www.infoglobe.sk » ČR, Prácheň – zrúcanina tajuplného hradu nad Horažďovicami

ČR, Prácheň – zrúcanina tajuplného hradu nad Horažďovicami

Publikované: 11.7.2019
Na prvý pohľad nenápadná zrúcanina je miestom spätým s najstaršími dejinami Českej republiky a jej okolie je domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

Niečo málo z histórie

Hrad Prácheň bol postavený v 14. storočí Bavorom II. zo Strakonic na mieste spustlého hradiska. Potom niekoľkokrát zmenil majiteľa, až sa napokon celé panstvo dostalo na počiatku 16. storočia do rúk Půtu Švihovského z Rýzmberka. Aj keď ten nechal Prácheň opraviť, hrad sa už o niekoľko desiatok rokov neskôr v prameňoch uvádza ako pustý. Pozornosť sa k nemu výraznejšie obrátila až v 19. storočí, kedy tu vtedajší majitelia panstva vystavali pustovňu a kameň zo zrúcaniny bol použitý do základov Národného divadla.

zvyšky hradu   zrúcanina

V tejto oblasti je viac ako samotná zrúcanina hradu chránený unikátny ekosystém, ktorý sa po opustení hradu vyvíjal takmer bez zásahu ľudskej ruky. Nájdete tu zmiešané stromové porasty, teplomilné druhy mäkkýšov a mnoho typických hájových rastlín, medzi ktoré patrí napríklad ľalia zlatohlavá alebo lykovec jedovatý.

Prácheň

Zaujímavé náučné chodníky

Z horažďovického námestia sa na Prácheň dostanete po červenej turistickej značke, po rovnakej ceste vedie aj náučný chodník. Cesta je dlhá 2,5 km, jedna časť vedie po ceste, ďalšia po poľnej ceste a až na záverečné stúpanie je celkom nenáročná. Cestou k zrúcanine hradu určite narazíte na kostolík svätého Klimenta s cintorínom. Ten patril k zaniknutej obci pomenovanej rovnako ako hrad, ktorý stál v jej bezprostrednej blízkosti. Kostolík je jednou z najranejších kresťanských stavieb v Čechách, podľa niektorých legiend ho dokonca svätil sám Metod. A traduje sa, že aj názov neďalekých Horažďovic je údajne odvodený od mena jedného jeho žiaka, Gorazda, ktorý mal osadu na brehu zlatonosnej Otavy založiť a pomenovať.

kostol sv. Klimenta

pohľad na Horažďovice z úbočia Práchne   starý most cez Otavu

tabuľa náučného chodníka

Na Prácheň sa dostanete aj z iných okolitých miest či obcí. Náučný chodník sem vedie napríklad aj z neďalekých Veľkých Hydčič preslávených hlavne ťažbou vápenca. Ten sa dnes ťaží vo veľkolome na vrchu Radvanka. Z Horažďovic vychádza aj asi 10 kilometrov dlhý okruh spájajúci Prácheň, Boubín (nejedná sa o slávny šumavský vrchol s pralesom, ale o neďalekú obec) a Sväté Pole. Okruh označuje značka pripomínajúc červenú obálku v bielom poli. Na trase tohto okruhu nenájdeme žiadne náučné tabule, ale zato hneď niekoľko pekných odpočívadiel. Táto trasa vedie miestnymi lúkami a lesmi, chvíľku aj po menej frekventovaných komunikáciách.

Horažďovice

Pokiaľ sa po výstupe na Prácheň vraciate späť do Horažďovic, možno sa vám bude hodiť zopár tipov, čo v tomto zaujímavom meste môžete podniknúť. Dominantou mesta je bezpochyby zámok, ktorý vznikol renesančnou prestavbou hradu, ktorý založil rod Bavorov zo Strakonic. Dnes v budove sídli Mestské múzeum. Taktiež sa tu zachovali zbytky pôvodne gotického opevnenia. Jednou z brán, ktorá je pomenovaná Kocúr, prechádza dokonca aj trasa na Prácheň. Z ďalších historických pamiatok stojí za zmienku kláštor františkánov observantov a unikátne Mäsiarstvo. Z menej známych pamiatok môžeme spomenúť napríklad židovský cintorín nachádzajúci sa pri novom mestskom cintoríne a kolumbárium pri ceste smerom na Lnáře.

Horažďovice  Kocúr

GPS: (zrúcanina) 49°19'01.5"N 13°40'54.3"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Zdeněk Fiedler

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Sušice: Prechádzka bránou Šumavy
Publikované: 13.6.2019
Mesto Sušice vzniklo v širokom údolí rieky Otavy pod hrebeňom Svatoboru už v časoch príchodu Slovanov. Bohatstvo mestu prinieslo prevažne ryžovanie zlata v Otave a Zlatá cesta. Najznámejším sušickým artiklom sú ale bezpochyby zápalky Solo. Továreň na ich výrobu bola v meste postavená v roku 1839 a fungovala až do roku 2008.

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry I.
Publikované: 4.3.2015
Na západe Čiech sa nachádza jedna výnimočná metropola, ktorá ponúka prechádzku bohatou históriou, zaujímavými turistickými atrakciami a v neposlednom rade kultúrnymi zážitkami. Tou metropolou je mesto Plzeň.

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry II.
Publikované: 11.3.2015
Minulý týždeň sme navštívili Európske hlavné mesto kultúry 2015 – Plzeň a dnes budeme v jej objavovaní pokračovať. Zameriame sa prevažne na zážitky a podujatia, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.

ČR, Strakonice – gajdoši, zašlá sláva priemyslu a spomienka na stredovek – VIDEO
Publikované: 24.11.2015
Zhruba na polke cesty medzi Plzňou a Českými Budějovicami leží na sútoku rieky Otavy s Volyňkou mesto Strakonice. Mesto, ktoré sa preslávilo medzinárodným gajdošským festivalom, fezmi (turecká pokrývka hlavy) a „Čezetami“ – motorkami z Českej zbrojovky. Okrem toho tu nájdeme aj rozľahlý a veľmi zachovalý stredoveký hrad, krásnu neorenesančnú radnicu, niekoľko pôvodných stredovekých domov alebo tiež repliku časti Stonehenge. Nesmieme zabudnúť ani na okolitú prírodu, kde z jednej strany začína predhorie Šumavy a z druhej rozsiahla oblasť juhočeských rybníkov.

ČR, Kašperské Hory: mestečko strážené Kašperkom - VIDEO
Publikované: 30.9.2014
Mestečko Kašperské Hory ležiace najbližšie k hradu Kašperk, respektíve v jeho podhradiu, je ozdobou Šumavy. Mnoho turistov si ho pravdepodobne zamiluje hneď na prvý pohľad. Je ideálnym základným táborom pre výlety po okolí či už na bicykli alebo pešky.


Súvisiace video

ČR, Strakonice – gajdoši, zašlá sláva priemyslu a spomienka na stredovek
Mesto Strakonice sa preslávilo medzinárodným gajdošským festivalom, fezmi (turecká pokrývka hlavy...

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry
Keď sa povie Pilsner Urquell, tak všetci vedia, že tento svetlý ležiak pochádza z Plzne. Už ale m...

ČR, Kašperské Hory: mestečko strážené Kašperkom
V meste ležiacom v klatovskom okrese žije asi 1500 ľudí. Kašperské Hory sú ideálnym základným táb...

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo
Hrad Kašperk je najvyššie položený kráľovský hrad v Čechách. Na vrchu Ždánov ho roku 1356 nechal ...

ČR, Klatovy: klenot Plzeňska
Prinášame malý pohľad na mesto, ktoré založil kráľ Přemysl Otakar II., a ktoré sa prezýva "brána ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.7.2019
Originálny medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni sa tento rok uskutoční od 31. júla do 4. augusta 2019 v rodisku slovenského národného hrdinu Juraja Jánošíka v Terchovej.
23.7.2019
Výbor svetového dedičstva na svojom zasadaní v azerbajdžanskej metropole Baku rozhodol o zaradení Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie a Národného žrebčína Kladruby nad Labem do zoznamu pamiatok svetovej hodnoty.
22.7.2019
Do 1. septembra 2019 máte možnosť využiť na cestovanie tradičný vláčik Hanička (motorový vozeň 810), ktorý jazdi na trati zo Spišského Podhradia do Spišských Vlachov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 7. 2019
sviatok:Vladimír
dnes:
streda 24.7.
31 °C
zajtra:
štvrtok 25.7.
29 °C