www.infoglobe.sk » ČR, Hrusice – dedinka, ako z rozprávky

ČR, Hrusice – dedinka, ako z rozprávky

Publikované: 18.8.2019
Dnes vás zavedieme do rozprávkového kraja obklopeného malebnou prírodou. Presnejšie do dedinky, kde žijú vodníci, strašidlá, všakovaké zvieratká, dokonca aj hovoriace. Isto už tušíte, že naším cieľom bude obec Hrusice, nachádzajúca sa necelých 40 kilometrov od historického centra Prahy.

Úvodom si povedzme, ako sa sem čo najrýchlejšie dostanete. Pokiaľ nemáte auto, odporúčame vlak, ktorý vás z hlavného pražského nádražia dopraví do obce Mirošovice, odkiaľ je to už len na skok (cca 2 km) do Hrusíc. Využiť môžete aj autobusovú Pražskú integrovanú dopravu. Pokiaľ ste športový typ, tak je dobre vedieť, že skrz dedinku prechádza tzv. Hrusický cyklistický okruh, ktorý zvládnu absolvovať aj deti. Celková dĺžka okruhu má 24 a pol kilometra.

Hrusice

Hrusice - rodný dom Jozefa Ladu (tabuľa)Hrusice - rodný dom Jozefa Ladu (tabuľa)

Obec Hrusice začína svoju históriu písať od roku 1205. Je neodmysliteľne spojená s osobnosťou a dielom významného spisovateľa, karikaturistu a maliara Jozefa Ladu. Tento svetovo známy autor sa tu narodil (1887), strávil tu detstvo, a aj keď v roku 1901 odišiel do neďalekej Prahy, často sa sem vracal.

Prítomnosť tejto osobnosti je v dedinke cítiť skoro všade. Pri takmer každom rozprávkovom mieste, ktoré autor opisuje či ilustruje vo svojich knižkách, stojí informačná tabuľa. Budovy zdobia jeho kresby, dokonca aj lavičky či stromy sú ozdobené majstrovými maľbami.

Hrusice - fara

Počas prechádzky obcou uvidíte miesto, kde stál Ladov rodný dom, ktorý obýval aj čierny kocúr Mikeš so svojimi ľudskými aj zvieracími priateľmi. Taktiež sa môžete vydať na miesto, kde strašil Mulisák so synom Bubáčkom – les Šmejkalka alebo k Hubačovskému rybníku, ktorý obývali vodníci.

Hrusice - kostol

Hrusice - bočný vstupHrusice - areál kostola

Pokiaľ hľadáte trošku serióznejšie pamätihodnosti, tak odporúčame návštevu románskeho kostola sv. Václava zo začiatku 13. storočia, ktorý je dominantným prvkom nielen Hrusic, ale aj Ladovej umeleckej tvorby. Určite sa pristavte pri stupňovitom portáli z červeného pieskovca, ktorý lemuje bočný vstup do chrámu. Pozoruhodná je aj protiľahlá budova fary z roku 1914. V jej blízkosti rastie pamätná lipa a o kúsok ďalej sa nachádza obecný úrad s múzeom modelov hrusických domčekov a Ladových postáv i pomník Jozefa Ladu zasadený do milého prostredia parčíka. Pred sakrálnou stavbou dôstojne pripomína následky 1. svetovej vojny pomník padlým a z jednotlivých uličiek sa občas vynárajú prenádherné stavby ľudovej architektúry.

Hrusice - pamätník padlým

Oproti kostolu cez cestu sa nachádzajú dve pohostinstvá (staročeské hospody U Sejků), ktoré sú vyzdobené Ladovými maľbami z vonku i z vnútra a ponúkajú v celku chutné občerstvenie. Na stenách týchto krčmičiek je zachytená aj ikonická ladovská bitka.

Hrusice - hospody U Sejků

Hrusice - hospody U SejkůHrusice - hospody U Sejků (interiér)

Ak máte záujem spoznať velikána českej maľby, tak nevynechajte návštevu Ladovej vily na južnom konci Hrusic, kde je zriadené múzeum resp. Pamätník Jozefa Ladu a jeho dcéry Aleny. Dom č. 115 ukrýva miesto, kde autor s rodinou trávil prevažne letné dovolenky. V súčasnosti je tu umiestnená expozícia zachytávajúca Ladov život – od rodinných fotografií, cez osobné predmety až po umelcove diela. Na prízemí nájdete aj obchod so suvenírmi, maketu ladovského autíčka či nadrozmerného kocúra Mikeša. Po presune na prvé poschodie si prejdete expozíciu venovanú Jaroslavovi Haškovi a jeho najslávnejšiemu románu Dobrý vojak Švejk, ktorého by sme si bez Ladových obrázkov vedeli len ťažko predstaviť. V ďalších miestnostiach sa nachádza autorova spisovateľská i výtvarná tvorba, a napokon sa zoznámite aj s voľnou tvorbou a ilustráciami jeho dcéry Aleny Ladovej. Určite oceníte digitálneho audio sprievodcu, ktorého dostanete po zakúpení vstupeniek.

Hrusice - Pamätník Jozefa Ladu a jeho dcéry Aleny

Hrusice - Pamätník Jozefa Ladu a jeho dcéry AlenyHrusice - Pamätník Jozefa Ladu a jeho dcéry Aleny

Okolie vily dotvárajú lavičky, Ladove a Alenine životopisy, umelecké plastiky a v zadnej časti areálu budované malé arborétum starých ovocných odrôd. Tu náš výlet síce končí, avšak s Ladom sa ešte nelúčime.  

Hrusice - ľudová architektúra

Hrusice sú obcou, ktorá vás vovedie do detských čias a pokiaľ trošku upustite fantáziu, odnesiete si odtiaľto množstvo krásnych zážitkov.

 

GPS: 49°54'35.9"N 14°44'16.7"E

Text a foto: Oskár Mažgút  Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

ČR, Sázava – Centrum sklárskeho umenia, Huta František
Publikované: 2.4.2020
Mesto ležiace na oboch brehoch rieky Sázavy známe vďaka turistickým trasám romantickou prírodou, z ktorých je najznámejšia tá Posázavská. Romantickosť krajiny umocňujú svahy nad korytom rieky a klenot v podobe Sázavského kláštora týčiaci sa na jednom z kopcov. Sázavská oblasť sa stala aj miestom pre mnoho sklární, pretože sa tu ťažil kryštalický vápenec. Jednou zo znovuvzkriesených sklární je Huta František.

Stredné Čechy: nová mapa kempov
Publikované: 16.1.2020
Kam sa vybrať pod stan v stredných Čechách vám poradí nová mapa kempingových miest, ktorú pre vyznávačov dovolenky v prírode pripravil tím Stredočeskej centrály cestovného ruchu. Prehľadne spracované praktické a užitočné informácie tak nájdete pekne pohromade.

ČR, Soběhrdy: Farmapark – zábava pre celú rodinu
Publikované: 15.9.2019
Stredočeský kraj oplýva množstvom zaujímavých a krásnych miest. Jedným z nich je aj obec Soběhrdy, kde vyrástol unikátny rodinný park so zvieracími obyvateľmi a atrakciami, ktoré sa len tak nevidia.

ČR, Výlet k rieke Sázava alebo vodnícke prechádzky
Publikované: 8.9.2019
Počas našej návštevy Českej republiky sme sa vydali aj k rieke Sázava, ktorá je považovaná za tzv. Zlatú rieku. K tomuto pomenovaniu prispela nielen farba tečúcej vody, ale aj fakt súvisiaci s dolovaním zlata v meste Jílové pri Prahe.

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikované: 1.9.2019
Minulý týždeň sme navštívili krásne mestečko Velké Popovice, vzdialené len pár kilometrov juhovýchodne od Prahy, kde sme spoznávali nielen históriu, ale aj tunajšie pamiatky či prírodné scenérie. Avšak jednu pamätihodnosť, ktorá je neoddeliteľne spätá s mestečkom, sme zámerne vynechali. Azda už tušíte, že reč je o miestnom preslávenom pivovare, ktorého prehliadku absolvujeme v nasledujúcich riadkoch.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovské mestečko
Publikované: 25.8.2019
Súčasťou Ladovho kraja je aj mestečko Velké Popovice. Nájdete tu idylickú krajinku plnú krásnej architektúry, rybníkov, lesov, kveteny, zručných majstrov a v neposlednom rade zaujímavej histórie.

ČR, hrad Zlenice – zrúcanina nad riečnymi kúpeľmi
Publikované: 15.3.2018
Hrad, ktorý sa podľa dochovanej veže prezýva Hláska, tróni nad senohrabskou plavárňou. Jeho vznik sa podľa archeologického prieskumu datuje do konca 13. storočia. V minulosti bol sídlom významného posázavského rodu pánov zo Zlenic.

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera - VIDEO
Publikované: 29.7.2014
Do stredočeskej Kamenice, resp. jej časti, sme už raz zavítali, keď sme navštívili zámok Štiřín. V Kamenici ale stoja zámky dva. Ten druhý z nich sa volá rovnako ako samotná obec – Kamenice.

ČR, Říčany: výhodná adresa aj miesto pre turistov - VIDEO
Publikované: 15.4.2014
Kto nechce bývať v Prahe, ale predsa len sa nechce vzdať predností hlavného mesta, pre toho môžu byť Říčany pri Prahe tou správnou voľbou. Říčany nie sú len synonymom ideálnej mimopražskej adresy, aj turistom totiž dokážu ponúknuť mnohé. Je to miesto spojené s históriou a tradíciou.

ČR, Hrusice: Ladova rozprávková dedinka - VIDEO
Publikované: 6.11.2012
Keby ste si vzali do ruky niektorý zo slávnych Ladových obrázkov a urobili si prechádzku po Hrusiciach, rozpoznávali by ste ju podľa nich už len v náznakoch. Aj keď je realita všedných dní tak trochu odlišná od upravených a precíznych kresieb, Ladova citlivá a rozprávková duša v Hrusiciach žije dodnes. O tom niet pochýb.

ČR: kam do prírody – Stredočeský kraj
Publikované: 28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.

ČR, Ladov kraj – rozprávkový región
Publikované: 11.8.2019
Najbližšie týždne vás povodíme po mikroregióne rozprestierajúcom sa medzi hlavným mestom Českej republiky – Prahou a riekou Sázava. Dovedna 24 obcí sa v roku 2000 spojilo a vytvorilo tak rozprávkovú oblasť, ktorej pomenovanie nesie meno po jednej z najväčších osobností českej kultúry - po maliarovi a spisovateľovi Jozefovi Ladovi.

ČR, Vidovice – zámok Berchtold
Publikované: 19.5.2016
HOTEL zámok BERCHTOLD leží v malebnom Ladovom kraji neďaleko Prahy a svoje meno dostal po šľachtickom rode Berchtoldovcov. Tí zámok vlastnili na začiatku 20. storočia. Celý zámok (vrátane okolia) postupne prešiel od roku 2005 celkovou revitalizáciou a rekonštrukciou. Tá celý areál premenila na miesto, kde sa konajú rôzne zaujímavé akcie pre rodiny s deťmi, ktoré si zámok obľúbili najmä pre jeho rodinnú atmosféru a dobré jedlo.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Sázava – Huta František
Jedna z najstarších sázavských hút dnes slúži ako výukové a spoločenské centrum. Jej výrobky sa p...

ČR, Velké Popovice – pivovarnícke mestečko
Juhovýchodne od centra Prahy sa nachádza malebné mestečko Velké Popovice preslávené predovšetkým ...

ČR, Soběhrdy – rodinný Farmapark
Pokiaľ máte radi prírodu a zvieratá, tak určite navštívte dedinku Soběhrdy v okrese Benešov, kde ...

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Mestečko Kostelec nad Černými lesy sa nachádza v Stredočeskom kraji, cca 30 km východne od Prahy....

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, Hrusice: Ladova rozprávková dedinka
Poďte sa s nami vypraviť do rozprávky, respektíve do dedinky, ktorej názov je synonymom rozprávok...

Po stopách kocúra Mikeša
Po stopách kocúra Mikeša Kedysi sa na cestu plnú dobrodružstva vydal kocúr Mikeš od Josefa Ladu....

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
31.7.2020
Chcete vašim deťom dopriať výnimočný prázdninový výlet? Hľadáte miesto, kde by si mohli naplno vychutnávať detské radosti a zažiť niečo nevšedné a obohacujúce? Neďaleko slovenských hraníc sa v malebnej prírodnej kulise na ploche 70 hektárov rozprestiera zámocký areál Schloss Hof, ktorý sa už čoskoro premení na jedno z najpríťažlivejších miest pre rodiny s deťmi.
29.7.2020
Nenechajte si ujsť prvú augustovú nedeľu v Nestville Parku (okres Stará Ľubovňa), ktorá sa bude niesť v duchu milovníkov koní, jazdeckého umenia a znamenitej zábavy!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 4. 8. 2020
sviatok:Dominik, Dominika
dnes:
utorok 4.8.
21 °C
zajtra:
streda 5.8.
20 °C