www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, klatovské katakomby: vedecky podložená mystika - VIDEO

ČR, klatovské katakomby: vedecky podložená mystika - VIDEO

Publikované: 24.7.2012
Veľmi srdečné privítanie nás čakalo na radnici v nemenej priateľskom meste Klatovoch. Zástupca starostu a predseda občianskeho združenia Klatovské katakomby Václav Chroust na chvíľku zanechal úradné povinnosti a previedol nás budovou radnice, chladným mystickým podzemím, ale hlavne bohatou históriou mesta.

pro formát flv není dostupný prohlížeč

Dejiny sú bezpochyby veľkou vášňou miestneho radničiara Chrousta. So zapálením hovoril o tom, ako Klatovy vznikli. V jednej z niekoľkých radničných miestností sa zastavil , aby na prastarom obraze ukázal, akým spôsobom boli kedysi Klatovy opevnené. Treba povedať, že skoro nedobytne – trojitou hradbou. Nie je divu – Klatovy vznikli hneď ako mesto kráľovské, keď ich v rokoch 1260 - 1263 nechal vystavať Přemysl Otakar II.

Premostenie Evy Jiřičné

Prešli sme dnešným administratívnym krídlom radnice, ktoré kedysi slúžilo ako internát, a kde za komunistického režimu prebývali vojaci, aby sme aspoň na malú chvíľu mohli obdivovať dielo Evy Jiřičné, a predovšetkým sa snažiť pochopiť tento moderný presklený tunel vznášajúci sa v priestore medzi dvoma starobylými, avšak rôzne starými budovami. Premostenie spája budovu študentských internátov a jezuitského kostola, ktoré slávna architektka vyprojektovala len nedávno. S požehnaním plzenského biskupa Františka Radkovského presklenné premostenie mesto slávnostne otvorilo začiatkom mája.

Premostenie - Klatovy

Náš sprievodca Václav Chroust nám ukázal vchod, kadiaľ sa kedysi vchádzalo do kostola, aby nám následne oznámil, že sa využíva len výnimočne. Výnimku bohužiaľ neurobil. Vyviedol nás von, aby nám ukázal vchod, ktorý sa využíva bežne. Vošli sme vchodom pre verejnosť, kde sklenené dvere otvára fotobunka a zmizli sme s kamerou v podzemí, v krypte ukrytej pod jezuitským kostolom zasvätenom Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie a sv. Ignácovi.

Jezuitský kostol a radnica - Klatovy

veže Jezuitského kostola Čierna veža - KlatovyKlatovy - kašna (nádrž) na námestíveže Jezuitského kostola Čierna veža - Klatovy

Klatovské podzemie a tiché svedectvo múmií

Krypta, miesto kam pôvodne pochovávali svätých, ktorým bol kostol zasvätený alebo panovníkov, je tu v Klatovoch známa ako katakomby. Vysvätená bola ako súčasť kostola v rokoch 1656 – 1676 a slúžila ako pohrebisko nielen hodnostárov, ale celému jezuitskému rádu a jeho prívržencom. O tom svedčí aj fakt, že v krypte bolo v rokoch 1676 – 1783 uložených viac ako 200 mŕtvych – jezuitov, mešťanov alebo vojakov.

...video pozvánka Václava Chrousta, zástupcu starostu Klatov... pro formát flv není dostupný prohlížeč

Významný panovník Jozef II., syn Márie Terézie, vzal za svojej vlády reformy do vlastných rúk a okrem iného zakázal aj pohreby do rakvy (1784). Nový príkaz sa tak nevyhol ani jezuitskému rádu, ktorý nebožtíkov ukladal na hobliny v dobových rakvách a obkladal ich chmeľom. Podľa nového pravidla Jozefa II. sa zosnulí mali pochovávať v plátenných vreciach do hrobov vysypaných vápnom. Aj keď jeho snaha ušetriť peniaze za drevo bola zrušená ešte za jeho života, posledný pochovaný v klatovských katakombách bol Antonín Weichs (1783).

Záhada? Nie, len veda

Vďaka systému odvetrávacích kanálov, ktoré boli súčasťou krypty a ústili na streche kostola, bola v krypte zaistená stálosť prostredia a dochádzalo k postupnému vysušovaniu uložených tiel – tj. k mumifikácii. Systém slúžil až do 30. rokov minulého storočia, kde pri oprave strechy kostola robotníci neopatrne zasypali odpadom šachty vedúce múrmi pilierov až po strešnú rímsu. Tým narušili teplotu a vlhkosť v pivniciach a väčšina múmií sa rozpadla. Celkom 140 zničených mumifikovaných tiel bolo v roku 1937 pochovaných do hromadného hrobu na klatovskom cintoríne sv. Jakuba.

klatovské katakomby - reštaurátori v akcii

klatovské katakomby - reštaurátori v akciiklatovské katakomby klatovské katakomby

Mali sme šťastie vidieť pri práci konzervátorov, ktorí sa pravidelne starajú o „kondíciu“ klatovských múmií, ktorých je dnes celkom v krypte 38. Z toho sedem je ukrytých pred zrakmi verejnosti. V bielych „montérkach“ odklápali sklenené veká rakvy a s baterkou v ruke detailne skúmali vysušené tela vážiace asi desať kilogramov. Niekoľko nebožtíkov odniesli do zákulisia, aby urobili nutné úpravy. Radia sa ako postupovať, aby vzácne exponáty uchovali čo najdlhšie. Ku svojej práci majú úctu, rovnako ako k niekoľko sto rokov starým telám - symbolom pominuteľnosti ľudského života.

klatovské katakomby klatovské katakomby klatovské katakomby

klatovské katakomby

Okrem múmií, ktoré sú nepochybne tým najväčším lákadlom turistov, ale môžu návštevníci vidieť oveľa viac. Klatovcom a jezuitskému rádu, ktorý vryl podobu barokovému historickému jadru mesta, je venovaná celá výstava. Rozhodne stojí za návštevu.

 

Text/video: Klára Svobodová

Foto: Štěpánka Svobodová

Preklad: Oskár Mažgút


Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry II.
Publikované: 11.3.2015
Minulý týždeň sme navštívili Európske hlavné mesto kultúry 2015 – Plzeň a dnes budeme v jej objavovaní pokračovať. Zameriame sa prevažne na zážitky a podujatia, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry I.
Publikované: 4.3.2015
Na západe Čiech sa nachádza jedna výnimočná metropola, ktorá ponúka prechádzku bohatou históriou, zaujímavými turistickými atrakciami a v neposlednom rade kultúrnymi zážitkami. Tou metropolou je mesto Plzeň.

ČR, Sušice: kráľovské mesto na Otave – VIDEO
Publikované: 7.10.2014
Sušice sa medzi ľuďmi preslávili svojou legendárnou továrňou na výrobu zápaliek a medzi vodákmi kempom, odkiaľ väčšina z nich začína svoju púť po rieke Otave. Sušice stoja na samotnej hranici s Národným parkom Šumava a CHKO Šumava, čo im najmä v poslednej dobe ešte viac pridáva na turistickom význame.

ČR, Kašperské Hory: mestečko strážené Kašperkom - VIDEO
Publikované: 30.9.2014
Mestečko Kašperské Hory ležiace najbližšie k hradu Kašperk, respektíve v jeho podhradiu, je ozdobou Šumavy. Mnoho turistov si ho pravdepodobne zamiluje hneď na prvý pohľad. Je ideálnym základným táborom pre výlety po okolí či už na bicykli alebo pešky.

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo – VIDEO
Publikované: 23.9.2014
Krásavec zdobiaci šumavské vrchy a najvyššie položený kráľovský hrad v Čechách. Hrad Kašperk sa ešte aj dnes, v dobe, keď sa už nemusí brániť žiadnym vojnovým nájazdom, môže zdať mnohým turistom nedobytný.

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO
Publikované: 16.10.2012
Klatovy tvoria dôležitý bod pre život v pomerne nehostinnom kraji. Ďalej na západ, v pohraničí, nie je dosť práce, a tak keď tam nechcete hospodáriť ako farmár, musíte sa vypraviť do mesta – za prácou, za zábavou, na nákupy alebo za poznaním.

Viete že? Brno – Kostnica u sv. Jakuba
Publikované: 29.7.2012
Moravská metropola má už viac ako mesiac o jedno lákadlo viac a rozhodne nie hocijaké. Tak trochu pozabudnutý odkaz histórie v podobe desiatok tisíc ľudských ostatkov bol doslova zostavený do podoby pôsobivej expozície, ktorá svojim rozsahom nemá v strednej Európe obdobu.

ČR: Domažlice - centrum chodskej kultúry - VIDEO  
Publikované: 15.11.2011
V hotelovej reštaurácii nás zastavil mladík a nemecky sa pýtal, či náhodou nepoznáme kurz koruny voči euru. Na námestí v Domažliciach hovoril nemecky tak samozrejme, ako keby vtedy Hitler tú vojnu vyhral a nakoniec zabral celé české územie.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Český les - domov nie len pre chránené bobry
Nádherná oblasť Českého lesa je zaujímavá v mnohých ohľadoch. Nie len, že je v tomto kúte Česka z...


Súvisiace video

ČR, Kašperské Hory: mestečko strážené Kašperkom
V meste ležiacom v klatovskom okrese žije asi 1500 ľudí. Kašperské Hory sú ideálnym základným táb...

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo
Hrad Kašperk je najvyššie položený kráľovský hrad v Čechách. Na vrchu Ždánov ho roku 1356 nechal ...

ČR, Klatovy: klenot Plzeňska
Prinášame malý pohľad na mesto, ktoré založil kráľ Přemysl Otakar II., a ktoré sa prezýva "brána ...

ČR, klatovské katakomby: vedecky podložená mystika
Podzemie klatovského jezuitského kostola zasväteného Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie a sv. Ign...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
5 °C
zajtra:
sobota 27.4.
9 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X