov. Krajina tu spĺňa moju predstavu o nebeskom raji, a to v ktoromkoľvek ročnom období.

ČR, Mladá Boleslav – mesto nielen známej automobilky I.
Publikované: 10.5.2017
V rámci bližšieho spoznávania českých miest sa tentoraz vydáme do štatutárneho mesta Mladá Boleslav, ktoré sa nachádza v Stredočeskom kraji. Mesto vzdialené necelých 50 kilometrov severovýchodne od Prahy je známe predovšetkým sídlom svetovej automobilovej značky. Avšak návštevníkom ponúka oveľa viac, o čom sa presvedčíte v nasledujúcich riadkoch.

ČR, Mladá Boleslav – mesto nielen známej automobilky II.
Publikované: 17.5.2017
Potom, čo sme minulý týždeň absolvovali výlet históriou a pamiatkami mesta Mladá Boleslav, dnes navštívime hlavný turistický magnet mesta, kde sa viac než sto rokov vyrábajú automobily. Pokiaľ už tušíte, že reč bude o závode a múzeu automobilky Škoda, tak váš predpoklad je správny.

Rakovník: krása na hromade odpadkov – VIDEO
Publikované: 8.6.2010
Šestnásťtisícové mesto Rakovník má úsmevnú históriu, ktorá ale aj dnes odhaľuje kus pravdy o českom národe. Časť svojho života mu možno aj preto zasvätil spisovateľ Zikmund Winter.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
16 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C