www.infoglobe.sk » ČR, Červené blato – prechádzka unikátnym rašelinovým lesom

ČR, Červené blato – prechádzka unikátnym rašelinovým lesom

Publikované: 14.5.2020
Rašelinisko Červené blato ležiace v melancholickej krajine Třeboňskej panvy je ideálnym miestom na jarný výlet do prírody. Chvíľami si tu budete pripadať, ako by ste sa ocitli v severskej tajge. Toto miesto má navyše aj zaujímavú históriu spojenú s neďalekou sklárňou v Jiříkovom údolí.

Národná prírodná rezervácia Červené blato sa nachádza medzi Suchdolem nad Lužnicí a Trhovými Sviny v južnom cípe Třeboňskej panvy. Od sklonku 18. storočia až do začiatku 20. rokov minulého storočia sa tu ťažila rašelina pre neďalekú skláreň v Jiříkovom údolí. V roku 1953 tu bola následne vyhlásená prírodná rezervácia. Názov Červené blato dostala oblasť podľa hnedočervenej vody, ktorá z rašeliniska vyteká. Tá dokonca sfarbuje aj blízky rybník Nový lipnický.

na začiatku naučného chodníka lúka pred rašeliniskom

Prírodné pomery a zaujímavosti

Vrstva rašeliny je miestami hrubá až osem metrov a priestor rašeliniska je prerastený unikátnym rašeliniskovým lesom. Rastie tu borovica barinná, borovica lesná a tiež rôzne druhy brezy, ďalej čučoriedky a brusnice, čučoriedka barinná či páperník pošvatý. Nájdete tu tiež mäsožravú rosičku okrúhlolistú, brusnicu močiarnu či rojovník bahenný, ktorý na jar vytvára koberce bielych kvetov. Zastúpené sú tiež rôzne druhy machovníkov. Zmienená borovica barinná je stredoeurópskym endemitom, čo znamená, že sa inde prirodzene nevyskytuje. Okrem Třeboňskej panvy ju nájdete napríklad ešte na niektorých šumavských rašeliniskách či v Jeseníkoch. Rašelinisko je navyše domovom viacerých vtákov, napríklad bociana čierneho, kuvička vrabčieho či kalužiaka perlavého, motýľov a mor.

rašelinová lúka rašelinové jazierko

Náučný chodník rašeliniskom

Oblasť je prístupná iba po trase náučného chodníka, ktorý vedie po lesných cestičkách i cez upravené drevené chodníky. Chodník je dlhý okolo štyroch kilometrov, sprevádza ho 9 informačných panelov a začína aj končí v neďalekej osade Jiříkovo údolie. Trasa kopíruje staré chodníky, ktoré tu boli predtým využívané pri ťažbe rašeliny. Približne v polovici trasy sa nachádza drevená terasa s výhľadom na jazierko, nechýba ani prístrešok pre prípad, že vás na výlete zastihne zlé počasie. Ak si sem budete plánovať výlet, myslite na to, že chodníky sú veľmi úzke, a preto kočík alebo bicykel radšej neberte.

chodník vinúci sa rašeliniskom ukážka skla

Prístup

Turisti prichádzajúci autom môžu zaparkovať na malom parkovisku na začiatku náučného chodníka. No aj bez auta sa k rezervácii dostanete, musíte ale počítať s tým, že sa trochu prejdete. Približne 8 kilometrov je to k začiatku náučného chodníka z Hrdlořez nad Lužnicí. Z Nepomuku vzdialeného asi pol kilometra od autobusovej zastávky v Šalmanoviciach pôjdete po žltej turistickej značke.

 

GPS: 48°51'57.6"N 14°48'05.5"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolie a panenská príroda
Publikované: 28.4.2016
Príroda Novohradských hôr mala šťastie, ľudia ju v minulom storočí nemali šancu veľmi ovplyvňovať. Odľahlé pohorie s nadmorskou výškou okolo 1 000 m bolo osídlené nemeckým obyvateľstvom, ktoré bolo po vojne vysťahované, a celé územie v pohraničnom pásme sa stalo neprístupným. Ak si odmyslíme krivdu na pôvodnom obyvateľstve, efekt je pozitívny – hlboké lesy, čistý vzduch, nedotknutá príroda a napodiv ani 25 rokov po sprístupnení sem neprúdia davy turistov ako na neďalekú Šumavu.

ČR, Třeboň - Historické mesto obklopené rybníkmi
Publikované: 10.8.2017
Malebné mesto so zachovalým historickým jadrom leží v juhočeskej krajine plnej rybníkov, no nielen tie ho preslávili.

ČR, Třeboň: Náučné chodníky pre každého
Publikované: 9.8.2018
Okolie Třebone ponúka hneď niekoľko náučných chodníkov, väčšina je vhodná ako pre peších, tak aj pre cyklistov.

ČR: Novohradské hory - prechod úchvatného pohoria I.
Publikované: 9.12.2013
Mnohí z nás si Novohradské hory dokážu spojiť akurát snáď s komerčne využívaným zdrojom pitnej vody alebo aspoň so známym českým pralesom. Koho by ale napadlo uskutočniť prechod tak nepatrného, no napriek tomu úchvatného pohoria!? Poďte sa presvedčiť, že „Novohradky“ za takú návštevu rozhodne stoja!

ČR: Novohradské hory - prechod úchvatného pohoria II.
Publikované: 23.12.2013
Dnes ukončíme naše putovanie cez Novohradské hory...

ČR, Nepomuk – nielen za svätým Jánom Nepomuckým
Publikované: 18.7.2019
Toto malé mesto ležiace v juhozápadných Čechách neďaleko Plzne sa preslávilo ako rodisko azda najznámejšieho českého svätca. No stojí za to sem prísť aj kvôli ďalším pamiatkam a krásnej okolitej prírode.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Třeboň - mesto obklopené rybníkmi
Třeboň – ďalšie v rade okúzľujúcich miest južných Čiech. V Třeboni, kde žije asi 9 tisíc obyvateľ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 5. 2020
sviatok:Viliam
dnes:
štvrtok 28.5.
13 °C
zajtra:
piatok 29.5.
17 °C