www.infoglobe.sk » ČR, Sušice: Prechádzka bránou Šumavy

ČR, Sušice: Prechádzka bránou Šumavy

Publikované: 13.6.2019
Mesto Sušice vzniklo v širokom údolí rieky Otavy pod hrebeňom Svatoboru už v časoch príchodu Slovanov. Bohatstvo mestu prinieslo prevažne ryžovanie zlata v Otave a Zlatá cesta. Najznámejším sušickým artiklom sú ale bezpochyby zápalky Solo. Továreň na ich výrobu bola v meste postavená v roku 1839 a fungovala až do roku 2008.

Historické centrum

V minulosti mesto postihlo niekoľko požiarov, ale aj napriek tomu sa v centre zachovalo rozľahlé obdĺžnikové námestie s renesančnými a gotickými meštianskymi domami. V jednom z nich, vo Voprchovskom dome s typickým renesančným štítom s krenelovaním, sídli Múzeum Šumavy. Za zmienku stojí aj Rozacínský dom, v ktorom bývala lekáreň, či Krocínovský dom, v ktorom dnes sídli hotel Fialka. V múzeu nájdete expozície zamerané prevažne na históriu a prírodu regiónu, ale tiež kuriozity, akými je napríklad najväčšia zápalka na svete, jeden z najväčších mechanických betlehemov v Čechách alebo unikátna zbierka historizujúceho skla.

empírová fontána na námestí   radnica

Dominantou námestia je pôvodne renesančná radnica, na ktorú zo zborenej kláštornej brány prenesieli nápisovú dosku o postavení mestských hradieb. Nedávno bola pre verejnosť sprístupnená radničná veža a dve výstavné miestnosti v podkroví, nachádza sa tu aj mestské infocentrum.  Keď sa budete prechádzať po námestí, dajte si pozor, nech nešliapnete na kameň nešťastia. Nachádza sa v dlažbe medzi radnicou a fontánou. O tom, ako prišiel k svojmu menu, koluje mnoho povestí. Jedna z najznámejších rozpráva o istom rytierovi, ktorý to na návšteve blízkej tvrdze trochu prehnal s pitím, v opilosti prestrelil obraz sv. Anny a na koni sa vydal do mesta Sušice. Práve na kameni nešťastia však spadol z koňa a zlomil si väz. Pokiaľ vás zaujíma o niečo modernejšia architektúra, môžete obdivovať prvorepublikovú budovu Českej sporiteľne s keramickým reliéfom zobrazujúcim tradičný priemysel a minulosť Sušicka.

medailón Vojtecha Scheinosta   zastavenie krížovej cesty

V meste nájdete tiež pripomienky zápalkárskej minulosti, aj keď je slávna továreň Solo už vyše desať rokov zatvorená. Priamo na námestí sa nachádza dom, kde žil zakladateľ tunajšieho zápalkárskeho priemyslu – Vojtech Scheinost. Spoznáte ho podľa pamätnej dosky s medailónom. Pokiaľ sa zatúlate aj mimo námestia, možno objavíte bytovky, ktoré postavil podnik na zápalky pre svojich zamestnancov. Aj tie sa dajú podľa loga podniku ľahko rozpoznať.

pohľad z nábrežia

Okolo Otavy

Aj okolie rieky Otavy láka na príjemnú prechádzku. Pozdĺž rieky vedú asfaltové cestičky, príjemným miestom je aj parčík pred ZŠ T. G. Masaryka, v ktorom je socha prvého československého prezidenta od sochára Otakara Šveca a fontána. Pred vstupom do parku priamo pod sochou sa nachádza pamätník odboja, ktorý pripomína obete oboch svetových vojen a komunizmu. Pokiaľ sa vydáte ďalej po nábreží smerom po prúde Otavy, onedlho sa dostanete k začiatku krížovej cesty. Tá vedie na kopec Stráž nad mestom, kde sa nachádza kaplnka svätých Anjelov Strážnych z druhej polovice 17. storočia. Pokiaľ by ste sa naopak vydali z nábrežia proti prúdu rieky, dostali by ste sa do lesoparku Luh. Na tunajšom ostrove Santos sa v lete koná mnoho akcií pod šírym nebom a taktiež sa tu môžete vykúpať.

parčík pred ZŠ   socha TGM

GPS: 49°13'53.7"N 13°31'13.5"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Nýrsko: mesto v Pošumaví
Publikované: 25.6.2020
Nýrsko je vďaka ľahkej dostupnosti z Plzne a Klatov ideálnym východzím miestom pre poznávanie západnej časti Šumavy, ale i mesto samotné je zaujímavé.

ČR, Prácheň – zrúcanina tajuplného hradu nad Horažďovicami
Publikované: 11.7.2019
Na prvý pohľad nenápadná zrúcanina je miestom spätým s najstaršími dejinami Českej republiky a jej okolie je domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

ČR, kaplnka svätých Anjelov Strážnych – pútnické miesto hľadiace na Sušice
Publikované: 31.10.2019
Nech už do Sušic prichádzate z akéhokoľvek smeru, vrch Stráž s kaplnkou svätých Anjelov Strážnych nemôžete prehliadnuť. Spolu so Svatoborom patria k nezameniteľným dominantám tohoto pošumavského mesta.

ČR, Strakonice – gajdoši, zašlá sláva priemyslu a spomienka na stredovek – VIDEO
Publikované: 24.11.2015
Zhruba na polke cesty medzi Plzňou a Českými Budějovicami leží na sútoku rieky Otavy s Volyňkou mesto Strakonice. Mesto, ktoré sa preslávilo medzinárodným gajdošským festivalom, fezmi (turecká pokrývka hlavy) a „Čezetami“ – motorkami z Českej zbrojovky. Okrem toho tu nájdeme aj rozľahlý a veľmi zachovalý stredoveký hrad, krásnu neorenesančnú radnicu, niekoľko pôvodných stredovekých domov alebo tiež repliku časti Stonehenge. Nesmieme zabudnúť ani na okolitú prírodu, kde z jednej strany začína predhorie Šumavy a z druhej rozsiahla oblasť juhočeských rybníkov.

ČR, Kašperské Hory: mestečko strážené Kašperkom - VIDEO
Publikované: 30.9.2014
Mestečko Kašperské Hory ležiace najbližšie k hradu Kašperk, respektíve v jeho podhradiu, je ozdobou Šumavy. Mnoho turistov si ho pravdepodobne zamiluje hneď na prvý pohľad. Je ideálnym základným táborom pre výlety po okolí či už na bicykli alebo pešky.

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo – VIDEO
Publikované: 23.9.2014
Krásavec zdobiaci šumavské vrchy a najvyššie položený kráľovský hrad v Čechách. Hrad Kašperk sa ešte aj dnes, v dobe, keď sa už nemusí brániť žiadnym vojnovým nájazdom, môže zdať mnohým turistom nedobytný.

ČR, Nepomuk – nielen za svätým Jánom Nepomuckým
Publikované: 18.7.2019
Toto malé mesto ležiace v juhozápadných Čechách neďaleko Plzne sa preslávilo ako rodisko azda najznámejšieho českého svätca. No stojí za to sem prísť aj kvôli ďalším pamiatkam a krásnej okolitej prírode.

ČR, Šumava - Kvilda
Publikované: 30.3.2013
Malá horská obec s dávnou históriou ryžovania zlata, ktorou prechádzala obchodná Zlatá cesta, je dnes celoročne navštevované rušné turistické centrum. Územie slatín, zmiešaných lesov a okolitých obcí vytvára oblasť zvanú Kvildsko, kde v krajine chladného podnebia, s polohou viac ako 1000 metrov nad morom, napriek tomu nájdete mnoho vzácnych druhov vegetácie.

ČR, Šumava: Antýgl – Turnerova chata - Čeňkova Pila
Publikované: 29.12.2013
Medzi oblasti, ktoré nás priťahujú svojou krásou, patrí aj šumavské Povydří, ktorým kedysi prechádzala Zlatá cesta – významná obchodní cesta spájajúca Podunajsko s českým územím. Jedným z miest, kde po celodennom pochode nocovala karavána a zvieratá i ľudia naberali nové sily, bola Turnerova chata (Turnerhütte).

ČR, Šumava: Čierne a Čertovo jazero – pozostatky doby ľadovej – VIDEO
Publikované: 26.9.2017
Na Šumave neďaleko mesta Železná Ruda môžete počas jedného výletu navštíviť hneď dve krásne ľadovcové jazerá. To väčšie z nich – Čierne – je navyše najväčšie jazero v Českej republike, ktoré vzniklo bez prispenia človeka.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikované: 19.9.2017
Premýšľate, kam vyraziť na výlet na Šumavu? Ak nechcete jazdiť autom, môže byť skvelou možnosťou hora Špičák a jej okolie. Čaká vás krásna príroda, nezabudnuteľný výhľad aj možnosť navštíviť dve neďaleké ľadovcové jazerá.

ČR, Šumava: Stožec – len kúsok od „západného" Nemecka
Publikované: 6.4.2013
Od Plzenského kraje začína Národný park Šumava opráve touto prihraničnou obcou s drevárskou minulosťou. Jej okolie tvoria kopce a vrchy, s najvyšším vrchom Stožec (1065 m n. m.). Tam kedysi stával aj obranný hrad, z ktorého sa mnoho nedochovalo. Obec križuje železnica (od roku 1910) a Studená Vltava.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Jesenná Šumava ll.
Zo šumavskej Kvildy k prameňom Vltavy, z Čeňkovej píly k sútoku Vydry a Křemelnej, alebo cesta Je...

ČR: Jesenná Šumava l.
Súčasťou Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes miesto spájané so "železnou oponou", kde býval hrani...

ČR: Zimná Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svoj región predstavuje v podobe nových sprievodcov, publikácií a máp s...

ČR: Zimná Šumava I.
Zasnežená lesná príroda, mrazivý vzduch, odtlačená stopa, padajúce vločky a všade okolo ticho…&nb...


Súvisiace video

ČR, Šumava: Čierne a Čertove jazero – pozostatky doby ľadovej
Viete, kde v ČR nájdete dve krásne ľadovcové jazerá? No predsa na Šumave. Budete si teda asi musi...

ČR, Šumava: Cestou na Špičák
Hora Špičák patrí k obľúbeným miestam Šumavy, čakajú vás totiž nezabudnuteľné výhľady, krásna prí...

ČR, Kašperské Hory: mestečko strážené Kašperkom
V meste ležiacom v klatovskom okrese žije asi 1500 ľudí. Kašperské Hory sú ideálnym základným táb...

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo
Hrad Kašperk je najvyššie položený kráľovský hrad v Čechách. Na vrchu Ždánov ho roku 1356 nechal ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 7. 7. 2020
sviatok:Oliver
dnes:
utorok 7.7.
21 °C
zajtra:
streda 8.7.
26 °C