www.infoglobe.sk » Spojené arabské emiráty: Abú Zabí – sila kapitálu

Spojené arabské emiráty: Abú Zabí – sila kapitálu

Publikované: 24.5.2013
Mesto, ktoré čelí vysokým teplotám príznačným pre oblasť Perzského zálivu a púšte, je skvelým príkladom toho, akú silu môže mať obrovský kapitál, ktorým Spojené arabské emiráty disponujú.

Abu Dhabi

“Jelení otec,” tak znie v preklade meno tohto mesta a zároveň najväčšieho z emirátov, ktoré začalo od 30. rokov 20. storočia vďaka veľkým zásobám ropy rýchlo prekvitať. Do tej doby bolo Abú Zabí (súčasť britského impéria až do roku 1971, kedy britské vojská odišli) známe predovšetkým obchodom s perlami. Dnes je jeho ekonomika z približne dvoch tretín tvorená predajom ropy, zvyšok tvorí stavebníctvo a predovšetkým finančné aktivity. Mesto, kde ešte v roku 1960 bývalo približne 25 tisíc ľudí, bolo pri novom plánovaní v 70. rokoch plánované maximálne pre 600 tisíc obyvateľov. Dnes tu žije takmer milión ľudí, ktorých priemerný vek je 30 rokov. Zaujímavé je, že miestni tvoria iba štvrtinu populácie a zvyšných 75% sú emigranti z iných zemí. Náklady na život sa v Abú Zabí radia do prvej stovky najdrahších miest sveta. V súčasnosti je na 76. mieste, pre porovnanie Praha obsadila 69. priečku a úplne najdrahším mestom sveta je angolská Luanda.

Abu Dhabi Etihad Towers

Bohatstvo Abú Zabí badať už na prvý pohľad. Mesto je vybavené modernou infraštruktúrou, má vlastné medzinárodné letisko vzdialené približne 40 minút jazdy autom či autobusom. Mimochodom, ľudia boli silne podnecovaní k tomu, aby využívali verejnú dopravu a až do konca roku 2008 boli autobusy bezplatné (dnes vás lístok vyjde približne na 10 českých korún). 

Abu Dhabi Capital Gate Abú Zabí je vďaka veľkému prílivu peňazí veľmi moderné mesto, jeho panorámu tvoria najnovšie mrakodrapy, široké bulvári, drahé butiky, fontány, parky a jeho štvorcovo naplánovaná sieť ulíc je tak trochu podobná americkým mestám ako New York. Príkladom modernej abúzabíjskej architektúry môže byť Capital Gate (známa tiež ako Nakláňajúca sa veža) dokončená v roku 2011, ktorá sa jednoznačne vyníma svojim zaujímavým tvarom (viď foto). Pozornosti neuniknú ani Etihad Towers, ktoré priamo susedia s hotelom Emirates Palace. Etihad Towers je komplex piatich mrakodrapov, z ktorých najnižší má 218 metrov a najvyšší až 305 metrov. Ich dizajn pripomína predstavu miest budúcnosti známych z rôznych sci-fi filmov. Zmienený hotel Emirates Palace pôsobí z architektonického hľadiska omnoho konzervatívnejšie, pretože na sebe nesie mnoho tradičných prvkov islamskej architektúry (napríklad dekorácie z geometrických tvarov).

Asi najpompéznejšou stavbou Abú Zabí je Mešita šejka Zaída, v ktorej sa môže modliť až 40 tisíc veriacich. Na plánoch sa podieľali nielen miestni architekti, ale tiež architekti napríklad z Veľkej Británie, Maroka, Nemecka, Nového Zélandu atď. Mešita má štyri minarety, každý je vysoký okolo 100 metrov, a jej nádvorie (približne 17 tisíc m²) je celé z mramoru. Emirates Palace je druhým najdrahším hotelom, jeho cena sa vyšplhala na 120 miliárd českých korún. Mnohé z 302 izieb a 92 apartmánov sú vyzdobené zlatom a mramorom.

Abu Dhabi Mešita šejka Zaída

Vďaka tomu, že tu boli v posledných rokoch investované veľké prostriedky do rozvoju zelene, mesto tak ostro kontrastuje s obrovskými plochami púšte za jeho hranicami. Vďaka tomu narazíte pri návšteve Abu Zabí na stovky väčších či menších parkov.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, FritzDaCat, FirtzDaCat 2, GinaD, Shaibalahmar, Imre Solt

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kúzelný ostrovček uprostred arabského sveta alebo fata morgána?
Publikované: 23.2.2015
Vyrastajúci až k nebu uprostred púšte, opovážlivá so svojou Babylonskou vežou nazývanou Burj Kalifa týčiacou sa do úctyhodnej výšky 828 m, márnivá tým večným nakupovaním v mamutích shopping malloch, symbol lačnosti, chamtivosti, nenásytnosti, pýchy, roztopašnosti a márnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj – Bastakiya
Publikované: 2.3.2015
Presuniem sa ďalej do štvrti nazývanej Bastakiya, ktorá pomáha udržať pamiatku pôvodného prístavného mestečka Dubaj so svojimi typickými arabskými domami obkolesenými vysokým múrom. Snáď sa im tu podarí zachovať pre ďalšiu generáciu odkaz svojich predkov...

Spojené arabské emiráty III.: Abú Zabí
Publikované: 9.3.2015
Ani nestíham zapisovať, čo sa deje. Už zase nasadám a čaká ma panoramatická zastávka s vyhliadkou na luxusný 7 hviezdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svoj rozprávkový hotel Burj al Arab, a tak aj Abú Zabí (Abú Dhabí) chce mať svoj hotel z ríše rozprávok. Čo má ten dubajský zázrak do výšky, to má svojou gigantickosťou tento do dĺžky.

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikované: 16.3.2015
Dneska sa chystám navštíviť oázu Al Ain, čo znamená „prameň“. Po ceste do druhého najväčšieho mesta emirátov Abú Zabí míňam niekoľko závodísk tiav. Bývali to veľmi populárne preteky.

Spojené Arabské Emiráty V.: Datle a ťavy
Publikované: 23.3.2015
Teraz sa už teším na oázu. Je obohnaná múrom a vo vnútri je vidieť celý systém zavlažovania, také betónové kanáliky. Sú tu vysoké datľové palmy. Paliem je v Emirátoch cez 120 druhov, ale iba okolo 20 druhov je jedlých. Inak slúžia ako krmivo pre zvieratá.

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikované: 30.3.2015
Jeepy boli super. Najskôr sme išli polhodinu po ceste a potom sa už išlo do púšte. Upustili sme vzduch z pneumatík, aby nám to toľko neskákalo a už sa s nami vrhali z dún dole, ako by sme boli na lyžiach a nie na aute. A po okrajoch dún a zasa nahor a prudko dole... Ďalšia duna, ešte vyššia než tá predchádzajúca.

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Ako vyplniť šesťhodinové čakanie?
Publikované: 13.7.2015
Ohromné letisko s mnohými obchodmi, kaviarňami a sedačkami. Ale dokážete nakupovať šesť hodín v kuse? Položme si zásadnú otázku: Nudiť sa na letiskových stoličkách, alebo sa vydať na nočnú miniprehliadku mestom? Sme pre druhú možnosť. Keď dobrodružstvo, tak od začiatku. Cesta patrí k dovolenke. Z letiska vyrážame priamo do dubajskej metropoly.

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Veľká mešita
Publikované: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavným mestom Spojených arabských emirátov. Dominujú mu výškové budovy rozmanitých tvarov a široké bulváre. Abú Dhabí bolo založené približne v polovici 18. storočia nomádskym kmeňom Bani Yas.

Webinár: Chirurg bez hraníc – nebo nad Jemenom
Publikované: 1.3.2021
“Žijú svoje skromné životy v trvalom nebezpečenstve, a napriek tomu mám niekedy dojem, že ich vnútorný život je zmysluplnejší.” Chirurg bez hraníc Tomáš Šebek porozpráva o svojej misii v Jemene


Súvisiaca fotogaléria

Spojené arabské emiráty – krajina budúcnosti
Pokiaľ ste niekedy túžili vidieť budúcnosť, tak si naplánujte výlet do Spojených arabských emirát...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X