www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Neveklov: malebná dedinka s trpkou minulosťou - VIDEO

ČR, Neveklov: malebná dedinka s trpkou minulosťou - VIDEO

Publikované: 30.10.2012
Krajina, známa z filmu „Vesničko má středisková“, v ktorom sa Rudolf Hrušínský v roli doktora kochal rozprávkovou krajinou, je úchvatná. Skutočne. Aj dedinky, ktoré do nej zapadajú, dokážu svojim zovňajškom okúzliť, ale tiež tým, akým spôsobom v nich ľudia žijú. Jednou takou dedinkou je Neveklov.

Nemci a vysídlenie

Málokto by dnes povedal, že Neveklov, rovnako ako 30 ďalších obcí na Neveklovsku, Benešovsku a Sedlčansku, bol jedným z miest, ktoré na pár rokov úplne ovládli Nemci. Počas druhej svetovej vojny si totiž lokalitu zasadenú medzi dve rieky – Vltavu a Sázavu, vybrali príslušníci nemeckého SS za svoje cvičisko, a tak musela byť táto lokalita vysťahovaná. Prísľub finančného odškodnenia mal upokojiť davovú psychózu, potom už ale boli Česi vysťahovaní násilne, bez sľubov, bez vízií.

Žiadna veľká revolta sa zo strany Čechov nekonala. Hitlerovi muži boli príliš striktní, každú neposlušnosť trestali tou najľahšou cestou. A tak sa ľudia v čase vojny upli k myšlienkam, že keď sa to nezmyselné besnenie raz skončí, oni sa vrátia znova domov venovať sa svojim malým rodinným hospodárstvam.  

NeveklovNeveklovNeveklov

Neveklov

Úľava z konca vojny, ktorá sa rozliala snáď po celom svete, sa ale v stredných Čechách hneď po návrate vyhnaných Čechov domov rýchlo rozplynula. Realitu videli v podobe rozborených obydlí, či otrávených studní. Stopy po besnom chovaní nemeckých oddielov SS, ktoré plánovali oblasť zdevastovať a niekedy v budúcnosti možno počítali aj s kompletnou prestavbou v štýle vojnových víťazov, boli vidieť všade. Po nemeckej smršti prišla ďalšia rana v podobe zoštátnenia súkromných hospodárstiev. Všetky sny o návrate k spokojnému životu, aký viedli ľudia pred vojnou, definitívne zmazala kolektivizácia.

Neveklov

Uhladený dnešok

Ťažko povedať, ako sa ľuďom v Neveklove žije dnes, na čo sa sťažujú alebo čo naopak kvitujú a aké šrámy na duši im nechala tak ťaživá minulosť. Čo ale vidieť je? Krásna, upravená dedinka, zasadená do malebnej krajiny. Nič, čo by ukazovalo na nejaké šarvátky. Taký je Neveklov dneška. Na námestí Jana Heřmana s dominantou radničnej budovy, anglickým trávnikom, kde aj teraz na jeseň kvitnú sedmokrásky a na ktorom sa vynímajú morový stĺp, krížik a ďalšie pamiatky Neveklova, nenájdete neopravený dom.

NeveklovNeveklovNeveklovNeveklovNeveklov

NeveklovNeveklovNeveklov

Možno len kostol sv. Havla si za dáky čas nejakú tu opravu vyžiada. Vstupným bránam v štýle baroka opadala omietka, ale možno práve ich nedokonalosť sa zdá v kontraste s farbami jesenného lístia úplne perfektná. Kostol sv. Havla stál vraj v Neveklove už v 13. storočí, neskôr na seba vzal barokovú podobu a ešte neskôr, roku 1790, vyhorela jeho veža. Za cestou oproti kostolu stojí fara.

Kaplnku stojacu uprostred kríženia ciest sa nedá prehliadnuť. Okolo kúzelnej stavby, vystavanej roku 1700, vo všedné dni jazdia autá jedno za druhým. Pôsobí ako záchytný bod, ktorý vás aspoň v predstavách prenáša do inej doby. Rovnako ako skoro všetko v Neveklove, aj táto kaplnka je opravená. Naopak na svoju rekonštrukciu čaká stará židovská synagóga, ktorá počas vojny slúžila ako sklad obilia.

NeveklovNeveklovNeveklov

Neveklov

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Chotilsko: Drtinova rozhľadňa na Besednej
Publikované: 15.6.2015
Česko sa stalo počas niekoľkých posledných rokoch doslova rozhľadňovou veľmocou. Len za rok 2014 ich bolo novo otvorených 24 a horlivá výstavba zďaleka neustáva.

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera - VIDEO
Publikované: 29.7.2014
Do stredočeskej Kamenice, resp. jej časti, sme už raz zavítali, keď sme navštívili zámok Štiřín. V Kamenici ale stoja zámky dva. Ten druhý z nich sa volá rovnako ako samotná obec – Kamenice.

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy - VIDEO
Publikované: 8.7.2014
Vitajte na hrade Český Šternberk, jednom z najkrajších starobylých sídiel vo stredných Čechách. Už samotný názov napovedá, s kým sa spája jeho história.

ČR, Jemniště: rozprávkový zámok Šternberkovcov - VIDEO
Publikované: 1.7.2014
Malá dedinka ležiaca asi 50 kilometrov od Prahy prekvapí snáď každého, kto o nej dopredu nič nevie. Na neveľkom území kúzelnej krajiny okolo Benešova totiž stoja hneď dva zámky – starý a nový.

ČR, Říčany: výhodná adresa aj miesto pre turistov - VIDEO
Publikované: 15.4.2014
Kto nechce bývať v Prahe, ale predsa len sa nechce vzdať predností hlavného mesta, pre toho môžu byť Říčany pri Prahe tou správnou voľbou. Říčany nie sú len synonymom ideálnej mimopražskej adresy, aj turistom totiž dokážu ponúknuť mnohé. Je to miesto spojené s históriou a tradíciou.

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky - VIDEO
Publikované: 25.3.2014
Malý, ale dokonale romantický zámoček Berchtold nájdete v obci Kunice, v miestnej časti Vidovice, asi 25 kilometrov východne od Prahy.

ČR, Štiřín - zámok: kolíska českého golfu - VIDEO
Publikované: 13.11.2012
Štiřín, súčasť Kamenice, je dedinka ležiaca v tesnej blízkosti podstatne známejších Velkých Popovic, preslávených svojim Velkopopovickým Kozlom. Lenže aj v Štiříne sa dá zájsť na kvalitné miestne pivo. Sládekovia v rodinnej atmosfére Štiřínskej stodoly nedávno začali s produkciou vlastného piva Magnát.

ČR, Hrusice: Ladova rozprávková dedinka - VIDEO
Publikované: 6.11.2012
Keby ste si vzali do ruky niektorý zo slávnych Ladových obrázkov a urobili si prechádzku po Hrusiciach, rozpoznávali by ste ju podľa nich už len v náznakoch. Aj keď je realita všedných dní tak trochu odlišná od upravených a precíznych kresieb, Ladova citlivá a rozprávková duša v Hrusiciach žije dodnes. O tom niet pochýb.

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

ČR, Konopište: sonda do života F. F. d´Este - VIDEO
Publikované: 21.8.2012
Navštevovanejší je taký, ktorý stojí bližšie k Prahe. To platí o každom hrade a zámku. Konopište je jedným z miest, po ktorom Pražania priam bažia. Nevesty a ženísi si tam vravia svoje nežné áno ako na bežiacom páse a praobyčajný turista má problém urobiť poriadnu fotku. Na Konopišti to proste žije.


Súvisiace video

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera
Kamenice je obec ležiaca neďaleko Veľkých Popovic v Hornopožáreckom polesí. Význam dal tomuto mie...

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy
Gotický hrad Český Šternberk stojí v rovnomennej dedine na rieke Sázave. Prechádzkou v jeho okolí...

ČR, Říčany: výhodná adresa aj miesto pre turistov
Říčany ležia asi 20 kilometrov na východ od centra Prahy. V sympatickom mestečku dnes žije bezmál...

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky
Malý, ale útulný zámok Berchtold stojí v obci Kunice – Vidovice, vzdialenej od Prahy asi 25 kilom...

ČR, Hrusice: Ladova rozprávková dedinka
Poďte sa s nami vypraviť do rozprávky, respektíve do dedinky, ktorej názov je synonymom rozprávok...

ČR, Neveklov: malebné mestečko s trpkou minulosťou
Poďte si s nami prejsť malebný Neveklov, obec, ktorú Nemci počas vojny vysídlili, aby následne ce...

ČR, Benešov: romantika kúsok od Prahy
Prvá písomná zmienka o meste pochádza už z roku 1219, Jan Žižka tu vypálil kláštor, sídlili tu Št...

ČR, Přerov nad Labem – skanzen: o storočie späť
Asi 35 kilometrov na východ od Prahy leží nenápadná dedina Přerov nad Labem. Hlavnou turistickou ...

ČR:  Lysá nad Labem - mesto výstav
Stredočeské mesto Lysá nad Labem, preslávené výstaviskom a dostihovou dráhou, leží v okrese ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:Vladimíra
dnes:
streda 16.10.
14 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
17 °C