www.infoglobe.sk » Taliansko: Benátske ostrovy – Murano

Taliansko: Benátske ostrovy – Murano

Publikované: 26.9.2011
V Benátskej lagúne sa údajne ukrýva 118 väčších a malých ostrovov. Niektoré sú vzájomne prepojené mostmi a od pradávna tak vytvárali zaujímavé osídlenie, chránené pred nepriateľmi hlbokou vodou a zradnými močiarmi. Niektoré ležia trochu bokom od historických pamiatok v centre Venezie, aj tak však viaceré z nich stoja za návštevu.

Výlet na niektoré ostrovy v Benátskej lagúne (Golfo di Venezia) patria do pravidelnej ponuky cestovných agentúr, iné sú menej navštevované. Výhodu má ten, kto do Benátok necestuje vlakom alebo autobusom z pevniny cez most Slobody (Ponta della Liberta), ale kto dá prednosť trajektu z Punta Sabbione (tadiaľ prichádza väčšina turistov z letovísk na Benátskej riviére). Už cestou do centra Benátok loď míji niektoré ostrovy ako aj rozostavanú stavbu tisícročia – rozsiahly projekt „Mesiáš“ (označenie vzniklo z anglického slova Mose, pôvodne označujúceho taliansku skratku projektu Modulo Sperimentale Elettromeccanico), ktorý by v budúcnosti mal chrániť Benátky pred vysokou vodou (Acqua alte).

Venezia - MOSE

Venezia - San Giorgio MaggioreMedzi prvými sa ukazuje okraj najluxusnejšieho ostrova Lido di Venezia, známeho ako miesto konania slávnych festivalov a iných významných kultúrnych podujatí. K tomuto ostrovu patria teda nielen drahé hotely a dlhé piesočnaté pláže, ale aj malé letisko pre tých, kto na cestovanie uprednostňujú menšie – najlepšie vlastné – lietadlo. K najznámejším ostrovom asi patrí Svätý Juraj (Isola di San Giorgio Maggiore), ležiaci priamo oproti Dóžovmu palácu (Palazzo Ducale), pomenovaný podľa rovnomenného chrámu s typickou štíhlou vežou. Z ďalších spomeňme napríklad ostrov svätého Lazara (Isola di San Lazzaro degli Armeni), ktorý bol v stredoveku útočiskom malomocných alebo ostrovček Torcello. Unikátnou zaujímavosťou Benátok je ostrov San Michele, obohnaný múrom, za ktorým sa ukrýva mestský cintorín.

Venezia - Murano

A práve okolo tohto ostrova s pochmúrnym osudom smerujeme na jeden z najnavštevovanejších benátskych ostrovov – Murano. V súvislosti s Benátkami sa aj u nás často stretávame s pojmom „benátske sklo“, prípadne „benátsky krištáľ“, prípadne „benátsky luster“. Venezia - MuranoKto však navštívil benátsky ostrov Murano už vie, že to nie je celkom správne označenie. Už v stredoveku totiž benátska vrchnosť rozhodla, aby sa v záujme ochrany pred ničivými požiarmi všetky sklárne z mesta vysťahovali práve na neďaleký ostrov Murano. Prvý pohľad do ústia kanála pretínajúceho hlavný ostrov nasvedčuje, že najväčšia sláva tunajších sklárov je už zrejme ta tam. Venezia - MuranoZa bielym majákom návštevníka vítajú červené továrenské múry z neomietnutých tehál.

Na ostrove sú aj kostoly a obytné štvrte bývalých sklárov, ktorí mali zakázané vycestovať, aby nemohli vyzradiť tajomstvo „benátskeho“ skla. Ak niekto zákaz porušil, hrozila smrť nielen jemu, pretože mocná Benátska republika mala všade svojich vyslancov, ale aj celej jeho rodine. Venezia - MuranoVäčšina turistov však smeruje do vnútra ostrova, kde sú mnohé sklárne prebudovaná na umelecké galérie, ateliéry a obchody so suvenírmi, medzi ktorými prevažuje sklená bižutéria, figurálne plastiky a poháre všetkých možných tvarov a farieb.Venezia - Murano

Výletné lode (vaporetto) zvyčajne majú dohodnuté, v ktorej sklárni majú „službu“ pre turistov, teda kde sú sklári pripravení vo vyhradenej dielni pri roztopenej peci ukázať zopár majstrovských kúskov, ako sa im na konci sklárskej píšťaly a v šikovných rukách mení žeravá sklovina na pohár, krčiažtek alebo skleneného koníka. Pre návštevníka je to úchvatné divadlo, pretože iba málokde má dnes možnosť na vlastné oči vidieť tradičnú ručnú prácu sklára pri ozajstnej sklárskej peci, odkiaľ ich postupne vytláčajú automatické stroje. Venezia - MuranoUkážka nebýva dlhá, jej cieľom je hlavne navnadiť turistov, aby si v priľahlej vzorkovni či predajni určite vybrali aspoň nejaký trblietajúci sa suvenír zo vzácneho muránskeho (!) skla.

Ešte krátka prechádzka okolo susedných výkladov, aké klenoty či lustre ponúka konkurencia a vaporetto už čaká, aby turistov odviezlo na niektorý iný ostrov alebo späť do Benátok, pretože ako sami domáci priznávajú, okrem sklární a s nimi prepojených obchodov toho na  tomto ostrove niet veľa čo pozerať. Nedalo mi, aby som sa sprievodcu neopýtal, odkiaľ v minulosti brali toľko dreva na vykurovanie sklárskych pecí, ale aj na stavbu lodí, budov a iné účely. Odvetil mi otázkou: „Boli ste už na Istrii a dalmátskych ostrovoch?“ Pochopil som.

Venezia - Murano

Text a foto: Jiří VýbornýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko: Benátky
Publikované: 15.11.2010
Mesto plné turistov, ktorí neustále prichádzajú, aby obdivovali jeho krásy cez deň i v noci. Hlavné námestie s bazilikou, úzke uličky, neutíchajúci mestský ruch, veselí Taliani, no najmä Canale Grande s množstvom výletných lodí a gondol sú najväčším lákadlom pre tých, ktorí sa rozhodli navštíviť toto rozprávkovo romantické miesto.

Taliansko, Bibione – pokojná dovolenka pri mori
Publikované: 23.6.2019
Dnes navštívime jedno z našich najobľúbenejších letovísk v Talianku – Bibione, ktoré je z pohľadu vzdialenosti doslova za rohom. Skvelé ceny, úžasné ubytovanie, bohaté kultúrne i športové zázemie, čisté more a priestranné piesočné pláže – kto by odolal?

Taliansko: Ďalšie populárne ostrovy v Benátskom zálive
Publikované: 8.7.2017
Objavovanie centra Benátok je úžasným cestovateľským a kultúrnym zážitkom. Množstvo turistov, ktorí sa v rovnakej chvíli nachádzajú na rovnakom mieste, je však veľké, preto máte občas pocit, že potrebujete na chvíľu uniknúť do pokoja. Využite vodnú MDH a vydajte sa na neďaleké ostrovy, kde už nepanuje zhon veľkomesta.

Taliansko, polostrov Gargano – ostroha talianskej čižmy
Publikované: 2.8.2015
Hornatý a zelený polostrov Gargano spadá pod juhotaliansky región Puglia (Apulie) a milujú ho okrem turistov a cyklistov aj botanici z celej Európy. To pre mimoriadne bohatstvo druhov orchideí (je ich tu vraj 85!) a zvyšky pôvodného stredomorského opadavého lesa, ktorý sa tu nazýva Foresta Umbra.

Taliansko, Arco - bouldery pod východnou stranou hory Colodri
Publikované: 31.8.2015
Arco je medzi lezcami talianskym rajom, keďže sa tu nachádza cez 20 lezeckých oblastí rôznych obtiažností a dĺžok. Na svoje si tu prídu aj boulderi a milovníci zaistených ciest (ferrat). Mestečko samo o sebe je príjemným miestom na návštevu pre svoje malebné historické centrum plné reštaurácií, ale tiež lezeckých obchodov. Dominantou Arca je hrad, ktorý mestečko z výšky stráži.

Taliansko: ostrov Ischia – miesto mnohých kontrastov
Publikované: 26.4.2015
Opúšťame umelcami toľko milovaný Neapolský záliv a mierime na stredomorský ostrov, ktorý vďaka vulkanickej činnosti vyrástol z mora na konci treťohôr a po milióny rokov sa formoval do útvaru, ktorý dnes nazývame Ischia.

Taliansko: Benátky – svetoznámy karneval
Publikované: 4.2.2013
Carnevale di Venezia, alebo tiež Benátsky karneval, ktorý je najslávnejší svojho druhu v Európe, každoročne do Benátok pritiahne obrovské množstvo návštevníkov z celého sveta.

Taliansko: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikované: 12.1.2013
Táto prírodná rezervácia s prvotriednymi službami pre náročných, miesto pre zastúpenie svetovo známych firiem s množstvom obchodov, leží len niekoľko kilometrov od prístavného mesta Neapol. Na malom území žije pomerne dosť obyvateľov, ktorých živí práve čulý turistický ruch.

Taliansko: Alpentrip IX. - Stratení v Benátkach II.
Publikované: 14.10.2012
Druhá časť netradičného putovania po jednom z najpozoruhodnejších miest Európy snáď bude o čosi málo optimistickejšia.

Taliansko: Benátske ostrovy – Burano
Publikované: 10.10.2011
K najnavštevovanejším ostrovom v Benátskom zálive patrí malebný ostrovček Burano. Hoci sa nepýši takými historickými pamätihodnosťami ako samotné Benátky, turistov tam láka najmä pestrofarebný kolorit pokojného mestečka, ale aj výrobky miestnej čipkárskej tradície.

Taliansko: Návšteva perly Benátskej riviéry
Publikované: 30.6.2019
Po týždni sa opäť vraciame do prímorského letoviska Bibione, ktoré sa teší veľkej obľube turistov. Príjemné chvíle strávené na piesočných plážach na chvíľku vymeníme za poznávanie histórie viažucej sa k tejto oblasti.

Bibione: symbol Benátskej riviéry
Publikované: 23.5.2011
Talianske letovisko Bibione patrí u nás vari k najznámejším dovolenkovým destináciám pobytov pri mori, navyše vzdialenosťou a cenovou hladinou aj najdostupnejším z ponuky cestovných kancelárií. Aj preto sa oplatí vedieť o ňom niečo nad rámec príjemných chvíľ strávených na dlhých piesočnatých plážach.

Taliansko: mesto Terst
Publikované: 20.6.2011
Mesto Terst patrí k najväčším prístavom na pobreží Jadranského mora. Za Rakúsko-Uhorska býval hlavným prístavom habsburskej monarchie, čo z neho urobilo nielen mondénne letovisko plné historických pamiatok, ale aj významné hospodárske a obchodné centrum.

Taliansko: Zámok Miramare
Publikované: 30.5.2011
Krajina s mnohými pozoruhodnosťami a miesto, kde sa ľudia opätovne radi vracajú. Taliansko ponúka historické pamiatky, nevšednú krásu a oddych vo viacerých atraktívnych lokalitách. Či už prímorské pobyty alebo poznávacie zájazdy, turistika či iné skvosty, každý tu môže uspokojiť svoje cestovateľské túžby.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Jeseň v talianskych Dolomitoch
Tí, ktorí už dávno objavili Dolomity a kraj Alta Badia, vedia, že okrem vynikajúcich podmienok na...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 23. 5. 2022
sviatok:Želmíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X