www.infoglobe.sk » ČR, Radyně – hradná zrúcanina v západných Čechách

ČR, Radyně – hradná zrúcanina v západných Čechách

Publikované: 13.9.2018
Pokiaľ sa vydáte na hrad Radyně, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Plzeň, privíta vás vo výške 567 m n. m. zrúcanina, ktorá má zo svojej veže neuveriteľný výhľad do širokého okolia Plzenského kraja. Hrad Radyně bol postavený za vlády Karola IV. niekedy v polovici 14. storočia, približne medzi rokmi 1356 až 1361.

Na počesť Karola IV. bol hrad nazvaný Karlskrone, ale veľmi sa to medzi ľuďmi neujalo, a tak bol po jeho smrti premenovaný. Nový názov získal podľa mena kopca, na ktorom bol postavený. V minulosti tu mali správcovia hradu za povinnosť sledovať a zaisťovať bezpečnosť obchodnej cesty z Norimbergu do Prahy a spravovať kráľovský majetok v okolí. Hrad však bohužiaľ v 16. storočí vyhorel. V ďalších rokoch hrad postupne vlastnili rôzne šľachtické rody – Šternberkovci (hrad opäť vyhorel), Kokořovci z Kokořova, Černínovci z Chudenic a Valdštejnovci, v súčasnosti je hrad v starostlivosti Starého Plzence.

Radyně   Radyně   hradná veža

K zrúcanine sa bez problémov dostanete autom, ukáže sa vám už z ďalekého okolia, takže sa vôbec nemusíte báť, že by ste ju zložito hľadali. Pod Radyňou je dostatočne veľké parkovisko, infocentrum a reštaurácia. Hore sa už ale musíte dostať po vlastných. Čaká vás menší výstup po pekne hrboľatých schodoch, ale cieľ cesty rozhodne stojí za to. Na hradnú vežu vedie 114 schodov a nájdete tam aj pozorovací ďalekohľad. Pri pohľade z Radyně môžete za pekného počasia vidieť v širokom okolí pamiatky, ktorých je tu naozaj mnoho. Napríklad hrad Přimda, zámok Kozel, Starý Plzenec s rotundou sv. Petra a Pavla a mnohé ďalšie. Určite vymenujete ďalších 10 zaujímavých miest v okolí, ktoré treba navštíviť.

výhľady do okolia   výhľady do okolia

Vo veži sa nachádza historická expozícia, ale tiež rozprávková expozícia, kde sa dozviete viac o povestiach, ktoré sa o hrade rozprávajú.

Zaujímavá je napríklad tá o zlom Radoušovi, ktorý keď sa narodil, mal oslie uši, kančie zuby a koziu briadku. Žil v lesoch a jedného dňa sa mu podarilo spiacemu starcovi ukradnúť kúzelnú knihu, ktorá po prečítaní privolala škriatkov, ktorí okamžite splnili všetky priania. Radouš si prial byť mocným pánom, a tak rozkázal, aby na skale v lesoch postavili hrad Radyně. Taktiež chcel krásnu ženu, ktorá mu porodí dieťa. Splnilo sa. Dieťa však tiež malo oslie uši, kančie zuby a koziu briadku. Radouš sa nahneval a ženu aj dieťa zabil. Toto prianie sa opakovalo niekoľkokrát a vždy to dopadlo rovnako. Zomrelo tak mnoho krásnych panien. Jedného dňa udrel do veže blesk a celý hrad sa zrútil a Radouša pochoval. Tak bol potrestaný za svoje zlé správanie a kruté činy. Vraví sa, že si tu svoj majetok dodnes stráži.

vo vnútri hradu   erby   Radyně

Pokiaľ by vás vyhliadka z veže inšpirovala k dalšej prechádzke, odporúčam náučný chodník, ktorý vedie okolo Starého Plzence, kde sa okrem iného nachádza aj rotunda sv. Petra a Pavla. Chodník bol vybudovaný pri príležitosti 1000. výročia založenia Starej Plzne.

GPS: 49°40'52.1"N 13°27'52.6"E

 

Text a foto: Kateřina FúdorováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR – lovecký zámok Kozel neďaleko Plzne
Publikované: 5.7.2018
V dnešnom článku si predstavíme krásny lovecký zámok, ktorý sa nachádza na mieste, o ktorom sa rozpráva veľmi netradičná povesť. Pôvodný názov zámku bol Waldschloss, ale kedysi dávno Slovania v dobe jarnej rovnodennosti pravidelne obetovali práve v týchto miestach kozla, pretože dúfali, že si udobria bohov a bude dobrá úroda. Pravdivosť povesti dokazujú početné archeologické nálezy. V neskoršom období sa teda názov zámku zmenil na Kozel.

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

ČR, Plzeň – veža katedrály sv. Bartolomeja
Publikované: 4.1.2018
V minulom článku sme sa pozreli do vnútra katedrály, dnes sa zameriame na jej vežu. Tá je totiž najvyššou kostolnou vežou v Českej republike, meria 102,26 metra.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartolomeja
Publikované: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartolomeja sa nachádza na plzenskom námestí Republiky. V minulom článku som sa o nej síce zmienila, ale bola by škoda nezoznámiť vás s tak krásnym klenotom Plzne aj z vnútra.

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry I.
Publikované: 4.3.2015
Na západe Čiech sa nachádza jedna výnimočná metropola, ktorá ponúka prechádzku bohatou históriou, zaujímavými turistickými atrakciami a v neposlednom rade kultúrnymi zážitkami. Tou metropolou je mesto Plzeň.

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry II.
Publikované: 11.3.2015
Minulý týždeň sme navštívili Európske hlavné mesto kultúry 2015 – Plzeň a dnes budeme v jej objavovaní pokračovať. Zameriame sa prevažne na zážitky a podujatia, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle - za Dedkom a Bábou
Publikované: 16.11.2017
Dnes sa spolu s nami vydáte na výlet 50 km od Plzne, k dedine Žihle. Ak nechcete cestovať autom, je sem výborné spojenie vlakom, zastavujú tu osobné vlaky, ale aj rýchliky. Žihle je jednou zo zastávok na trati Plzeň - Žatec a miestna stanica sa stáva turistickým uzlom aj vďaka ďalším autobusovým spojeniam Kralovice - Manětín. Dnešným cieľom výletu sú obrovské žulové balvany Dědek a Bába (Dedko a Babka), ktoré vznikli zvetrávaním a rozpadom hrubozrnnej žuly. Každý, kto má trochu predstavivosť, si v lese určite nájde aj ďalšie rozprávkové či iné kamene - vnučka, veľryba, káčer, zajac …

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – k soche sv. Peregrína
Publikované: 30.11.2017
Cieľom dnešného výletu je socha sv. Peregrína. Než sa tam ale dostaneme, rada by som vás zoznámila s miestom, ktoré je až rozprávkovo kúzelné a kam vás zavedú len miestni.

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – skalné mestečko Viklany
Publikované: 23.11.2017
V minulom článku som písala o žulových balvanoch Dedek a Bába a len kúsok od nich sa nachádza skalné mestečko Viklany.


Súvisiace video

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry
Keď sa povie Pilsner Urquell, tak všetci vedia, že tento svetlý ležiak pochádza z Plzne. Už ale m...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

17.6.2019
Nenechajte si ujsť čarovný festival s kvalitnou hudbou a množstvom sprievodného programu, ktorý sa uskutoční v prvý augustový víkend na lúke za Hontianskymi Nemcami (okres Krupina).
16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
15.6.2019
Tohtoročnú sezónu sa môžu turisti vydať do 16 miest chránenej prírody s novo vydaným návštevníckym pasom. Každý, kto navštívi najmenej 5 z návštevníckych stredísk národných parkov či Domov prírody chránených krajinných oblastí, získa odmenu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 17. 6. 2019
sviatok:Adolf