www.infoglobe.sk » Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska III

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska III

Publikované: 2.2.2018
Dnes už po tretí raz zavítame do Amalfitany, nádherného regiónu pozdĺž Tyrrhenského mora.

Sorrento je nádherné mesto s mnohými obchodíkmi, kde si môžete kúpiť skvelé suveníry, keramiku alebo krajky. Snáď jediným nedostatkom je neprítomnosť väčšej pláže, kde by ste sa mohli poriadne okúpať, pretože samotné mesto stojí na skalách. Namiesto polihovania na pláži však môžete podniknúť plavbu loďou pozdĺž pobrežia.

Sorrento

Mesto má dva prístavy – Marina Grande a Marina Piccola. Nad Marinou Grande stojí Villa Comunale, odkiaľ si môžete užiť pekný výhľad na prístav a na farebné loďky, ktore v ňom kotvia. K druhému prístavu sa dostanete ľahko z Piazza Tasso po uličke Via Luigi de Mario. Práve z neho vyplávajú výletné lode alebo trajekty do Capri či neďalekého Neapolu.

Villa Comunale

Okrem toho vám odporúčame zavítať do múzea Museo Correale di Terranova, ktoré je obklopené citrusovníkmi a belvedérom s výhľadom na Neapolský záliv. Múzeum vystavuje zbierky obrazov od neapolských maliarov zo 17. a 18. storočia, môžete tu vidieť aj vzácnu keramiku (európsku, japonskú a čínsku), výrobky zo skla, zbierku hodín a dokonca aj český kryštál. Múzeum vystavuje aj významné archeologické nálezy z tejto oblasti.

Museo Correale di Terranova

Sorrento

Sorrento je domovom katedrály San Filippo e Giacomo. Jej korene siahajú až do 11. storočia. Do románskeho slohu ju prestavali v 15. storočí. Vo vnútri katedrály uvidíte umelecké výtvory, ktoré vznikli naprieč niekoľkými storočiami.

Druhou významnou pamiatkou mesta je bazilika Sant’Antonio. Pýši sa oratóriom z 9. storočia, ktoré bolo zasvätené patrónovi mesta, sv. Antoniovi. Na stavbu baziliky použili materiál z iných budov, všimnite si napríklad rímske stĺpy. Vo vnútri nájdete aj kryptu, kam veriaci prinášali strieborné dary a jednoduché maľby ako vyjadrenie vďaky za to, že ich patrón zachránil pred pohromou na mori. Sv. Antoniovi je totiž pripisovaná záchrana dieťaťa zo Sorrenta, ktoré prehltla veľryba. Vo vnútri kostola môžete vidieť dokonca aj kosti, ktoré vraj patria práve spomínanej legendárnej veľrybe.

prístav Marina Grande

Ďalším miestom, ktoré musíte v Sorrente rozhodne navštíviť, je Archeologické múzeum (Museo Archeologico Territoriale della Penisola Sorrentina), ktoré sa nachádza v neoklasicistickom dome Villa Fiorentino. Vystavujú tu predmety, ktoré pochádzajú z vykopávok v neďalekom meste Massa Lubrense a ktorých história sa datuje od praveku až po rímske obdobie. Uvidíte sochy a predmety každodennej potreby.

GPS: 40°37'39.7"N 14°22'23.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Kim Traynor, Jeffmatt, Opera PropriaBerthold Werner, Berthold Werner (2), Martin Stiburek

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikované: 12.1.2013
Táto prírodná rezervácia s prvotriednymi službami pre náročných, miesto pre zastúpenie svetovo známych firiem s množstvom obchodov, leží len niekoľko kilometrov od prístavného mesta Neapol. Na malom území žije pomerne dosť obyvateľov, ktorých živí práve čulý turistický ruch.

Taliansko, Herculaneum – výlet do dávnej minulosti
Publikované: 23.3.2018
V roku 79 n. l. vybuchla sopka Vezuv a vrstva popola vtedy zasypala Pompeje. Vďaka popolu bola časť mesta takmer dokonale zachovaná, a tak je cieľom mnohých turistov. My dnes však nenavštívime známe Pompeje, ale pozrieme sa do mesta Herculaneum, ktoré má sopka tiež na svedomí.

Taliansko, Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze
Publikované: 1.8.2020
Asi všetci už sme počuli: „Vidieť Neapol a zomrieť“. Áno, Neapol je krásny, ale je tiež drsný, autentický a špinavý. Snáď práve preto sa vám vryje pod kožu. Polorozpadnuté domy, smrdiace hromady odpadkov, ale podídete kúsok ďalej a dýchne na vás atmosféra pravého Talianska. Neapol je považovaný za kolísku novodobej pochúťky, ktorou nie je nič iné než pizza. Aj my máme tú pravú neapolskú pizzu v pláne ochutnať.

Taliansko: ostrov Ischia – miesto mnohých kontrastov
Publikované: 26.4.2015
Opúšťame umelcami toľko milovaný Neapolský záliv a mierime na stredomorský ostrov, ktorý vďaka vulkanickej činnosti vyrástol z mora na konci treťohôr a po milióny rokov sa formoval do útvaru, ktorý dnes nazývame Ischia.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C