www.infoglobe.sk » ČR, Domažlicko – po náučnom chodníku V Zelenovskom údolí – VIDEO

ČR, Domažlicko – po náučnom chodníku V Zelenovskom údolí – VIDEO

Publikované: 21.4.2020
Mnohé častí Českého lesa patria k tým kútom Česka, ktoré na svoje objavenie ešte len čakajú. Poďme sa teraz spoločne prejsť po krásnom náučnom chodníku neďaleko Domažlic. V čase, keď sa jar ešte len pomaly začala pretláčať so zimou.

Výlet začínam na vlakovej stanici Domažlice mesto, odkiaľ sa vydávam po zelenej značke okolo kaplnky sv. Anny na vrch Vavřineček. Stojí na ňom pekný pútnický kostol sv. Vavrinca, ktorý vraj už v 10. storočí založil knieža Boleslav. Okolo neho stoja majestátne pamätné lipy.

Na rozcestí odbočujem na červenú značku a po chvíľke sa už pripájam na náučný chodník V Zelenovskom údolí. Samotný chodník meria zhruba 10 kilometrov. Môžete ho buď prejsť celý, alebo využiť rovnaký okruh v kombinácii so zelenou značkou ako ja, alebo len prejsť krátky vychádzkový okruh zo záchytného parkoviska.

pohľad na údolie a Strakovský rybník

Po ceste prejdete okolo 3 rybníkov. Zelenovského, Radošovského a najväčšieho Strakovského, okolo ktorého tvorí chodník malý okruh. Pokračovať môžete ďalej po červenej do dedinky Babylon, kde nájdete viklan známy ako Čertov kameň a môžete sa napojiť na ďalší náučný chodník.

Cestou vás čaká 12 interaktívnych tabúľ, tematicky venovaných flóre, faune a rybníkom prírodného parku Zelenov. Zároveň si môžete stiahnuť mobilnú aplikáciu, kde si pustíte aj zvuky zvierat a informácie si môžete pripomenúť aj neskôr.

Radošovský rybník    Strakovský rybník

Strakovský rybník – pohľad z dronu

Prírodný park Zelenov patrí zároveň k jednej zo štyroch lokalít v Česku, kde sa vyskytuje kriticky ohrozený rak riavový (v Čechách známy ako rak kamenáč), a tiež jediné miesto, kde žije spoločne s rakom riečnym. Preto sa dívajte okolo potoka veľmi pozorne.

Výlet odporúčam spojiť s prehliadkou mesta Domažlice s krásnym historickým centrom. Určite nevynechajte ikonický Chodský hrad a tunajší augustiniánsky kláštor.

aj večer je to tu krásne

Neďaleko zmienenej dediny Babylon začína CHKO Český les. Môžete sa vydať napríklad na jeho najvyšší vrchol Čerchov, na ktorom je rozhľadňa. Prípadne sa zastavte v obci Kout na Šumave so zámkom, tvrdzou a známym minipivovarom. Priamo nad Koutom sa navyše týči vrch Rýzmberk s rovnomennou hradnou zrúcaninou a kamennou rozhľadňou.

večerné Domažlice

Celé Chodsko má určite čo ponúknuť a vďaka polohe na úplnom kraji Českej republiky sem stále nejazdí toľko ľudí. V prírode si tak užijete pokoj a čaká vás mnoho krásnych neznámych miest, ktoré stojí za to objavovať.

GPS: Zelenovský rybník 49°24'36.9"N 12°53'23.0"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Poledník – na najvyšší vrchol Prášilska
Publikované: 17.10.2020
Zďaleka viditeľný vrchol Poledníku neďaleko Prášil je ľahko rozpoznateľný aj vďaka rozhľadni, ktorá patrí medzi najvyššie položené stavby tohto typu v Českej republike.

ČR, Český les – po náučnom chodníku Branka – VIDEO
Publikované: 14.4.2020
Nenápadné hory na veľkej časti hranice Česka s Bavorskom patria medzi najzabudnutejšie kúty Českej republiky. Podľa mňa veľmi neprávom. Tentoraz vás vezmem na výlet po náučnom chodníku Branka, ktorý vás snáď nadchne rovnako, ako zakaždým Český les nadchne mňa.

Domažlice: Chodské slávnosti 2020 virtuálne
Publikované: 10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.

ČR: Domažlice - centrum chodskej kultúry - VIDEO  
Publikované: 15.11.2011
V hotelovej reštaurácii nás zastavil mladík a nemecky sa pýtal, či náhodou nepoznáme kurz koruny voči euru. Na námestí v Domažliciach hovoril nemecky tak samozrejme, ako keby vtedy Hitler tú vojnu vyhral a nakoniec zabral celé české územie.

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry I.
Publikované: 4.3.2015
Na západe Čiech sa nachádza jedna výnimočná metropola, ktorá ponúka prechádzku bohatou históriou, zaujímavými turistickými atrakciami a v neposlednom rade kultúrnymi zážitkami. Tou metropolou je mesto Plzeň.

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

ČR, Plzeň – veža katedrály sv. Bartolomeja
Publikované: 4.1.2018
V minulom článku sme sa pozreli do vnútra katedrály, dnes sa zameriame na jej vežu. Tá je totiž najvyššou kostolnou vežou v Českej republike, meria 102,26 metra.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartolomeja
Publikované: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartolomeja sa nachádza na plzenskom námestí Republiky. V minulom článku som sa o nej síce zmienila, ale bola by škoda nezoznámiť vás s tak krásnym klenotom Plzne aj z vnútra.

ČR, Plzeň-Lochotín – nielen do zoologickej záhrady
Publikované: 5.3.2020
Lochotín si dnes väčšina návštevníkov Plzne spája s areálom botanickej a zoologickej záhrady, prípadne s amfiteátrom, táto oblasť má ale omnoho zaujímavejšiu históriu spojenú prevažne s kúpeľníctvom.

ČR, Zavírka a Linkov kríž – zimné tipy na výlety
Publikované: 12.3.2020
Zavírka a Linkov kríž patria k najtajomnejším miestam v Brdoch, s ktorými sa spája mnoho povestí. Na Zavírku sa v zime dostanete aj na bežkách a tajomný Linkov kríž sa vám zas bude najlepšie hľadať práve v období vegetačného pokoja, obe miesta sú teda ideálnymi tipmi na zimný výlet do Bŕd.

ČR, Šumava: Čierne a Čertovo jazero – pozostatky doby ľadovej – VIDEO
Publikované: 26.9.2017
Na Šumave neďaleko mesta Železná Ruda môžete počas jedného výletu navštíviť hneď dve krásne ľadovcové jazerá. To väčšie z nich – Čierne – je navyše najväčšie jazero v Českej republike, ktoré vzniklo bez prispenia človeka.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikované: 19.9.2017
Premýšľate, kam vyraziť na výlet na Šumavu? Ak nechcete jazdiť autom, môže byť skvelou možnosťou hora Špičák a jej okolie. Čaká vás krásna príroda, nezabudnuteľný výhľad aj možnosť navštíviť dve neďaleké ľadovcové jazerá.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Mariánská Týnice – Múzeum a galéria severného Plzeňska
Mariánská Týnice – bývalé pútnické miesto cisterciánskeho kláštora v neďalekých Plasoch, s ktorým...

ČR: Jesenná Šumava ll.
Zo šumavskej Kvildy k prameňom Vltavy, z Čeňkovej píly k sútoku Vydry a Křemelnej, alebo cesta Je...

ČR: Jesenná Šumava l.
Súčasťou Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes miesto spájané so "železnou oponou", kde býval hrani...

ČR: Zimná Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svoj región predstavuje v podobe nových sprievodcov, publikácií a máp s...

ČR: Zimná Šumava I.
Zasnežená lesná príroda, mrazivý vzduch, odtlačená stopa, padajúce vločky a všade okolo ticho…&nb...


Súvisiace video

ČR, Český les – po náučnom chodníku Branka
Dnes vás zavedieme do CHKO Český les, kde pravdepodobne nikoho nestretnete. Náučná cesta Branka z...

ČR, Šumava: Čierne a Čertove jazero – pozostatky doby ľadovej
Viete, kde v ČR nájdete dve krásne ľadovcové jazerá? No predsa na Šumave. Budete si teda asi musi...

ČR, Šumava: Cestou na Špičák
Hora Špičák patrí k obľúbeným miestam Šumavy, čakajú vás totiž nezabudnuteľné výhľady, krásna prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 23. 1. 2021
sviatok:Miloš
dnes:
sobota 23.1.
3 °C
zajtra:
nedeľa 24.1.
4 °C