www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Hrad Točník - komfort a bezpečie Václava IV. - VIDEO

ČR: Hrad Točník - komfort a bezpečie Václava IV. - VIDEO

Publikované: 3.4.2012
Minule sme vás zaviedli na zrúcaninu hradu Žebrák, dnes sa posunieme o pár sto metrov ďalej - na hrad Točník, podstatne atraktívnejšiu časť najzachovalejšieho súhradia v Česku.

Ak ste pod Žebrákom hľadali miesto na zaparkovanie, na Točníku podobná situácia nehrozí. To, čo kedysi nechal vystavať Václav IV., dnes na sto percent slúži turistom. Ako bonus aj priestorné parkovisko, s ktorým panovník v rokoch 1395 – 1400 z pochopiteľných dôvodov nepočítal.

Podobne ako s parkovaním, je to aj s hradom samotným. Zatiaľ čo sa Žebrák tiesni na nepohodlnom kúsku skaly, Točník má vo svojich útrobách ale aj okolo seba priestoru dostatok. Výstup k nemu sa môže niekomu zdať zdĺhavý, ale krajina okolo, všetkých baví svojim jemným zvrásnením, vôňou aj farbami prichádzajúcej jari. Navyše kopec nie je zďaleka tak strmý, ako tiahly, a tak niet dôvod si na čokoľvek sťažovať. Na Točník vyšliape aj babička s dedom, to je bez debaty.  

Točník

TočníkTočníkTočník

Národný pamiatkový ústav a biznis

Hradná pokladňa už otvorila, aj keď do začiatku sezóny zostávajú dva týždne. Teplomer, v ten deň ukazoval cez dvadsať stupňov a je s milým prekvapením, že inštitúcia, ktorá je štátna, zareagovala tak pružne. Národný pamiatkový ústav má podľa všetkého hlbšie do kapsy. Za 70 korún vstupného dostanete mapu a niečo málo textu. O zvyšok sa musíte postarať sami.

Objavovanie priestorov, priechodov, skúmanie repliky historického žeriavu alebo prepletanie sa medzi rozpadnutými stenami, ktoré vo svojej kráse potlačili obranné prvky, ktorými sa hrady väčšinou vyznačovali, môže byť naozajstnou zábavou. Točník zostáva jedným z príkladov, kedy sa oboje – obranný účel aj estetika, dokonale snúbilo v jeden celok.  

TočníkTočníkTočník

Točník

Striedanie stráží a krach

Ako na všetkých iných hradoch, aj na Točníku sa vystriedalo mnoho pánov. Jeho skaza by sa potom dala pripísať na vrub hajtmana Jana Kolenca z Kolna. Ten roku 1620 podcenil útok cisárskeho vojska, ktoré na Točníku zničilo čo sa dalo. O dve desaťročia neskôr tam našlo útočisko miestne obyvateľstvo. To sa postaralo o zvyšok, a hrad rozobralo, lepšie povedané rozkradlo. No aj tak vraj bol Točník obývateľný ešte v roku 1681, neskôr ho spravoval Jan Vilém Nikodym Presl, potom hrad slúžil ako zástava.

TočníkTočníkTočník

Točník

Ďalších štyridsať rokov mal strechu, potom to šlo s Točníkom definitívne z kopca. Posledným majiteľom so šľachtickým monogramom bol Josef Colloreda-Mansfeld, ktorý sa snáď musel zblázniť, keď roku 1923 predal Točník za dve tisíc, a Žebrák za osem tisíc československých korún .

No a dnes? Je jedno čo bolo, pretože minulosť nikto nezmení. Točník aj Žebrák žije, aj napriek tomu, že z oboch hradov zostali len ruiny, ktoré v prípade Točníka predsa len držia viac pohromade.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikované: 23.11.2010
Rieka Berounka nie je pre vodákov natoľko zaujímavá – hovorí sa o nej, že by uspala aj princa, čo ide vyslobodiť Šípkovú Ruženku. Veľa adrenalínu si na nej prosto neužijete. Ale krásna, krásna teda je. Krúti sa v tiahlych záhyboch a je len úplne logickým vyústením jej tajuplného vlnenia, že je priamo obsypaná rybármi, ktorí pri nej čakajú na svoju šancu.

ČR, Nižbor: Barokový zámok a skláreň v srdci křivoklátskych lesov – VIDEO
Publikované: 14.5.2019
Podľa mňa patrí Křivoklátsko k najkrajším kútom Českej republiky. Zďaleka však nejde len o samotný hrad Křivoklát, najväčšie kúzlo majú tunajšie listnaté lesy, údolie Berounky a pamätihodnosti, ktoré táto oblasť ukrýva. Jedným z miest, ktoré stoja za návštevu, je vďaka zámku a okoliu aj obec Nižbor. Poďme sa teraz do nej spoločne vypraviť.

ČR: hrad Žebrák - dávne sídlo Luxemburgovcov - VIDEO
Publikované: 27.3.2012
Na úpätí křivoklátskych lesov, vo vlniacej sa krajine, stoja zvyšky jedného z najstarších hradov v Česku – zrúcanina Žebrák. Na rovnakom hrebeni len o kúsok vyššie sa slní hrad Točník, mladší z dvoch neoddeliteľných spojencov.

ČR, Zbečno – Hamousov statok: Nahliadnutie do časov dávno minulých
Publikované: 16.8.2018
Zbečno je malá obec ležiaca na meandri stredného toku Berounky v okrese Rakovník. Leží na železničnej trati Beroun–Rakovník, preto je vlakové spojenie jeden zo spôsobov dopravy. Berounka je ale tiež rieka vodákov, preto si môžete v Zbečne urobiť zastávku nielen v kiosku na brehu, ale zabehnúť si aj na prehliadku statku.

ČR: Česko vyberá najlepšiu destináciu pre rok 2016
Publikované: 6.8.2016
Agentúra CzechTourism vyhlasuje štvrtý ročník súťaže o najlepšie turistické atraktivity DestinaCZe 2016. Aj tento rok sa hlasuje v piatich kategóriách, zastúpené sú všetky turistické regióny ČR.

ČR: Budyně nad Ohří - späť do rozprávky – VIDEO
Publikované: 28.2.2012
Teplomer ukazuje šesť stupňov a vo vzduchu je cítiť jar. Na podrážky sa lepí všadeprítomné bahno. Lenže blato spojené s koncom zimy ľudia prijímajú omnoho lepšie, než blato, ktoré ako symbol jesene.

ČR, Dobřichovice: dokonalý súlad - VIDEO
Publikované: 24.9.2013
Stredočeské mestečko Dobřichovice spĺňa všetko, čo ideálny turistický cieľ. Leží len pol hodinky na západ od Prahy, navyše na trase železnice, takže cesta tam môže byť viac než odpočinková.

ČR, Skryje: zrúcanina hradu Týřov
Publikované: 2.4.2015
Máte radi dobrodružstvo, českú históriu a nádhernú až omamnú prírodu? Potom vás chcem pozvať do hustých krivoklátskych lesov v okolí rieky Berounky, kde kedysi stával významný kráľovský hrad Týřov. Krajina tu spĺňa moju predstavu o nebeskom raji, a to v ktoromkoľvek ročnom období.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Nižbor – zámok plný Keltov
Zámok s hospodárskymi objektmi a záhradou tvorí celistvý komplex, v ktorom bolo v roku 2004 vybud...

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

Nižbor: Barokový zámok a skláreň v srdci křivoklátskych lesov
Dnes navštívime Křivoklátsko, nezamierime však na Křivoklát, ale nahliadneme do obce Nižbor. Odpo...

ČR: Točník - komfort pre Karla IV.
V stredných Čechách v berounskom okrese, na úpätí křivoklátských lesov, nájdete hrad Točník, ktor...

ČR: Hrad Žebrák - dávne sídlo Luxemburgovcov
Na úpätí křivoklátskych lesov, vo vlniacej sa krajine, stoja zvyšky jedného z najstarších hradov ...

ČR: Budyně nad ohří - naspäť do rozprávky
Rozprávkové mesto ležiace neďaleko od Ohře - Budyně nad Ohří. Leží v Ústeckom kraji a litoměřicko...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.2.2020
Nechajte sa uniesť horskou atmosférou a inšpirujúcimi prednáškami či filmami, ktoré budú počas festivalu Vysoké hory prebiehať v zasadačke Mestského úradu v Žiline, a to už v sobotu 7. marca 2020.
22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.
21.2.2020
Pozývame vás na podujatie pre celé rodiny, ktoré sa uskutoční už túto sobotu (22.2.) v Banskej Štiavnici. Detský festival Zimomravenie už po 11-ty raz prinesie celodenný kultúrno-zábavný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 23. 2. 2020
sviatok:Roman, Romana
dnes:
nedeľa 23.2.
11 °C
zajtra:
pondelok 24.2.
7 °C