www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Konopište: sonda do života F. F. d´Este - VIDEO

ČR, Konopište: sonda do života F. F. d´Este - VIDEO

Publikované: 21.8.2012
Navštevovanejší je taký, ktorý stojí bližšie k Prahe. To platí o každom hrade a zámku. Konopište je jedným z miest, po ktorom Pražania priam bažia. Nevesty a ženísi si tam vravia svoje nežné áno ako na bežiacom páse a praobyčajný turista má problém urobiť poriadnu fotku. Na Konopišti to proste žije.

 

Na centrálnom parkovisku, kde za parkovné necháte 80 korún, čo je mimochodom viac než na pražskom Václaváku, stoja autá, ktorých poznávacie značky prezrádzajú o návštevníkoch Konopišťa mnohé. Taliansko, Holandsko, Francúzsko, Nemecko, Poľsko a samozrejme Slovensko. Nielen Pražanom je toto miestečko neďaleko Benešova sympatické.  

Za hotelom Nová Myslivna, zjavne vybudovaným v období hlbokej totality, ktorý ani za dvadsať rokov po revolúcii nezmenil svoju podivne tvarovanú a drevom obloženú podobu, sa ozýva psí štekot. A nie je náhoda, že za volantom alebo na sedadle spolujazdca nejedného zaparkovaného auta, odpočívajú ďalší príslušníci svorky - doslova výstavné kusy. Ceduľa s nápisom „výstava psov“ je dostatočným vysvetlením všetkého doposiaľ „záhadného“. Táto sobota totiž patrila plemenu Jack Russel terier. Ani nie tak psom, ako ich pánom, ako sme čoskoro pochopili, hlavne vďaka tomu, že vstupné bolo dobrovoľné.    

KonopištěKonopištěKonopiště

Konopiště

Aj cesta môže byť cieľ…ale predsa len cieľ je cieľ

Od psieho vytia do oázy pokoja – k zámku Konopište, turistov dovedie príjemná značená cesta. Kto ju minie, tomu beda. Po ceste, kde vodiči šliapu na plyn ako by išli rallye, nie je táto prechádzka, aj keď krátka, príliš relaxačná. Len vláčik, narvaný do prasknutia, ktorý pravidelne vyráža z centrálneho parkoviska, ide rýchlosťou odpovedajúcou váhe svojho „živého - turistického“ nákladu.  

Miesto, kam všetci mieria, stojí pochopiteľne na kopci, aj keď nijak obzvlášť veľkom. Pre nenáročného turistu, ktorý skôr než za kondičkou vyrazil za poznávaním a históriou, je to tak akurát. Zámok Konopište je vidieť z veľkej diaľky, keď ho ale máte na dosah, schováva sa pred vami za korunami košatých stromov. Minúť sa ale nedá, už pre tie davy ľudí, ktoré na Konopište prúdia. Konopiště

KonopištěKonopištěKonopištěKonopiště

Medvede na prázdninách a zámocký mumraj

Kúsok pod mostom, pod ktorým bývajú medvede, predvádzajú dravci turistom svoje umenie lovu. A medvede? Tie, zatiaľ kým všetci mieria na Konopište, zrejme odišli niekam na prázdniny. Ich výbeh je prázdny, rovnako ako aj pohľady detí, pre ktoré jeden živý medveď znamená viac než tisíc zámkov – bez medveďa. Umenie lovu vtedajších majiteľov Konopišťa, z ktorých prvým bol zrejme pražský biskup Tobiáš (1294 – vtedy ešte hradu) zase prezentuje nespočetné množstvo parohov na jednom z balkónikov na nádvorí. Zo zbierky zakladateľa vtedajšej pevnosti sa ale úplne určite nezachovalo nič. O tom, že sa ale v stredoveku lovilo, snáď niet pochýb.

Biskup Tobiáš je síce zmieňovaný ako zakladateľ Konopišťa, jeho skutky ale v skutočnosti predstihol František Ferdinand d´Este, ktorý je predsa len pre súčasníkov omnoho hmatateľnejšou postavou. Zámok Konopište kúpil od Lobkovicov až v roku 1887, čo je vlastne relatívne nedávno.

KonopištěKonopištěKonopiště

Konopiště

So zámkom naložil, ako sa na arcivojvodu patrilo – nechal ho prestavať a zámocké interiéry vyzdobil v štýlu zapáleného zberateľa. Prírodu v jeho okolí skrotil na krajinársky park – založil Ružovú záhradu so skleníkmi. 

Na vášnivého lovca, ktorého trofeje predstavujú viac než 800 kusov, bol roku 1914 v Sarajeve spáchaný atentát, ktorý bol jedným z impulzov na vypuknutie prvej svetovej vojny.

Konopiště

KonopištěKonopištěKonopiště

Lenže je víkend, takže kto by sa staral o „fúzaté“ vojnové konflikty. Nevesta so ženíchom sa na nádvorí prepletá medzi turistami olovrantujúcimi chleba so salámom. Nad tým všetkým mumrajom, ku ktorému prispel tiež fakt, že WC je bez poplatku, z „parohatého balkónu“ vyhráva kapela Svadobný pochod. V zmesi svadobných, hudobných a turistických zvukov hrá nevesta prím – práve rozbila svoj prvý novomanželský tanier. Nasleduje potlesk a skupinka turistov sa so svojim sprievodcom odoberá na prehliadkový okruh – s číslom jedna, dva, najviac však tri. Doplnkových okruhov je na Konopišti o jeden viac. Všetky ale prezradia mnoho o živote slávneho rakúskeho cisára.

Konopiště

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikované: 23.11.2010
Rieka Berounka nie je pre vodákov natoľko zaujímavá – hovorí sa o nej, že by uspala aj princa, čo ide vyslobodiť Šípkovú Ruženku. Veľa adrenalínu si na nej prosto neužijete. Ale krásna, krásna teda je. Krúti sa v tiahlych záhyboch a je len úplne logickým vyústením jej tajuplného vlnenia, že je priamo obsypaná rybármi, ktorí pri nej čakajú na svoju šancu.

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy - VIDEO
Publikované: 8.7.2014
Vitajte na hrade Český Šternberk, jednom z najkrajších starobylých sídiel vo stredných Čechách. Už samotný názov napovedá, s kým sa spája jeho história.

ČR, Jemniště: rozprávkový zámok Šternberkovcov - VIDEO
Publikované: 1.7.2014
Malá dedinka ležiaca asi 50 kilometrov od Prahy prekvapí snáď každého, kto o nej dopredu nič nevie. Na neveľkom území kúzelnej krajiny okolo Benešova totiž stoja hneď dva zámky – starý a nový.

ČR, Říčany: výhodná adresa aj miesto pre turistov - VIDEO
Publikované: 15.4.2014
Kto nechce bývať v Prahe, ale predsa len sa nechce vzdať predností hlavného mesta, pre toho môžu byť Říčany pri Prahe tou správnou voľbou. Říčany nie sú len synonymom ideálnej mimopražskej adresy, aj turistom totiž dokážu ponúknuť mnohé. Je to miesto spojené s históriou a tradíciou.

ČR, Neveklov: malebná dedinka s trpkou minulosťou - VIDEO
Publikované: 30.10.2012
Krajina, známa z filmu „Vesničko má středisková“, v ktorom sa Rudolf Hrušínský v roli doktora kochal rozprávkovou krajinou, je úchvatná. Skutočne. Aj dedinky, ktoré do nej zapadajú, dokážu svojim zovňajškom okúzliť, ale tiež tým, akým spôsobom v nich ľudia žijú. Jednou takou dedinkou je Neveklov.

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

ČR: Kamýk nad Vltavou – predchodca Karlštejnu - VIDEO
Publikované: 24.4.2012
Neďaleko od priehrady Orlík, na ďalšej významnej českej vodnej nádrže Kamýk, sme podnikli výpravu do stredoveku a navštívili zrúcaninu hradu Kamýk nad Vltavou – Vrškamýk alebo tiež Hunec.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Veltrusy - mestečko priamo zámocké
Veltrusy - mesto neďaleko od Prahy, ktorému dominuje veltruský zámok, len tesne susedí s Nelahoze...

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera
Kamenice je obec ležiaca neďaleko Veľkých Popovic v Hornopožáreckom polesí. Význam dal tomuto mie...

ČR, Neveklov: malebné mestečko s trpkou minulosťou
Poďte si s nami prejsť malebný Neveklov, obec, ktorú Nemci počas vojny vysídlili, aby následne ce...

ČR, Benešov: romantika kúsok od Prahy
Prvá písomná zmienka o meste pochádza už z roku 1219, Jan Žižka tu vypálil kláštor, sídlili tu Št...

ČR, zámok Konopište – posledné sídlo F.F. d´Este
Zámok Konopište, preslávený hlavne ako posledné sídlo Františka Ferdinanda d´Este, leží asi dva k...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C