www.infoglobe.sk » ČR, Přeštice – nielen za barokovou architektúrou

ČR, Přeštice – nielen za barokovou architektúrou

Publikované: 7.11.2020
Přeštice zostanú asi naveky spojené s přeštickým prasaťom, ktoré tu bolo vyšľachtené, ale história mesta na rieke Úhlave siaha až ku svätému Vojtechovi. Je tiež ideálnym východzím miestom pre výlety po oblasti južného Plzenska.

Počiatky mesta sú pravdepodobne späté so starou obchodnou cestou prechádzajúcou Plzenskou kotlinou do Bavor. Prvá písomná zmienka o Přešticiach sa objavuje v 13. storočí v listine Přemysla Otakara I. Slávne přeštické prasa tu vzniklo omnoho neskoršie, pravdepodobne v polovici 19. storočia krížením českého a bavorského prasaťa, ktoré sa v tunajších krajoch bežne chovalo. „Přeštíci“ síce dodnes slúžia ako génová rezerva, ale od chovu tohto českého plemena sa bohužiaľ skôr upúšťa.

pohľad na Radynu od kostola

Prechádzky mestom

Výraznou dominantou nielen mesta, ale aj celej tunajšej krajiny je kostol Nanebovzatia Panny Márie. Bol postavený v polovici 18. storočia podľa plánov K. I. Diezenhofera a jedná sa vraj o najväčší barokový kostol na našom území postavený mimo Prahu. Kostol je prístupný v čase bohoslužieb a väčšie skupiny majú možnosť objednať si prehliadku v Dome histórie Přešticka. Priamo pri kostole sa tiež nachádza pomník pripomínajúci skladateľa Jakuba Jana Rybu a o kúsok ďalej smerom k námestiu stojí rodný dom architekta a mecenáša Josefa Hlávky. Keď sa budete prechádzať mestom, nevynechajte tiež súsošie přeštických prasiat. Je umiestnené práve neďaleko kostola Nanebovzatia Panny Márie, pri hlavnom cestnom ťahu prechádzajúcom mestom z Klatov na Plzeň. Odpočinúť si môžete v parčíku na Masarykovom námestí alebo sa vydať na prechádzku pozdĺž rieky Úhlavy.

kostol Nanebovzatia Panny Márie

sochárska výzdoba kostola

So svätým Vojtechom okolo Přeštíc

Okolím Přeštíc podľa legendy putoval sv. Vojtech a najzaujímavejšie miesta spája náučný chodník. Jednou z najzaujímavejších pamätihodností spojených s vojtešskou legendou je kostol sv. Ambrosiusa Milánskeho vo Vícove, vzdialenom asi dva kilometre od centra Přeštíc. Stavba patrí medzi naše najstaršie kostoly a chváli sa vynikajúcou akustikou. Tiež sa vraj jedná o jediný katolícky kostol na území našej republiky zasvätený sv. Ambrosiusovi.

kostol sv. Ambrosiusa vo Vícove

Chodník ďalej prechádza okolo bývalého cintorína na úbočí vrchu Střížov a pokračuje po úbočí vrchu Ticholovec cez kaplnku sv. Vojtecha. V skutočnosti sa jedná o obraz tohto svätca, ktorý je namaľovaný priamo na skale a krytý dreveným prístreškom. Podľa povesti sa tu svätý Vojtech zastavil na svojej púti do Ríma, aby sa pokochal krásou krajiny. Ďalšími zastávkami na chodníku sú napríklad kaplnka sv. Anny alebo zrúcanina hradu Skála. Zo Zálesí, ktorým chodník prechádza, je to navyše kúsok do dediny Lužany, spätej s pôsobením Josefa Hlávky. Mecenáš a architekt pôvodne kúpil zámok pre svoju matku, ale nakoniec tu sám strávil dlhé obdobie nemoci, počas ktorej bol pripútaný na invalidný vozík, po uzdravení nechal zámok prestaviť podľa svojich vlastných plánov v štýle severotalianskej vily. Zámok je dnes verejnosti prístupný len výnimočne. Slúži významným osobnostiam českého kultúrneho a vedeckého života, tak ako bolo vždy prianím samotného Josefa Hlávky. Ďalší zaujímavý zámok sa nachádza v susedných Příchoviciach, ktorými už prechádza zmienený náučný chodník.

sv. Vojtech na Ticholovci panel náučného chodníka „Okolo Přeštic so sv. Vojtechom”

GPS: 49°34'52.8"N 13°21'17.2"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Nepomuk – nielen za svätým Jánom Nepomuckým
Publikované: 18.7.2019
Toto malé mesto ležiace v juhozápadných Čechách neďaleko Plzne sa preslávilo ako rodisko azda najznámejšieho českého svätca. No stojí za to sem prísť aj kvôli ďalším pamiatkam a krásnej okolitej prírode.

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

ČR, Plzeň – veža katedrály sv. Bartolomeja
Publikované: 4.1.2018
V minulom článku sme sa pozreli do vnútra katedrály, dnes sa zameriame na jej vežu. Tá je totiž najvyššou kostolnou vežou v Českej republike, meria 102,26 metra.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartolomeja
Publikované: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartolomeja sa nachádza na plzenskom námestí Republiky. V minulom článku som sa o nej síce zmienila, ale bola by škoda nezoznámiť vás s tak krásnym klenotom Plzne aj z vnútra.

ČR: Sgrafitá v Plzni – Mikoláš Aleš
Publikované: 21.12.2017
Už od stredoveku Plzeň plne podporuje umelecké dianie, dôkazom sú gotické stavby, renesančné domy, moderna a ďalšie. Pamiatky sú sústredené najmä v strede mesta a ja by som vám dnes rada predstavila okrasu Plzne, ktorú si len málokto na prvé raz všimne. Nie je to tým, že by to nebolo zaujímavé, ale výzdobu domov nemáme v úrovni očí, a tak koľkokrát ani miestni obyvatelia nevedia, že prechádzajú okolo umeleckých diel. Dnes sa teda pozrieme na výzdobu sgrafít od Mikoláša Alša. Bol to vynikajúci český grafik a ilustrátor, ale predovšetkým popredný maliar českých dejín.

ČR: Kláštor Plasy a jeho okolie
Publikované: 31.5.2018
Neďaleko Plzne sa v malom mestečku Plasy nachádza cisterciánsky kláštor, ktorý založil Vladislav II., v roku 1421 ho však vypálili husiti. Barokový vzhľad kláštora a priľahlých budov je dielom architektov Jana Blažeja Santiniho-Aichela a Jeana Baptiste Matheya, ktorí viedli v rokoch 1661 až 1739 prestavbu kláštora do podoby, v ktorej ho dnes poznáme.

ČR, Javorná na Šumave: Unikátny kostol a základňa pre výlety – VIDEO
Publikované: 21.5.2019
Na rozhraní CHKO Šumava a prírodného parku Kochánov nájdete hneď pri hlavnej ceste z Klatov na Železnú Rudu dedinku Javorná. Zastavte sa na chvíľu pri tunajšom kostole sv. Anny s unikátnymi vežami krytými šindľom, alebo rovno využite Javornú ako skvelú základňu pre pešie aj cyklistické výlety po okolí.

ČR, Radyně – hradná zrúcanina v západných Čechách
Publikované: 13.9.2018
Pokiaľ sa vydáte na hrad Radyně, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Plzeň, privíta vás vo výške 567 m n. m. zrúcanina, ktorá má zo svojej veže neuveriteľný výhľad do širokého okolia Plzenského kraja. Hrad Radyně bol postavený za vlády Karola IV. niekedy v polovici 14. storočia, približne medzi rokmi 1356 až 1361.

ČR, Prácheň – zrúcanina tajuplného hradu nad Horažďovicami
Publikované: 11.7.2019
Na prvý pohľad nenápadná zrúcanina je miestom spätým s najstaršími dejinami Českej republiky a jej okolie je domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

ČR, Gutštejn – romantická zrúcanina v západných Čechách - VIDEO
Publikované: 12.5.2020
Neďaleko Konstantinových kúpeľov stojí jedna z najpôsobivejších zrúcanín západných Čiech. Poďme sa spoločne vo videu vypraviť na krásny výlet od Dudákovského mlyna a Šipína k hradu nad potokom Hadovka.

ČR: Jarná vychádzka údolím rieky Mže zo Svojšína – VIDEO
Publikované: 24.3.2020
Rád v Česku objavujem miesta, na ktoré nikto veľmi nechodí. Ešte radšej mimo hlavnej sezóny. V jarnej nálade som sa tak vypravil do nádherného údolia rieky Mže neďaleko Stříbra a vo videu vás tam teraz na chvíľu tiež prenesiem.

ČR, Stříbro – mesto baníkov aj krásnych pamiatok – VIDEO
Publikované: 7.4.2020
Nenápadné Stříbro neďaleko Plzne patrí medzi dôležité stredoveké mestá a ponúka mnoho zaujímavých pamiatok, ale tiež krásnu okolitú prírodu. Poďme sa do neho spoločne pozrieť v podvečer splnu, ktorý ešte podtrhol atmosféru tohto miesta.

ČR, Český les – po náučnom chodníku Branka – VIDEO
Publikované: 14.4.2020
Nenápadné hory na veľkej časti hranice Česka s Bavorskom patria medzi najzabudnutejšie kúty Českej republiky. Podľa mňa veľmi neprávom. Tentoraz vás vezmem na výlet po náučnom chodníku Branka, ktorý vás snáď nadchne rovnako, ako zakaždým Český les nadchne mňa.

ČR: Vodný hrad Švihov
Publikované: 14.4.2016
Unikátny obranný systém založený na možnosti v krátkej dobe zatopiť nielen priekopu okolo hradu, ale tiež rozbahniť široké okolie vodou z Úhlavy robil zo Švihova nedobytnú pevnosť. Poďme sa pozrieť, čo sa z tejto dômyselnej stavby zachovalo až do dnešných dní. Hrad totiž ešte aj dnes budí údiv.

ČR – lovecký zámok Kozel neďaleko Plzne
Publikované: 5.7.2018
V dnešnom článku si predstavíme krásny lovecký zámok, ktorý sa nachádza na mieste, o ktorom sa rozpráva veľmi netradičná povesť. Pôvodný názov zámku bol Waldschloss, ale kedysi dávno Slovania v dobe jarnej rovnodennosti pravidelne obetovali práve v týchto miestach kozla, pretože dúfali, že si udobria bohov a bude dobrá úroda. Pravdivosť povesti dokazujú početné archeologické nálezy. V neskoršom období sa teda názov zámku zmenil na Kozel.

ČR, Mrákov: Lomeček – pozorovanie rýb z podvodnej kabíny
Publikované: 25.2.2016
Nenechajte sa zmiasť, práve zimné obdobie je na pozorovanie podvodného sveta najvhodnejšie. Voda je priezračne čistá a okolo vás krúžia šťuky, zubáče, karasy a húfy kaprov. Lom v Mrákove na Domažlicku je toho dôkazom.


Súvisiace video

ČR, Gutštejn – romantická zrúcanina v západných Čechách
V západných Čechách stojí jedna z najpôsobivejších zrúcanín. Pokiaľ budete v Konstantinových kúpe...

ČR, Domažlicko – po náučnom chodníku V Zelenovskom údolí
Náučný chodník V Zelenovskom údolí je súčasťou Českého lesa, kam veľa ľudí nezavíta. Samotná tras...

ČR, Český les – po náučnom chodníku Branka
Dnes vás zavedieme do CHKO Český les, kde pravdepodobne nikoho nestretnete. Náučná cesta Branka z...

ČR, Stříbro – mesto baníkov aj krásnych pamiatok
Stříbro je dôležitým stredovekým mestom s mnohými pamiatkami a krásnou okolitou prírodou. Tunajši...

ČR: Jarná vychádzka údolím Mže zo Svojšína
Vybrať miesto na výlet je v tomto období o niečo komplikovanejšie, hrady a zámky sú zatvorené, na...

ČR, Javorná na Šumave – unikátny kostol a základňa pre výlety
Javorná je pekná sama o sebe, ale taktiež je skvelou základňou, z ktorej môžete vyraziť na výlet ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
2 °C
zajtra:
sobota 28.11.
2 °C