www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Hrusice: Ladova rozprávková dedinka - VIDEO

ČR, Hrusice: Ladova rozprávková dedinka - VIDEO

Publikované: 6.11.2012
Keby ste si vzali do ruky niektorý zo slávnych Ladových obrázkov a urobili si prechádzku po Hrusiciach, rozpoznávali by ste ju podľa nich už len v náznakoch. Aj keď je realita všedných dní tak trochu odlišná od upravených a precíznych kresieb, Ladova citlivá a rozprávková duša v Hrusiciach žije dodnes. O tom niet pochýb.

Veď jeho dielo preslávilo túto malú dedinku po celom svete. Už len samotný názov obce Hrusice, dokáže v mnohých z nás vykúzliť úsmev. Práve vo svojej rodnej dedine, v Hrusiciach, a jej okolí totiž slávny maliar a spisovateľ Josef Lada čerpal inšpiráciu k svojim kresbám a príbehom. Prežil tam kus života, dolné Posázavie poznal dokonale a tak mal plné právo na to, aby svojho slávneho kocúra Mikeša povodil všetkými možnými kútmi Hrusic, aby ho posielal na výlety do blízkych Mirošovic, neďalekých Mnichovic alebo trebárs až do Říčan.

Ak vezmeme do úvahy, že toto všetko musel obehať kocúr, aj keď v čižmách, a k tomu zariaďovať množstvo vecí, tak klobúk dole pred týmto čiernym chlpatým chytrákom, ale hlavne pred Ladovou fantáziou a umením tak dokonale ju stvárniť. „Kocúr v botách“ (Kocúr v čižmách) je svetovo druhou najznámejšou českou knihou. Podobne a tiež s veľkým úspechom naložil s chytrou líškou. Celosvetovo známe sú aj ilustrácie diel jeho veľkého kamaráta Jaroslava Haška Osudy dobrého vojaka Švejka.   

Hrusice

Hrusicami po stopách Josefa Ladu

Najvýraznejšou rozprávkovou, ale aj reálnou stavbou je neskoro románsky kostol sv. Václava zo začiatku 13. storočia, s dochovaným pôvodným portálom. Pred budovou fary z roku 1914, taktiež známou z Ladových obrázkov, stojí pamätná lipa. Pri kostole, okrem pamätníku obetiam 1. svetovej vojny, stojí aj tabuľa s popisom všetkých domčekov zapracovaných do Ladových rozprávok. Z nej sa dozviete, aká budova bolo zborená, ktorá dostala novú podobu, a ktorá z nich stále stojí.

Hrusice

HrusiceHrusice - fara a kostolHrusice

Vysoká veža kostola všetkým jasne ukazuje, kde je námestíčko a teda všetko dôležité, kde by sa mohlo niečo pohnúť. Tento hostinec preslávil Lada obrazom Tancovačka a neskôr dielom „Rvačka v hospode“ (Bitka v hostinci). Podľa počtu zaparkovaných áut, je aj dnes hostinec dôležitejším miestom než kostol. V prípade Hrusic ide o hostinec u Sejků, dneska vkusne pomaľovaný v Ladovskom štýle, rozdelený do dvoch budov stojacích cez ulicu oproti sebe. Kedysi, keď ešte nejazdilo toľko áut, bolo toto rozdelenie určite praktickejšie než dnes, ale aj napriek tomu si uchovalo svoj pôvab a atmosféru.

Aj dneska určite stojí za to, najskôr skontrolovať, či je vo vnútri mier, a keď áno, tak do hostinca, ktorý dbá na to, aby bolo všetko štýlové, vojsť a chvíľku tam posedieť. Dá sa skoro garantovať, že aj tak pravdepodobne neodoláte, aj keby ste chceli vzdorovať jej zvodom, pretože vôňa, ktoré sa šíri von, vám proste nedovolí odísť.  

Hrusice

Lada, Lada, Lada

Hrusice, zasvätili svojmu slávnemu rodákovi vlastne skoro všetko. Pred obecným úradom stojí jeho pamätník. Celá dedinka je prešpikovaná najrôznejšími ceduľami a popismi, pripomínajúcimi Ladovo dielo. Najviac sa ale návštevníci o Josefovi Ladovi dozvedia, pokiaľ navštívia Pamätník, venovaný ako samotnému umelcovi, tak aj jeho dcére Alene. Stojí na kraji obce, v Ladovej letnej vile.  

Hrusice

Hrusice - pamätník Josefa Ladu HrusiceHrusice

Unikátnosť diel veľkých umelcov

Podobne ako Bedřich Smetana, aj keď hluchý, dokázal dobyť svet svojimi hudobnými počinmi, aj Josef Lada sa navzdory svojmu zrakovému hendikepu, svojim originálnym štýlom vyhupol vysoko nad ostatných umelcov. V tomto duchu by bol Lada akýmsi Smetanovým pokračovateľom, pretože sa narodil tri roky potom, čo Smetana zomrel. Obaja sa venovali umeniu, aj keď každý v inej oblasti, obaja sa stretávali s hendikepom zmyslu, ktorý bol pre nich dominantný, a obaja boli úplne výnimoční.

Aby sme boli konkrétni, Josef Lada, ako pol ročné dieťa, vypadol z kolísky a nešťastnou náhodou si vypichol oko, čo pozmenilo jeho priestorové vnímanie a neskôr výrazne ovplyvnilo aj celé jeho dielo. Český maliar, ilustrátor a spisovateľ sa narodil v Hrusiciach roku 1887 a zomrel v Prahe roku 1957.

Hrusice

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

ČR, Neveklov: malebná dedinka s trpkou minulosťou - VIDEO
Publikované: 30.10.2012
Krajina, známa z filmu „Vesničko má středisková“, v ktorom sa Rudolf Hrušínský v roli doktora kochal rozprávkovou krajinou, je úchvatná. Skutočne. Aj dedinky, ktoré do nej zapadajú, dokážu svojim zovňajškom okúzliť, ale tiež tým, akým spôsobom v nich ľudia žijú. Jednou takou dedinkou je Neveklov.

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky - VIDEO
Publikované: 25.3.2014
Malý, ale dokonale romantický zámoček Berchtold nájdete v obci Kunice, v miestnej časti Vidovice, asi 25 kilometrov východne od Prahy.

ČR, Říčany: výhodná adresa aj miesto pre turistov - VIDEO
Publikované: 15.4.2014
Kto nechce bývať v Prahe, ale predsa len sa nechce vzdať predností hlavného mesta, pre toho môžu byť Říčany pri Prahe tou správnou voľbou. Říčany nie sú len synonymom ideálnej mimopražskej adresy, aj turistom totiž dokážu ponúknuť mnohé. Je to miesto spojené s históriou a tradíciou.

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera - VIDEO
Publikované: 29.7.2014
Do stredočeskej Kamenice, resp. jej časti, sme už raz zavítali, keď sme navštívili zámok Štiřín. V Kamenici ale stoja zámky dva. Ten druhý z nich sa volá rovnako ako samotná obec – Kamenice.

ČR, Pyšely: náučný chodník okolo golfu
Publikované: 16.7.2015
Južný okraj mesta Pyšel obklopuje porast zmiešaných lesov s názvom Obora. Tu bol vybudovaný krátky náučný chodník, ktorý bol ľuďmi v krajine Posázaví už aj tak vychodený.

ČR, Vidovice – zámok Berchtold
Publikované: 19.5.2016
HOTEL zámok BERCHTOLD leží v malebnom Ladovom kraji neďaleko Prahy a svoje meno dostal po šľachtickom rode Berchtoldovcov. Tí zámok vlastnili na začiatku 20. storočia. Celý zámok (vrátane okolia) postupne prešiel od roku 2005 celkovou revitalizáciou a rekonštrukciou. Tá celý areál premenila na miesto, kde sa konajú rôzne zaujímavé akcie pre rodiny s deťmi, ktoré si zámok obľúbili najmä pre jeho rodinnú atmosféru a dobré jedlo.

ČR, hrad Zlenice – zrúcanina nad riečnymi kúpeľmi
Publikované: 15.3.2018
Hrad, ktorý sa podľa dochovanej veže prezýva Hláska, tróni nad senohrabskou plavárňou. Jeho vznik sa podľa archeologického prieskumu datuje do konca 13. storočia. V minulosti bol sídlom významného posázavského rodu pánov zo Zlenic.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Mestečko Kostelec nad Černými lesy sa nachádza v Stredočeskom kraji, cca 30 km východne od Prahy....

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, Říčany: výhodná adresa aj miesto pre turistov
Říčany ležia asi 20 kilometrov na východ od centra Prahy. V sympatickom mestečku dnes žije bezmál...

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky
Malý, ale útulný zámok Berchtold stojí v obci Kunice – Vidovice, vzdialenej od Prahy asi 25 kilom...

ČR, Hrusice: Ladova rozprávková dedinka
Poďte sa s nami vypraviť do rozprávky, respektíve do dedinky, ktorej názov je synonymom rozprávok...

Po stopách kocúra Mikeša 2011
Na tradičný pochod s názvom „Po stopách kocúra Mikeša“ sa tento rok vydali stovky turistov, cykli...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

17.7.2019
Pozývame vás na nevšedný festival viachlasného chrámového a ľudového spevu z rôznych oblastí Slovenska a Východnej Európy, ktorý sa uskutoční cez víkend 20. a 21 júla 2019 v Telgárte.

16.7.2019
Novootvorená rozhľadňa s názvom Božia vyhliadka v Krušných horách na Karlovarsku, na vrchole ktorej je umiestnený zvon, stojí v nadmorskej výške 1099 metrov a je prístupná po červenej turistickej značke.
15.7.2019
Od 18. do 21. júla 2019 sa v duchu tradície výročných trhov uskutoční jedno z najstarších podujatí na Slovensku - Spišský trh.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 17. 7. 2019
sviatok:Bohuslav