www.infoglobe.sk » ČR, Kašperské Hory: mestečko strážené Kašperkom - VIDEO

ČR, Kašperské Hory: mestečko strážené Kašperkom - VIDEO

Publikované: 30.9.2014
Mestečko Kašperské Hory ležiace najbližšie k hradu Kašperk, respektíve v jeho podhradiu, je ozdobou Šumavy. Mnoho turistov si ho pravdepodobne zamiluje hneď na prvý pohľad. Je ideálnym základným táborom pre výlety po okolí či už na bicykli alebo pešky.

 

Šumava, ktorá sa po vyľudnení pohraničia dnes opäť vracia na výslnie, bola kedysi bohatým krajom. Dalo by sa povedať, že doslova zlatým. V okolí Kašperských Hôr, ktorým sa však kedysi hovorilo po nemecky Reichenstein, čo v preklade znamená čosi ako „u bohatej skaly“, fungovalo za vlády Jána Luxemburského viac ako tristo mlynov na zlatonosnú rudu. Tento nehostinný kraj dokázal na svoje bohatstvo nalákať kvantá ľudí, ktorým vidina zlata nedala spávať. V tom období boli Kašperské Hory a ich okolie najvýnosnejším zlatorudným revírom v krajine. Práve z toho dôvodu nechal Jánov syn Karol IV. vystavať strážny hrad Kašperk.

Kašperské Hory

Kašperské HoryKašperské HoryKašperské Hory

Mesto so všetkým, čo k tomu patrí

Keď sa pod Kašperkom blýskalo zlato, bolo všetko dianie sústredené do baní, zatiaľ čo dnes sa väčšina návštevníkov koncentruje v Kašperských Horách. Malé, ale útulné mestečko, kde žije len okolo tisícpäťsto obyvateľov, dokáže svojich návštevníkov kvalitne pohostiť i ubytovať. Námestie stojace na kopci je ako z obrázku Josefa Ladu, aj keď ten sa skôr zdržiaval bližšie k Prahe. Každý dom tu má novú poctivú fasádu, kostol, ktorý zaberá prakticky celý stred podlhovastého námestia, rozhodne nestráda, a reštaurácie sa, okrem výnimiek, snažia hosťom naservírovať len to najlepšie. Ani miestne Infocentrum sídliace v radničnej budove pochopiteľne nič nepodceňuje.

Kašperské HoryKašperské HoryKašperské Hory

Kašperské Hory

Pre toho, kto hľadá naozaj komfortné ubytovanie, je tu hotel Kašperk, ktorý ponúka dokonalý servis, ale tiež kuchyňu a obsluhu. Kúsok vedľa stojí Park Hotel Tosch, ktorý na rozdiel od svojho konkurenta disponuje aj wellness a tiež jaskyňou určenou na terapiu pacientov s najrôznejšími ochoreniami. Údajne je to jediný hotel v Českej republike, ktorý ponúka speleoterapiu.

Kašperské Hory

Zimné aj letné Kašperky

Ako sme už zmienili, dominantou námestia a vlastne aj celého mesta je z veľkej diaľky viditeľný kostol sv. Markéty, vystavaný v 14. storočí. Jedná sa o trojlodnú baziliku, čiže stavbu naozaj monumentálnych rozmerov, s vysokou vežou. Návštevníci si asi všimnú aj radničnú budovu s tremi barokovými štítmi a vežičkou. Pôvodne išlo o renesančnú budovu, kde bývaval Jiří z Lokšan, zástavný držiteľ hradu Kašperk. Za videnie však stojí aj kostol sv. Mikuláša, cintorínska kaplnka sv. Anny alebo pútnický kostol Panny Márie Snežnej, či niektoré z miestnych múzeí.

Kašperské Hory

Príjemným spestrením pobytu na čerstvom šumavskom vzduchu môže byť aj prechádzka na Šibeničný vrch a pranier stojací na jeho úpätí. Kašperské Hory sú ale tiež zimným strediskom, ideálnym predovšetkým pre začiatočníkova.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Lipno – české more plné drakov – VIDEO
Publikované: 18.2.2010
Kto by si na priehradu Lipno plánoval dovolenku výhradne na leto, prišiel by o veľa radovánok. Ak totiž mrzne ako v tomto roku, jej hladina sa premení na priestor skrývajúci nebývalé možnosti.

ČR: Domažlice - centrum chodskej kultúry - VIDEO  
Publikované: 15.11.2011
V hotelovej reštaurácii nás zastavil mladík a nemecky sa pýtal, či náhodou nepoznáme kurz koruny voči euru. Na námestí v Domažliciach hovoril nemecky tak samozrejme, ako keby vtedy Hitler tú vojnu vyhral a nakoniec zabral celé české územie.

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO
Publikované: 16.10.2012
Klatovy tvoria dôležitý bod pre život v pomerne nehostinnom kraji. Ďalej na západ, v pohraničí, nie je dosť práce, a tak keď tam nechcete hospodáriť ako farmár, musíte sa vypraviť do mesta – za prácou, za zábavou, na nákupy alebo za poznaním.

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo – VIDEO
Publikované: 23.9.2014
Krásavec zdobiaci šumavské vrchy a najvyššie položený kráľovský hrad v Čechách. Hrad Kašperk sa ešte aj dnes, v dobe, keď sa už nemusí brániť žiadnym vojnovým nájazdom, môže zdať mnohým turistom nedobytný.

ČR, Sušice: Prechádzka bránou Šumavy
Publikované: 13.6.2019
Mesto Sušice vzniklo v širokom údolí rieky Otavy pod hrebeňom Svatoboru už v časoch príchodu Slovanov. Bohatstvo mestu prinieslo prevažne ryžovanie zlata v Otave a Zlatá cesta. Najznámejším sušickým artiklom sú ale bezpochyby zápalky Solo. Továreň na ich výrobu bola v meste postavená v roku 1839 a fungovala až do roku 2008.

ČR, Javorná na Šumave: Unikátny kostol a základňa pre výlety – VIDEO
Publikované: 21.5.2019
Na rozhraní CHKO Šumava a prírodného parku Kochánov nájdete hneď pri hlavnej ceste z Klatov na Železnú Rudu dedinku Javorná. Zastavte sa na chvíľu pri tunajšom kostole sv. Anny s unikátnymi vežami krytými šindľom, alebo rovno využite Javornú ako skvelú základňu pre pešie aj cyklistické výlety po okolí.

ČR: Churáňov: za Karlom Klostermannom
Publikované: 14.6.2018
Jedno z najobľúbenejších lyžiarskych stredísk Šumavy je zaujímavé aj v lete. Je ideálnym východiskovým miestom pre poznávanie okolia.

ČR, Prácheň – zrúcanina tajuplného hradu nad Horažďovicami
Publikované: 11.7.2019
Na prvý pohľad nenápadná zrúcanina je miestom spätým s najstaršími dejinami Českej republiky a jej okolie je domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

ČR, Sušice: kráľovské mesto na Otave – VIDEO
Publikované: 7.10.2014
Sušice sa medzi ľuďmi preslávili svojou legendárnou továrňou na výrobu zápaliek a medzi vodákmi kempom, odkiaľ väčšina z nich začína svoju púť po rieke Otave. Sušice stoja na samotnej hranici s Národným parkom Šumava a CHKO Šumava, čo im najmä v poslednej dobe ešte viac pridáva na turistickom význame.

ČR, Šumava: Čierne a Čertovo jazero – pozostatky doby ľadovej – VIDEO
Publikované: 26.9.2017
Na Šumave neďaleko mesta Železná Ruda môžete počas jedného výletu navštíviť hneď dve krásne ľadovcové jazerá. To väčšie z nich – Čierne – je navyše najväčšie jazero v Českej republike, ktoré vzniklo bez prispenia človeka.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikované: 19.9.2017
Premýšľate, kam vyraziť na výlet na Šumavu? Ak nechcete jazdiť autom, môže byť skvelou možnosťou hora Špičák a jej okolie. Čaká vás krásna príroda, nezabudnuteľný výhľad aj možnosť navštíviť dve neďaleké ľadovcové jazerá.

ČR, klatovské katakomby: vedecky podložená mystika - VIDEO
Publikované: 24.7.2012
Veľmi srdečné privítanie nás čakalo na radnici v nemenej priateľskom meste Klatovoch. Zástupca starostu a predseda občianskeho združenia Klatovské katakomby Václav Chroust na chvíľku zanechal úradné povinnosti a previedol nás budovou radnice, chladným mystickým podzemím, ale hlavne bohatou históriou mesta.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Jesenná Šumava ll.
Zo šumavskej Kvildy k prameňom Vltavy, z Čeňkovej píly k sútoku Vydry a Křemelnej, alebo cesta Je...

ČR: Jesenná Šumava l.
Súčasťou Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes miesto spájané so "železnou oponou", kde býval hrani...

ČR: Zimná Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svoj región predstavuje v podobe nových sprievodcov, publikácií a máp s...

ČR: Zimná Šumava I.
Zasnežená lesná príroda, mrazivý vzduch, odtlačená stopa, padajúce vločky a všade okolo ticho…&nb...


Súvisiace video

ČR, Javorná na Šumave – unikátny kostol a základňa pre výlety
Javorná je pekná sama o sebe, ale taktiež je skvelou základňou, z ktorej môžete vyraziť na výlet ...

ČR, Šumava: Čierne a Čertove jazero – pozostatky doby ľadovej
Viete, kde v ČR nájdete dve krásne ľadovcové jazerá? No predsa na Šumave. Budete si teda asi musi...

ČR, Šumava: Cestou na Špičák
Hora Špičák patrí k obľúbeným miestam Šumavy, čakajú vás totiž nezabudnuteľné výhľady, krásna prí...

ČR, Sušice: mesto preslávené nielen zápalkami
Sušice sú známe nielen továrňou Solo na výrobu zápaliek. Obľúbené sú tiež medzi vodákmi, ktorí tu...

ČR, Kašperské Hory: mestečko strážené Kašperkom
V meste ležiacom v klatovskom okrese žije asi 1500 ľudí. Kašperské Hory sú ideálnym základným táb...

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo
Hrad Kašperk je najvyššie položený kráľovský hrad v Čechách. Na vrchu Ždánov ho roku 1356 nechal ...

ČR, klatovské katakomby: vedecky podložená mystika
Podzemie klatovského jezuitského kostola zasväteného Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie a sv. Ign...

ČR: Domažlice - centrum chodskej kultúry
Viac než jedenásť tisíc ľudí žije v tomto príjemnom meste, ktoré je pevne späté s mnohými spoloče...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
20.11.2020
Oslava divadla sa tento rok bude konať online! Nenechajte si ujsť skvelých umelcov aj úžasné predstavenia v rámci podujatia Noc divadiel, ktorá sa uskutoční v sobotu 21. novembra 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 25. 11. 2020
sviatok:Katarína
dnes:
streda 25.11.
2 °C
zajtra:
štvrtok 26.11.
2 °C