www.infoglobe.sk » ČR, Zavírka a Linkov kríž – zimné tipy na výlety

ČR, Zavírka a Linkov kríž – zimné tipy na výlety

Publikované: 12.3.2020
Zavírka a Linkov kríž patria k najtajomnejším miestam v Brdoch, s ktorými sa spája mnoho povestí. Na Zavírku sa v zime dostanete aj na bežkách a tajomný Linkov kríž sa vám zas bude najlepšie hľadať práve v období vegetačného pokoja, obe miesta sú teda ideálnymi tipmi na zimný výlet do Bŕd.

Zavírka

Pretiahnutý hrebeň Zavírky sa zdvíha medzi Pilskou a Lázskou nádržou. V podstate sa jedná o zakončenie pretiahnutého hrebeňa, ktorý klesá zo štvrtého najvyššieho brdského vrcholu známeho ako Brdce. Na vrchole sa nachádza skupina skalísk zakončených výraznou zlepencovou skalnou ihlou. Neďaleko skalísk sa kedysi nachádzala k severu otvorená kamenná ohrada, ktorá sa nazývala Ve Věnci. Do dnešných dní sa však z valu veľa nedochovalo, jeho zvyšky sú v teréne už len ťažko rozpoznateľné. Pri sondáži Národného múzea sa tu našli úlomky keramiky datované do halštatskej doby, na kopci boli nájdené aj stopy po dobývaní kovov. Vyťažené kovy sa pravdepodobne spracovávali neďaleko hájovne U Prokopa.

zlepencová skalná ihla na vrchole Zavírky   kamenné more a zlepenocová ihla na vrchole Zavírky

lokalita U Prokopa

Ako sa dostať na Zavírku?

Zavírka leží medzi lesnou cestou Struhy a lesnou cestou Perkanská. Z oboch týchto ciest na ňu vedú neoznačené odbočky. Z lesnej cesty Struhy odbočuje smerom k Zavírke široká nespevnená lesná cesta len pár desiatok metrov za časťou Lázu Žernová. Odbočka sa nachádza za poslednými usadlosťami za informačnou ceduľou. Z tejto cesty treba na prvom výraznejšom rázcestí odbočiť doprava a táto cesta vás už privedie takmer k vrcholu Zavírky. Pozrieť sa sem môžete aj v zime na bežkách, dá sa odtiaľ pokračovať napríklad na Brdce a na Skelnú Huť.

pohľad na Zavírku od Pilskej hrádze

Linkov kríž

Jedno z najtajomnejších miest v Brdoch sa nachádza blízko Lázskej vodnej nádrže v lokalite nazývanej Šajty. Jedná sa o bažinaté miesto neďaleko rieky Litavky, kríž je skrytý v lesíku, a pokiaľ neviete, kde ho hľadať, ľahko ho miniete. Údajne tu bol zavraždený lesnícky mládenec Jan Linek z Vranovic, tragédia sa navyše odohrala v deň, keď sa Linkov otec aj napriek jeho nesúhlasu po druhý raz ženil. Tento príbeh vo svojich knihách spracoval aj spisovateľ Jan Čáka, mnohí miestni bádatelia ale jeho populárnu verziu spochybnili. Čo sa teda v tunajších bažinatých lesoch stalo a koho má kríž pripomínať, je tak v podstate dodnes zahalené tajomstvom.

Linkův kříž

Ako ho nájsť?

Zimné obdobie je pre hľadanie Linkovho kríža ideálne, pretože vám nebude prekážať vegetácia, a tak bude kríž ľahšie viditeľný. Ku krížu sa najľahšie dostanete z rázcestia pod Skelnou Hutou (nie je značené turistickou značkou, ale je ľahko identifikovateľné podľa dvoch výrazných bukov). Tu odbočte doprava a pokračujte až k čistinke s posedom. Po pravej ruke budete mať dve odbočky, vydajte sa po tej viac vpravo. Cestička sa vinie krovinou a ku koncu sa stáva veľmi nezreteľnou. Dostanete sa po nej až k potoku, ktorý treba prekročiť, kríž je ukrytý v lesíku medzi týmto potokom a Litavkou. Celá oblasť je veľmi vlhká, radšej sa sem preto nevydávajte v období po intenzívnych dažďoch alebo jarnom topení, miestami sa niektoré cesty menia na kaluže.

vodná nádrž Láz   vrchol Zavírky

Ak milujete les, ale bezcieľné prechádzky vás veľmi nebavia, sú tieto miesta pre vás ideálne.

GPS: 49°45'48.9"N 13°40'06.1"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Jarná vychádzka údolím rieky Mže zo Svojšína – VIDEO
Publikované: 24.3.2020
Rád v Česku objavujem miesta, na ktoré nikto veľmi nechodí. Ešte radšej mimo hlavnej sezóny. V jarnej nálade som sa tak vypravil do nádherného údolia rieky Mže neďaleko Stříbra a vo videu vás tam teraz na chvíľu tiež prenesiem.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimný výlet na bežkách
Publikované: 14.2.2019
Brdy sa nenavštevujú len v lete, aj zasnežené majú svoje kúzlo. Houpák aj bývalá dopadová plocha Jordán boli sprístupnené len nedávno. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci ďalekých výhľadov. Houpák sa totiž pýši takmer kruhovým výhľadom, ktorý patrí medzi najkrajšie v celých Brdoch.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikované: 28.3.2019
Praha je ľahko rozpoznateľný kopec týčiaci sa nad Nepomukom, za najvyššou horou Bŕd – Tokom – zaostáva len o tri metre. Na jej vrchu sa týči meteorologický radar a nájdeme tu tiež pozostatky nemeckej rádiolokačnej stanice.

ČR, Brdy – na bežkách okolo Pilského rybníka
Publikované: 21.2.2019
Zasnežené Brdy majú svoje kúzlo a v poslednom čase v zimnej sezóne priťahujú stále viac bežkárov. V zime je v celej oblasti mnoho upravených lesných ciest, a keď budete mať šťastie, narazíte aj na vyšliapané stopy. Vydať sa môžete napríklad na dominantu Příbramska Třemošnú alebo o čosi hlbšie do brdských lesov na Skelnú Huť.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – prechádzka zaniknutými osadami
Publikované: 15.11.2018
Najväčší rybník Plzenského kraja nájdete uprostred brdských lesov a neďaleko pozostatkov mnohých zaniknutých miest.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR: Destinačná agentúra Brdy pripravila cyklotrasy
Publikované: 21.2.2017
Destinačná agentúra Brdy Ekologického centra Orlov predložila Správe CHKO Brdy návrh vyznačenia cyklotrás. Trasy povedú po existujúcich obslužných komunikáciách a budú prechádzať obcami pri hranici novej CHKO.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 4. 2020
sviatok:Zita
dnes:
štvrtok 2.4.
10 °C
zajtra:
piatok 3.4.
12 °C