www.infoglobe.sk » ČR, Velké Popovice – Ringhofferovské mestečko

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovské mestečko

Publikované: 25.8.2019
Súčasťou Ladovho kraja je aj mestečko Velké Popovice. Nájdete tu idylickú krajinku plnú krásnej architektúry, rybníkov, lesov, kveteny, zručných majstrov a v neposlednom rade zaujímavej histórie.

Bezmála trojtisícová obec Velké Popovice sa nachádza približne 25 kilometrov juhovýchodne od centra Prahy. Dejiny osídlenia siahajú do čias Keltov. Tí sa tu usadili vďaka neďalekým náleziskám zlata. Neskôr ich vystriedali Slovania. Stopy minulosti môžete vidieť aj dnes. Za miestnou sokolovňou (Sokolská ulica) na vrchu Daleška sú viditeľné valy, kedysi slúžiace na ochranu pred zverou či neželanými hosťami (napr. Husitmi). Velké Popovice tvorí deväť „obecných častí", ktoré boli pôvodne samostatnými osadami, preto obsiahnuť ich celú históriu by bolo pomerne rozsiahle. A tak sa radšej zameriame na novodobejšie dejiny.

Velké Popovice - Masarykova ulica

Velké Popovice - škola, pamätníkVelké Popovice - park

Časový úsek prvej zmienky o obci nie je známy, ale v dejinných listinách sa spomína osada Adamovice (predchodca terajších Veľkých Popovíc). Písomný záznam o osade pochádza až z roku 1332. Zaujímavosťou je, že v roku 1400 bola osada zverená priamo kráľovi Václavovi a jej patrónom sa stal Ján z Popovic. Významným medzníkom pre Velké Popovice bol rok 1870, kedy skúpil pozemky podnikateľ František Ringhoffer a začal tak vo veľkom rozvíjať priemyselnú výrobu. Jeho pričinením vzniká v roku 1874 tunajší pivovar, ktorý sa stal symbolom mestečka a preslávil ho v svetovom meradle.

Velké Popovice - kostol Panny Márie Snežnej

Po krátkom oboznámení sa s históriou putujeme k pamiatkam. Prvou z nich je barokový kostol Panny Márie Snežnej, o ktorom sa dlho myslelo, že pochádza zo 17. storočia a do súčasnej podoby bol upravený v 19. storočí. Zaujímavý je najmä vďaka nie až tak dávnemu objavu južného gotického portálu, ktorý vedie do lode a jednoznačne poukazuje na obdobie 13. storočia, čím prepisuje doterajšie datovania. Okrem tejto pozoruhodnosti tu nájdete neprístupnú podzemnú kryptu, oltáre, organ, lavice a kazateľne z 19. storočia, pozlátené hviezdy zdobiace klenby, druhý najstarší zvon v stredných Čechách, ako aj pieskovcovú sochu sv. Jána Nepomuckého z roku 1831 stojacu pred týmto sakrálnym skvostom.

Velké Popovice - umelecká kaviareň

Hneď vedľa kostola stojí popovická škola, prvé písomné zmienky o nej pochádzajú už z roku 1675. Kúsok ďalej púta pozornosť budova Lekárskeho domu s hodinami na priečelí či malebná Masaryková ulica s poštou, obchodmi, malou galériou a informačným centrom spojeným s umelecky poňatou kaviarňou. Budovy sú dekorované úžasnými kováčskymi výtvormi. Tie pochádzajú z miestneho kovospracujúceho ateliéru. Určite si choďte pozrieť aj impozantnú budovu ateliéru, ktorú nájdete na priľahlej Sokolskej ulici. Jedná sa o nevšednú červenú tehlovú stavbu ozdobenú železnými umeleckými konštrukciami. O čosi ďalej sa nachádza aj miestny cintorín s budovou márnice (v časti Brtnice), ktorá je vďaka gotizujúcim prvkom atraktívnou na pohľad a dokumentuje tzv. „Ringhofferovskú“ architektúru.

Velké Popovice - márnicaVelké Popovice - dláždené uličky

Velké Popovice - kováčsky ateliér

Vydláždenými uličkami s nádychom minulosti sa dostávame do parku. Jedná sa o skutočnú oázu oddychu. Kľukaté chodníčky vás prevedú rybníkmi (Kláštorný, Farský), stáročnými stromami, kvetinovými i močiarnymi záhonmi. Všade máte možnosť posedenia na lavičkách a zároveň sa pokocháte na drevených sochách zvierat od výmyslu sveta. Zahrať si môžete na drevenej zvonkohre a čo-to sa dozvedieť o histórií z niekoľkých náučných tabúľ.

Velké Popovice - park

Velké Popovice - parkVelké Popovice - drevená zvonkohra

Park je súčasťou Prírodného parku Velkopopovicko (vyhlásený v roku 1993), ktorý prezentuje jednu z najpôvodnejších krajinných oblastí východného okraja Prahy. Na ploche 22 kilometrov štvorcových máte možnosť vidieť chránené rastliny, rôzne živočíchy a čisté, človekom málo ovplyvnené prírodné prostredie.

Velké Popovice - park

Velkými Popovicami prechádza Mokřanský potok, ako aj Náučný chodník baróna Ringhoffera. Jednou z jeho zastávok je aj velkopopovický pivovar. A práve pivovar je miestom, kde náš výlet ukončíme.

 

(pokračovanie nabudúce...)

GPS: 49°55'20.7"N 14°38'20.0"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR: vyhliadka Máj alebo jedno z instagramových miest
Publikované: 19.9.2019
Miesto, ktoré je obľúbené nielen pre krásny výhľad, spadá do škatuľky miest „výlety okolo Prahy“. Pokiaľ ste trošku „instafriendly“, isto ste práve vyhliadku Máj videli u mnohých užívateľov. Jedná sa o jedno z najobľúbenejších a najnavštevovanejších miest, väčšinou sem ľudia jazdia v lete, ale na jeseň je to tu krásne farebné a v zime je tu tiež pekne, len pozor na pošmyknutie.

ČR, Soběhrdy: Farmapark – zábava pre celú rodinu
Publikované: 15.9.2019
Stredočeský kraj oplýva množstvom zaujímavých a krásnych miest. Jedným z nich je aj obec Soběhrdy, kde vyrástol unikátny rodinný park so zvieracími obyvateľmi a atrakciami, ktoré sa len tak nevidia.

ČR, Výlet k rieke Sázava alebo vodnícke prechádzky
Publikované: 8.9.2019
Počas našej návštevy Českej republiky sme sa vydali aj k rieke Sázava, ktorá je považovaná za tzv. Zlatú rieku. K tomuto pomenovaniu prispela nielen farba tečúcej vody, ale aj fakt súvisiaci s dolovaním zlata v meste Jílové pri Prahe.

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikované: 1.9.2019
Minulý týždeň sme navštívili krásne mestečko Velké Popovice, vzdialené len pár kilometrov juhovýchodne od Prahy, kde sme spoznávali nielen históriu, ale aj tunajšie pamiatky či prírodné scenérie. Avšak jednu pamätihodnosť, ktorá je neoddeliteľne spätá s mestečkom, sme zámerne vynechali. Azda už tušíte, že reč je o miestnom preslávenom pivovare, ktorého prehliadku absolvujeme v nasledujúcich riadkoch.

ČR, Hrusice – dedinka, ako z rozprávky
Publikované: 18.8.2019
Dnes vás zavedieme do rozprávkového kraja obklopeného malebnou prírodou. Presnejšie do dedinky, kde žijú vodníci, strašidlá, všakovaké zvieratká, dokonca aj hovoriace. Isto už tušíte, že naším cieľom bude obec Hrusice, nachádzajúca sa necelých 40 kilometrov od historického centra Prahy.

ČR, Vidovice – zámok Berchtold
Publikované: 19.5.2016
HOTEL zámok BERCHTOLD leží v malebnom Ladovom kraji neďaleko Prahy a svoje meno dostal po šľachtickom rode Berchtoldovcov. Tí zámok vlastnili na začiatku 20. storočia. Celý zámok (vrátane okolia) postupne prešiel od roku 2005 celkovou revitalizáciou a rekonštrukciou. Tá celý areál premenila na miesto, kde sa konajú rôzne zaujímavé akcie pre rodiny s deťmi, ktoré si zámok obľúbili najmä pre jeho rodinnú atmosféru a dobré jedlo.

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky - VIDEO
Publikované: 25.3.2014
Malý, ale dokonale romantický zámoček Berchtold nájdete v obci Kunice, v miestnej časti Vidovice, asi 25 kilometrov východne od Prahy.

ČR, Ladov kraj – rozprávkový región
Publikované: 11.8.2019
Najbližšie týždne vás povodíme po mikroregióne rozprestierajúcom sa medzi hlavným mestom Českej republiky – Prahou a riekou Sázava. Dovedna 24 obcí sa v roku 2000 spojilo a vytvorilo tak rozprávkovú oblasť, ktorej pomenovanie nesie meno po jednej z najväčších osobností českej kultúry - po maliarovi a spisovateľovi Jozefovi Ladovi.

ČR, hrad Zlenice – zrúcanina nad riečnymi kúpeľmi
Publikované: 15.3.2018
Hrad, ktorý sa podľa dochovanej veže prezýva Hláska, tróni nad senohrabskou plavárňou. Jeho vznik sa podľa archeologického prieskumu datuje do konca 13. storočia. V minulosti bol sídlom významného posázavského rodu pánov zo Zlenic.

ČR, Pyšely: náučný chodník okolo golfu
Publikované: 16.7.2015
Južný okraj mesta Pyšel obklopuje porast zmiešaných lesov s názvom Obora. Tu bol vybudovaný krátky náučný chodník, ktorý bol ľuďmi v krajine Posázaví už aj tak vychodený.

ČR: Průhonice - kúzelná jeseň v Průhonickom parku - VIDEO
Publikované: 29.11.2011
Nie je ročné obdobie, v ktorom by nestálo za to vidieť Průhonický park. Jeseň hrajúca všetkými farbami dokáže prírodne krajinársky unikát, ktorý patrí na zoznam národného kultúrneho dedičstva UNESCO, rozveseliť takmer dokonale, rovnako ako tamojší zámok.

ČR, Říčany: výhodná adresa aj miesto pre turistov - VIDEO
Publikované: 15.4.2014
Kto nechce bývať v Prahe, ale predsa len sa nechce vzdať predností hlavného mesta, pre toho môžu byť Říčany pri Prahe tou správnou voľbou. Říčany nie sú len synonymom ideálnej mimopražskej adresy, aj turistom totiž dokážu ponúknuť mnohé. Je to miesto spojené s históriou a tradíciou.

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera - VIDEO
Publikované: 29.7.2014
Do stredočeskej Kamenice, resp. jej časti, sme už raz zavítali, keď sme navštívili zámok Štiřín. V Kamenici ale stoja zámky dva. Ten druhý z nich sa volá rovnako ako samotná obec – Kamenice.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Velké Popovice – pivovarnícke mestečko
Juhovýchodne od centra Prahy sa nachádza malebné mestečko Velké Popovice preslávené predovšetkým ...

ČR, Rozprávkové Hrusice
Prijmite pozvanie na malú prechádzku po jednej stredočeskej obci, ktorá je neodmysliteľne spojená...

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Mestečko Kostelec nad Černými lesy sa nachádza v Stredočeskom kraji, cca 30 km východne od Prahy....

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky
Malý, ale útulný zámok Berchtold stojí v obci Kunice – Vidovice, vzdialenej od Prahy asi 25 kilom...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

12.12.2019
Mesto Kuřim vás pozýva na špeciálnu komentovanú prehliadku štôlne, ktorá bola vybudovaná vedením Zbrojovky na prelome rokov 1944 a 1945 a pre verejnosť nanovo sprístupnená v roku 2018. Prehliadky sa uskutočnia 14. decembra od 14., 15. a 16. hodine. Kvôli obmedzenému priestoru môže ísť na prehliadku so sprievodcom len 12 ľudí.
11.12.2019
V tomto roku sa do upratovania zapojilo až 157 163 dobrovoľníkov, ktorí počas 3 895 akcií upratali 2 613 ton odpadu, uviedli pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov organizátori akcie Upracme svet, upracme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 12.–15. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej pohody. Sprievodný kultúrny program je pripravený pre deti aj dospelých, rovnako tak predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 12. 12. 2019
sviatok:Otília
dnes:
štvrtok 12.12.
0 °C
zajtra:
piatok 13.12.
4 °C