www.infoglobe.sk » ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry I.

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry I.

Publikované: 4.3.2015
Na západe Čiech sa nachádza jedna výnimočná metropola, ktorá ponúka prechádzku bohatou históriou, zaujímavými turistickými atrakciami a v neposlednom rade kultúrnymi zážitkami. Tou metropolou je mesto Plzeň.

Rok 2015 je pre mesto Plzeň výnimočným, nakoľko vďaka jej umeleckej tradícii a zaujímavým kultúrnym projektom získala spolu s belgickým mestom Mons titul Európske hlavné mesto kultúry 2015.

renesančná radnica a barokový morový stĺp

Na skok do histórie

Plzeň je od pradávna križovatkou obchodných ciest a prináša jej to dodnes ideálne podmienky pre rozvoj. Ten sa začal prejavovať už od jej založenia Václavom II. v roku 1295. Mesto sa každým rokom menilo, výstavba napredovala a Plzeň sa stávala dôležitým obchodným, ale aj kultúrno-spoločenským centrom, čo dokazuje aj fakt, že v rokoch 1599 až 1600 bola centrom Habsburskej ríše a dočasné sídlo tu mal aj Rudolf II. Aby sme vás nezahltili históriou, vypichneme len pár zaujímavých udalostí, ktoré sa tu udiali.

pivovar Pilsner Urquell

Všetci milovníci piva poznajú Plzeň vďaka pivovaru Pilsner Urquell, ktorý v roku 1842 navaril prvé pivo netušiac, že jeho úspech bude v budúcnosti svetový. Nemenej známa firma Škoda, práve tu založila svoj prvý a dodnes prosperujúci automobilový závod. Písal sa rok 1869. A nedá nám nespomenúť aj rok 1945, kedy ako jedno z mála miest bola Plzeň oslobodená od nemeckých vojsk americkou armádou. A takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho, preto pokiaľ ste priaznivci histórie, tak vám odporúčame prečítať si a pozrieť aj našu videopotulku mestom TU. Ak ste viac na zážitky a turistické atrakcie, čítajte ďalej.

Veľkolepé centrum

Azda najzaujímavejšou časťou mesta je historické centrum. To je vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a vskutku, keď sa po ňom budete prechádzať, narazíte na učebnicu stavebných slohov. Určite nevynechajte návštevu Námestia Republiky, veľkolepého gotického chrámu sv. Bartolomeja s najvyššou kostolnou vežou v Českej republike (102,26 m), ďalej najkrajšiu renesančnú radnicu v Čechách, barokový morový stĺp či františkánsky kláštor. Za prehliadku určite stojí aj Veľká synagóga, ktorá je tretia najväčšia na svete.

 chrám sv. Bartolomeja

Pre vyznávačov zelene má Plzeň pripravený neuveriteľne krásny tzv. mestský sadový okruh, ktorý obklopuje trištvrte historického centra. Táto oáza zelene vznikala už od 19. storočia na miestach zbúraných mestských hradieb. Okrem trávnatých plôch, kveteny a lavičiek tu môžete zhliadnuť aj sochy a pomníky významných osobností mesta.

Veľká synagóga  

Zážitky na každom kroku

Máte radi zážitky? Tak sa vydajte napríklad do pivovaru a zažite nevšednú prehliadku spojenú s ochutnávkou nefiltrovaného piva načapovaného priamo z ležiakového suda. V pivovarníckom múzeu zas spoznáte príbeh piva od stredoveku až do vzniku veľkých priemyselných pivovarov. Zaujímavá dozaista bude pre vás aj prehliadka Plzenského historického podzemia, ktoré bolo budované už od 14. storočia. Podzemie patrí medzi najrozsiahlejšie v Čechách a ponúka labyrint chodieb a pivníc. Spoznávajte aj interiéry svetoznámeho architekta Adolfa Loosa, ktorý v Plzni vytvoril na počiatku 20. storočia cca 13 bytových realizácií alebo si prezrite cez 2 milióny zbierkových predmetov v Západočeskom múzeu, tematické výstavy v Národopisnom múzeu Plzeňska, Múzeu cirkevného umenia či v Západočeskej galérii a Galérii mesta Plzeň.

historická brána do pivovaruLoosov interiér

Našu návštevu tohto mesta nekončíme, iba ju nachvíľku prerušíme, aby sme už o týždeň priniesli tipy na ďalšie atrakcie mesta, ako aj na výnimočné podujatia, ktoré sa tu tento rok budú konať.     

Pozor súťaž!

Pošlite nám správnu odpoveď na otázku: „Ako sa volá druhé Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2015?“ a vyhrajte darčekové predmety PLZEŇ 2015. Odpovede zasielajte na: info@infoglobe.sk do 18. 3. 2015. Výsledky budú uverejnené v nasledujúci deň na našich facebookových stránkach.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Klára Svobodová, plzen2015.czDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO
Publikované: 16.10.2012
Klatovy tvoria dôležitý bod pre život v pomerne nehostinnom kraji. Ďalej na západ, v pohraničí, nie je dosť práce, a tak keď tam nechcete hospodáriť ako farmár, musíte sa vypraviť do mesta – za prácou, za zábavou, na nákupy alebo za poznaním.

ČR, Plzeň – námestie Republiky v období Vianoc
Publikované: 14.12.2017
Pokiaľ budete v Plzni blízko centra a budete hľadať námestie Republiky, zdvihnite hlavu a rozhliadnite sa! Isto uvidíte kostolnú vežu gotickej katedrály svätého Bartolomeja, ktorá je najvyššou kostolnou vežou v Českej republike, meria 102,6 m a stojí priamo uprostred námestia. Z ochodze vo výške 60 metrov môžete obdivovať celé mesto a jeho okolie.

ČR – lovecký zámok Kozel neďaleko Plzne
Publikované: 5.7.2018
V dnešnom článku si predstavíme krásny lovecký zámok, ktorý sa nachádza na mieste, o ktorom sa rozpráva veľmi netradičná povesť. Pôvodný názov zámku bol Waldschloss, ale kedysi dávno Slovania v dobe jarnej rovnodennosti pravidelne obetovali práve v týchto miestach kozla, pretože dúfali, že si udobria bohov a bude dobrá úroda. Pravdivosť povesti dokazujú početné archeologické nálezy. V neskoršom období sa teda názov zámku zmenil na Kozel.

ČR, Radyně – hradná zrúcanina v západných Čechách
Publikované: 13.9.2018
Pokiaľ sa vydáte na hrad Radyně, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Plzeň, privíta vás vo výške 567 m n. m. zrúcanina, ktorá má zo svojej veže neuveriteľný výhľad do širokého okolia Plzenského kraja. Hrad Radyně bol postavený za vlády Karola IV. niekedy v polovici 14. storočia, približne medzi rokmi 1356 až 1361.

ČR, Plasy: Centrum staviteľského dedičstva
Publikované: 8.11.2018
V priestoroch bývalého hospodárskeho zázemia a pivovaru kláštora v Plasoch vznikla Expozícia staviteľstva, ktorá sa zameriava na prezentáciu tradičných stavebných remesiel a materiálov. Patrí k nej aj Dvor stavebných remesiel, kde nájdete napríklad autentickú historickú dielňu klampiara alebo pece na pálenie vápna. Expozícia v najstarších častiach plaského kláštora vás prevedie stavebnou históriou od stredoveku po súčasnosť.

ČR, Prácheň – zrúcanina tajuplného hradu nad Horažďovicami
Publikované: 11.7.2019
Na prvý pohľad nenápadná zrúcanina je miestom spätým s najstaršími dejinami Českej republiky a jej okolie je domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

ČR, Nepomuk – nielen za svätým Jánom Nepomuckým
Publikované: 18.7.2019
Toto malé mesto ležiace v juhozápadných Čechách neďaleko Plzne sa preslávilo ako rodisko azda najznámejšieho českého svätca. No stojí za to sem prísť aj kvôli ďalším pamiatkam a krásnej okolitej prírode.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartolomeja
Publikované: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartolomeja sa nachádza na plzenskom námestí Republiky. V minulom článku som sa o nej síce zmienila, ale bola by škoda nezoznámiť vás s tak krásnym klenotom Plzne aj z vnútra.

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry II.
Publikované: 11.3.2015
Minulý týždeň sme navštívili Európske hlavné mesto kultúry 2015 – Plzeň a dnes budeme v jej objavovaní pokračovať. Zameriame sa prevažne na zážitky a podujatia, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.

ČR: Rokycany – neprávom opomínané mesto na západe Čiech - VIDEO
Publikované: 19.5.2015
Rokycany ležia asi 17 kilometrov od Plzne, priamo na hlavnej železničnej trati do Prahy a neďaleko diaľnice D5. Väčšina výletníkov tadiaľto ale bohužiaľ iba prechádza, aj keď Rokycany si určite pozornosť zaslúžia. Nielen vďaka malebnému historickému centru, ale aj prírode a pamiatkam v okolí.

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

Plzeň: Markéta Vacovská oživí svojim tancom Papierňu Plzeň
Publikované: 17.11.2015
Prípravy tanečnej inscenácie I CERTAINLY EXIST/Spot the difference vrcholia. Svetová premiéra sa uskutoční 25. a 26. novembra 2015 v priestoroch Papierne Plzeň (Zahradní 173/2, 326 00 Plzeň) o 19tej hodine.

ČR, Mrákov: Lomeček – pozorovanie rýb z podvodnej kabíny
Publikované: 25.2.2016
Nenechajte sa zmiasť, práve zimné obdobie je na pozorovanie podvodného sveta najvhodnejšie. Voda je priezračne čistá a okolo vás krúžia šťuky, zubáče, karasy a húfy kaprov. Lom v Mrákove na Domažlicku je toho dôkazom.

SR: Európske hlavné mesto kultúry 2026
Publikované: 8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.

Plzeň: Čokoládový festival
Publikované: 24.2.2015
Centrum Olympia Plzeň bude prevoňané čokoládou.

ČR, klatovské katakomby: vedecky podložená mystika - VIDEO
Publikované: 24.7.2012
Veľmi srdečné privítanie nás čakalo na radnici v nemenej priateľskom meste Klatovoch. Zástupca starostu a predseda občianskeho združenia Klatovské katakomby Václav Chroust na chvíľku zanechal úradné povinnosti a previedol nás budovou radnice, chladným mystickým podzemím, ale hlavne bohatou históriou mesta.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Mariánská Týnice – Múzeum a galéria severného Plzeňska
Mariánská Týnice – bývalé pútnické miesto cisterciánskeho kláštora v neďalekých Plasoch, s ktorým...

ČR: Plasy – Múzeum staviteľstva
V dochovaných priestoroch bývalého pivovaru kláštora Plasy vznikla expozícia staviteľstva, ktorá ...


Súvisiace video

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry
Keď sa povie Pilsner Urquell, tak všetci vedia, že tento svetlý ležiak pochádza z Plzne. Už ale m...

ČR: Rokycany – neprávom opomínané mesto
Aj napriek svojej polohe a dlhej histórii sú Rokycany turistami často opomínané. Mesto a okolie j...

ČR, Klatovy: klenot Plzeňska
Prinášame malý pohľad na mesto, ktoré založil kráľ Přemysl Otakar II., a ktoré sa prezýva "brána ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

10.4.2020
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob, ktoré sú síce nateraz v značnej miere obmedzené, avšak prostredníctvom našej tvorby si ich aspoň na chvíľku sprítomníte.  
9.4.2020
Múzeum skla a bižutérie v Jablonci už roky nemalo dostatok výstavných priestorov. Pred dvoma rokmi sa začali práce na prístavbe v tvare obrieho brúseného krištáľu. Stavebné práce boli v minulých dňoch dokončené, otvorenie je naplánované po reštriktívnych opatreniach, nová expozícia je pripravená na koniec tohto roku.
8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 4. 2020
sviatok:Igor
dnes:
piatok 10.4.
18 °C
zajtra:
sobota 11.4.
13 °C