Spojené arabské emiráty: Abú Zabí – sila kapitálu

“Jelení otec,” tak znie v preklade meno tohto mesta a zároveň najväčšieho z emirátov, ktoré začalo od 30. rokov 20. storočia vďaka veľkým zásobám ropy rýchlo prekvitať. Do tej doby bolo Abú Zabí (súčasť britského impéria až do roku 1971, kedy britské vojská odišli) známe predovšetkým obchodom s perlami. Dnes je jeho ekonomika z približne dvoch tretín tvorená predajom ropy, zvyšok tvorí stavebníctvo a predovšetkým finančné aktivity. Mesto, kde ešte v roku 1960 bývalo približne 25 tisíc ľudí, bolo pri novom plánovaní v 70. rokoch plánované maximálne pre 600 tisíc obyvateľov. Dnes tu žije takmer milión ľudí, ktorých priemerný vek je 30 rokov. Zaujímavé je, že miestni tvoria iba štvrtinu populácie a zvyšných 75% sú emigranti z iných zemí. Náklady na život sa v Abú Zabí radia do prvej stovky najdrahších miest sveta. V súčasnosti je na 76. mieste, pre porovnanie Praha obsadila 69. priečku a úplne najdrahším mestom sveta je angolská Luanda.
Bohatstvo Abú Zabí badať už na prvý pohľad. Mesto je vybavené modernou infraštruktúrou, má vlastné medzinárodné letisko vzdialené približne 40 minút jazdy autom či autobusom. Mimochodom, ľudia boli silne podnecovaní k tomu, aby využívali verejnú dopravu a až do konca roku 2008 boli autobusy bezplatné (dnes vás lístok vyjde približne na 10 českých korún).
Abú Zabí je vďaka veľkému prílivu peňazí veľmi moderné mesto, jeho panorámu tvoria najnovšie mrakodrapy, široké bulvári, drahé butiky, fontány, parky a jeho štvorcovo naplánovaná sieť ulíc je tak trochu podobná americkým mestám ako New York. Príkladom modernej abúzabíjskej architektúry môže byť Capital Gate (známa tiež ako Nakláňajúca sa veža) dokončená v roku 2011, ktorá sa jednoznačne vyníma svojim zaujímavým tvarom (viď foto). Pozornosti neuniknú ani Etihad Towers, ktoré priamo susedia s hotelom Emirates Palace. Etihad Towers je komplex piatich mrakodrapov, z ktorých najnižší má 218 metrov a najvyšší až 305 metrov. Ich dizajn pripomína predstavu miest budúcnosti známych z rôznych sci-fi filmov. Zmienený hotel Emirates Palace pôsobí z architektonického hľadiska omnoho konzervatívnejšie, pretože na sebe nesie mnoho tradičných prvkov islamskej architektúry (napríklad dekorácie z geometrických tvarov).
Asi najpompéznejšou stavbou Abú Zabí je Mešita šejka Zaída, v ktorej sa môže modliť až 40 tisíc veriacich. Na plánoch sa podieľali nielen miestni architekti, ale tiež architekti napríklad z Veľkej Británie, Maroka, Nemecka, Nového Zélandu atď. Mešita má štyri minarety, každý je vysoký okolo 100 metrov, a jej nádvorie (približne 17 tisíc m²) je celé z mramoru. Emirates Palace je druhým najdrahším hotelom, jeho cena sa vyšplhala na 120 miliárd českých korún. Mnohé z 302 izieb a 92 apartmánov sú vyzdobené zlatom a mramorom.
Vďaka tomu, že tu boli v posledných rokoch investované veľké prostriedky do rozvoju zelene, mesto tak ostro kontrastuje s obrovskými plochami púšte za jeho hranicami. Vďaka tomu narazíte pri návšteve Abu Zabí na stovky väčších či menších parkov.
Text: Maxim Kucer
Foto: Wikipedia.org, FritzDaCat, FirtzDaCat 2, GinaD, Shaibalahmar, Imre Solt
Preklad: O. Maňáková
Diskusia k článku (0) |
Vložiť nový príspevok
Súvisiace články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kúzelný ostrovček uprostred arabského sveta alebo fata morgána?

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj – Bastakiya

Spojené arabské emiráty III.: Abú Zabí

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain

Spojené Arabské Emiráty V.: Datle a ťavy

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Ako vyplniť šesťhodinové čakanie?

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Veľká mešita

Webinár: Chirurg bez hraníc – nebo nad Jemenom
Súvisiaca fotogaléria

Spojené arabské emiráty – krajina budúcnosti
Lokácia:
