www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Štiřín - zámok: kolíska českého golfu - VIDEO

ČR, Štiřín - zámok: kolíska českého golfu - VIDEO

Publikované: 13.11.2012
Štiřín, súčasť Kamenice, je dedinka ležiaca v tesnej blízkosti podstatne známejších Velkých Popovic, preslávených svojim Velkopopovickým Kozlom. Lenže aj v Štiříne sa dá zájsť na kvalitné miestne pivo. Sládekovia v rodinnej atmosfére Štiřínskej stodoly nedávno začali s produkciou vlastného piva Magnát.

Do Štiřínskej stodoly sme ale nevyrazili. Bolo totiž ráno a nechcelo sa nám pri tak krásnom jesennom dni zaliatom slnkom kaliť si myseľ. Preto sme zastavili na barokovom zámku Štiřín, ktorý dnes funguje ako hotel a pre Štiřínsku stodolu vraj nie je konkurenciou. Nie je. Od ľudovosti a atmosféry rodinného krbu sa to na štiřínskom zámku uberá skôr k nadštandardu až luxusu.

Pre miesta na zaparkovanie je na nádvorí novšej časti zámku zatiaľ priestoru dostatok. Personál kmitá od časných ranných hodín – stará sa o anglickú záhradu, a z greenu okolo jamky číslo jedna odhrabáva napadané lístie. Za chvíľu prídu prví hráči, tak majú čo robiť, aby v mesiaci, ktorý dal „listopadu“ (pozn. redakcie - listopad je november a je odvodený od padania listov v tomto ročnom období) meno, nedostali loptičkou do hlavy.

Štiřín

ŠtiřínŠtiřínŠtiřín

Hra gentlemanov

V Štiříne má golf dlhú tradíciu. Už v dvadsiatych rokoch minulého storočia hrával barón František Ringhoffer, vtedajší majiteľ zámku, golf v okolí Štiřína, konkrétne v Olešnici. Túto hru s presnosťou miloval natoľko, že svojho kočiša vyslal do Anglicka, aby tam okukal grify majstrov z ostrovov, ale tiež umenie starostlivosti o golfový trávnik. Roku 1931 sa stal Ringhoffer prvým predsedom národného golfového zväzu. Počas vojny ani počas komunizmu sa golfu príliš nedarilo. S greenmi a golfovými loptičkami sa znovu v Česku roztrhalo vrece až po revolúcii 1989. Na Štiříne sa golf objavil koncom 90. rokov, potom ale golfový život na zámku na čas utíchol, naplno sa opäť rozbehol roku 2003 spolu s otvorením golfového klubu Ringhoffer Golf Club. Na zámku Štiřín sa dá dokonca hrať pod strechou na golfovom simulátore.

Štiřín

Glanc na každom kroku

Zámok Štiřín ale zďaleka nie je len synonymom golfu. Na svoje sústredenia ho pravidelne využíva aj česká futbalová reprezentácia, ktorá trénuje na neďalekom ihrisku v Kuniciach. Toto zdanlivo nenápadné miesto nakoniec ale pravdepodobne videl každý z nás – točil sa tam napríklad „V zámku a podzámčí“ alebo „Lietajúci Čestmír“. Prosperuje a je to vidieť, zvonku aj vo vnútri. Všetko je starostlivo udržované, akoby sa každou chvíľu mal na zámku objaviť vzácny hosť.

A na vzácnych hostí bol štiřínsky zámok zvyknutý už od dôb jeho vzniku, dokonca už začiatkom 15. storočia, kedy na jeho mieste ešte stávala tvrdza. Už vtedy sa toto miesto páčilo kráľovi Maximiliánovi, ktorý tam nocoval na svojej prvej služobnej ceste do Prahy. Z pôvodnej tvrdze si ešte dnes môžete prehliadnuť tri klenuté miestnosti na prízemí, zvyšok budovy bol po tridsaťročnej vojne prestavaný na zámok.

ŠtiřínŠtiřínŠtiřín

Štiřín

Dôležitú rolu zohral Štiřín, v tom čase už vo vlastníctve štátu, tesne po vojne, kedy sa stal súčasťou "Akcie zámky", zameranej na záchranu detí z nemeckých koncentračných táborov a českých internačných táborov. Potom ale začal Štiřín chátrať. Na obnove života v ňom sa znovu začalo intenzívnejšie pracovať v roku 1985, o desať rokov neskôr zriaďuje Ministerstvo zahraničných vecí príspevkovú organizáciu Zámok Štiřín, ktorá ho má spravovať. Na jeho rehabilitácii a úprave na hotelové, konferenčné a kultúrne zariadenie s možnosťou športového a relaxačného využitia, sa z iniciatívy Václava Hrubého, pracuje až do roku 2007. Zámok Štiřín leží v ideálnej vzdialenosti od Prahy (20 km), je vyhľadávaným miestom na usporiadanie svadby, ale aj iné spoločenské akcie.

Štiřín

Text/video: Klára Svobodová

Foto: Klára Svobodová, archív zámku Štiřín

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Hotel Zámok Štiřín - Všetko sa točí okolo Vás
Publikované: 8.10.2012
Dvadsať päť kilometrov juhovýchodne od centra Prahy, v pokojnej krajine s rozľahlými lesmi a mnohými rybníkmi, sa nachádza historické šľachtické sídlo Štiřín. Zámok a ďalšie objekty areálu sa už mnoho rokov využívajú ako hotel a súčasne aj ako osvedčené konferenčné centrum, no slúžia tiež na kultúrne a športové využitie.

ČR, Jemniště: rozprávkový zámok Šternberkovcov - VIDEO
Publikované: 1.7.2014
Malá dedinka ležiaca asi 50 kilometrov od Prahy prekvapí snáď každého, kto o nej dopredu nič nevie. Na neveľkom území kúzelnej krajiny okolo Benešova totiž stoja hneď dva zámky – starý a nový.

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera - VIDEO
Publikované: 29.7.2014
Do stredočeskej Kamenice, resp. jej časti, sme už raz zavítali, keď sme navštívili zámok Štiřín. V Kamenici ale stoja zámky dva. Ten druhý z nich sa volá rovnako ako samotná obec – Kamenice.

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

Bojnice: Rozprávkový zámok
Publikované: 1.6.2014
Zámok Bojnice vás pozýva na už tradičné podujatie – Rozprávkový zámok, ktoré sa bude tento rok niesť v znamení príbehov od Hansa Christiana Andersena.

ČR, Jílové pri Prahe – Borek: štôlňa Halíře
Publikované: 18.11.2014
V okolí Jílového sa nachádza jedna z najmladších z troch sprístupnených štôlní. Vedie pod rovnomenným kopcom a jej najkrajší úsek z obdobia stredoveku vás čaká až na konci.

ČR, Neveklov: malebná dedinka s trpkou minulosťou - VIDEO
Publikované: 30.10.2012
Krajina, známa z filmu „Vesničko má středisková“, v ktorom sa Rudolf Hrušínský v roli doktora kochal rozprávkovou krajinou, je úchvatná. Skutočne. Aj dedinky, ktoré do nej zapadajú, dokážu svojim zovňajškom okúzliť, ale tiež tým, akým spôsobom v nich ľudia žijú. Jednou takou dedinkou je Neveklov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Mestečko Kostelec nad Černými lesy sa nachádza v Stredočeskom kraji, cca 30 km východne od Prahy....

Česká republika: Poděbrady – krátke zastavenie
Mesto na Labe je známe najmä z dvoch pohľadov – ako preslávené kúpele a tiež typickou okrúhlou ve...

ČR: Jenštejn: zabudnutý hrad v jednej malej obci
Jenštejn je nenápadná dedinka len pár kilometrov od Prahy. Jej dominantou je hradná zrúcanina s v...

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera
Kamenice je obec ležiaca neďaleko Veľkých Popovic v Hornopožáreckom polesí. Význam dal tomuto mie...

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy
Gotický hrad Český Šternberk stojí v rovnomennej dedine na rieke Sázave. Prechádzkou v jeho okolí...

ČR, Říčany: výhodná adresa aj miesto pre turistov
Říčany ležia asi 20 kilometrov na východ od centra Prahy. V sympatickom mestečku dnes žije bezmál...

ČR, Štiřín – zámok: kolíska českého golfu
Poďte s nami nakuknúť za brány zámku Štiřín, na miesta, kde sa začala rodiť tradícia českého golf...

ČR, zámok Konopište – posledné sídlo F.F. d´Este
Zámok Konopište, preslávený hlavne ako posledné sídlo Františka Ferdinanda d´Este, leží asi dva k...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
17.7.2019
Pozývame vás na nevšedný festival viachlasného chrámového a ľudového spevu z rôznych oblastí Slovenska a Východnej Európy, ktorý sa uskutoční cez víkend 20. a 21 júla 2019 v Telgárte.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 7. 2019
sviatok:Dušana
dnes:
piatok 19.7.
28 °C
zajtra:
sobota 20.7.
31 °C