www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera - VIDEO

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera - VIDEO

Publikované: 29.7.2014
Do stredočeskej Kamenice, resp. jej časti, sme už raz zavítali, keď sme navštívili zámok Štiřín. V Kamenici ale stoja zámky dva. Ten druhý z nich sa volá rovnako ako samotná obec – Kamenice.

Kto by na kúsku zeme neďaleko za Prahou nečakal nič moc zaujímavého, asi by bol prekvapený. Medzi milé prekvapenia oblasti Hornopožárského polesí, pretkaného rybníkmi, alejami starých gaštanov alebo líp a lesmi, patrí aj Kamenice. Tabule určené turistom pripisujú tento kraj Františkovi Ringhofferovi, úspešnému biznismenovi svojej doby. Ten v Kamenici nielen pracoval, ale tiež žil, a to vo veľkom štýle – na zámku. Jeho sídlo je dnes pre verejnosť bohužiaľ neprístupné.

Kamenice

Tým, ktorí prahnú po poznaní ale toto miesto za zastávku rozhodne stojí. Kamenický zámok sa tak trochu schováva v zámockom parku. Nie je to však len zámocká budova, čo sa za plotom schováva. Je to predovšetkým kus pútavej histórie a príbehy ľudí, ktorí to tu obývali.

A možno je to dobré, že niekedy sa človeku neponúkne všetko odrazu. Keď si aj sám musí trošku namáhať hlavu, aby sa dopátral niečoho zaujímavého zo života vtedajšej vrchnosti, a preto rád stúpa na špičky a nakukuje cez múr.

Kamenice

Biznismen Ringhoffer Kamenicu miloval

Za múrmi kamenického zámku sa odohralo mnohé. V dobe, keď tam ešte žiaden múr ani zámok neboli, stávala tam tvrdza. O zámku sa hovorilo v 18. storočí, vtedy však mal úplne inú podobu ako dnes. Do tej súčasnej ho prestavali práve Ringhofferovci, ktorí prevádzkovali v Kamenici hámor na spracovanie medi. A ich podnikanie slávilo úspechy. V Kamenici sa im zapáčilo, ale tunajší zámok v tom čase vlastnila cirkev, a tak dostať zámok do osobného vlastníctva bol skutočne nadľudský výkon, ktorý sa dal dosiahnuť snáď len s božou pomocou. Veď ťahanice o cirkevný majetok poznáme dobre aj z dnešných dní. František Ringhoffer vynaložil obrovské úsilie, a tak sa to nakoniec podaroli – boh vie, ako presvedčil cirkevných hodnostárov a zámok v Kamenici nakoniec zamenil s arcibiskupstvom za dvor Hodkovice pri Dolných Břežanoch.

KameniceKameniceKamenice

Kamenice

A začal budovať tak, ako mu to bolo pohodlné. Úspešný priemyselník stojí za vznikom poschodovej budovy v štýle anglickej novogotiky, ktorej dominuje vysoká vež s cimburím. Výrazný altánok pri zámockom múre je podľa niektorých prestavaná bašta, podľa iných proste altánok, ktorý nemal s opevnením bývalej tvrdze žiadnu spojitosť. O krásnom ranogotickom kostolíku sv. Františka Safarínského sa spory nevedú. O ňom sa vie snáď všetko podstatné, aj keď sa tak trochu schováva do tieňov stromov.

Kamenice

A ako to vyzerá s kamenickým zámkom dnes? Aj keď to tak nevyzerá, dejú sa tu veľké veci. Zámok Kamenice má byť totiž upravený na luxusné rezidenčné sídlo, rozdelené do niekoľkých apartmánov. A tak kto chce skúsiť život na zámku, má jedinečnú príležitosť. Hneď vedľa by mohol chodiť do práce. Stojí tam totiž fabrika Strojmetal Kamenice zaoberajúca sa výrobou výkovkov a výliskov z farebných kovov a trubiek, ktorá zamestnáva stovky ľudí.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

ČR, Výlet k rieke Sázava alebo vodnícke prechádzky
Publikované: 8.9.2019
Počas našej návštevy Českej republiky sme sa vydali aj k rieke Sázava, ktorá je považovaná za tzv. Zlatú rieku. K tomuto pomenovaniu prispela nielen farba tečúcej vody, ale aj fakt súvisiaci s dolovaním zlata v meste Jílové pri Prahe.

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikované: 1.9.2019
Minulý týždeň sme navštívili krásne mestečko Velké Popovice, vzdialené len pár kilometrov juhovýchodne od Prahy, kde sme spoznávali nielen históriu, ale aj tunajšie pamiatky či prírodné scenérie. Avšak jednu pamätihodnosť, ktorá je neoddeliteľne spätá s mestečkom, sme zámerne vynechali. Azda už tušíte, že reč je o miestnom preslávenom pivovare, ktorého prehliadku absolvujeme v nasledujúcich riadkoch.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovské mestečko
Publikované: 25.8.2019
Súčasťou Ladovho kraja je aj mestečko Velké Popovice. Nájdete tu idylickú krajinku plnú krásnej architektúry, rybníkov, lesov, kveteny, zručných majstrov a v neposlednom rade zaujímavej histórie.

ČR, Hrusice – dedinka, ako z rozprávky
Publikované: 18.8.2019
Dnes vás zavedieme do rozprávkového kraja obklopeného malebnou prírodou. Presnejšie do dedinky, kde žijú vodníci, strašidlá, všakovaké zvieratká, dokonca aj hovoriace. Isto už tušíte, že naším cieľom bude obec Hrusice, nachádzajúca sa necelých 40 kilometrov od historického centra Prahy.

ČR, Ladov kraj – rozprávkový región
Publikované: 11.8.2019
Najbližšie týždne vás povodíme po mikroregióne rozprestierajúcom sa medzi hlavným mestom Českej republiky – Prahou a riekou Sázava. Dovedna 24 obcí sa v roku 2000 spojilo a vytvorilo tak rozprávkovú oblasť, ktorej pomenovanie nesie meno po jednej z najväčších osobností českej kultúry - po maliarovi a spisovateľovi Jozefovi Ladovi.

ČR, Štiřín - zámok: kolíska českého golfu - VIDEO
Publikované: 13.11.2012
Štiřín, súčasť Kamenice, je dedinka ležiaca v tesnej blízkosti podstatne známejších Velkých Popovic, preslávených svojim Velkopopovickým Kozlom. Lenže aj v Štiříne sa dá zájsť na kvalitné miestne pivo. Sládekovia v rodinnej atmosfére Štiřínskej stodoly nedávno začali s produkciou vlastného piva Magnát.

ČR, Hrusice: Ladova rozprávková dedinka - VIDEO
Publikované: 6.11.2012
Keby ste si vzali do ruky niektorý zo slávnych Ladových obrázkov a urobili si prechádzku po Hrusiciach, rozpoznávali by ste ju podľa nich už len v náznakoch. Aj keď je realita všedných dní tak trochu odlišná od upravených a precíznych kresieb, Ladova citlivá a rozprávková duša v Hrusiciach žije dodnes. O tom niet pochýb.

ČR, Neveklov: malebná dedinka s trpkou minulosťou - VIDEO
Publikované: 30.10.2012
Krajina, známa z filmu „Vesničko má středisková“, v ktorom sa Rudolf Hrušínský v roli doktora kochal rozprávkovou krajinou, je úchvatná. Skutočne. Aj dedinky, ktoré do nej zapadajú, dokážu svojim zovňajškom okúzliť, ale tiež tým, akým spôsobom v nich ľudia žijú. Jednou takou dedinkou je Neveklov.

ČR, Soběhrdy: Farmapark – zábava pre celú rodinu
Publikované: 15.9.2019
Stredočeský kraj oplýva množstvom zaujímavých a krásnych miest. Jedným z nich je aj obec Soběhrdy, kde vyrástol unikátny rodinný park so zvieracími obyvateľmi a atrakciami, ktoré sa len tak nevidia.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Soběhrdy – rodinný Farmapark
Pokiaľ máte radi prírodu a zvieratá, tak určite navštívte dedinku Soběhrdy v okrese Benešov, kde ...

ČR, Rozprávkové Hrusice
Prijmite pozvanie na malú prechádzku po jednej stredočeskej obci, ktorá je neodmysliteľne spojená...


Súvisiace video

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera
Kamenice je obec ležiaca neďaleko Veľkých Popovic v Hornopožáreckom polesí. Význam dal tomuto mie...

ČR, Říčany: výhodná adresa aj miesto pre turistov
Říčany ležia asi 20 kilometrov na východ od centra Prahy. V sympatickom mestečku dnes žije bezmál...

ČR, Štiřín – zámok: kolíska českého golfu
Poďte s nami nakuknúť za brány zámku Štiřín, na miesta, kde sa začala rodiť tradícia českého golf...

ČR, Hrusice: Ladova rozprávková dedinka
Poďte sa s nami vypraviť do rozprávky, respektíve do dedinky, ktorej názov je synonymom rozprávok...

ČR, Benešov: romantika kúsok od Prahy
Prvá písomná zmienka o meste pochádza už z roku 1219, Jan Žižka tu vypálil kláštor, sídlili tu Št...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
24.2.2020
V poradí už 21. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva sa uskutoční od 25. do 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 26. 2. 2020
sviatok:Viktor
dnes:
streda 26.2.
6 °C
zajtra:
štvrtok 27.2.
5 °C