www.infoglobe.sk » Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain

Publikované: 16.3.2015
Dneska sa chystám navštíviť oázu Al Ain, čo znamená „prameň“. Po ceste do druhého najväčšieho mesta emirátov Abú Zabí míňam niekoľko závodísk tiav. Bývali to veľmi populárne preteky.

Kedysi totiž boli džokejmi 5 ročné deti. Vďaka nízkej váhe umožňovali ťavám jazdiť čo najrýchlejšie. Tieto deti boli ale kradnuté ázijským rodinám špecializovanými gangmi. Tie ich potom predávali šejkom na závody. Našťastie sa proti tomu postavilo veľa medzinárodných organizácií. Len pred necelými 5 rokmi bolo úplne zakázané využívať na preteky deti. Od tej doby záujem o závody povážlivo klesol. Dnes na ťavách sedia malí roboti na ovládanie.

ťavy

Míňam krásne duny so stopami áut, ktoré sa na nich vyšantili. To musím tiež vyskúšať! Cesta plynie pomaly, pretože je tu povolená rýchlosť len 80 km/hod. Najskôr kvôli ťavám. A potom už vchádzam do Al Ain. Červené duny obklopujú púštne sídlo a blízkosť pohoria Jebel Hafít a Ománske hory umocňujú jeho kúzlo...

oáza Al Ain

Tu je úplne iná klíma ako pri pobreží. Majú tu dostatok podzemnej vody, ktorou bolo miesto obdarené. Mesto je totiž v centre rozľahlej oblasti oáz Buraimi. Je tu chladnejšie, vietor je svieži a v diaľke sú v hmle vidieť hory. Hmly a opar sú tu vždycky za rána. Pre púštne rastliny to býva jediný zdroj vlahy.

Najskôr idem na začiatok Al Ain na archeologické nálezisko Hili. Nachádza sa tu originál hrobky pochádzajúcej z doby 3 000 pred n. l. Sú tu pozostatky 200 osôb. Hrobka je kruhová a nemá dvere, iba otvor zapchatý veľkým kameňom. Po stranách sú rôzne otvory, kadiaľ sa dávalo jedlo zomrelým. Z toho je možné usúdiť, že tunajší obyvatelia verili v posmrtný život. Nad otvorom do hrobky sú dva petroglyfy. Jeden znázorňuje dve postavy a kozorožca, druhý zase dva gepardy loviace gazelu. Hrobka je umiestnená v rozsiahlom zelenom parku plnom kvetov. Ako by sme ani neboli uprostred púšte...

archeologické nálezisko Hili - originál hrobky

Potom prechádzam do múzea šejka Zayeda. Míňam ostnaté drôty, ktoré oddeľujú časť mesta patriacu do Ománu nazývanú Buraimi. Predtým tu žiadne hranice neboli. Ale často sa stávalo, že keď bol niekto z Emirátov vyhostený, tak sa presunul do Ománu a pokojne mohol pracovať v Emirátoch alebo sa tam voľne pohybovať. Preto sa pravidlá sprísnili.

múzeum šejka Zayeda

A už som pri Východnej pevnosti, ktorú v roku 1910 postavila vládnuca rodina Al Nahyan a narodil sa tu šejk Zayed. Neskôr tu pôsobil ako guvernér. Nikdy na svoje mesto nezabudol, a tak tu nechal v roku 1977 postaviť prvú univerzitu v Emirátoch a je tu aj medzinárodné letisko.

múzeum šejka Zayeda

Šejk Zayed začal stavať taktiež nemocnice, školy a sociálne domovy. Do tej doby museli chorí absolvovať niekoľkodňovú cestu do emirátu Šarja. Sociálne domy staval ako satelitné mestečká podľa rovnakého plánu a venoval ich novomanželom ako svadobný dar zároveň so 70 000 dirhamy na začiatok. Tých domov staval toľko, že za ním chodili ľudia, že už domy ani nepotrebujú, že ich už stavať nemusí. Ale on prehlásil, že rodiny robotníkov z Indie potrebujú peniaze a prácu, a tak sa bude stavať ďalej. Od obchodníkov odkúpil systém kanálov Fadžas, aby mohla byť voda pre všetkých zdarma.

múzeum šejka Zayeda

Celá pevnosť je obklopená múrom so štyrmi strážnymi vežami. Vo vnútri sú aj obrazy šejkovej rodiny, teda presnejšie povedané jeho synov. Ženy sa nikomu neukazujú, ani sa o nich medzi Arabmi nehovorí. Šejk Zayed je tu na veľkom obraze za mlada so svojím bielkom – arabským plnokrvníkom a sokolom.

 

Pokračovanie nabudúce...

Text/foto: Sylvie Halouzková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kúzelný ostrovček uprostred arabského sveta alebo fata morgána?
Publikované: 23.2.2015
Vyrastajúci až k nebu uprostred púšte, opovážlivá so svojou Babylonskou vežou nazývanou Burj Kalifa týčiacou sa do úctyhodnej výšky 828 m, márnivá tým večným nakupovaním v mamutích shopping malloch, symbol lačnosti, chamtivosti, nenásytnosti, pýchy, roztopašnosti a márnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty III.: Abú Zabí
Publikované: 9.3.2015
Ani nestíham zapisovať, čo sa deje. Už zase nasadám a čaká ma panoramatická zastávka s vyhliadkou na luxusný 7 hviezdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svoj rozprávkový hotel Burj al Arab, a tak aj Abú Zabí (Abú Dhabí) chce mať svoj hotel z ríše rozprávok. Čo má ten dubajský zázrak do výšky, to má svojou gigantickosťou tento do dĺžky.

Spojené Arabské Emiráty V.: Datle a ťavy
Publikované: 23.3.2015
Teraz sa už teším na oázu. Je obohnaná múrom a vo vnútri je vidieť celý systém zavlažovania, také betónové kanáliky. Sú tu vysoké datľové palmy. Paliem je v Emirátoch cez 120 druhov, ale iba okolo 20 druhov je jedlých. Inak slúžia ako krmivo pre zvieratá.

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikované: 30.3.2015
Jeepy boli super. Najskôr sme išli polhodinu po ceste a potom sa už išlo do púšte. Upustili sme vzduch z pneumatík, aby nám to toľko neskákalo a už sa s nami vrhali z dún dole, ako by sme boli na lyžiach a nie na aute. A po okrajoch dún a zasa nahor a prudko dole... Ďalšia duna, ešte vyššia než tá predchádzajúca.

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Ako vyplniť šesťhodinové čakanie?
Publikované: 13.7.2015
Ohromné letisko s mnohými obchodmi, kaviarňami a sedačkami. Ale dokážete nakupovať šesť hodín v kuse? Položme si zásadnú otázku: Nudiť sa na letiskových stoličkách, alebo sa vydať na nočnú miniprehliadku mestom? Sme pre druhú možnosť. Keď dobrodružstvo, tak od začiatku. Cesta patrí k dovolenke. Z letiska vyrážame priamo do dubajskej metropoly.

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Veľká mešita
Publikované: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavným mestom Spojených arabských emirátov. Dominujú mu výškové budovy rozmanitých tvarov a široké bulváre. Abú Dhabí bolo založené približne v polovici 18. storočia nomádskym kmeňom Bani Yas.

Spojené arabské emiráty: Abú Zabí – sila kapitálu
Publikované: 24.5.2013
Mesto, ktoré čelí vysokým teplotám príznačným pre oblasť Perzského zálivu a púšte, je skvelým príkladom toho, akú silu môže mať obrovský kapitál, ktorým Spojené arabské emiráty disponujú.

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj – Bastakiya
Publikované: 2.3.2015
Presuniem sa ďalej do štvrti nazývanej Bastakiya, ktorá pomáha udržať pamiatku pôvodného prístavného mestečka Dubaj so svojimi typickými arabskými domami obkolesenými vysokým múrom. Snáď sa im tu podarí zachovať pre ďalšiu generáciu odkaz svojich predkov...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

27.6.2019
Výstava v sálach bývalej kočiarovne vranovského zámku predstaví od 29. júna do začiatku septembra majstrovskú repliku najhodnotnejšieho českého pokladu. Expozícia České korunovačné klenoty na dosah / Život a dielo Karla IV. pripomenie život významného českého panovníka.
26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 6. 2019
sviatok:Ladislav