www.infoglobe.sk » ČR, Nepomuk – nielen za svätým Jánom Nepomuckým

ČR, Nepomuk – nielen za svätým Jánom Nepomuckým

Publikované: 18.7.2019
Toto malé mesto ležiace v juhozápadných Čechách neďaleko Plzne sa preslávilo ako rodisko azda najznámejšieho českého svätca. No stojí za to sem prísť aj kvôli ďalším pamiatkam a krásnej okolitej prírode.

Niečo z histórie

Keď sa povie Nepomuk, skoro každému sa vybaví sv. Ján Nepomucký, ktorý sa tu v prvej polovici 14. storočia narodil. Počiatky mesta siahajú ale omnoho hlbšie do minulosti, pravdepodobne bolo osídlené už v 10. storočí, kedy sa tadeto uberal svätý Vojtech. S dejinami Nepomuku je úzko spätý aj zámok Zelená Hora na kopci nad mestom a neďaleká obec Klášter.

námestie Augustina Němejca

Prechádzka Nepomukom

Dominantou námestia Augustina Němejca je kostol sv. Jána Nepomuckého nachádzajúci sa v jeho dolnej časti. Na tomto mieste údajne stával dom, v ktorom sa Ján Nepomucký narodil. Dnešná podoba je baroková, autorom návrhu bol slávny Kilián Ignác Diezenhofer. Z pôvodnej stavby sa dochoval napríklad južný portál. Priestranstvo okolo kostola dopĺňa niekoľko panelov, ktoré približujú život Jána Nepomuckého, a tiež sochy vybraných svätých. Ku kostolu sa viaže povesť o tajomnom svetle. Keď sa objavilo, znamenalo to, že niekto z rodiny Šternberkovcov čoskoro zomrie. Ďalším miestom spätým so sv. Jánom Nepomuckým je Svätojánske múzeum v budove arcidekanstva na Přesanickom námestí. Vedľa neho sa nachádza kostol sv. Jakuba. Ďalším zaujímavým miestom je múzeum v rodnom dome maliara Augustina Němejca.

sochy svätých u kostola sv. Jakuba   súsošie pri kostole sv. Jakuba

piaristický internát na námestí Augustina Němejca

Hornej časti námestia dominuje budova bývalého piaristického internátu. Dnes sa v ňom už neučí, slúži ako depozitár plzenského Západočeského múzea. Za ním sa nachádza príjemný terasovitý park so sochami a budova Mestského múzea. Ďalšie múzeum nájdete na trase náučného chodníka spájajúceho Nepomuk s neďalekou obcou Klášter. Je ním Múzeum veteránov v Zelenohorskej pošte. Budova sa nachádza len pár desiatok metrov od námestia, priamo naproti turistickému rázcestiu.

kostol sv. Jána Nepomuckého

Zámok Zelená hora

Svoju dnešnú podobu získal zámok týčiaci sa na kopci nad Nepomukom v 17. storočí, keď bol v držaní Šternberkovcov. Toto miesto zohralo v českých dejinách významnou rolu.  V 15. storočí tu bola vytvorená zelenohorská jednota proti Jiřímu z Poděbrad a v období národného obrodenia tu našli Rukopis zelenohorský. Aj spisovateľ Milan Švandrlík preslávil toto miesto vo svojich dielach. Dnes je zámok až na výnimky pre verejnosť neprístupný.

zámok Zelená Hora

Náučný chodník Pod Zelenou Horou

Náučný chodník vedie okolo Zelenej Hory do obce Klášter (2 kilometre od Nepomuku). Táto obec dostala meno po rozsiahlom cisterciánskom kláštore, ktorý tu bol založený v 12. storočí. Do dnešných dní sa z neho zachovali už len zvyšky múrov a niekoľko stavebných článkov vystavaných na námestíčku v malom lapidáriu. Z Nepomuku sem vedie náučný chodník a tiež modrá turistická značka. Do mesta sa vracia okolo Červeného mosta a kaplnky sv. Vojtecha.

zvyšky múrov v obci Klášter   Zelenohorská pošta

Prístup

Do Nepomuku jazdia autobusy z Plzne či Klatov, alebo sa dá využiť aj vlak. Mesto leží na frekventovanej trati spájajúcej České Budějovice a Plzeň. Len sa nenechajte zaskočiť, stanica totiž leží v susednej obci zvanej Dvorec, odkiaľ to sú do Nepomuku ešte ďalšie dva kilometre.

GPS: 49°29'13.0"N 13°34'53.9"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Matěj Baťha

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry I.
Publikované: 4.3.2015
Na západe Čiech sa nachádza jedna výnimočná metropola, ktorá ponúka prechádzku bohatou históriou, zaujímavými turistickými atrakciami a v neposlednom rade kultúrnymi zážitkami. Tou metropolou je mesto Plzeň.

ČR, kaplnka svätých Anjelov Strážnych – pútnické miesto hľadiace na Sušice
Publikované: 31.10.2019
Nech už do Sušic prichádzate z akéhokoľvek smeru, vrch Stráž s kaplnkou svätých Anjelov Strážnych nemôžete prehliadnuť. Spolu so Svatoborom patria k nezameniteľným dominantám tohoto pošumavského mesta.

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry II.
Publikované: 11.3.2015
Minulý týždeň sme navštívili Európske hlavné mesto kultúry 2015 – Plzeň a dnes budeme v jej objavovaní pokračovať. Zameriame sa prevažne na zážitky a podujatia, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

ČR, Strakonice – gajdoši, zašlá sláva priemyslu a spomienka na stredovek – VIDEO
Publikované: 24.11.2015
Zhruba na polke cesty medzi Plzňou a Českými Budějovicami leží na sútoku rieky Otavy s Volyňkou mesto Strakonice. Mesto, ktoré sa preslávilo medzinárodným gajdošským festivalom, fezmi (turecká pokrývka hlavy) a „Čezetami“ – motorkami z Českej zbrojovky. Okrem toho tu nájdeme aj rozľahlý a veľmi zachovalý stredoveký hrad, krásnu neorenesančnú radnicu, niekoľko pôvodných stredovekých domov alebo tiež repliku časti Stonehenge. Nesmieme zabudnúť ani na okolitú prírodu, kde z jednej strany začína predhorie Šumavy a z druhej rozsiahla oblasť juhočeských rybníkov.

ČR, Sušice: Prechádzka bránou Šumavy
Publikované: 13.6.2019
Mesto Sušice vzniklo v širokom údolí rieky Otavy pod hrebeňom Svatoboru už v časoch príchodu Slovanov. Bohatstvo mestu prinieslo prevažne ryžovanie zlata v Otave a Zlatá cesta. Najznámejším sušickým artiklom sú ale bezpochyby zápalky Solo. Továreň na ich výrobu bola v meste postavená v roku 1839 a fungovala až do roku 2008.

ČR: Zámok Blatná – sídlo rodu Hildprandtovcov
Publikované: 5.5.2016
Južné Čechy sú známe množstvom vodných plôch a ani Blatensko nie je výnimkou. Dnes sa vydáme na zámok Blatná, ktorý patrí spolu s Červenou Lhotou medzi najkrajšie vodné panské sídla. A nielen zámok je cieľom turistov, k areálu totiž patrí aj anglický park.

ČR: Renesanční zámok Březnice
Publikované: 2.6.2016
Neďaleko historického banského mesta Příbram leží renesančný zámok Březnice, ktorý sa môže pochváliť naozaj bohatými dejinami. Návštevníkom ponúka niekoľko prehliadkových okruhov, ale tiež odpočinok v parku či parkánovej záhrade alebo príjemné posedenie v zámockej kaviarni.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Mariánská Týnice – Múzeum a galéria severného Plzeňska
Mariánská Týnice – bývalé pútnické miesto cisterciánskeho kláštora v neďalekých Plasoch, s ktorým...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
20.1.2020
Pokiaľ chcete zažiť dotyk s blízkymi i vzdialenými krajinami, jedinečnú atmosféru cestovateľského dobrodružstva či závan voľnosti, tak navštívte Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR, ktorý sa uskutoční od 23. do 26. januára 2020 na výstavisku Incheba.
19.1.2020
Jeden z najznámejších cestovateľských bedekrov sveta zostavil odporúčací rebríček desiatich miest, ktoré by ste mali v roku 2020 určite navštíviť. Pozrite si ho v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 1. 2020
sviatok:Vincent
dnes:
utorok 21.1.
-2 °C
zajtra:
streda 22.1.
4 °C