www.infoglobe.sk » Taliansko: ostrov Ischia – miesto mnohých kontrastov

Taliansko: ostrov Ischia – miesto mnohých kontrastov

Publikované: 26.4.2015
Opúšťame umelcami toľko milovaný Neapolský záliv a mierime na stredomorský ostrov, ktorý vďaka vulkanickej činnosti vyrástol z mora na konci treťohôr a po milióny rokov sa formoval do útvaru, ktorý dnes nazývame Ischia.

Cez štyri tisíc rokov objavený ostrov, kde je od čias starého Ríma stále zachovaná rybárska tradícia, zaujal gréckych moreplavcov. Práve Gréci boli tí, čo ovplyvnili miestnu kultúru. Ostrov zaberá plochu 46,5 km² a od činnej sopky Vezuv a ostrova Capri je vzdialený len niečo cez tri desiatky kilometrov.

Ischia

Okrem úrodnej pôdy pre citrusy, z ktorých iste ochutnáte počas nejakej exkurzie neprekonateľné citrusové likéry, tu vďaka vulkanickej činnosti vyviera stovka minerálnych prameňov miestami aj 90 °C teplých. To je hlavný dôvod, prečo ostrov ročne vyhľadávajú tisíce turistov. Nájdete tu termálne kúpele umiestnené v prekrásnych záhradách, alebo vytesané v skalách a v podzemí. Iné podzemné priestory sú zase plné ílovitého bahna, ktoré sa necháva zrieť v minerálnych prameňoch a používa sa napr. v kozmetike.

Ischia

Hlavnou plodinou je tiež víno. Na jeho uskladnenie sa využíva sopečný masív, v ktorom sa dobre hĺbia pivnice. Z kvádrov vyrezaných z lávy si účelne postavili svoje obydlia nielen ľudia, ale aj vtáky. Tak vznikla aj reštaurácia L'Arca, pripomínajúca loď. A tunajšia špecialita? Králik ala Ischia (králik na divoko).

reštaurácia L'Arca

Ischia Porto a Ischia Ponte

To sú dve časti hlavného mesta. Porto – prístavná zátoka bola ešte pred 150 rokmi sopečným jazerom. Práve tu to začína žiť. Svetovo preslávený hotel Excelsior vďaka hollywoodskemu filmu "Nebožtíci žičia láske" sa nachádza pri parku v oáze pokoja. V záhrade La Mortella s obrovskou rozlohou nájdete rastliny piatich kontinentov, umelý dážď a ďalšiu zaujímavú exotickú flóru a stavby. Castello Aragonese – neprehliadnuteľná historická pamiatka Aragónsky hrad bol v stredoveku vybudovaný ako útočisko pred nájazdmi barbarov. Jednalo sa o nedobytnú pevnosť, neskoršie používanú ako väzenie. Dnešná podoba hradu je však z 15. storočia. Práve na konci 15. stor. sa pri rybárskych domčekoch rozrástlo mesto Ischia Ponte. Cestou do Foria míňate zvláštny útvar Fungo (huba), ktorý zdobí pobrežie pri prístavisku a nechýba na žiadnej pohľadnici z Lacco Amena. Aj tu nájdete termálny park – Negombo.

Ischia, Fungo

Forio

Najrozľahlejšie mesto západného pobrežia. Mestu sa predtým hovorilo mesto veží, pretože slúžili ako obrana proti pirátom. Vďaka skorej správe sa obyvatelia schovali v jaskyniach, či priamo vo vežiach, ktorých pôvodne bolo 14. Kostolov tu nájdete 16 a všetky oddané rímskokatolíckej viere. Raritou je kostol Santa Maria del Soccorso z 13. stor. s kaplnkou, známy tiež z menovaného filmu. Jeho umiestnenie si vyslúžilo mnoho metafor. Pre námorníkov je to biele zjavenie medzi modrou farbou oblohy a neba a v noci akýmsi varovaním pred blížiacou sa skalou. Vo Foriu sa nachádza najznámejší a najväčší termálny park na ostrove – Poseidonove záhrady (4000 m²). 25 bazénov pod šírym nebom, ktorých teplota vody sa pohybuje od 25 do 40 °C. Architekti tu spojili tradičnú liečbu starú 2000 rokov s moderným vybavením a navyše ho začlenili do sopečného svahu. Bazény sú stupňovité, niektoré s pohyblivými masážnymi tryskami. Vyskúšať môžete prírodné jaskynné sauny, inhalácie, kneipove jazierka, bahenné zábaly, ale taktiež butiky a reštaurácie.

Ischia, Poseidonove záhradyIschia, Poseidonove záhrady

Sant'Angelo

Romantické a najjužnejšie miesto – ostrovček – je spojený piesočnou cestou s rybárskou dedinou, z ktorej sa stalo turistické V.I.P. centrum. Je to najkrajšie zákutie ostrova. Zo zátoky predtým vyplávali rybári, dnes jachtári a turisti a lodné taxi. Odtiaľto sa dostanete aj do termálnych kúpeľov Afrodita.

Ischia, Sant'Angelo

Stavby na ostrove sú stavané tak, aby nezasiahli prírodný charakter a kúzlo zátok. Každý hotel tu má termálny bazén a keď je to len trochu možné, tak aj balneocentrum. O priestor je tu veľký boj.

Pri výstupe na horu Monte Epomeo (789 m n. m.), čo je najvyšší bod ostrova, pochopíte, prečo má ostrov prezývku zelený ostrov. Prenajať si môžete mulicu, ale ani na zvierati sa nedostanete na vrchol. Sopka je údajne príbytkom bohov a jej posledný výbuch bol v roku 1301, pri ktorom bola zaliata celá severovýchodná časť. V mieste, kde prebývali podľa povesti nymfy, objavili miestni teplý prameň, ktorý sa dá aj piť. Odtiaľ máte nádherný výhľad na pevninu s Neapolským zálivom.

Ischia, kostol Santa Maria del Soccorso

O celej histórii ostrova sa najlepšie dozviete v Museum Villa Arbusto, kde je tiež vystavený najcennejší 2000 rokov starý Nestorov pohár. V slohu antických stavieb sa zachoval kamenný akvadukt zo 17. stor., ktorý slúžil na prívod pitnej vody z hôr, ale bohužiaľ dnes nie je funkčný.

A aké je podnebie na Ischii? Jeseň teplá s malo zrážkami, v zime tak okolo 7 °C a v lete pokojne 35 °C. Väčšina dní slnečných, len na jar viacej prehánok.

Text a foto: Monika Babická

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska III
Publikované: 2.2.2018
Dnes už po tretí raz zavítame do Amalfitany, nádherného regiónu pozdĺž Tyrrhenského mora.

Taliansko, Mantova – perla talianskej renesancie
Publikované: 9.8.2015
Svetovú slávu a stálu pozornosť milovníkov umenia zaisťujú severnému Taliansku jeho renesančné mestá, vystavané v 14. až 16. storočí zámožnými mešťanmi, obdivovateľmi antickej kultúry. Samotné slovo renesancia je odvodené od talianskeho rinascita (znovuzrodenie), tzn. opätovný obdiv umelcov k architektúre, výtvarnému umeniu, literatúre a hodnotám starovekého Ríma.

Taliansko, polostrov Gargano – ostroha talianskej čižmy
Publikované: 2.8.2015
Hornatý a zelený polostrov Gargano spadá pod juhotaliansky región Puglia (Apulie) a milujú ho okrem turistov a cyklistov aj botanici z celej Európy. To pre mimoriadne bohatstvo druhov orchideí (je ich tu vraj 85!) a zvyšky pôvodného stredomorského opadavého lesa, ktorý sa tu nazýva Foresta Umbra.

Taliansko, Arco - bouldery pod východnou stranou hory Colodri
Publikované: 31.8.2015
Arco je medzi lezcami talianskym rajom, keďže sa tu nachádza cez 20 lezeckých oblastí rôznych obtiažností a dĺžok. Na svoje si tu prídu aj boulderi a milovníci zaistených ciest (ferrat). Mestečko samo o sebe je príjemným miestom na návštevu pre svoje malebné historické centrum plné reštaurácií, ale tiež lezeckých obchodov. Dominantou Arca je hrad, ktorý mestečko z výšky stráži.

Taliansko, Bolzano - Ötziho mesto II.
Publikované: 21.8.2015
Malebné veľkomesto, aj keď tieto dve slová k sebe príliš nesedia, v prípade Bolzana je jeho šarm zrejmí.

Taliansko, Bolzano – Ötziho mesto I.
Publikované: 14.8.2015
Bolzano je centrom autonómneho regiónu Tridentsko-Horná Adiža. Za štyri roky tomu bude sto rokov, čo Taliansko túto oblasť, predtým patriacu Rakúsko-Uhorsku a jeho predchodcom, anektovala. Pod rakúsko-uhorskou vládou sa región nazýval Deutschsüdtirol.

Taliansko: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikované: 12.1.2013
Táto prírodná rezervácia s prvotriednymi službami pre náročných, miesto pre zastúpenie svetovo známych firiem s množstvom obchodov, leží len niekoľko kilometrov od prístavného mesta Neapol. Na malom území žije pomerne dosť obyvateľov, ktorých živí práve čulý turistický ruch.

Taliansko: Alpentrip III. - Návšteva u ľadového muža
Publikované: 26.8.2012
Tretie pokračovanie našej cesty po Alpách venujeme mestu Bolzano, ktorého najväčšou atrakciou sa stala postava muža z doby medenej, ktorého ostatky sú spolu s nadmieru zaujímavou výstavou súčasťou expozície Juhotirolského archeologického múzea.

Taliansko: Benátske ostrovy – Murano
Publikované: 26.9.2011
V Benátskej lagúne sa údajne ukrýva 118 väčších a malých ostrovov. Niektoré sú vzájomne prepojené mostmi a od pradávna tak vytvárali zaujímavé osídlenie, chránené pred nepriateľmi hlbokou vodou a zradnými močiarmi. Niektoré ležia trochu bokom od historických pamiatok v centre Venezie, aj tak však viaceré z nich stoja za návštevu.

Taliansko: Lago di Garda - Arco - Nago
Publikované: 27.7.2013
Nago je jeden zo skalných útvarov v tejto oblasti, ktorý ponúka veľmi kvalitné lezenie. Útvar lezcom ponúka vyše 135 ciest rôznych obtiažností (od 4a do 7c+).

Taliansko: Alpentrip II. - Brennerom do Južného Tirolska
Publikované: 19.8.2012
Druhá časť cesty nás zavedie cez Brennerský priesmyk do Južného Tirolska, za červeným vínom, pálenkou a spomienkou na K. H. Borovského.

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.

Taliansko: Benátske ostrovy – Burano
Publikované: 10.10.2011
K najnavštevovanejším ostrovom v Benátskom zálive patrí malebný ostrovček Burano. Hoci sa nepýši takými historickými pamätihodnosťami ako samotné Benátky, turistov tam láka najmä pestrofarebný kolorit pokojného mestečka, ale aj výrobky miestnej čipkárskej tradície.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

2.7.2022
Vydajte sa na výlet a spoznajte tajomstvá slovenskej prírody s novou aplikáciou Lesmír, ktorá simuluje skutočného sprievodcu. Naviguje vás po trase vybraného „lesmírneho“ chodníka.  
29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 3. 7. 2022
sviatok:Miloslav

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X