www.infoglobe.sk » ČR, Poledník – na najvyšší vrchol Prášilska

ČR, Poledník – na najvyšší vrchol Prášilska

Publikované: 17.10.2020
Zďaleka viditeľný vrchol Poledníku neďaleko Prášil je ľahko rozpoznateľný aj vďaka rozhľadni, ktorá patrí medzi najvyššie položené stavby tohto typu v Českej republike.

Poledník

Poledník (Poludník) dosahuje nadmorskej výšky 1315 metrov, a je tak najvyšším bodom Prášilských plání. Jedná sa o zaoblený rulový vrchol ležiaci kúsok od nemeckej hranice. Meno hory je výstižné. Keď bolo slnko priamo nad ňou, miestni obyvatelia vedeli, že je pravé poludnie. V 60. rokoch minulého storočia vyrástla na Poledníku rádiová monitorovacia stanica Topas, podobne ako napríklad na Čerchove alebo na Dyleni. Z 37 metrov vysokej vojenskej ohlasovne je dnes rozhľadňa, ktorá poskytuje úchvatný kruhový výhľad. Pokiaľ budete mať šťastie na počasie, dohliadnete až na Brdy alebo do Álp. V súčasnosti je síce rozhľadňa v rekonštrukcii, ktorá by mala skončiť v auguste 2021, ale aj tak je výhľad z hory pôsobivý. Tesne pod vrcholom Poledníku je tiež vyznačený zážitkový chodník Polom v horskej smrečine, ktorý umožňuje sledovať obnovu tunajších lesných porastov poškodených orkánom Kyril v roku 2007.

areál s rozhľadňou

Prístup

Väčšina turistov mieri na Poledník z bývalej tankovej strelnice stojacej na mieste osady Grueberg. Táto osada zanikla po druhej svetovej vojne. Dnes je tu parkovisko a len kúsok od neho sa nachádza dôležité rázcestie značených trás. Na Poledník sa dostanete najrýchlejšie po žltej turistickej značke, ktorá na rázcestí Liščí díry (Líščie diery) odbáča ďalej na Zelenú horu a na Poledník, odkiaľ pokračuje zelená značka. Na Poledník sa tiež môžete vydať prihraničnou cestou cez bývalú obec Dolní Ždánidla a rázcestie Frantův most a U Bývalé roty. Táto cesta je ale od polovice novembra do polovice júla uzavretá kvôli hniezdeniu a zimovaniu hlucháňa hôrneho. Celé územie je považované za pokojné pásmo, a preto je pohyb mimo vyznačenej cesty zakázaný.

bývalá tanková strelnica Grueberg jazerná stena

Prášilské jazero

Ďalšou možnosťou, ako sa na Poledník dostať, je tiež po červenej turistickej značke prechádzajúc okolo Prášilského jazera, ktoré by bolo rozhodne škoda vynechať. Jazero leží v kare vo svahu Poledníku, rovnako ako ostatné jazera na českej strane Šumavy. Má ľadovcový pôvod a voda v ňom je zadržiavaná jedným balvanovitým valom a dvoma morénami. Hĺbka jazera dosahuje miestami až 15 metrov. Temné vody jazera údajne skrývajú aj niekoľko smutných príbehov o nešťastných milencoch, ktorí ukončili svoje životy skokom do jazera. Jednu z týchto historicky podložených tragických udalostí pripomína pomníček Otokara Koreisa.

Prášilské jazero

Ďalšie tipy

Zmienená cesta z parkoviska Grueberg, prechádzajúca cez rázcestie Liščí díry, síce vede po štrkovej ceste, ale na turistov čaká prevýšenie 400 metrov. Kamenistý terén nie je pre cyklistov navyše vôbec príjemný, zvlášť pri zjazde naspäť. Na bicykli sa tiež nedostanete k Prášilskému jazeru, ale pre cyklistov je tesne pod morénou zriadený drevený prístrešok, kde môžu bicykle nechať a pokračovať pešo. Pre naozaj zdatných turistov sa ponúka pokračovanie priamo z Poledníka k jazeru Laka.

 

GPS: 49°04'35.2"N 13°23'57.8"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Šumava: Čierne a Čertovo jazero – pozostatky doby ľadovej – VIDEO
Publikované: 26.9.2017
Na Šumave neďaleko mesta Železná Ruda môžete počas jedného výletu navštíviť hneď dve krásne ľadovcové jazerá. To väčšie z nich – Čierne – je navyše najväčšie jazero v Českej republike, ktoré vzniklo bez prispenia človeka.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikované: 19.9.2017
Premýšľate, kam vyraziť na výlet na Šumavu? Ak nechcete jazdiť autom, môže byť skvelou možnosťou hora Špičák a jej okolie. Čaká vás krásna príroda, nezabudnuteľný výhľad aj možnosť navštíviť dve neďaleké ľadovcové jazerá.

ČR, Šumava: Antýgl – Turnerova chata - Čeňkova Pila
Publikované: 29.12.2013
Medzi oblasti, ktoré nás priťahujú svojou krásou, patrí aj šumavské Povydří, ktorým kedysi prechádzala Zlatá cesta – významná obchodní cesta spájajúca Podunajsko s českým územím. Jedným z miest, kde po celodennom pochode nocovala karavána a zvieratá i ľudia naberali nové sily, bola Turnerova chata (Turnerhütte).

ČR, Javorná na Šumave: Unikátny kostol a základňa pre výlety – VIDEO
Publikované: 21.5.2019
Na rozhraní CHKO Šumava a prírodného parku Kochánov nájdete hneď pri hlavnej ceste z Klatov na Železnú Rudu dedinku Javorná. Zastavte sa na chvíľu pri tunajšom kostole sv. Anny s unikátnymi vežami krytými šindľom, alebo rovno využite Javornú ako skvelú základňu pre pešie aj cyklistické výlety po okolí.

ČR, Nýrsko: mesto v Pošumaví
Publikované: 25.6.2020
Nýrsko je vďaka ľahkej dostupnosti z Plzne a Klatov ideálnym východzím miestom pre poznávanie západnej časti Šumavy, ale i mesto samotné je zaujímavé.

ČR, kaplnka svätých Anjelov Strážnych – pútnické miesto hľadiace na Sušice
Publikované: 31.10.2019
Nech už do Sušic prichádzate z akéhokoľvek smeru, vrch Stráž s kaplnkou svätých Anjelov Strážnych nemôžete prehliadnuť. Spolu so Svatoborom patria k nezameniteľným dominantám tohoto pošumavského mesta.

ČR, Sušice: Prechádzka bránou Šumavy
Publikované: 13.6.2019
Mesto Sušice vzniklo v širokom údolí rieky Otavy pod hrebeňom Svatoboru už v časoch príchodu Slovanov. Bohatstvo mestu prinieslo prevažne ryžovanie zlata v Otave a Zlatá cesta. Najznámejším sušickým artiklom sú ale bezpochyby zápalky Solo. Továreň na ich výrobu bola v meste postavená v roku 1839 a fungovala až do roku 2008.

ČR: Do prírody!
Publikované: 26.3.2020
Karanténa nám dáva v podstate jedinú možnosť, ako si užiť čerstvý vzduch, a to sú prechádzky vo voľnej prírode, ideálne v miestach, kde budeme sami. Poďme teda chvíľu prestať panikáriť z toho, čo všetko sa nesmie a užime si tiché pozorovanie prebúdzajúcej sa prírody. Je to totiž krása!

ČR, Domažlicko – po náučnom chodníku V Zelenovskom údolí – VIDEO
Publikované: 21.4.2020
Mnohé častí Českého lesa patria k tým kútom Česka, ktoré na svoje objavenie ešte len čakajú. Poďme sa teraz spoločne prejsť po krásnom náučnom chodníku neďaleko Domažlic. V čase, keď sa jar ešte len pomaly začala pretláčať so zimou.

ČR: Kláštor Plasy a jeho okolie
Publikované: 31.5.2018
Neďaleko Plzne sa v malom mestečku Plasy nachádza cisterciánsky kláštor, ktorý založil Vladislav II., v roku 1421 ho však vypálili husiti. Barokový vzhľad kláštora a priľahlých budov je dielom architektov Jana Blažeja Santiniho-Aichela a Jeana Baptiste Matheya, ktorí viedli v rokoch 1661 až 1739 prestavbu kláštora do podoby, v ktorej ho dnes poznáme.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Jesenná Šumava ll.
Zo šumavskej Kvildy k prameňom Vltavy, z Čeňkovej píly k sútoku Vydry a Křemelnej, alebo cesta Je...

ČR: Jesenná Šumava l.
Súčasťou Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes miesto spájané so "železnou oponou", kde býval hrani...

ČR: Zimná Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svoj región predstavuje v podobe nových sprievodcov, publikácií a máp s...

ČR: Zimná Šumava I.
Zasnežená lesná príroda, mrazivý vzduch, odtlačená stopa, padajúce vločky a všade okolo ticho…&nb...


Súvisiace video

ČR, Šumava: Čierne a Čertove jazero – pozostatky doby ľadovej
Viete, kde v ČR nájdete dve krásne ľadovcové jazerá? No predsa na Šumave. Budete si teda asi musi...

ČR, Šumava: Cestou na Špičák
Hora Špičák patrí k obľúbeným miestam Šumavy, čakajú vás totiž nezabudnuteľné výhľady, krásna prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
2 °C
zajtra:
sobota 28.11.
2 °C