www.infoglobe.sk » Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO

Publikované: 23.11.2010
Rieka Berounka nie je pre vodákov natoľko zaujímavá – hovorí sa o nej, že by uspala aj princa, čo ide vyslobodiť Šípkovú Ruženku. Veľa adrenalínu si na nej prosto neužijete. Ale krásna, krásna teda je. Krúti sa v tiahlych záhyboch a je len úplne logickým vyústením jej tajuplného vlnenia, že je priamo obsypaná rybármi, ktorí pri nej čakajú na svoju šancu.

 

A práve tým sa dajú ako prvé charakterizovať dve Třebane, ktoré sa k nej na Karlštejnsku tisnú - Hlásna a Zadná Třebaň.

Ak už sme povedali, v prvom rade sa jedná o raj rybárov. Však sa tiež v obecnom znaku Zadnej Třebane skvejú dve vypasené ryby, zatiaľ čo jej Hlásná susedka sa uspokojila - verná svojmu menu - s nástrojom hlásnych z hradu Karlštejna, ale pridala si k nemu aspoň rieku Berounku. A práve ta vás na tomto mieste zaujme, aj keď s chytaním rýb nemáte vôbec nič spoločného.

rieka BerounkaV V objatí vôd rieky Berounky

Za krásneho počasia nie je nič nádhernejšieho než prejsť pozdĺž kempu Ostrov smerom k hati, ktorá priamo nabáda k zmočeniu unaveného tela do vlniek pod ním. Áno, je to trochu chladivý kúpeľ, ale čo by ste chceli od tečúcej rieky? A kto nemá práve chuť osviežovať sa zas až tak studeno, stačí, keď sa položí do trávy a počúva šumenie vody. Aj keď nie je práve pekné počasie alebo je leto dávno preč, je táto chvíľka priamo stvorená pre romantikov. Spoločne s haťou sa do ich vnímania občas zavŕta aj výkrik volavky či zúfalé volanie zblúdilej kačky, ale inak je tu pokoj... teda dokiaľ okolo neprejde vlak na frekventovanej trati Praha - Beroun. Ale aj jeho večná odrhovačka „cukr-kafe-cukr-kafe“ k tomuto miestu tak nejako patrí.

 

Prínos Ivana Mládka

Je jedno, či sa nachádzate na brehu na strane Zadnej alebo Hlásnej Třebane. Berounka je pekná z oboch strán. Obce si ale podobné aj napriek svojim menám príliš nie sú. Hlásná Třebáň akoby bola pyšná na slávu, ktorú jej zaistil Ivan Mládek svojím hitom o tom, že „Hlásná Třebaň je krásna a preto k svojej Máně do Třebaně často jezdit hledí“. Jej statky svietia svojimi opravenými vrátami do sveta a volajú: „Ja som tu a stojím za to, aby ste sa zastavili a prehliadli si ma.“ To Zadní Třebaň je v tomto ohľade trochu chudobnejšia príbuzná. Možno preto o nej Ivan Mládek nespieval.

Vráta do statku V Hlásnej Třebani

Spory o lávku

Históriu ale majú obe obce podobnú. Prvá zmienka o nich pochádza zhruba z roku 1000 po Kristovi. Známky osídlenia sú ale omnoho staršie – spadajú až do doby bronzovej. Obe obce spája úzka lávka pre peších, ktorá sa nachádza hneď pri nádraží. Cyklisti a motoristi na ňu majú vstup zakázaný, čo svojho času vyvolalo veľkú nevôľu, zvlášť medzi milovníkmi bicyklov. Aj napriek ich protestom, na lávke značka zákaz vjazdu cyklistom zostala – niektorí to trochu recesisticky riešia tak, že svoj bicykel jednoducho vezmú na chrbát a pri takomto pešom prekonávaní rieky Berounky sa nechajú ešte vyfotografovať. Isté je, že dostať sa na druhú stranu inokade je pomerne veľká zachádzka – pokiaľ si človek nechce aj so svojím bicyklom zaplávať. A to veľmi dobre vedia ľudia v Hlásnej a Zadnej Třebani.

Mostík medzi Třebaňami

Pohostinnosť predovšetkým

Jeden rozdiel sme ale pocítili hneď po troch dňoch sami na vlastnej koži. A preto radíme - pokiaľ sa chcete po tomto regióne pohybovať vo väčšej skupinke (nás bolo zhruba pätnásť), zvoľte si radšej miesto, kde si odpočiniete, v Hlásnej Třebani. My sme sa vo všetkých podnikoch v Třebani Zadnej presvedčili, že ani mimo vodácku sezónu (boli sme tam v októbri), kedy obec ani tamojší kemp naozaj nepraskajú vo švoch, ľudia veľké skupinky „cudzákov“ moc radi nemajú. S nechuťou nás uvítali skutočne vo všetkých tamojších reštauráciách, ani v kempe pri vode to nebolo lepšie. Pritom stačilo prejsť onu zmieňovanú lávku a všetko bolo razom v tom najlepšom poriadku a nás prijali všade s úsmevom. Najväčší rozdiel medzi Hlásnou a Zadnou Třebaňou sme teda zbadali hlavne v tom, že v Zadnej pre pracovníkov služieb znamenala veľká skupinka veľa práce, zatiaľ čo v Hlásnej v nej tí istí ľudia videli v prvom rade veľký zárobok. Rozhodnete sa teda sami, do ktorej z nich si zájdete na večeru.

kaplnka v Hlásnej Třebani   ulice so staročeskou krčmičkou v Hlásnej Třebani   kaplnka v Zadnej Třebani

Text/foto: Zuzana Dastychová  

Video: Zuzana Dastychová

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Beroun
Publikované: 29.8.2007
Kráľovské mesto Beroun ležiace na sútoku riek Berounky a Litavky láka k návšteve nielen svojimi historickými pamiatkami a bohatou kultúrnou a športovou ponukou, ale aj svojim prekrásnym okolím!

ČR, Hořovice: kúsok na Kokořín i do Českého krasu - VIDEO
Publikované: 3.9.2013
Stredočeské Hořovice sa priam ponúkajú ako povinná zastávka pri putovaní mikroregiónom Hořovicko. Sú známe tiež vďaka kvalitne obsadeným parkúrovým pretekom.

ČR, Hořovice – zámok: zoznámte sa s históriou! - VIDEO
Publikované: 10.9.2013
Minulý týždeň sme vás zoznámili s mestom ležiacim na pomedzí kokořínskych lesov a Českého krasu, so stredočeskými Hořovicami. Dnes vás pozveme na hořovický zámok, hlavné turistické lákadlo.

ČR, Dobřichovice: dokonalý súlad - VIDEO
Publikované: 24.9.2013
Stredočeské mestečko Dobřichovice spĺňa všetko, čo ideálny turistický cieľ. Leží len pol hodinky na západ od Prahy, navyše na trase železnice, takže cesta tam môže byť viac než odpočinková.

ČR, Svatý Jan pod Skalou: pútnici vitajte - VIDEO
Publikované: 1.10.2013
Tak o tomto miestečku, ktoré zaberá len štyri štvorcové kilometre, mnohí zasvätení hovoria ako o najkrajšom zo stredných Čiech. Niektorí mu nadraďujú ešte preslávený Karlštejn alebo starobylý Tetín.

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých – VIDEO
Publikované: 22.4.2014
Kedy inokedy sa vypraviť na zámok než na jar, keď všetko kvitne? Aj štátny zámok v Mníšku pod Brdy je na jar výnimočný. Obzvlášť jeho zámocký park.

ČR, hrad Křivoklát: 900 rokov stará tradícia - VIDEO
Publikované: 16.9.2014
Křivoklát – ďalšia skoro povinná zastávka každého správneho turistu. Hrad, ktorý už pekne veľa storočí zdobí chránenú prírodnú krajinnú oblasť Křivoklátsko, ponúka svojim návštevníkom mnohé, a to prosím celoročne. Tento rok oslavuje Křivoklát 900 rokov od prvej písomnej zmienky.

ČR, Skryje: zrúcanina hradu Týřov
Publikované: 2.4.2015
Máte radi dobrodružstvo, českú históriu a nádhernú až omamnú prírodu? Potom vás chcem pozvať do hustých krivoklátskych lesov v okolí rieky Berounky, kde kedysi stával významný kráľovský hrad Týřov. Krajina tu spĺňa moju predstavu o nebeskom raji, a to v ktoromkoľvek ročnom období.

Karlštejn: rekonštrukcia hradu
Publikované: 9.7.2019
V septembri by sa mala začať rekonštrukcia najnavštevovanejšej pamiatky v Čechách. Hrad Karlštejn však zostane pre návštevníkov naďalej otvorený, ľudia by ale mali počítať s krátkodobými uzávierkami. Práce potrvajú do októbra 2022. Počíta sa napríklad s obnovou Cisárskeho paláca, vzniknú nové expozície a tiež moderné návštevnícke centrum

Karlštejn
Publikované: 21.4.2008
Tento gotický hrad založil v roku 1348 český kráľ a rímsky cisár Karol IV. pôvodne preto, aby sem uložil ríšske korunovačné klenoty, kráľovské poklady a sväté relikvie. Karlštejn patrí k najznámejším a najmalebnejším českým hradom a právom sa stal symbolom českej štátnosti.

Konepruské jaskyne: krása v podzemí
Publikované: 15.10.2010
Pri návšteve mesta Beroun určite stoja za prehliadku aj neďaleko ležiace Konepruské jaskyne, ktoré sa nachádzajú v chránenom území Českého krasu.

ČR: Jenštejn - čierne ruiny hradnej veže
Publikované: 7.10.2011
Karlštejn, Landštejn a Jenštejn. Čo majú tieto tri miesta, okrem koncovky štejn, spoločné? Kto by tipoval, že je to hrad, nemýlil by sa. Len ťažko by sa ale dal Jenštejn zrovnávať s dvoma pred ním menovanými.

ČR: hrad Žebrák - dávne sídlo Luxemburgovcov - VIDEO
Publikované: 27.3.2012
Na úpätí křivoklátskych lesov, vo vlniacej sa krajine, stoja zvyšky jedného z najstarších hradov v Česku – zrúcanina Žebrák. Na rovnakom hrebeni len o kúsok vyššie sa slní hrad Točník, mladší z dvoch neoddeliteľných spojencov.

ČR: Hrad Točník - komfort a bezpečie Václava IV. - VIDEO
Publikované: 3.4.2012
Minule sme vás zaviedli na zrúcaninu hradu Žebrák, dnes sa posunieme o pár sto metrov ďalej - na hrad Točník, podstatne atraktívnejšiu časť najzachovalejšieho súhradia v Česku.

ČR: Kamýk nad Vltavou – predchodca Karlštejnu - VIDEO
Publikované: 24.4.2012
Neďaleko od priehrady Orlík, na ďalšej významnej českej vodnej nádrže Kamýk, sme podnikli výpravu do stredoveku a navštívili zrúcaninu hradu Kamýk nad Vltavou – Vrškamýk alebo tiež Hunec.

ČR: Břestek - preleťte sa v balóne za romantikou aj dobrodružstvom
Publikované: 3.8.2012
Máte chuť pokochať sa pohľadom na Chřiby, hrad Buchlov či zámok Buchlovice, Velehrad, rieku Moravu a Baťov kanál alebo na vrcholky Bielych Karpát z poriadnej výšky? Svoj sen si môžete splniť, pokiaľ sa odhodláte podniknúť vyhliadkový let balónom. V BalonCentrum Břestek - a nielen tam - túto možnosť máte.

ČR, Konopište: sonda do života F. F. d´Este - VIDEO
Publikované: 21.8.2012
Navštevovanejší je taký, ktorý stojí bližšie k Prahe. To platí o každom hrade a zámku. Konopište je jedným z miest, po ktorom Pražania priam bažia. Nevesty a ženísi si tam vravia svoje nežné áno ako na bežiacom páse a praobyčajný turista má problém urobiť poriadnu fotku. Na Konopišti to proste žije.

Dolní Břežany: prehliadka športovej haly, ktorá pripomína UFO
Publikované: 21.9.2019
V rámci Dňa architektúry máte jedinečnú možnosť navštíviť multifunkčnú športovú halu v Dolných Břežanoch neďaleko Prahy, ktorá pripomína mimozemskú vesmírnu loď. Prehliadku bude komentovať architekt Jakub Našinec, ktorý stavbu sám navrhol. Zraz je v piatok 4. 10. o 11. hodine pred halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, Křivoklát: tradícia stará 900 rokov
Hrad Křivoklát patrí k najnavštevovanejším českým pamiatkam. Stojí v rovnomennom mestečku v okres...

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých
Zámok v Mníšku pod Brdy ponúka návštevníkom prostredníctvom dvoch prehliadkových okruhov náhľad ...

ČR, Karlštejn: notoricky známy hrad
Hrad Karlštejn – kto by ho nepoznal? Ide o bezkonkurenčne najobdivovanejšiu a zároveň aj najvýzna...

ČR, Svatý Jan pod Skalou: pútnici vitajte
Svatý Jan pod Skalou – obec, ktorú mnohí považujú za najkrajšiu v stredných Čechách. Toto romanti...

ČR, Beroun: po stopách histórie
Beroun je mesto plné histórie ležiace asi 30 kilometrov juhozápadne od Prahy. Žije tam bezmála 19...

ČR, zrúcanina Kamýk: predchodca Karlštejnu  
Neďaleko od priehrady Orlík, na ďalšej významnej českej vodnej nádrži Kamýk, sme podnikli výpravu...

Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou – asi sedemtisícové stredočeské mesto neďaleko od Prahy, ktoré preslávil dáns...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
16 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C