www.infoglobe.sk » Spojené arabské emiráty, Dubaj – Ako vyplniť šesťhodinové čakanie?

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Ako vyplniť šesťhodinové čakanie?

Publikované: 13.7.2015
Ohromné letisko s mnohými obchodmi, kaviarňami a sedačkami. Ale dokážete nakupovať šesť hodín v kuse? Položme si zásadnú otázku: Nudiť sa na letiskových stoličkách, alebo sa vydať na nočnú miniprehliadku mestom? Sme pre druhú možnosť. Keď dobrodružstvo, tak od začiatku. Cesta patrí k dovolenke. Z letiska vyrážame priamo do dubajskej metropoly.

O jednej hodine ráno vystupujeme v Dubaji z lietadla a ja zase dostávam tú vysnívanú facku, na ktorú sa každý rok toľko teším. Buchne ma cez nos tá sladká teplá vôňa vzduchu s pieskovým parfumom. To je ten prvý okamih, čo mi hovorí: „Tvoj čas na dovolenke nadišiel“. Spadne zo mňa všetok strach, prestávam myslieť na každodenné starosti a oddávam sa dovolenkovému opojeniu.

Dubaj - letiště

Mávneme na taxík ružovej farby. Žena s guľatou tvárou naznačuje, že máme rýchlo nastúpiť. Emirátska vodička taxíka v jemne ružových kašmírových šatách zapína bez otáľania taxameter. Nástupná taxa na letisku je 25 dirhamov pre 4 osoby. Až potom sa pýta, kam to bude. Tereza právnickou kvetnatosťou odpovie „Burj Al Arab“.

Asi po 30 minútach rýchlej jazdy platíme a vystupujeme. Rozhodli sme sa, že si taxíky budeme brať jednotlivo, aby sme nemuseli platiť čakacie doby. Burj Al Arab stojí priamo pri mori. Naozaj vyzerá ako plachetnica. Prekvapivo nás viac ako plachetnica zaujme more. Je hlboká noc a nikdy som necítila more tak silno ako tu v Dubaji. Vzduchom sa nesie šumenie vĺn a ich dopady na piesočnú plážBurj Khalifa pripomínajú bubnujúci tlkot morského srdca. Vo vzduchu vonia soľ, vlhkosť, energia a sila. Nadychujem a vydychujem tu ľahkosť žitia. Možno preto stojí neosvetlená plachetnica v tieni morských kulís. Burj Al Arab vládne morskému brehu len do polnoci, potom sa jeho osvietený obvod stratí v čiernej tme.

More očarovalo všetky naše zmysly. Len ťažko sa otrhávame od tej atmosféry a mávame na ďalší taxík. Asi po 40 minútach nás sympatický taxikár vysadí pri mrakodrape Burj Khalifa, ktorý okamžite vyprovokuje našu pozornosť. Mrakodrap vysoký 828 metrov pôsobí elegantným dojmom. Veľmi ťažko ide dohliadnuť na anténu na vrchole. Zakaždým, keď okolo Khalify preletí lietadlo, zamrazí ma. Údajne by mal výťah ísť nahor iba jednu minútu. Bohužiaľ to nemôžeme potvrdiť, pretože v túto nočnú hodinu je veža zavretá. Ale má svoje kúzlo, ktorým sa ešte chvíľku kocháme.

Burj Khalifa

Mávneme na tretí taxík a zastaví nám dobre naladený vodič. Terka opäť s právnickou výrečnosťou hovorí: „To the airport“. Taxikár sa pýta, kam letíme a potom nám vysvetlí, že nás musí hodiť k terminálu tri. Ďalej sa pýta odkiaľ sme, a tak hrdo odpovieme: „Czech Republic“. Snažíme sa to opakovať, ale je zrejmé, že o Českej republike nikdy nepočul. Asi 30 minútová cesta utiekla ako voda a sme späť na letisku.

DubajDubaj

Skvelé spríjemnenie čakania. Teraz už len dať si sprchu, čo je obrovská výhoda dubajského letiska. Sprchy sú skoro pri všetkých toaletách a sú zdarma, dokonca aj s tekutým mydlom a šampónom. Letisko ponúka aj skvele zariadený detský kútik. Šesťhodinové čakanie v Dubaji nás vyšlo na 180 dirhamov (asi 45€) a ešte sme si aj chvíľku pospali. Tak to je dobrý štart. Niečo mi hovorí, že táto dovolenka bude super.

GPS: 25°14'58.3"N 55°20'56.9"E

 

Text: Šárka Vacková

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Tereza DaňkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kúzelný ostrovček uprostred arabského sveta alebo fata morgána?
Publikované: 23.2.2015
Vyrastajúci až k nebu uprostred púšte, opovážlivá so svojou Babylonskou vežou nazývanou Burj Kalifa týčiacou sa do úctyhodnej výšky 828 m, márnivá tým večným nakupovaním v mamutích shopping malloch, symbol lačnosti, chamtivosti, nenásytnosti, pýchy, roztopašnosti a márnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Veľká mešita
Publikované: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavným mestom Spojených arabských emirátov. Dominujú mu výškové budovy rozmanitých tvarov a široké bulváre. Abú Dhabí bolo založené približne v polovici 18. storočia nomádskym kmeňom Bani Yas.

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj – Bastakiya
Publikované: 2.3.2015
Presuniem sa ďalej do štvrti nazývanej Bastakiya, ktorá pomáha udržať pamiatku pôvodného prístavného mestečka Dubaj so svojimi typickými arabskými domami obkolesenými vysokým múrom. Snáď sa im tu podarí zachovať pre ďalšiu generáciu odkaz svojich predkov...

Spojené arabské emiráty III.: Abú Zabí
Publikované: 9.3.2015
Ani nestíham zapisovať, čo sa deje. Už zase nasadám a čaká ma panoramatická zastávka s vyhliadkou na luxusný 7 hviezdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svoj rozprávkový hotel Burj al Arab, a tak aj Abú Zabí (Abú Dhabí) chce mať svoj hotel z ríše rozprávok. Čo má ten dubajský zázrak do výšky, to má svojou gigantickosťou tento do dĺžky.

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikované: 16.3.2015
Dneska sa chystám navštíviť oázu Al Ain, čo znamená „prameň“. Po ceste do druhého najväčšieho mesta emirátov Abú Zabí míňam niekoľko závodísk tiav. Bývali to veľmi populárne preteky.

Spojené Arabské Emiráty V.: Datle a ťavy
Publikované: 23.3.2015
Teraz sa už teším na oázu. Je obohnaná múrom a vo vnútri je vidieť celý systém zavlažovania, také betónové kanáliky. Sú tu vysoké datľové palmy. Paliem je v Emirátoch cez 120 druhov, ale iba okolo 20 druhov je jedlých. Inak slúžia ako krmivo pre zvieratá.

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikované: 30.3.2015
Jeepy boli super. Najskôr sme išli polhodinu po ceste a potom sa už išlo do púšte. Upustili sme vzduch z pneumatík, aby nám to toľko neskákalo a už sa s nami vrhali z dún dole, ako by sme boli na lyžiach a nie na aute. A po okrajoch dún a zasa nahor a prudko dole... Ďalšia duna, ešte vyššia než tá predchádzajúca.

Spojené arabské emiráty: Abú Zabí – sila kapitálu
Publikované: 24.5.2013
Mesto, ktoré čelí vysokým teplotám príznačným pre oblasť Perzského zálivu a púšte, je skvelým príkladom toho, akú silu môže mať obrovský kapitál, ktorým Spojené arabské emiráty disponujú.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

15.7.2019
Od 18. do 21. júla 2019 sa v duchu tradície výročných trhov uskutoční jedno z najstarších podujatí na Slovensku - Spišský trh.
14.7.2019
V sobotu 20. júla 2019 sa uskutočnia jubilejné 25. Majstrovstvá Pohorelej a sveta v kosení, a to od 10-tej hodiny.
13.7.2019
V ostravskej oblasti Dolné Vítkovice sprístupnili ďalšiu plochu pre návštevníkov. Jedná sa o revitalizovaný priestor pod vysokou pecou, ktorý by mal v industriálnom areáli slúžiť nielen pre návštevníkov, ale v budúcnosti aj samostatným akciám.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 15. 7. 2019
sviatok:Henrich